Verplichte Zondagsrust. Concert. STADSNIEUWS. IV 414. Zondag, 3n December 1893. Zondagsblad der Stad en het Arrondi Y PEREN. 32e Jaiir. Men schrijft in te Yperen,Dixmudestraat, 18, en op al de postburoeien. Alle afhehen bij den drukker van dit blad gedrukt, worden en vergeld in hetzelve geplaatst tot den dag der verkooping. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag namiddag, vrachtvrij en onderteekend toe te zenden. Voor de aankondigingen buiten West-Vlaanderen, zich te wenden te Brussel bij V Agence llacas.öï, Magdeleinestr., te Parijs, 8, Beursplaats. ABONNEMENTSPRIJS VOOROP BETAALBAAR: '-SO f«*. ja»*»» voor de stad; 3 fr.voor Belgle. Builenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 5 CENTIEMEN HET NUMMER. Aankondigingen: 10 centiemen den regel. Reklamen: 25 id. id. id. Rechterlijke eerherstellingen 1 frank id. id. Akkoord per maand of per jaar. De aap komt uit de mouw Het masker is afgeruktde klerikale par tij bekent platweg en zonder doekskene om, waar zij met de zondagsrust naartoe wil zij eischt deze rust vo'ledig voor allen en voor iedereen, zij vraagt kort en goed de verplichte zondags rust Het bewijs daarvan vinden wij in het pro gramma, dat door de nieuw gestichte Kris- tene Democratische Vereeniging van het arrondissement Lu ik over een paar dagen als kiesplatvorm werd aangenomen en afge kondigd. Artikel .10 van het politiek sociaal gedeelte van dat programma zegt klaar en duidelijk: Verplichte Zondagsrust Tot heden hadden de klerikale gazetten zich bevredigd het werken op den Zondag af te keuren en aan te klagenkomiteiten wer den in 't leven geroepen om de winkels en magazijnen zondags te doen sluiten; de ge strafte soldaten moesten op bevel van den kluchtigen minister Pontus, uit het cachot gelaten worden om hunne zondagsche mis te kunnen hooren; de fanatieke pater Peere boom gaf de strengste bevelen om zijn leger van 40.000 employés den noodigen tijd te geven hunne kristene plichten te gaan ver vullen; eene wezenlijke inquisitie en judas- serij werd ingericht om te weet te komen of de toegestane verlofuren wel degelijk gebruikt werden om de kerk te bezoeken en bij dat alles hebben we door dienzelfden pater in ministerskleeren nog de aartsdomme mode zien in voege brengen van de postzegels met hieltjes en de spreuk Niet bestellen op Zondag. Maar bij die collectie gekkernijen was het tot heden gebleven verder had men het zot- tekensspel der zondagsrust nog niet kunnen drijven. Nu vragen de Luiksche klerikalen wat meer zij doen eenen stap vooruit en eischen de verplichtende Zondagsrust. Alle vrijzinnigen zijn verwittigd. Blijven wij door onze verdeeldheden tot de minder heid verwezen dan stopt eerlang Zondags alle handel, alle nijverheid dan liggen alle fabrieken, werkhuizen en mijnen stil dan sluiten alle winkels, drankhuizen en magazijn nen dan mag geen trein meer rijden, geen schip vertrekken dan kan geen enkele brief of telegram verzonden worden in één woord, dat zal's Zondags het ganschelandin een uit gestrekt beggijnhof herschapen worden Het zou er waarlijk lief uit zien, indien 's Zondags van 't eene einde van België tot het andere alles, totaal alles stil viel als de menschen in hun huis of in de kerk moesten blijven en in 't geheel geene plezieren moch ten najagen Wat zouden de neringdoeners daar zooal overdenken Hoe zouden herbergiers, win keliers en andere handeldrijvers de twee eindjes van het jaar aaneenknoopen, indien ze'sZondags den besten dag" der week hunne waar aan den man niet konden bren gen Den Zondag vieren, zijne kristene plichten vervullen, de kniebollen in de kerk verslijten dat alles is goed en wel maar daar komt geen geld van in huis daar koopt men zijne kinderen geen brood voor en daar betaalt men nog' minder zijne huur of zijne lasteu- brieven mee. Zondagsrust is heel schoon voor menschen wier broodje op dien dag verdiend is voor aleer zij uit het bed zijn gestapt maar voor burgers, die moeten scli rafelen en wroe ten om aan den kost te geraken is de Zondag de geschikste dag om een mooi sommetje in de schuif te ontvangen. En dat zouden de neringdoeners moeten laten vallen voor de schoon' oogen der ka- loten, voor de gri len der fanatieke dompers Komaan, dat is niet ernstig Daarbij, als geestelijken en pilaarbijters toch zoo doodgaarne den Zondag in alle hei ligheid doorbrengen, waarom geven ze dan zeiven het voorbeeld niet Paters, nonnen en jappers reizen 's Zon dags, dat het een lust is om zien. Bedevaar ten en andere plezierpartijtjes worden ookal op die dagen afgelapt. Mis en lof, kleppen en luiden, wierooken en wijwater sprenkelen, zingen en orgelen, sermoenen, biecht hooren en offeren dat alles gebeurt op den heili gen Zondag, 't Is ook werken, dunkt ons Of worden de kaloten voor de Zondagsdien sten niet betaald en willen ze misschien de centen en kluiten niet, welke op dien dag geofferd worden Zij zouden dus geld mogen verdienen en burgers en werklieden zouden op de kom moeten bijten, zouden de papen mogen zien werken En de japgazetten dan die verschijnen 's Zondags ook ze doen dus hun werkvolk d'een heiligschenderij achter d'ander bedrij ven Is 't niet belachelijk om er verder over te spreken De Zondag is een dag van rust, voor al wie rusten wil of kan 't is een dag van ple zier voor al wie zicli wenschtte vermaken 't is een dag van bidden en vrome diensten voor wie het verkiest, en 't is vooral een dag van nering en tering, die 't geld doet rollen en de menschen moet laten leven. Zoo is de Zondag, en zoo moet hij blijven. Aan alle anti-clericalen wordt dan ook de taak opgedragen de kuiperijen van lang en kortgerokte jezuïeten te doen mislukken. ZwEEPMANS. Yperen, 2" December 1893. BERICHT. De personen die een abonnement nemen aan de TOEKOMST voor 1894, zullen het blad \an heden af lot einde dit jaar koste loos ontvangen. liet Concert der Maatschappij Oud- Pompiers van Yperen, ter gelegenheid van Ste-Ceciiia, heeft, als naar gewoonte, uitermate goed gelukt; ten anderen, als de heer Bestuurder Deliège zou weten niet te gelukken, zou hij zich nietgeneeren andere stukken muziek uil de repertorium te ne men, veel gemakkelijker dan deze van Zondag. Van het begin tot hel einde was alles goed opgemerkt Men mag waarlijk zeggen, dat men waar muziek hoort bij de Oud- Pompiers. Zeer veie personen hebben zich laten inschrijven bij de Maatschappij, DE TOEKOMST

De Toekomst (1862-1894) | 1893 | | pagina 1