Km E. L. I). Zitting van den 9 januari. Vermeersch Jan, laars te Couckelaere, de eerste tot eene maand gevang, en de tweede .tot 26 fr. boet of 8 dagen eevamj, voor slagen on Pieter Demaeght, van Vermeersch Eduard, sohjppers te Leffinghe, De code August en Decode Richard, schippers te Eerneghem, elk .tot 10 fr. ;boet of 2 dagen ge vang, voor slagen e>n wonden op Karei Proot, van Brugge, te Nieuport. Samyn August, oud 23 j;wen, schoenmaker te Veurne, tol 26 fr. boel, of;8 dagen gevang, voor braak van afsluiting in bet huis bewoond door Jan Debcrgh-Abcelc, te Veurne. Verschillijse tijdingen. gevang, voor slagen op Pieter Demaeght, Vladsloo. Devvult Jan, landbouwer te Westende, lot 100 fr. boet of 6 dagen gevang, voor jacht met stroppen, voorzonnenopgang. dige koppigheid blijft weigeren van zich te laten berooven en er blij om te zijn; van den anderen kam, de verblinde Mazzinianen die wil len de roode vlag op het Kapitolinin hijsschen. Tusschen die twee palen troont de koninklijke en liberale /eter der ilaliaansche eenheid, waar van Napoleon 111 de stichter was. Eu daar deZe laatste te vroeg verdween van het politiek too- neei, .liet hij aan het pruisisch keizerrijk de ze delijke verplichting die wonderbare vereeniging van illalie in stand te houden.en tot mogelijkheid van duur te brengen. Dat zou wel gaan ook, ware •er nieteene.steenrots in den weg! eene wonder bare steenrots: want zij brokkelt uiiel, zij kan niet afgeloerd .worden, en daar .is geen middel <om dezelve te doen springen! (Wordt vervolgd). 9. Moeiman Sofia, d. van Leopold en Ver- couter Justina. Beoostcrpoort. Thumaere 237.076,00 45,391.00 649,620,30 2.255,468,81 Rechterlijke Kronijk. Zijn door de korrectionelcn rechtbank van Veurne veroordeeld Zitting van den 8 januari. Decrock Sofia, oud 47-jaren, bijzondere, te Pollincliove, tot 10 fr. boel of' 2 dagen gevang, voor eerrooverij jegens Lodewijk Deceuninck. tePollinchove. Sinnaghel Karei, oud 43 jaren, Sinnaghel Hendrik, oud lüjar^n, Degraeve Polidoor, oud 21 jaren, Six Engel, oud 49 jaren, Six Serafien, oud 21 jaren, Six Karei oud 17 jaren, al werk lieden te Clercken, elk tot 8 dagen gevang, voor ‘diefle van beelrapen, ten nadeele van Karei Grimonprez, van Clercken. Sinnesael Alois en Salembier August, zwinge- *1 darink te ste- Konijnen Ei jeren. Boter. groot getal aan thyphus- 21 Memman Theodoor. 22. Pil Stanislas. 23. Pyson Leo. 21 Roeyaert Hendrik. 25. House Frederik. 26. Roose David. 27. Seghers Alfons. 28 Torney Leopold. 29. Torrelle Leo. 30 Vandenhe ghe Hendrik. 31. Vanderghote Karei. 32 Vandermeersch K. 53. Vankemmelbeke E. 34 Vanmussenhove D. 35. Vereecke David. 36. Verharne Einiel. 37. Viaene Jozef. 3*. Voorons Lodewijk. 39 Vuylstcke Alfons. De verledetie week hebben wij eene statistiek me degedeeld over de bevoorrading onzer wckelijksche m ukt, gedurende 1873, om deze te volledigen, geven wij hier onder het beloop der som die voor de ver- sehillige handelszaken is betaald geworden, alles be rekend volgens den middenprijs Tarwe1,084,992.78 78 7">‘!’ü9 B'-t-,-.Jt-t»r *tui*lLerlijk« Miami tier NtuU «urm,. Geboorten. Dus voor twee millioen twee honderd vijf n vijftig duizend vier honderd acht en zestig franken 81 cen- timen. Hierin zijn niet begrepen de prijzen betaald voor pluimgedierte, aardappelen, visch en andere koop waren, die ook eene aanzienlijke som zouden op brengen. Zie hier de namen der jongelingen onzer stad, die den 4 februari aanstaande moeten deel nemen aan de loting voor de nationale militie 1 Soortgelijke hervormers, even als de acteurs in een blijspel, eindigen altijd met te gaan trouwen!..., Men zegt dat de gewezene keizerin Eugenie, weduwe van Napoleon 111, aan den grave van Clr.im- bord zijne nicht de hertogin van Panna in huwelijk zou gevraagd hebben voor haren zoon, den zooge zegden keizerlijken prins. Dat klinkt zeer onwaar schijnlijk. Uit Napels 3 januari De vuurberg Vesuvius huilt en dreigt. M. Palmiera. bestuurder van het ob servatorium. zegt dat eene felle uitbarsting nakend is. Te Paris is een rijk spaansch edelman overleden! hij heeft in zijn testament 100 duist francs beloofd aan dezen die wil tien dagen lang in den grafkelder n wens zijne kiste waken. Den 1 dezer, des avonds, was etui trein ko mende van Luik, rond 7 ure. juist voorbij gereden en de barreelwachter meende den barreel te mogen openzetten om een brouwerskar door te laten, waarop drij personen zaten. Ongelukkiglijk had hij een ander trein, die de statie van Seraing verliet, niet hooren •komen. De lokomotief wierp het eerste paard in de gracht, sneed het ander paard in tweeën en verbrij zelde de kar. De drij personen werden ten gronde geworpen; een ontstond het met lichte kneuzingen; een ander werd een arm en een voet gepletterd; de derde had de beenen verbrijzeld en is reeds bezweken. Men meldt uit Gilly dat eene buitengewone plechtigheid in deze gemeente zal plaats hebben. Een huwclijkspaar wonende te Trien-Albert. zal eerstdaags den 70’’ verjaardag huns huwelijks vieren, te midden van hunne talrijke familie op 87 personen geschat. Deze oude echtgenoten zijn in bloeiende ge zondheid, snel te been en stellen zich voor na den afloop van het feest een dans af te leggen. Dezer dagen ging een heer jagen naar Bleid (Luxemburg). Zijn hond nam een gekwetsten haas op en de jager hem levend willende naar huis dragen, hechtte hem vast met de ketting van zijnen norte- monnaie aan een der riemen in zijn»! weitesen. De haas zich niet zeer op zijn gemak gevoelende in de weitesch, maakte zooveel beweging tot hij er uit sprong en liep weg met den portemonnaie, die 60 tr. iuhield. Hij loopt nog! Zoo als men weel, worden de aanplakbiljetten op de muren geplakt, zonder dat men de oude af scheurt; en daar men met dit aanplakken niet altijd zeer nauwkeurig te werk gaat, komt hel eene biljet dikwerf lager dan het andere te staan. Leest men nu in volgorde wut op een muur geplakt is. dan krijgt men soms de zonderlingste lectuur. Ten bewijze daarvan laten wij hier volgen wat onlangs iemand te Amsterdam tijdens de kermis op een muur las Te Rotterdam vrijwillige verkooping van een boekbindei sknechl, die vele jaren in het vak is werk zaam geweest en voorzien is van eene partij brandhout, liggende als bij noticie wordt aangewezen op een palfrenier van 40 jarigen leeftijd, goed kunnende omgaan met een monsterachtigen zee- visch, alhier aangespoeld en te bezichtigen op ver toon van een rotting met een haakje X. X, makelaars, presenteren als lasthebbende van ••en een partij inoeie kreeften te springen door »!en hoepel en te eindigen door het in nemen van twee droppels kinaolie de boekhandelaar D. geeft uil en heeft alom verkrijgbaar gesteld een partij zoet hout, zoo gezond als beschadigd. Heden is ver loren eene kamer met alcove en verdere gemakken. Al degene, die iets te vorderen hebben van of verschuldig zijn aan een varken met vijf pooten en een oog in de borst gelieven hunue prelentié'i in te zenden bij gedresseerde honden en ap u. di op een wenk huns meesters zitting zullen nemm tot het kiezen van twee leden voor den gemeenteraad en eindigen met het loepen in zakken. Ge legenheid tot het inmaken en zouten van twee ge pensioneerde majoors, die hunnen ledigen tijd vven- schen te besteden met - dim opbod en afslag van een huisknecht met groen trijp en spiing- veeren, Ie bezichtigen in den llaarlemmeer. I'.en ondermeester, die cringe vrije ure heeft, wenschte, die te besteden met de doorgraving van Holland op zijn smalst. Te koop voor 13001) ren huisje en erve, terwijl men I 2 der kooppenningen - in de vlam eener kaars zal houden en verbranden, terwijl de heer Bamberg onmiddelijk overgaat tot de amotie van een seheeustimiperwerf. hoor zieke lijke omstandigheden biedt men te koop aan beignets soufllets en beignets de pomnies, staande de wei ingerichte tentop een canapé volgens antieken stijl. Douche-baden volgens het laatste model. De. koopf'r wordt verzekerd dat de jonge Hagenaar in de avondrepresentalie oude hoeden als nieuwe opgemaakt. Een kaarsenmaker vraagtpoffertjes a 12 1 2 cent de twee dozijn, belovende door ei n hoepel te springen en eindelijk over te gaan tot <1<- verknoping van een partij manillu-sigaren, havana formaat, enz. I. Adam Gustaaf. 2 Amry Karei. 3. Blanckaert Hubertus. 4. Hoonefaes Hector 5. Bnti ksootte Hendrik. 6. Breem Theodoor. 7. Cousyn August. 8 Dawyndt Alfons 9 Deburchgraeve Lod 10. Deburchg’aeve Polid. IIDeetens Gustaaf. 12. Delanoeye Adolf 13. Depoorter Hippoliet. 14. Decroo Lodewijk. 15 Dcsuegher Constant. 16. Deschieter Jozef. 17. Desmedt Hendrik. 18. Houcke Renatus. 19. Lehouck Hendrik. 20. Lust Alfons. Vrijdag morgend heeft men, in den citern zijner woning, het lijk gevonden van M. Verhaeghe, onder wijzer te Handzame. Allerhande gissingen nopens dit voorval zijn in omloop. M. Loyson. de gewezen pater Hyacinthe, heeft zijne nieuwe religie gemaakt, zoo als hij deze gaarne had. Dit is nog al natuurlijk! Men maakt schoenen volgens zijnen voet. De heer Loyson heeft zich niet bepaald eene vrouw te nemen; maar ook ander klei nigheden zal hij in de katholieke leer, op zijn eigen houtje, veranderen. M. Loyson leest mis in de taal des lands; het Avond maal wrodl den geloovige toegediend onder twee vormen. De biecht is afgt'sehafl; men biecht openlijk in de Kerk; slechts als de geloovige wil, kan hij eenen priester in het geheim spreken. Hoe dit openlijk gaan zal, weten wij niet. Misschien zal M. Loyson luidop roepen Wie heeft er gezondigd legen het eerste gvbodï vVie tegen n. 2'f Wie tegen n. 3? En telkens zal de persoon, die het gedaan heeft den vinger opsteken. Vasten hoeft men niet meer; de priesters mogen trouwen; deze worden door het volk gekozen. Of het volk ook de pastorin kiezen mag weten wij niet. Kortom, ieder doet zoo wat hij wil. M. Loyson is heel eenvoudig een kluchtspeler, die die timctie voort zet. omdat vrouw Loyson en kinderen moeten eten. Wij hebben in België ook van die larceiur gehad laat de lijd zijn werk doen, en zij zullen van zelve vallen en verdwijnen. Voor de eerste maal hebben de Ghistelsche ka tholieken in hel strijdperk getreden, ter gelegenheid der gedeeltelijke genieente-kiczingen. M. Er. Sanders, hunnen kandidaat, is in de ballotagie gekozen met 103 stemmen tegen 80 stemmen gegeven aan den liberalen kandidaat. Over eenige dagen stierf te Rousselaere eene jonge vrouw van eenen werkman, die allerschoonste hair bezat; een liefhebber van lang hair trok het huis binnen, terwijl de man uit was voor de toebereidsels der begraving, en eene oude vrouw alleen te huis was. Vrouvvkc zegt hij, mag ik haar hair afsnijden voor betalen Dat weet ik niet, zegt ze. wacht tot haren man terugkeert. Hij trekt de vaute op, en komt terug in zijne hand eene stresse hair houdende, en werpt 1 fr. 50 op den tafel voor die stresse. De oude vrouw protesteert, maar hij vertrok er mede. Als de man T huis kwam, vertelde de vrouw de laak; de man ging naar boven zien en bemerkte dat al liet hair was afgesneden. De man vervolgt de zaak. In 1873 z.ijn er te Brussel 6204 geboortens ge weest, waarvan een vijfde onwettig. Er waren 29 echtscheidingen. O verlichte Brussel! Eene besmettelijkc tyhpusziekte heeiseht te Brussel. Er zijn vele zieken, weinig doodeu. De be smetting is begonnen den 17 december laatstleden. Dezen dag ontvingen de gasthuizen een groot getal lieden van alle kwartieren. Allen leden koortsen. M. Anspach, burgemeester van Brussel, trekt thans ecu jaarwedde verre boven de jaarwedden van eenen koningsminister. buien tijd schrei f dt! liberale drukpers alle inkpotten uil legen de jaarwedde van den kardinaal-aartsbisschop. Waarom zwijgt zij nu;, J)at is altijd het einde. Men verzekert dal do beruchte pruisische staatsbissclmp Reinkens binnen kort in hel huwelijk gaal treden met een schatrijk Beiersch meisje van 21 jaren. De plechtige verloving moest reeds plaats gehad hebben. Men verwacht nu dat papa Hyacinthe zal overkomen, om dal huwelijk in t zegenen; of de Jansenistische bisschop van Deventer zal optreden als getuige, is nog niet zeker. IVeitelijke bechiitrii* Bij koninklijk besluit van .dim 30 december is M. A. AVoets, geneesheer te ïDixmude, voorzitter benoemd xler provinciale geneeskundige kommissie, voor 1874, en M. Dcvaux, geneesheer te Brugge, tol fiekretaris. Bij koninklijk besluit van .7 januari is M. Engel Dwpiidl, schepen benoemd der gemeente Wulverm- ghein, in vervanging van M. 11. .Eolley, overleden. Bij koninklijk besluit van .6 januari is de jaar wedde der hierna aangeduide oflicieren voor het dienstjaar 1874, op den volgenden laks gebracht Luitenant van het voetvolk, fr. 2400 ‘s jams. Onder-luitenant 2100 Oflicieren des bestuursman 4'klas 1800 Eer: koninklijk besluit vau den 7 Januari be machtigt de gemeente Gurlemarcq, gedurende 10 jaren, eene b’dasling-van 5fr. te stellen op de paar den en muilezels. Bij koninklijk besluit van den 2 januari zijn de volgende persoonen bemachtigd om ken M.M. Vinck Matheus, uit zaailand, in Oostdum- kerke; Comein Pieter, te Steenkerke, uit zaailand en gras aldaar; Tiiiimcrman-Dehaeze, te Veurne, uit zaailand in Steenkerke; wed' Erans Dehouck, te. Caeskerke, uit zaailand aldaar; Vermeeseh Karei en Zoete Karei, te Nieucappclle, uit zaailand aldaar; Deburi bgrave Pieter, tv Sl. Jacobscappelle, uit eene weide aldaar gelegen. -

De Veurnaar (1838-1937) | 1874 | | pagina 2