Ongeluk. KGSTGAM. Het opmaken der kiezerslijsten. Willems-Fonds. Ylaamsche Ster. Eaad en Daad De Kamer met twee bedden. Tamboer Ja assens, RENING HELST, aan 't drijven cn zullen eerlang in de vaart zakken. En echter het regengetij en vorst en dooi zijn nog niet daar. Wal zal het dan zijn Onze vakmannen zijn door die soort drijfzand leelijk gepaloeterd. Men zal nog verplicht zijn eene andere richting te nemen. Vrijdag, 3 dezer,is er op de hoeve der W® Samyn, Vlamertingsche kassei een erg ongeluk gebeurd. De dochter Adela is door eenen strooizolder, ruslende op losse persen, hier dilt geheeten, gevallen met het ongelukkig gevolg dat zij in heel zorg wekkende!) toestand opgeraapt werd. Spijts de beste zorgen van den geneesheer, in allerijl geroepen, was de ongelukkige eenige uren later reeds een lijk. De jonge lieden die van den buiten ko men om het nieuw Kollegie bij te wonen, kunnen, in een goed burgerlijk huisgezin, de maaltijden en, als het noodig is,nacht verblijf bekomen, aan een zeer genadigen prijs. Voor verdere inlichtingen, zich te wen den bij den drukker van dit blad, Dix- mudeslraat, 18. 't Is een ordewoord. Groote en kleine wierook papieren van het minste bavetleken tot de belang rijkste roomsche bedsprei roepen en schreeuwen allemaal om ter meest, dat liet opmaken der kiezerslijsten aan de Ge meentebesturen moet onttrokken worden. De leden der Gemeenteraden zijn par tijmannen ze vervalschen de lijsten ze weigeren onze vrienden op te schrijven ze brengen er geuzenkiezers op zooveel ze willen nooit mogen wij hopen de stad huizen der belangrijke centrums te be machtigen, zoolang de bazen dezer bestu ren de hooge hand over de kiezerslijsten hebben, enz., enz. ziedaar de jeremiaden, welke wij sinds eenige dagen in alle ka- lotegazetlen zien figureeren. En bet besluit dezer klachten is on veranderlijk en altijd hetzelfde Beste clericale vrienden terwijl ge nu toch ec>e kieswet aan 't knoeien zijt, knoeit dan nog maar wat meer, en geeft het opmaken der kiezerslijsten aan onpartijdiger personen Onpartijdiger personen wil in plat vlaamsch zeggen clericale personen onnoodig daar verder op te drukken. Het moge onze lezers verwonderen of niet, maar wij zijn met de kalolegazetten 't akkoord, dat er op schandige en onge hoorde wijze door de Gemeentebesturen wordt geknoeid in 't opmaken der kiezers lijsten. Maar in welke Gemeentebesturen De clericale bladen zeggen in de groole liberale steden, en wij schrijven in de clericale sleedjes en in alle fanatieke dorpen. En we bewijzen: In geringe steedjes, in alle gemeenten, die sinds dozijnen jaren door clericaien be stuurd worden, beslaan geene Liberale Associaties meer, om de kiezerslijsten na te zien, de onwettige opschrijvingen na te gaan en de moedwillig, vergetene kiezers bij middel der wet, bun recht te doen ge ven. De fanatieke heerschappen hebben dus in al die plaatsen vrij spel om te tri- cheeren, te scbamoteeren en te falsifieeren zooveel het hun lust. In groote centrums gaat het er teene- maal anders toe. De lijsten worden er door liberale besturen opgemaakt, da?s waar maar dat deze het eens beproeven valsche of onwettige kiezers op die lijsten te bren gen en dadelijk zullen de reclamen re genen van wege de clericale associaties. Deze associaties immers zijn op buitenge woon goede wijze ingericht ze beschik ken over zooveel geld als ze maar willen en ze reklameeren zoo bliksems, klinkt liet niet dan bolst het toch, dat de libe ralen in vrijzinnige steden als Antwerpen bij voorbeeld, jaarlijks zoo wat honderd duizend franks moeten besleden, om te beletten dat de lijsten door valsche cleri. cale kiezers zouden vergeen worden. De duizenden en duizenden kiesprocessenzijn daarom tc bewijzen dut we gelijk hebben, 't Is alleen in de liberale steden, dal er kiesbetwistingen in massa zijn in fana tieke nesten heeft men er geene, omdat de jap daar baas is en ook omdat de liberalen er le bang zijn van de controleering der kieslijsten le maken. En, om in de liberale steden ook naar hartelust te kunnen foefelen, konkelfuizen en vervalschen daarom, ja daarom al leen is het, dat de clericaien nu bij hoog en bij laag roepen en schreeuwen, dat het opmaken der kiezerslijsten aan de Gemeen tebesturen zou moeten ontnomen worden. Luistert het gouvernement naar het la moen der wierookbladen, dan begaat bet de onbeschaamdste partijdaad,welke sinds het jaar 1830 zou gepleegd zijn. Op 19° dezer, om 6 ure, zal de Yper- scbe Afdeeling van het Willems Fonds een Concert-Voordracht geven, gevolgd van danspartij, aangeboden alleenlijk aan de leden vergezeld van hun huisgezin ou der hetzelfde dak wonende. De Voordracht zal gegeven worden door Mijnheer Frans Retsin, letterkundige te Brugge. Toekomende week zullen wij het pro gramma mededeelen. Morgen Zondag, om o 1/2 's avonds, geeft de maatschappij De Flaamsche Ster hare eerste winlervertooning in de schouwburg zaal van Yperen. De vrouwerollen zullen uitgevoerd wor den door .Vlej. Zulma Devers, cnhetorkest bestuurd door M. Tasseel. Ziehier het programma: Marclie des DUR-A-GUlR, Polka. Blijspel met zang in één bedrijf door M. G. Stkoobant. Duo voor twee Klarinetten door M. J. Jolyt en M. Caillez. Kluchtspel in één bedrijf. Openingstuk TAMBOER JANSSENS. Groot blijspel met zang, in twee bedrijven,, door II. Van Peene. BURGERSTAND van den 3 tot den 10 November 1893'. Geboorten: Mannelijk geslacht, 5; Vrouwelijk id. 3. Huwelijken. Bouteus, Alfred, onder-luitenant bij het 4e regiment dor Lanciers.en Beaucourt Alice,, zonder beroep. Sterfgevallen Knockaert, Engel, 45 jaren, daglooner,. ongehuwd, Meenenstraat. Lionné, Maria, GG jaren, zonder beroep, ongehuwd. Kaai- straat. De Grou, Maria, 21 jaren, kant werkster, echtgenoote van Eugenius Mieljiels, Neerstraat. Donck, Julius, 2G jaren, apotheker, ongehuwd, Rijselstrkat. Kinleren beneden de 7jaren: Mannelijk geslacht, 3; Vrouwelijk, id. 1. N. B. De Bureelen van hat Stadhuis zul len Woensdag, 15 dezer maand, om 11 uren* gesloten worden. den 7 November 1893. Lezers, drij of vier weken achter de ker mis zond baas paddebrood eene depeche naar

De Toekomst (1862-1894) | 1893 | | pagina 3