iP^iffeBopr KLERIKALE DWANG. De Jeneverplaag. er Zondag, Rn Juni 1894. ABONNEMENTSPRIJS VOOROP BETAALBAAR; *-30 fr. «jaar* voor de stad; S fr.Toor Belglc. Bniteslandsche verzendingen, 't poi-t daarboven. 3 CENTIEDEN HET NUMMER. Aankondigingen: 10 centiemen den regei. Reklamen: 23 id. id. i*d. Rechterlijke eerherstellingen 1 frank id. id. Akkoord per maand of per jaar. Reefot voor AA'-^ uv eae rs ttigd dat de officiëele Riezerslijsten van heden af aangeplakt zijn, in de ZAAL DER OUD-POMPIERS Semi nariestraat, alhier. Gij wordt dringend uit genood igd dezelve te ko men nazien, om in geval gij vermeent recht te heb ben aan meer stemmen dan u op de kiezerslijst zijn toegewezen, dit aan bet Comiteit der LIBE RALE ASSOCIATIE kenbaar te maken. Twee leden van het Co miteit zullen alle dagen in de zaal aanwezig zijn, vau 's morgens 9 urentot 12 uren ?s middags en van 2 tot 5 uren 's namiddags. De werklieden die daar toe in de week belet zijn kunnen dat doen desZon- dags van 8 tot 11 uren voormiddag. Eene bus zal insgelijks in het lokaal geplaatst worden voor hen die hun ne reklamatiën schrifte lijk wenschen te doen. Hei Comiteit der Liberale Associatie. Stad en het Arrondissement YPEREA. Wij ontvangen zoo even liet onderstaan de met verzoek dat in ons blad te willen opnemen. Aan dat verzoek voldoen wij gaarne, doch doen den schrijver opmerken dat waar dergelijke ongerechtigheden gebeu ren men die volksdwingelanden met naam en voornaam aanduide, opdat den werk man, eens en vooral wete wie zijne vrien den en wie zijne verdrukkers zijn. Zondag morgend bad de Frlksbond de werklieden van den wijk St-Pieters uitge- noodigd om eens te komen de kiezerslijst na zien en vast testellen of ze ingeschre ven en wel ingeschreven waren. De lijst was neergelegd in een herberg behoorende aan een klerikalen brouwer. De baas, een werkman en vader van zes minderjarige kinderen, dacht aan geen kwaad en was verheugd een goed stuiver tje te ontvangen. Maar hoe was li ij verwonderd toen hij twee dagen later den aanbevolen briefont- ving luidende nagenoeg als volgt: Ik wil niet dat er in mijne herber- gen bijeenkomsten zijn als deze ivel- ke ten invent Zondag plaats gehad hebben en ik beveel u mijn huis te verlaten voor 30 Juni aan staande. Sommige klerikalen hebben zoo een he- vigen haat, zoo een schrik, zoo eene ver achting voor de werklieden die nu een kleen deeltje aan het publiek leven hebben dat ze zoeken door alle middelen om ze te beletten kiezer te worden en hunne zoo moeielijk verkregen recht uit le oefenen. Maar de werklieden zullen voortaan nota nemen van die aangeslagen jegens hunnen stand. Alreeds in Duitschland, Engeland, Ame rika en elders, de brouwers die hunne za len weigeren voor werklieden vergaderin gen of die niet wel handelen met hunne werklieden zijn geboycoteerd; geen enkel werkman wil nog van zijn bier drinken en weldra heeft men den tyran tot betere gevoelens gebracht. Als de werklieden zich steunen en de hand geven kunnen ze veel onrecht weren. Ter gelegenheid van de bespreking der be grooting van financiën heeft M. Woeste ge meend doeltreffende maatregelen te moeten vragen tegen de jeneverplaag die, zegde hij, sedert de wet van 1891 niet verminderd is. M. Woeste bekent dus eindelijk, dat de groote «sociale -wet», waarover het ministe rie Beernaert zich zoo verhoovaardigde, niet den minsten invloed heeft gehad op het ver bruik van sterken drank. Deze wet, gelijk al de knoeiwetten door de clericalen gefabri- keerd, heeft geen ander uitwerksel gehad dan tal van kleine burgers te ruïneeren, een voorrecht aan anderen te geven en zeer veel geld in de staatskas te doen vloeien; maar vermindering van de openbare dronken schap nothing De statistieken door M. Nyssens in zijn verslag, over het budget van financiën mede gedeeld, zijn op dit punt leerzaam. De jong ste statistische opgaven gaan tot 31 maart 1893. Op dien datum had de wet van 19 Au- gusti 18S9 deze gevolgen gehad: Op 31 December 1889 bestonden er 185,030 verkoophuizen van sterken drank en 6(,089 waar alleen bier werd verkocht, te samen 191,125 drankhuizen. an 1870 tot 1887 bedroeg de vermeerde ring van herbergen ongeveer 4.400 per jaar., Ware de wet er niet gekomen zouden er thans 208,725 zijn, terwijl het getal tot op 148,903 gevallen is of eene vermindering van 42,222. Aanzienlijke vermindering, inderdaad maarM. Nyssens heeft vergeten te melden in welke evenredigheid het verbruik van sterken drank sedert de afkondiging der wet van 1889 verminderd is. Welnu, dit verbruik is oneindig meer toe genomen dan het getal herbergen vermin derd is; dat wil zeggen, dat, ondanks de ver Qe/j 'ïf

De Toekomst (1862-1894) | 1894 | | pagina 1