t-4 te Liberale Associatie KIESVËRGADEÏUNG U f&i LELEUP, CHARLES, VERMEULEN, P0LYD00R, Afgeluisterd aan den Cercle Catholique. Virion. -Voeteau- ce hou- ■fbeet W«n JWéa V>>la- W Bas tog 5 V>V^1iateau. 0cNe p t 'xe^' "vet ri>gne idaten hf|§ Prtjd uMDeente Raadslid van Yperen. Oud-Schepenen, van Yperen. Gemeente Raadslid van Yperen. J. Brouwers tot het broodschrijvertje van het Nieuwsblad: Is het waar zoo als ge zegt in uw bladje dat Boddaert gezegd heeft te Comen dat hij al de krottisten zou rijke maken moest hij meester zijn 1 Kapitein. Is dat nu eene vraag Zijn wij gewoon de waarheid te zeggen Brouwers. Dat veranderd, want 'k zou gezeid hebben dat hij mijne stem zou hebben moe*t hij zich op rang stellen, Colaert. En de mijne dan, hij zou ze alle drie hebben. Suikerstande. En te mijne ook wê. Vanhaverbcke. En ik zou ferme propa- gande op den hoop toe maken. En moest den dobbelen rosten hier zijn hij zou er ook voor stemmen. Tjeppen Moreau. En ik zou het aan de visschen vertellen. Pierote. A la bonne heure, dat onze man nen dat doen, dat ware cadé de werklieden van Seys, Baus, Fols zouden er zeker ook voor stemmen, want..... Casier, (binnenspringend). Spreekt zoo luide niet, er zijn daar twee mannen aan de deur die heel uwe conversatie gehoord hebben. Colaert tot Casier. 't Is een schande van niet beter op te passen, geheel Yperen zal het welen Brouwers 't Is nog al ên schoon affêêèêre 't en is voor niemand geen nieuws meer. Mouchard. van Wperen en hel arrondissement. VAM 8 OCTOBER 189* Aan het bureel zetelen de heeren Leleup, voorzitter; BoSsaert. Vermeulen,Verscliaeve, Onraet, Veulemans, Harteel, leden Alfred Laheyne, schrijver. üeruimen tijd voor de opening der verga dering was de zaal der Oud-Pompiers prop pen! val. Een goed voorteeken. Onder ae mmmmmmmmmmKmmmmmmmmrnmm groepen wordt veel gesproken over de gun stige uitslagen bekomes ,op de meetingen te Proven, Rousbrugge, Komen, W&rnêton, Meessen, Ploegstaert, enz. enz... De buiten lieden zijn blijkbaar bezield met de beste ge voelens voor onze partij en beloven in roana voorde liberalen te zullen stemmen. Alge meen is men vo' Loop voor den uitslag der aanstaande kiezingen. Yen 7 1/2 ure opeut de voorzitter de ver gadering met eenige uitleggingen over het doel der besprekingen die zullen volgen. Het publiek wordt uitgenoodigt met kalm te en waardigheid de discutien te volgen. De katholieken zoowel als de liberalen zegt hij, hebben recht het woord te voeren, 't Is eene openbare vergadering waar elkeen zonder onderscheid, het recht heeft zijne denkwijze voor te dragen en te verdedigen. Het woord is aan M. Vermeulen. De heer Vermeulen (in 't vlaamsch) lang durige toeuichingen). De strijd gaat naar wensch en overtreft zelf al onze verwachtingen. Den werkdadigen steun die wij overal bij de werklieden van de stad als van den buiten ontmoeten is een be moedigend vooruitzicht. In 17 gemeenten, steden en dorpen van ons arrondissement werden verleden Zondag nog met den besten uitslag, openbare inee- tingeu gehouden. De meesten dezer meetingen werden inge richt en geleid door onzedappere werklieden van deu propagandeklub, die niet gevreesd hebben zieh aan dé zoowel gekende vervol gingswoede der klerikalen bloot te stellen. Mijn eerste woord is eene betuiging van bewondering en dankbaarheid voor die zoo nederige als verkleefde helpers. Levendige toejuichingen). Onze tegenstrevers, de klerikalen, zonder het te weten, helpen ons ook. Hunne leugens even zooals hunne ongerijmde lasteringen verwekken juist den tegenovergestelden uit slag van hetgeen zij verwachten. Gij allen hebt het klerikale Nieuwsblad van Ieperen ontvangen dat op duizende exemplaren ver spreidt werd. De pasters van ganseh het ar rondissement ontvingen er olk eene baal van en deden ze door den koster of den grafdel ver in de gemeenten ronddragen. In alle kerken van het arrondissement werd den laster en leugen van het klerikaal voddeupapiertje voorgelezen en besproken. Gij hebt er u van kunnen overtuigen door hetgeen in de kerken van Yperen gebeurd is. Men zegt u daarin dat wij vijanden zijn van den godsdienst en dat wij nooit naar de kerk gaan. Eerste leugen. Wij zijn en waren ten allen tijde voorstaan der der verdraagzaamheid en der vrijheid. Wij eischen vrijheid voor allen en indien de katholieken vervolgd werden zouden wij de eersten zijn om ze te verdedigen. Wij gaan naar de kerk telkens wanneer wij zulks.geraden vinden. Maar wiens schuld is het dat er zóóvelen zijn die niet gaarne dikwijls naar de kerk gaan Voor de domste onnoozélheid dreigd men ons met den ban der Heilige Kerk en zegt men ons daarenboven dat het nutteloos is dat wij nog een voet in de kerk zetten. Vijf-en-twintig jaren geleden, werd ik in den ban gedaan omdat ik deelmaakte van de maatschappij Philharmonique van Poperin- ghe twee jaren later werd ik opnieuw in den ban gedaan ómdat ik geabonneerd was op het liberale dagblad Le Précurseur nog zes jaren later wederom in den ban om dat ik mijne kinderen naar de gemeente school zond (ge ach en toejuichingen), en gij allen die v<.<?r ons zult stemmen zult allen op uwe beurt in deu ban gedaan woruen, 't werd verleden Zondag op -den preekstoel vertelt, [algemeen gelach). Ik vraag het aan de katholieken hier te genwoordig, of zij ons in gansch het arron dissement van Yperen ééne kerk kunne» aanwijzen waar de liberale kandidaten des zondags de mis zouden kunnen hooren, zon der aan belediging en vernederirg blootge steld te zijn. toejuichingen Tenzij het bij toeval in de St. Pieterskerk ware. gelach en toejuichingen). Men noemt ons, en mij in 't bijzonder, so cialisten. Nieuwe leugen, want de beteekenis die zij aan 't woord socialist toekennen is die van 'een dief, alverdeeler en moordenaar. Wij hebben van dat woord een heel andere op vatting. Om de herziening der Grondwet en het algemeen stemrecht te bekomen, hebbende vooruitstrevers een verbond gesloten mat de katholieke demokraten en de werklieden so cialisten. Wij hebben zoo als gij allen weet. meetin gen gehouden met de socialisten en de katho lieken. Ik heb hier te Yperen in uwe tegen woordigheid en onder uwe toejuichingen de hand gedrukt van M. Theodoor, katholieken kandidaat te Brussel, van den advokaat Ni- nauve, insgelijks een verdienstelijkkatholiek en van Edouard Anseele, donderende toe juichingen). Ik beu vooruitstrever dat weet gij allen. De vooruitstrevers hebben een zuiver pro gramma dat gij allen kent. Wij eerbiedigen in gelijke mate de zelfstandigheid der socia listen en der katholieke demokrateu en wij zullen voortgaan met nevens hen te strijden tegen den achteruitgang en de voorrechten, en tot het verkrijgen dergemeenschappelijke hervormingen die in onze drie programma's voorkomen. En terwijl wij streden om u het kiesrecht te bezorgen, wat deden onze volksvertegen woordigers in het Parlement 1 Zij verzetten zich tegen de herziening van art 47. en stemden tegen het algemeen stem recht. Zij oordeelden n te sleebt, te dom en te gevaarlijk om kiezer te zijn. donderende toej uichingen Zijn dat de vrienden van het volk Zij hebben geen vertrouwen in u gehad. Nu zij uwe stem komen afbedelen, zult gij ook in hun geen vertrouwen meer stellen. [geroep van neen, neen toejuichingen). En wat betreft de hervormingen De klerikalen verdraaien ons programma met een moedwil die in ieders oog moet springen. Zij zeggen niet wat zij zullen doen ten op zichte der kieswet voor de gemeente. Het schijnt niet te min dat zij, voorstaan- ders zijn van het Pruissisch stelsel dat aan de rijken in deze het grootste overwicht toe kent. Van de evenredige vertegenwoordiging waarvan veten onder hun voorstaanders zijn, durven zij- niet meer spreken, en zulk op be vel van M. Woeste, den wereldlijken paus, den partijdigsten achteruitkruiper van het Heelal Zij zeggen dat ik het land op zijn pruis- 8isch tot eene kazerne wil herscheppen, dat is valsch. Ik ben integendeel voorstander van de ge-wapen ie natie ui overeenstemming met het stelsel van vrijwilligers, opdat den mi litairen dienst gelijkelijk zonde drukken op den rijseu als o.p den arme, 't is te zeggen minst kostbaren en zoo kort mogetjken diensttijd, voldoende voor de nationale ver dediging. Zij zeggen dat ik afwijk op ekoncmisch gebied. Ik beu steeds voorstander geweest van den vrijhsyulgl;, maar als sekretails van

De Toekomst (1862-1894) | 1894 | | pagina 3