KOSTGANG. Willems-Fonds. Sitite Geciliafeest. Militaire School. Stadsmeisjesschool. Te Deurn. 'Vleierijen. II. Van Peene, nam aanvang. Het muziek hief het openingstuk ervanaan, de gordijn ging op en de soldalen van het keurregi ment met Pompoen (A. Delmotte) aan het hoofd kwamen te voorschijn al zingende. Pompoen miek den lof van Roffel, rommelmeesler (G. Mailliard) en van Tamboer Janssens (Mej. Z. Devers) die beurtelings ook opkwamen.Tamboer Jans sens was een jongen trommelaar ingelijfd in liet keurregiment en waarover eenie der den lof sprak over zijn gedrag. Men dronk en schonk bij tapper Bier- buyk (P. Aernout) die wel een type was om lapper te spelen; zijn rond buikje was wel voorzien en op bet eerste gezicht kon men bemerken dat hij een afstammeling was van Bacchus! Het ware te lang om een verslag te geven over dit stuk. De personen die er te genwoordig waren zullen lang het stuk van Tamboer Janssens in het geheugen geprent houden, te meer daar al de arties ten bijzonderlijk wel hunne rol vervuld hebben. Eene buitengewone melding moeten wij maken over de jonge juffer Zulma De- vers: Weinige personen wisten dat zij zoo bekwaam was in het uitoefenen van too- neelspelen; hare klare stem, de gebaren, de zonder-vrees en bijzonderlijk het ge zang getuigden te meer dat zij voor het tooneel geboren is. Iedereen is hel eens om te beslaiigen dat mej. Devers wel be kwaam is om de actrice der Tlaamsche Sier te zijn en te blijven. Wij, van onzen kant, dragen onze bes te gelukwenschen aan haar op, met de hoop dat zij het geluk en de welvaart mo ge verwerven door haar moedig streven. Door een erg ongeval in het huisgezin kon Mej. Louisa Creus, de onbetaalbare looneelspeelster, hare medewerking in deze vertooning niet geven. Onze blijken van tevredenheid aan den heer Marcel Tasseel, over het bestuur van het orkest. Hij bezit de beste gevoelens van het tooneelmuziek. Onze bijzonderen eerbied voor den on- vermoeibaren iever welke de heer Voor zitter Ducorney en al zijne tooneellisten aan den dag leggen tot het welgelukken der vertooningen. Eere dus aan allen en onverpoosd ge- slreven. De jonge lieden die van den buiten ko men om het nieuw Kollegie bij te wonen, kunnen, in een goed burgerlijk huisgezin, de maaltijden en, als het noodig is,nacht verblijf bekomen, aan een zeer genadigen prijs. Voor verdere inlichtingen, zich te wen den bij den drukker van dit blad, Dix- mudeslraat, 18. Zooals wij in ons laatste nummer aan gekondigd hebben, blijft hel feest der Ypersche afdeelingvan het Willems-Fonds bepaald op morgen Zondag, 19 dezer, om 6 uren 's avonds. Ziehier het Programma: 1. Opening stuk voor piano door L. Hance. 2. Trouwe liefde Janssens. te zingen door juffer Z. Devers. 3. Ariavoor piston, door M. Léon Tancré. 4. Wielrijders marsch, J.Huybrechts voor piano door juffer Est. Walckers. 5. VOORDRACHT. Onderwerp: Strijd van morgen. Spreker: M. Frans RETSIN, letter kundige te Brugge. ID minuien lusschenpoos. 6. Kunstenaarsleven voor orkest. 7. Mijne moederspraak. P. Benoit. te zingen door M, Alf. Delmotte. 8. Kwintet voor saxophonen, Sidler. door de keeren Arth. Maegerman, M. Tasseel, G. Lamote, Eug. Cre- ton, Vak Lamote, M. Descliièvre. 9. A/v grootmoeder trouwde, kluchtlied doorM. G. Mailliard, Out 9 tsa-e: ÏS!»MS|»aa*t5j. Morgen Zondag, om 11 ure,zal het mu ziek der Oud-Pompiers een uitstapje doen in stad en van 12 lol 1 ure een Concert geven in haar lokaal, toegankelijk voor het publiek. Door ministerieel besluit van 15 No vember 1.1.is de heer Gaspard LACANTE, den elfslen aangenomen op 25 kandidaten (218 mededingers) in de militaire school voor voet- en peerdevolk. De heer Lacanle, is serjant bij bet 3e ligne reg', ter slede, oud-leerling der middelbare scholen tëVeurne en Yperen. Onze besle gelukwenschen aan den jon geling en dat hij eenen schoonen levens loop moge genieten. In de betalende stadsmeisjesschool be stonden hier leergangen van Engelscheen Duitsche talen, door bijzondere leeraars gegeven. Om besparingen te doen zeggen onze schoolvernieligers, werden die leer gangen afgeschaft. Dat is goed en wel, maar eene plaats van onderwijzeres valt open en eene gediplomeerde juffer,die ver scheidene jaren in Engeland en Duitsch- land in bediening was en dus die beide ta len volkomen machlig is,vraagt de plaats. Eene goede gelegenheid, hoor ik reeds zeggen, om die beide leergangen zonder kosten herin le richten. Gij zijtvan 'tgoc jaar. Die juffer werd niet benoemd en men gaf de voorkeur aan eenekweekelingn der kloosters. Blijkt daaruit niet voldoende dat men enkel die leergangen afschafte om de school te benadeelen en geenszins om besparingen te doen. De klerikale aap is dus eens te meer uit de mouw gekomen. Verleden Woensdag morgen,om 11 ure, had er in de Sl-Maartenskerk een plech tig Te Deum plaats, ter gelegenheid van 's konings naamfeest. Al de overheden, burgerlijkeen militaire, waren aanwezig. Onze ontredderde brandweer heeft weeral eens te meer getoond dat zij onder opzicht van orde en drilkunst wedijveren mag met de keurige!? korpsen uit Mannekens- vere en Zoetenaye. Hun reposez armes! gelijkt heel goed aan liet knetteren van eenen brand en ze gaan op stap en in rij gelijk een troep bedevaarders. Er werd hier Woensdag niet weinig gelachen met die tvel geoefende watersoldaten. De wapenschouwing op de Markt heeft, door het slecht weder belet, geen plaats gehad. Waarom doen onze officieren ook niet gelijk onze jappers? Die loopen onder eenen regenscherm om hunne gegaloneer- de kleedij legen den regen te beveiligen. Men weet waarlijk niet wat doen op de parochie der kanaillerie (spreekwoord der kalo'.en),om bel werkvolk tot kazakdraaie rij te keeren. Sedert dat het algemeen stemrecht uit gebracht is, preekt men gedurig van be keering van het werkvolk, van giften al- bier en aldaar, van beloften met zakken vol en wat weet men al om de vleierij tot den toppunt te stijgen. De kaloten gaan wederom op gang om bet werkvolk te laten beet nemen; zij zul len onverpoosd werken, in groepen naar de herbergen gaan, geld bieden, beloften doen omdat zij zouden, in de toekomende stemming, voor de nielhoudende woorde mannen stemmen. Dit is al goed en wel voor de bazen der herbergen, zij zullen winst in den zak steken; maar werklieden Irakteeren,

De Toekomst (1862-1894) | 1893 | | pagina 2