k Uitleg onzer teekeningen. 11 1 W> 1 W Eortrijk. Moescroen. Charleroi. In Frankrijk. EOF VRAAG. ii liedeu bewoond die eene groote schade zul len ondergaan. Op verschillige plaatsen werden houten bruggen weggerukt. Men vreest hier en daar voor inzakkingen. De gemeenschap tusschen onze stad en het gehucht Hoogerlucht is totaal onderbroken. Vele fabrieken liggen stil. De politie heeft een reddingsdienst inge richt bij middel van camions. De paarden staan tot aan den buik in het water. Ten gevolge der aanhoudende plasregens is de Leie zoodanig gestegen dat het water sinds dezen morgen over de kaaien spoelt. Groote oppervlakten weide achter het Pa leis van Justicie staan onder water vele gereedschappen der rooterij spoelen weg. Overal zoekt men te redden wat kan gered worden. Langs de Vischmarkt staan de kel ders van twee brouwerijen onder water. Overal metselt men de keldervensters dicht op vele plaatsen metselt men de deuren toe tot op eene zekeré hoogte. De Iilokkaarsbeke stroomt ook over en verschillige huizen der Kanonstraat hebben reeds het water tot in het gelijkvloers. De dienst der tramlijn Kortrijk-Meenen werd onderbroken. Het water stijgt nog gedurig. Al de velden der omstreken staan op eene hoogte van één meter onder water. Vele huizen werden overstroomd. Men is verplicht de bewoners derzelve te redden met bootjes. Hier en daar, onder andere opliet gehucht varf Tombrouck, is deze redding uitermate •moeielijk. In eene overstroomde hoeve, staat het wa ter 1 m 50 hoog. Men kon noch de meube len, noch het vee. noch de paarden redden. Eene gansche rij huizen, door werklieden bewoond, werd op het gehucht Coue't over stroomd. De steenweg van Moescroen naar Tour- coing staat gansch onder water ten gevolge van liet overstroomen der beek. Belgische werklieden die in Frankrijk werken zijn verplicht zich bij middel van bootjes naar hun werk te begeven. Aan de grenzen heerschen de grootste op schudding en bedrijvigheid. Gisterenavond werden de pompiers bijeen geroepen, om 7 ure, om de passagiers met hunne lantarens voor te lichten en dijken op te werpen. Te Herseaux, op de baan van Evregnies, werden insgelijks vele landbouwerswonin- gen overstroomd Op sommige plaatsen be reikt het water er eene hoogte van 1 m. -25. In eerie afgezonderde woning, te midden der weiden gelegen, verbleven eene weduwe en hare vier kinderen allen door typhuskoerts aangedaan. Zij moesten, niettegenstaande deze vroeselijke ziekte, de vlucht nemen. De kelders der magazijnen van den Bon Mfcrchó werden overstroomd. De schade hierdoor aan de koopwaren toegebracht is aanzienlijk. De-toestand is rampzalig. Men vreest voor ongelukkeQ. Menmelde reeds de overstroomingen waar toe het wassen der Samber aanleiding 6af. Daar het nogmaals overvloedig regent, verwachtte men zich in den atgeloopen nacht aan nieuwe overstroomiugen dezer rivier. Gisteren avond was het schippersvolk dan ook druk bezig met het nemen van voorzor gen en het vastleggen zijner schepen, zoo sterk mogelijk. De Samber was altijd voort op onrustbarej wijze. Eene menigte planken werden opgetrokken! aan de sluizen van Jambe de Bois te Lande- lies en degene onzer stad. De verzekeringsmaatschappijen deden r werken staken ingericht met het doel de schepen boven te halen welke zonken ten gevolge der ramp. Te Marchienne staan de beemden reeds onder water. Men spreekt van overstrooming te Thuin en in gansch de streek tusschen Samber en Maas En nog klimt het waterpeil Weldra zal de scheepvaart gansch onder broken zijn De droevigste berichten komen ons toe uit Roubaix en omstreken. De straten staan er onder water op eene aanzienlijke hoogte. De werklieden konden zich Dinsdag niet naar den arbeid begeven overal zagen zij niets dan water. De boulevard Gambetta geleek aan een breeden stroom. Kelders en magazijnen schoten onder water. Het kwartier der Drie-Bruggen Trots- /'onfc)heeft hot meest geleden. In vele hui zen bereikte het water éénen meter lmogte. Men heel't vrouwen en kinderen langs de vensters moeten redden. Wanneer men vluchtte, had men den tijd niet zijne meube len mee te nemen. De overstroomingen richten de grootste verwoestingen aan te Tourcoing, Marc-en- Barceul, Halluin, Roncq, Itijsel, Armenliè- res, Bailleul, Guinea (B Montreuil. Vele kinderen zijn verdwenen sedert Maan dag morgen. Ongetwijfeld werden zij met den stroom neergerukt. w aiidev v 'bi 20 2 25 20 20 25 25 25 20 25 Waarom hebben de kaloten de klooster lingen en de kinders der kakscholen doen bidden voor den goeden uitslag der kie zingen 7 En daarna missen van dankzeggingen en Te Deum met grooteu tralala En waarom ten dien tijde ook geene gebe den gestort voor het ophouden van regenen, ten voordeele van alle man Antwoordt. Omdat de kaloten de poli tieke zaken van kiezingen op den eersten rang stellen (zooals de Paus vóór onzen Ko- ning)en de zaken van 't geluk en welzijn van alle man maar een bijvoegsel is. Ligy Albert, Minnekeer Engel, Mailliard Gustaaf Masscheleyn, Alpli., Froidure Robert BURGERSTAND van den 26" Octob. tot den 2n Novemb. 1894. Geboorten Mannelijk geslacht, !t; Vrouwelijk id. 3. Sterfgevallen Scheerlijk, Frans, 70 jaren, hovenier, weduwaar van Melania Desegher, M eenen straat. Maillet, Louisa, 26 jaren, zonder beroep, echtgenoote van Mathius Delierne- we, St-Jan buiten. Vantieghem, Gustaaf, 27 jaren, stoker, echtgenoot van Rosalia Bartier, Nêerstraat. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht 0; Vrouwelijk id. 0. De vrouw. Mijnheer, ik koom u vra gen als gij wat werk hebt voor mijnen man die deel maakt van de katholieke wacht. Wij hebben vijf kinderen en lijden honger. Heer. Ik kan geen werk geven, want er is geen geld in de kas. Vrouw. Ik zie het, Mijnheer, dat er geen geld in de kas is, want op de muren van stad zijn groote plakkaten geplakt met groote letters dat er Zondag 4 November 500 franken te verspelen zijn voor de man nen van de Wacht, Heer. Ah dat is wat anders. Vrouw. Dus, wilt gij zeggen, Mijn heer, dat de spelen en braspartijen boven het werk gaan voor den werkman, en de vrouwen mogen met hunne kinders in huis honger lijden. Gij zoudt beter doen van werk te geven, zooals gij beloofd hebt, vóór de kiezing, maar eens de kiezing voorbij, zijn uwe woor den in de lucht vervlogen, niet waar 't Zijn schoone zaken voor de katholieke partij. Heer. Ik kan er niets aandoen, ik ben alleen geen meester. Vrouw. Henrietje zegt dat ook, en hij doet algelijk zijne eigene goeste. Wij zullen verplicht zijn naar Frankrijk te vertrekken. Heer. Dat God u zegene, vrouwtje. Vrouw. Ik zal daarmede brood kun nen koopen, (en de vrouw kwaad weg). ck' 2

De Toekomst (1862-1894) | 1894 | | pagina 2