1 Sterfgeval. STRIJD PEN N POPElUtftafE? If l' A v>* li den telefoon, mecfct alle de winstgevende openbare diensten overgeleverd zijn aan particulieren,wijl de verliesgevende door de openbare besturen uitgebaat worden Ter opbeuring van den handel en ten einde het erediet in 't bereik van eenieder te stellen, vragen wij de oprichting eener Staatsbank ter vervanging van de zooge naamde Nationale, die enkel gesticht werd in bet belang van den groothandel, de groote industrie en de.... heeren politie kers, op sinecuren belust. Inzake herziening der wetten regelende het arbeidskontrakt en de verantwoorde lijkheid der patronen luidt ons program a) Maximum van werkuren en minimum arbeidsloon 6) Verbod van nachtwerk voor de vrouwen c) Wekeiijksche rust dag d) Toezicht over de fabrieken en werkhuizen, enz., enz. Wal nu de landbouwhervormingen be treft, wij hebben reeds zoo dikwijls over deze punten uitgeweid, dat het voldoende wezen zal dezelve in enkele woorden sa men te vatten. Wij verlangen de inrichting door de wel van landbouwcomicen door het alge meen, verplichtend stemrecht benoemd en samengesteld uit gekozenen van de landeigenaren, delandbouwersen de land arbeiders. De regeling door de wet van de laudbouwpacht in het belang van al de betrokken partijen en volgens de wetten der rechtvaardigheid en Ie dien einde vaststelling van een minimum pachtter- jnijn toelating aan den huurder alle drie jaar de pacht op te zeggen billijke vergoe ding aan den uittredenden landbouwer, enz. Inrichting van een goedkoop landbouw- erediet verspreiding der samenwerkende maatschappijen op den buiten burgerlijke rechtspersoon!ijking voor de landbouw voor de nijverheidssvndicateo al- gemeene veeverzekering met lusscbenkomst van de openbare besturen, en in het algemetn alle de hervormingen welke kun nen bijdragen om van den landbouwer eu den landarbeider vrije burgers te maken tegenover de landeigenaren en bunnen slofTelijken en zedelijken toestand in de grootste mate te verbeteren, het zij door wettelijke tusschenkomst, het zij door de kracht der vereeniging, het zij door de verspreiding van het wetenschappelijk on derwas op den buiten en de toepassing van nieuwe methoden van landbouw. De tijd ontbreekt ons om, een voor een, alle deze punten, zooals 't beh.oo.ren zou, breedvoerig te bespreken. Wij moeten ons bepalen met dezelve sleehts terloops, aan te rsiken en o.nze vrienden aan te sporen <tesfci*e|?©ndtg te hesfudeeren en in hun ne propagandatoehten aan de landbouwerj uil te leggen. Zoo zullen zij goed en nu lig werk verrichten en tevens de belang van bet land en van de vrijzinnige dienen. Omdat den Baas enz, Over zulke kleine burgermaniei Die kruipt voor de groeien moet op at. minderen trappen, Geheel de burgerpers jammert over de moord van één man, maar heeft geen woord van spijt over de dood van 250 mijuslaven onlangs geval len als slachtoffers van den arbeid in Engeland, Dit moet u niet verwonderen, vrien den En ook er zijn arbeiders in overvloed te krijgen en dat nog al aan goéd- knopen prijs, daardoor werkgebrek zij malkaar de kop inloopen en voor een kroetje brood zich moeten laten exploiteren, Totaal fix. 20-135 M. Ferdinand Devarver, bediende bij het parket te Yperen, is verleden Woens dag morgend, 4 Juh, in de stadsgrachten (nabij de Zwemschool) opgevisclit geweest.. Zondag laatst was hij nog met alle man in vriendschapsbetrekkingen. Des avonds was hij, als naar- gewoonte, een glas bier gaan drinken en, zegt men, zou hij rond 2 ure, 's Maandags morgends, verdwenen zijn. Zou liet eene vergis sing, een zelfmoord of' een heuveldaad zijn? MFCi. - Nlerix OOO v. Mannelijk, g&s Ziehier de- plaatsen bekomen door onzen stadsgenoot M. Emile BENDEL in de' Akademie van Antwerpen, klas der natuur. Op de 39 leerlingen, welke dezelfde klas bijwonen, bekomt de heer Bendel in de Schildering 2® en 4° plaats. Teekening Geschiedenis der kunst, Letterkunde Algemeene gesclh edenis Kleedij Ontleedkunde Ziéöaar eenen grooten stap van vooruit gang welke de heer Bendel doet, en wij moe digen hem aan opdat hij de eerste palmen behale op- zijn uitgangs-examen. Onze hartelijke gelukwenschingen aan dien moedigen kunstenaar. 3S 4" le en 6® plaats Er- bestaat te Rijsel eene instelling die de- toegenegenheid vaniedereen gewonnen heeft:: Het werk van den Kerstboom.. Aan den naam. dezer instelling kan. men gemakkelijk haar doel raden. Zij, wilt,, itn dén put dés winters, eenige gelukkige stonden verschaf fen. aan de kinderen, der werkéndé kl as die de- stadsscholen bij,wonen, door hum speeldin gen, lekkernijen en kleedlugstukken uit te deeleu. Het. getal kinderen is zeer groot in eene nijverheidsstad als- Rijsel en omi den Kerstboom te bekleeden moet men, kunnen, beschikken over eene betrekkelijke groote som. De mildheid van. dén heer Van Merrie kennende, wanneer het liefdadigheid geldt, 'het komiteit van dit werk heeft zich tot hem. gewend om: de medehulp der Philharmonic te bekomen, en hij heeft aanveerd de reis naar Rijsel te doen, ten einde aldaar den, 25'. Juni laatst een concert te gaan geven, 's Morgens, van Poperinghe vertrokken is. de maatschappij; te 10- ure te Rijsel aange komen, alwaar zij aan de statie-ontvangen werd door eene-afvaardiging begeleid door het muziek der Rijselsche Pompiers die ze- naar het stadhuis gebracht heeft. Een der ad junk ten der stad, afgevaardigd door Mijn heer den Meijer, verwelkomde- da-l'hilhar- monisten en drukte zijn spijt uit over dé- afwezigheid van Mijnheer Van Morris die,., door een famillierouw belet was, de- maat schappij te vergezellen:. Hij maakte daarna- den lof der Philharmonie die, zegde hij, ten. allen tijde in. Frankrijk zoo welkom-en is Sprekende over het doel van het uitstapje der Philharmonisten, bedankte hij ze- over- hunne menschlievende medewerking, ent drukte de hoop uit hunne onderneming met goed sukces bekroond te zien. worden. Mijn heer de- Onder-Voorzitter heeft vuriglijk Mijnheer de Adjunkt bedankt over zijne- sympathieke en welwillende- woorden, waar na Franschenen Belgen een. heildronk ledig den op de vriendschap der beidé- huiden.. Ka de ontvangst werden- de- PhiUieurmo— nisten door het komiteiit en heti ruutzjéfk der- ijgjj It'll voorrteele van dciiVltlJZIINNlGEN (I)e redactie is niet verantiA Overdraw P. S MededeciliiugPB die persoonlijkheden bevallen, kwetsend voor eer en reputatie, worden niet aanvaard.. Do gillen die na (Kinderdag avond binnenkomen wor den in het. nummer der daaropvolgende week. geplaatst,. 56 en 8® 2" plaats. 2* if

De Toekomst (1862-1894) | 1894 | | pagina 2