Van alles wat» Het tweede is dat de garden in Vincentius a Paulo beurzen zitten en daarbij nog ze ventig fschulden en wij en kunnen daarmêe de arme menschen niet veel helpen, ik van mijnen kant en kan toch niet gedurig uithalen en geven, ik heb een geheel slecht boeriaar gehad, gij weet het wei wat dat er van slechte boerjaren is gij hebt het dikwijls ondervonden, gij moet het wel verstaan, wanneer men moet eenen knecht houden op eene kleine ontvangste dat er niet veel geen vet meer en kan van mij geschreept worden, en ik en doe niet nooder als altijd op den schooi gaan. Zoo dan beminde parochianen, om dienen ellendigen man uit die schande te trekken, zullen wij eeneleeste geven ter eer van den H. Vincentius a Paulo, er zullen mannen rond gaan om kaartjes te verkoopen elk voor zijn prijs. Vele van u nemen alle Zondagen hun verzet, en dikwijls wat hoort men slechte klaps en slechte liedekens zingen waarin niet veel vermaak en zit. Zoo kunt gij ook komen den dag van het feest en ook uwen tijd wel passeerenen het Zondag oortje in onzen zak geven. Het is nu andere thé, maar zegt onzen braven vogel in de hoogmis is er dikwijls veel werk ik zal het zeggen in plaatse van het te lezen. Er is ons alle jare eenen brief toegezonden op deslecnte boeken, gazetten en geschriften en bijzonderlijk op de slechte schrijvers, want ons Reninghelst is begaafd boven alle andere parochiën, dat het in bezit is van eenen schrijver met naam Jan Straal en men zoude schier door vuur en vlam gaan om den artikel te krijgen en te lezen, en och heere ik zal liet u zeggen in korte woorden zij gekken met ons en wij zijn hier te veel naar dat raanneges goeste, spotten metde relegie, met ons Heer en zijne moeder en leugens bij de voer dat houden die schoone artikels in en wat ziet men iri clie huizen waar men die gazette leest verduisteren en den goeden geest weg vliegen, men zegt wel daar en zit geen kwaad in J an Straals arti kels waarom en zouden wij ze niet mogen lezen, alzoo zijn er veel die ze koopen en nog veel meer die ze lezen dat men niet en zou peizen, ik en zegge niet dat er in de grond van Jans artikelen kwaad in zit, maar het is door de overheden van de H. Kerk stiptelijk verboden te lezen en indien wij niet en vol doen aan het gebod dan en zijn wij geen kin deren van de Heilige Kerk meer. tloort ne keer nu, lezers, wat den Ekster gaat schreeuwen, wij zullen een feestje ge ven en er zullen mannen rond gaan die zou den kaarten verkoopen en de ontvangsten die er zullen van komen zoude men gebruiken om den arme te helpen die niet en durven gaan om te schooien. Jan Straal gaat er ze ker moeten op duivelen en nog ne keer zeg gen dat wij bloedzuipers, beurzeroovers en zakkevulders zijn en dat het feestje nog meer onzen winkel zal doen draaien, dat hij maar en doet men weet het allen, dat het vat maar en geeft wat het in heeft, want dienen Jan Straal is een vent die bedorven is tot in het merg der beenderen en hij meugt gemakke lijk een artikel op mij maken het en is maar een te meer. Voor de revolutie was Frankrijk een god vruchtig land,zegt onzen besuikerden Ekster was Itousseau bijkan een mannege gelijk Jan Straal en hij heeft geheel de religie on dersten en boven geschreven en de autaren zien afbranden en als wij al de gazetten van hier lezen zij hebben omtrent den zelfden in houd van de deze van Jan Straal en het is hier juiste bezig met alzoo te komen gelijk of het gebeurd heeft in Frankrijk, maar dat Jantje maar en doet wij zullen hem allichte bij den kraag hebben nu en weet ik het niet of het een mannelijken of een vrouwelijken Jan Straal is en daarmee steekt den Ekster zijne pluimkens en vloog de kuip uit. Zoo meneer den Ekster gij zult Zondag een arti kel hebben. JAN STRAAL. De vreemde fosforstekjes. Ten einde de Belgische nijverheid te beschermen verbiedt de wet aan de handelaars een stock van rrieer dan 500 doozen stekjes van vreem de fabrikatie in hun magazijn te hebben. Daar vele personen dien wetregel over 't hoofd zien, heeft de politie een streng on derzoek bevolen. Huiszoekingen zullen ge daan worden bij alle uitventers van solfer- priempjes en waar men meer doozen vindt uan door de wet bepaaldwordt, legt depolitie de hand op drie doozen. Op eene doos wordt een zegel gestempeld en aan den handelaar weergegeven, die ze op het eerste verzoek moet overhandigen de twee andere, worden aan den minister van landbouw gezonden. o— WSJ hc8>ï*esa gezegd dat het regiment Grenadiers den grootsten soldaat van 't Bel gisch leger heefthet is een miliciaan van 1893, Karei Lode wijk Becaut, 21 jaar, land bouwerszoon, te Hundelghem. Hij meet 1 m. 97 zijn vader 2 m. Van de twaalf kin deren der familie, zeven jongelingen en vijf dochters, is de kleinste 1 m'. 90 hoog. In den depot van Mechelen heeft men geene kleeren kunnen vinden, groot genoeg voor Becaut. Zijn kolonel heeft aan den Mi nister van oorlog gevraagd hem dubbel ra- tioen te mogen geven, en do minister heelt die toelating verleend. C5ts'®ciB®m. Wie citroenen frisch wil houden en bewaren, neme een grooten nieu wen pot, bedekke den bodem met fijn, droog zout en legge daarop de citroenen, elk afzon derlijk, in zindelijk wit papier gewikkeld deze laag bestrooie men met zout en legt er- verdere lagen op, steeds zorg dragende elke laag met zout te bestrooien. Den poi. bindt men dicht met eenen doek en bewaart hem op eene droge plaats, opdat het zout niet vochtig worde. o v«®i' «Se va'aisweei wea'cM. Op de vraag, waarom de erfgenaam van den Brit- schen troon op zijn veertiende jaar gekroond kon worden, doch eerst op zijn negentiende jaar mocht trouwen, antwoordde Milton Omdat het moeilijker is eene vrouw dan een koninkrijk teregeeren. Aristippes, de Grieksche wijsgeer, werd eens door een vriend gevraagd, welke soort van vrouw hij zou wenschen te trouwen. Ik kan u daarop moeilijk antwoorden, zegde hij, want geen enkele soort is aan (e bevelen. Is de vrouw schoon, dan bedriegt zij u is zij leelijk, dan mishaagd zij u. Is zij arm, dan zal zij u ten gronde rienten door baar luimen is zij rijk dan zijt ge haar slaaf. Als zij knap is, zal zij u verachten; is zij dom, dan verveelt zij u. Maurits Jokaï, de Hongaarsche roman schrijver, merkte eens op Daar zijn twee soorten van vrouwen zij die een hart hebben, en deze wijden al haar liefde aan één persoon, en zij, die geen hart bezitten en verliefd zijn op honderd. Veel schooner dunkt mij Jean Paul's be wering, waar hij zegt De vrouw is gewoonlijk de eenige van al zijne vrienden, die den man in tegenspoed overblijft. Napoleon I, die een groot bewonderaar was van vrouwelijke talenten of gaven, heeft gezegd, dat de vrouwen slechts ééne fout hadden, en wel deze, dat zij geen mannen waren.» Schiller, die zich van alle Duitsche dich ters de reinste en waardigste voorstelling heeft gevormd, heeft ons een gezegde nage laten, dat schier spreekwoordelijk is gewor den. Het luidt De vrouw, over wie het minst gesproken: wordt, is het gelukkigst, Nieuwe postkaarten. Minister Vandenpeereboom was nog niet tevreden met zijnen a zondagpostzegel, die hem overal belachelijk heeft gemaakt. Hij wil nog meer tot ieders spot dienen. Bij besluit van 24 October heeft hij nu postkaarten ingevoerd, waarop ook zijne leus i> niet bestellen op Zondag a voorkomt. België moet verkwezeld worden tot in merg en been. o Veertien herbergiers of herbergiersters van Brussel en den omtrek, die sterke dran ken verkochtenzonderparent, werden Maan dag veroordeeld om het recht van 200 fr., eene boete van 1000 fr. en de kosten van het proces te betalen. o— Tegen een groot getal winkeliers van Brussel werd proces-verbaal opgemaakt om dat zij meer dan 500 doosjes fosfoorsiekjes van vreemde fabricatie in hun magazijn had den, hetgeen de wet verbiedt. o— Ecsae «veewasiaaiasg <t®5' Jctterzs-tten's in stelle. Minister Giliotti had eene com missie benoemd die onderzocht en aangeno men had al het drukwerk van den Staat in de gevangenissen te doen verrichten. De letterzetters hebben het land door eene zoo dreigende houding aangenomen, zoo krachtig gepiotesteerd en gemanifesteerd, dat Giliotti gister in het Staatsblad heeft la ten weten dat hij van het plan afgezien heeft. Onze Belgische letterzetters mochten hier wel een voorbeeld aan nemen. Bes «le UScrakaïe provincie West-Vlaan- deren trekt een veldwachter, na 30 of 40 ja ren dienst, het kolossaal pensioen van 288 frank 's jaars, zijnde 79 ceutaeu». na per dag. Als hij sterft, geniet zijne weduwe een eld van 144 fr. of 80 ccnticineia daags. Rerum Novarum Men moest zoo'n pensioentje ook eens ver- lecnen aan de hemeldragonders... die voor geene vrouw of kinders te zorgen hebben. 't Ware revolutie in de bisdommen en in de hemelsgendarmerij BHffipfleia «Se fsa*aaae«a ïsaaitesa Aan de klerikale heeren knoeiers, die de armsten onder de armen, de ongelukkigsten, van hun kiesrecht willen berooven, slingeren wij liet oordeel van het Bregsch katholiek blad La Patrie in het gezicht. Dit blad zegt heel juist Deze uitsluiting zou aanleiding geven tot de scbreeuwendste' misbruiken zij zou, in stad en dorp, de schandaligste, de vernede rendste inquisitie in 't leven roepen die- men ooit kan zien. Wij zouden overigens iemand willen lioo- ren betoogen, waarom de brave werkman, die ondersteund wordt door de eene of de- andere weldadigheidsinrichtingminder waar dig zou wezen om tot de stembus te naderen, dan een gommeux (zwierbol,) die op de lustigste wijze, in één nacht, zooveel geld verbrast als er noodig is om het bestaan van zoo menig eerlijk huisvader en zijn gezin te verzekeren. Wij voelen ons geneigd om La Patrie te bedanken voor deze vlaag van eerlijkheid. J ULES V AN DEN DRIESS C H E Cartonstraat, n° 3, Yperen, begeert dagelijks lessen over de teeken.kunst, te geven.. jaarj

De Toekomst (1862-1894) | 1893 | | pagina 3