Boef Inhuldiging. Waar weunt hij Nieuwe Vaart. Yperen werk te zullen vinden. Maar, die beloften waren kasleelen in de lucht gebouwd en in duigen gevallen en nooit meer zullen te voorschijn komen, De kalolen en hunne bladen schreeu wen, tieren en schrijven dat het werk volk moet geduld hebben dat men geene fabrieken kan bouwen zonder goed en ge zond water Ah ah ah ah zou men niet moeten lachen en zij bekennen het zelf dal de fabrieken zullen komen door water! Zullen zij misschien 25 fabrie ken in eens oprichten IJeeft Seys geen water genoeg voor zijne groote fa briek Dus, kan er genoeg water zijn Yoor nog een of twee andere fabrieken. Maar nogeens zijn het beloften en rotte appelen om het volk in loom te houden legen de toekomende kiezing. De Verdronken Weide is gekend om eenen grooten waterplas, en het zal juist deze reden zijn dat zij zeggen geene fa brieken zonder water, omdat zij later, (misschien bij tien of twintig jaar) zullen zeggen: Er kunnen geene fabrieken staan, er is te veel water, al de fabrieken zouden inzakken. Dus, werklieden, wacht maar, hebt geduld en intusschen denkt wel, zoolang de kaloten meester zijn, nooit geene fa brieken zullen tol stand komen. en !icj krijgt een kaakslag. Wilt gij nu iets welen, lezers Leest en oordeelt De kaloten schreeuwen en tieren dat alles wat de liberalen verrichten van I elders moet komen. Dat de noedig- I heden die gedaan waren om de groote zaal der Oud-Pompiers te bouwen en ie versieren, van elders moet komen. Dat de pupiters en de schoolbehoeften voor het liberaal kollegie van elders moet komen. De getuigenissen legen de valschheden en leugens zijn gedaan geweest in de bureelen van het A ienwsblad en het Journal d Ypres ja, zelfs overhandigd geweest in de handen van den drukker zelf, want hij was alsdan t'huis. De logenstraffing was onderteekend ,door de heeren Emile Dehollander en Justin Rofïiaen, voor hetgeen de timmer werken aangaat in het liberaal kollegie. En voor de 400 stoelen die geleverd zijn geweest voor de zaal der Oud-Pom piers, had denzelfden katholijken uilge ver de ontvangst van een bewijs dat de stoelen geleverd waren door de heeren Alfons Demoor, Henri Segers, Valère Gilon en Tlieotiel Procureur. En deze bewijzen waren de schoonste kaakslagen die een laslci bladje kan op nemen. Dus willen de kalolen tegen wil en dank dal de liberalen alles doen komen van den vreemde; zij hebben de gewoonte van alles verkeerd op te nemen en het volk alle soort van gekkerijen wijs te maken. Maar oordeelt nu, lezers, tusschen het bovenstaande en hetgene volgt, want hier komt de grootste kaakslag aan de kalote partij, aangaande de werken of leveringen die van elders moeten komen. Een prijskamp van hommel heeft den 23 October ingericht geweest, in Ype- ren, onder het voorzitterschap van M. dc baron Surmont de Volsberghe, de gelief- koosden katholieken burgervader der stad Yperen, aan vvien de lastbetalers hem zoo ter herle liggen. Eene toelage van IOOO FRANKS is gestemd geweest door de gemeente-raad van Yperen, (dus, betaald door ons allen) omdat, zegde Surmont, dees prijskamp een groot voordeel aan de Ypersche han delaars zul leveren. Maar de Ypersche handelaars zijn er wel mede niets heeft bewezen dal de lastbetalers voordeel ervan gehad hebben. Ten anderen, de plakbrieven die de prijs- kampaangekondigdhebben waren gedrukt bij Hl. Four nier, te WYïSGJBtAETE, en dc brochuren, uitgegeven in 't fransch en in 't vlaamsch, en welke men in over vloed rondstrooide, kwamen uit de druk kerij van 47. Jules Fermaut, 24, Lange Steenstraat, te KÖRTRIJK. De lastbehartigde burgervader Surmont weel misschien niet dal er onder zijne kinders ook drukkers zijn, zelfs meer ka- thoüjbe drukkers dan liberale. Ziedaar hoe onze meesters de Ypersche handelaars bevoordeeligen Ziedaar nog eene zaak waarvan het A ieuicsblad en hel Journal dïpres in het bijzonder zouden kunnen gebruik van maken om de lastbetalers ervan te ver wittigen. Wij zouden wedden dat zij geen woord erover zullen reppen. En daaraan ziel men de huichelarij der kaloten, dat zij zelf de leveringen van elders doen komen in plaats van de libe ralen Ilel Nieuwsbladje deelt mede aan zijne lezers dat de nieuwe zaal der Fan faren zal ingehuldigd worden op Zondag 26 November. En ter dier gelegenheid zal er een feestmaal plaats hebben. Zooals wij over veertien dagen zegden, wordt er niet anders gedaan, bij de kalo ten, dan eten en drinken. Dus, weeral drinken in plaats van feesten te geven zooals concert, bal, (holala, nooit geene balen bij de kalolen, a. u. b.want Debuigne en consoorten zouden kunnen verliefd worden!), voor drachten en andere aangename avond stonden. Wij zouden verstaan ondertusschen een feestmaal; maar hun gebruik is en altijd eten en drinken. Dat zij den avond van de inhuldiging maar wel eten en drinken, dan zal het werkvolk wel werk hebben om, des an derendaags, de grond van ITenrielje's nieuwe zaal schoon en zuiver te krijgen. Het Nieuwsbladje vraagt ons waar die liberalen weunen (sic) die rechtveerdig, eerlijk en treffelijk zijn, en door de kalo ten veracht en vervloekt tot den afgrond der hel Men moet waarlijk een oprechten jesuit zijn om dit te durven vragen. Als een vreemdeling vergezeld is van eene kaloot, wordt de liberale winkelier van de hand gewezen, dus: veracht; Heeft er eene begravenis plaats van een liberaal en geen geld om eene mis te be talen, wordt er niet een Vader Ons gele zen om hem in den Hemel te krijgen, dus: vervloekt tol de hel Als een werkman werk vraagt aan een kaloot en hij wordt aanzien als een libe raal, is hij nogmaals van de hand gewe zen en daarboven nog verwenschingen op den hoop toe. En nog honderden zulke staaltjes zou den kunnen aangehaald worden maar te vergeefs, spreekt en schrijft tegen de kaloten zooveel men wil, zij zullen altijd het verkeerde opvatten. Weet gij nu, Nieuicsbladje, waar eed liberaal weunt De voltooiïngswerken des nieuwen vaarts zullen nog in lange niet voltrokken worden. Men is nu min gevorderd dan over een paar jaren, spijts aan de inzak king van den nauwlijks voltooiden tunnel. Weeral dreigt eene nieuwe instorting. Minstens 50,000 kubiekmelers aarde zijn ÊOTaïifwf »L'< Ms.»*» A'-.

De Toekomst (1862-1894) | 1893 | | pagina 2