Een liberaal Congres. De nieawe kieswet. Werkerslier. Groot ongeluk!!! STADSNIEUWS. iV 411. Zondag, 12« November 1893. Zondagsblad der Stad en het Arrondissement YPEREN. Bij de stemming wer den de onderwijzers vol ledig uitgesloten 5 zelfs werd het toegevoegd exa men niet aangenomen. 14. Professors der vrije scholen. Ïl2e Jniir» Men schrijft in: te "ïperenjDittmudeslraat, 18.en op al de postbureelen. Alle affichenbij den drukker van dit blad gedrukt, worden on vergel din hetzelve geplaatst tot den dag der verkoopipg. Men wordt verzochtalle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdagnamiddag,vrachtvrij en onderteekend toe te zenden. Voor de aankondigingen buiten West-Vlaanderen, zich te wenden te Brussel bij l'Agence Ilavas,52, Magdeleinestr., te Parijs, 8, Beursplaats. ABONNEMENTSPRIJS VOOROP BETAALBAAR: '2-30 fa*, 's jiiftp» voor de stad; 3 fr.voor Belgic. Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. Aankondigingen: 10 centiemen den regei. Reklamen: 25' id. id. id. Rechterlijke eerherstellingen 1 frank id. id. Akkoord per maand of per jaar. 't Is Woeste die eene groote waar heid in de Kamers zegde, oordeel liever Wij (klerikalen) hebben 200 mil- lioenen verteerd aan krijgszaken en niets gedaan voor den landbouw. Deklerikale papiertjes zullen schrijvendat Woeste dit niet gezegd heeft En wat zegt Struye? Onzen land- bouwverdediger De gansche liberale pers is het eens met de Réforme, die vraagt zoo haast mogelijk een Congres in te richten, om een verbond tusschen alle deelen van 't liberale leger te sluiten. De Commissie der Kamer Keft Dinsdag 31 October weer zitting ge houden. Al de leden waren aanwezig, Men begon met de kwestie der on derwijzers. Men weet dat hetontwerp de drijdubbele stem niet toekent aan de lagere onderwijzers, tenzij aan die genen die een nieuw examen zullen afleggen over de vakken van 'thooger middelbaar onderwijs, welker kennis niet vastgesteld is door hunne diplo mas. De opsomming dercategoriën, per sonen die volledig kiesrecht bekomen werd daarna besproken Die bevoordeeligde categoriën wer den, vastgesteld als volgt 1. Ministers en Staatsministers. 2. Leden der Kamer. 3. Leden van bestendige deputaties en provincieraadsheeren. 4. Buitengewone gezanten en ge volmachtigde ministers, verblijfhou- dende ministers, raadsheeren en se cretarissen van legatie. 5. Werkende en briefwisselende le- den der koninklijke Academies. 6. Magistraten van Hoven en recht banken, krijgsauditeurs en supplean- ten, vrederechters, griffiers van het Verbrekingshof. (Hoofd en toegevoeg de griffiers). Hoofd en toegevoegde griffiers der Beroepshoven. Griffiers der koophandelsrechtlaak. 7. Voorzitters,leden,griffiers bij de rekenkamer en van den Mijnraad. 8. Advocaten, notarissen, genees- heeren, veeartsen en apothekers. 9. Ambtenaars der administratie met 4000 fr. jaarwedde. De bewaarders en hulpbewaarders der Koninklijke Bibliotheek. Bestuurders,sterrekundige. adjunc ten en metcorologisten van het Ob servatorium. Algemeen archivist van het Rijk, adjunct-archivisten, oversten en on deroversten. Bestuurders en bewaarders van het museum van natuurlijke historie en van den kruidtuin van den Staat. 10. Opzichters, toezichters,rectors, professors en bibliothecarissen eener Hoogeschool van den Staat en eener vrije Hoogeschool. 11. Professors der speciale scholen (voorbehouden). 12. Toezichters van 't openbaar of privaat onderwijs, toezichters der normale scholen, 13. Studieprefecten, bestuurders en professors van atheneums en col leges. Yperen, 11" November 1893. Verleden Zondag avond, om 7 ure, heeft de maatschappij Werkerslier een concert, gevolgd van danspartij, aangebo den aan hare eere-leden. De zaal van de Zwarte Leeuw was letterlijk vol van eere-leden en hun huis gezin. Wij zullen in korte woorden zeggen dat het een zeer puik concert was al de artisten hebben bijzonderlijk wel gelukt in hunne uitvoering. Menigmaal werd er gebiseerd en daardoor bestaligt men de goede vertolking. Zulk concert doet eere aan de commis sie en aan al degene die medewerken tot het welgeiukken van het feest. Het bal was niet minder aantrekkelijk; een goed orkest deed de koppels in vreugde huppelen tot middernacht, waar na men tot spijt moest afscheid nemen. Al de werklieden, mannen, vrouwen en kinderen, die bezig Waren met werken in deverschillige fabrieken op de Verdron ken Weide,zijn allen de handen afgedraaid door de kalote beloften. Daardoor zijn menige huisgezinnen gebroodroofd en verplicht te vertrekken.. Men verzekert ons dat er de verledene week reeds vier huisgezinnen naar Frankrijk vertrokken zijn om er hun brood le verdienen. Er is spraak dat er nog verschillige huisgezinnen zijn die de voorgaande zul len volgen. Onder deze bevinden er die uit Frankrijk gekomen waren denkende, door al de beloften der kaloten, weder in, 5 CENTIEMEN HET NUMMER. I ,L 'Pfe iivM JT

De Toekomst (1862-1894) | 1893 | | pagina 1