]V 1531 Veurne, 18 Februari 1874. 3Oe jaar. I Inschrijvingsprijs 5 fr. 's jaars; met de pout 0 fr. Men schrijft in bij BOXIIOMME-IIVCKASEYS, uac&ita iiTutvia 15 00 5 00 3 00 5 00 40 00 4 00 5 00 De lijsten van den Bien public, voor Zwitser- Voor de vervolgde prit-Hlerg van Zwitserland. E. 11. pastor van St. Walburgis, E. 11. Vercruysse, onderp. te Veurne, Ongenoemde uil Alvoringhem, Alexander Demoor, te Loo, Anoniem. Pervyse, Een van Veurne, Onbekende van Alveringhem, Onlx-kunde ran Pervyse, E. H Dcdio, onderpastor te llouthem, 25 00 5 00 40 00 6 00 5 00 BIJVOEGSEL AAN DE NIEUWJAARGIFTEN voor onzen Heiligen Vader Pius IX. Drie onbekende uit Wulveringhem, Een id. van Pervy.se, De congregatie van Pervyse, Anoniem van Pervyse, Veurne. Broeders en zuster Catharina, Irrtrckuren vini i Duinkerke naar Veurne, 6 55 11 15 3 45 5 10 Veurne-I)i\inud(?-Liehterv. 7 45 12 08 4 35 6 00 De engclsche bladen hebben, doch voorbarig, de aftreding gemeld van het kabinet Gladstone, dat, naar het schijnt, maar zijn ontslag zal ge ven na de opening van het parlement/De lijst van het konservatief kabinet is reeds openbaar gemaakt. Donderdag is de keizer van Oostenrijk naar St. Petersburg vertrokken belangrijke reis, waarvan men de aangelegenheid niet mag mis kennen óf overdrijven. De reis van keizer Frans- Jozef naar Rusland, is zonder twijfel een act vön beleefdheid, noodig na het bezoek, in juni 1873 en februari 1874 gegeven. Maar zelfs als zoodanig beschouwd, is de reis van den keizer van Oosten rijk reeds belangrijk genoeg om de aandacht te vestigen. Het is inderdaad eene nieuwe bekrachtiging tusschen twee groote rijken, van de heraan- knooping der vriendschapsbanden, did bij de achttien jaren veel verflauwd was. Onder dit opzicht is het bezoek van het hoofd van T huis van Habsburg, aan het hof van Rusland, een ge val van groot politiek belang. De voornaamste gazetten van Wecncn be schouwen de reis van den keizer van Oostenrijk naar Rusland als een kostelijk onderpand voor cene meerdere vrijheid van Oostenrijk, in de algemeene politiekzij verheugen zich over het feit, waarom de Ooslenrijksche Pruisen treuren. hidien de russische dagbladen onvoorwaarde lijk moeten geloofd worden, zoo is het bezoek des keizers van Oostenrijk aan het hof van St. Petersburg eene waarborg voor het behoud van den europeeschcn vrede. Aan loftuitingen over dit bezoek is er althans geen gebrek. Een telegram uit Berlijn verzekert dat de ge zondheid van keizer Wilhelm zeer verflauwd.is, en zclfe onrust begint in te boezemen. Het ze nuwstelsel van den keizer is zoo teeder, dat de minste vermoeinis of overspanning hem pijnlijk valt. land, worden zaterdag naast gesloten. Die hunne inschrijving voor Z. IL den Paus nog niet betaald hebben, worden verzocht dit zoo haast mogelijk te doen, opdat wij onze rekening zouden kunnen sluiten. Politick overzicht. Een fransch blad wijst op het gevaar, welk een aantal kleine europeesche staten loopen, ten opzichte van Pruisen. Het werk van de politiek dezes lands is inderdaad berekend naar een alge meen plan. Denemark, Holland, België, Noord-Zwitser- land, Livonie moeten ingepalmd worden. De krijgslist, dien Pruisen volgt, is gekend slechts een tegenstrever te gelijk aanranden, en mid delerwijl de andere in slaap houden. Is liet, inderdaad, niet alzoo gebeurd? Pruisen riep Oostenrijk ter hulp, om Denemarken te ver pletteren, en stak vervolgens de hand uit lot Frankrijk, om Oostenrijk te breken. Vervolgens, sterk door de vriendschap met Rusland, bracht liet Frankrijk ten onder, en vereenigt zich nu met Italië, om liet werk voort te zeilen. Is dat gedaan, dan komt nogmaals de beurt aan Oosten rijk, en aan Italië zelf, tenzij de Pruis eerstens de Nederlanden zou begeren. Blijft echter te zien, of Europa nog langer lijdzaam die veroveringsrazernij, die zucht lot overheerse.liing, zal blijven aanschouwen; of er niet eerlang een algemeene bond zal tot stand komen, om den algemeenen vijand het hoofd te bieden, en in zijne grens terug te drijven. Ons dunkt, dat dit er eenmaal moet van kermen. Zoo de konitigen de oogen willen openen, zullen zij klaar genoeg in de toekomst zien, om te weten, waar de redplank is. Geven zij echter toe aan do verleidende stem van Pruisen, die niets dan religietwist, en vervolging zingt, spannen zij zich aan den wagen van ’tGc- ■weld, en voeren zij de wenken en bevelen tan Berlijn uit, bun ondergang en die der. volken is onvermijdelijk. Het zullen de liberale slaven van den Pruis niet zijn, niet de werktuigen der logien, gelijk Bismark zelf er een is, die den religiehaat zullen doen zwijgen om dynastie» en volken te redden. De Bonapartistcn kunnen hunnen kleinen Na poleon niet vergeten, welke den 16 maart den ouderdom van 18 jaren zal hebben bereikt, en die nog altijd in Engeland verblijft. Het dagblad 1‘Ordrvbevat eenen brief van M. Rouher, waarin gezegd wordt dal men hel zevenjarig bestuur moet eerbiedigen, om daarna eenen oproep tot het land te doen, hetwelk alsdan tusschen de twee gouvernementsvormen Republiek of keizerrijk kiezen zal. tien ijzeren ueR van Duinkerke, Veurne, Dixaiude, Meupor» t i tn o ir f 1 Nieupört-Dixmude 7 40 10 45 12 4 25 J Dixmude-Nieuporl 9 55 2 20 8 40 --- Verttchillige tij dingen. De zitdagen voorden militieraad zullen pla.-rts hebben te Vóui ne, op de volgende dagen 1“ zittijd, 3, 4; 5 en 6 maart; 2° zittijd, 16, 17 en 18 maart; 3" zittijd, 30 maart. De vrijmetselarij is een staat in den Slaat. In Frankrijk zijn er drij honderd zes en veertig afdcelingen, onbegrepen vijftig andere van Schotlansch dienstgebruik, die staan onder den joodschcn advokaat Cremieux, een der mede plichtigen van 4 September. Met hel begin van 4874 is te Milaan, door de logic Ragiope, uitgegeven de Almannaco del libero muratore Vrijmetselaars almanak. Daarin staat te lezen dat de opperbcschermcr der duitsche vrijmetselarij de koning en keizer Willem van Pruisen is. Te Weenen slaan de logien onder professor Sneeberger. De hoofdman der Oppcrlogic van Pcsth, met zestig aanhangende logien, is M. Joannowicz, ondersecretaris van den Staat bij het ministerie der Godsdiensten. Prins Frederik bestiert de Opperlogie. van do Nederlanden. In de Verccnigde Staten van Noord-America zijn er zes duizend veertig logien. Hel hoofdkwartier der lialiaansche vrijmet selarij is sedert 1872 in Rome. Aan hoofd vinden wij Garibaldi en Pian- ciani. Pianciani is burgemeester van Rome. Hij heeft zich eenen naam gemaakt door het stelen van kerkgoed en het vernielen van kloosters. De vrucht der italiaansche sekte is meest kerkrooverijIn Frankrijk, België, Duitschand, Oostenrijk, is het bij voorkeur de uitbreiding der Internationale. Het getal der franemacons in de vierwcrcld- deelen beloopt lot ACHT millioen. En dat getal, zegt het fransch blad, wordt voortdurend vermeerderd door de blindheid van de gouvernementen. Wij vragen fs dat enkele blindheid? Dra gen de gouvernementen niet het dwangjok der vrijmetselarij. Als M. Berge over de beschaving vooruitgang en andere holklinkende woorden begint, valt hij ook altijd de Vlamingen aan en schildert den vlaamschen stam af, als nog drie eeuwen ten achter. Brussel en de liberale centrums zijn voor hem het toppunt van verlichting. ’t Zij zoo; maar we ion Jen hem wel cons vragen, of hiervan de onderstaande opgaaf soms, in zijn oog, een bewijs is? In den laalsten trimester van 1873 beliepen de geboorten te Brussel zonder de voorsteden het cijfer 1545, en onder deze 410 onwet tige geboorten, dus 2/5 van het algeheel cijfer. Verder waren er in dienzelfden trimester, dertien echtscheidingen, dertien huisgezinnen, die door wanorde in hel ongeluk geworpen worden 't Schijnt wel, dat die toestand het hoogste punt van vooruitgang is, volgens M. Bergé, want wij hooren hem nooit legen Brussel en dergelijke liberale centrums te velde trekken; maar wel tegen die domme vlaamsche provin ciën, waar men nog zoo ver achteruit is, dat het getal bastaards klein is eu de getrouwden nog meenen, dat het eene goede zedeleer is bij hunne vrouw te blijven. Wij willen heel geerne voor domkoppen, ach teruitkruipers, voor al wat men wil, doorgaan, inaar wij hóuden nog sterk aan onze vlaamsche zeden. Achtervelde-Veurrié 6 30 9 10 1 35 7 55 'Veurne-Duinkerke 7 45-10 20 2 45 9 05 Den 10 dezer heeft M. Rogier in de Kamer der volksvertegenwoordigers eene lans ge broken voor het bepaald inrichten van een tweede leger in België. Zie hier letterlijk zijne woordee De exercitiën in het kamp zouden gedaan Worden door den eersten ban der garde, bc- staande uil de jeugd des lands, bij welke men de bijzondere korpsen voegen zou. Onze jeugd zou opgetogen zgn, ieder jaar, tien of twaalf dagen tijdens de vacanlie, in het kamp te gaan doorbrengen. (Onderbreking). Ja als er jonge lieden zijn, DIE DEZEN LAST ALS TE ZWAAR ZOUDEN AANZIEN, ZOU MEN HEN MOETEN VERLOOCHENEN ALS BELGEN. M. Guillery. Heel wel 1 Neen, niet heel wel, M. Guillory;- en wij denken dat zij die van geen soldaatje-spelen houden, ten minste genomen, zulke goede Belgen zijn als M. Rogier. M. Rogier wordt oud. Hij droomt nog van het geweer van 1880; doch, God dank, dal is verroest, zoo niet lot den draad toe versleten. Laat ons nogmaals opmerken, dat niemand der linkerzij tegen die zucht naar landweer geprotesteerd heeft, integendeel; dal M. Guil lery, en zonder twijfel al de verdere kolonels, die in de Kamer zitten, alzoo gezegd hebben Heel wel Onze lezers weten nu, aan welken kant de verzwaarders der burgerlijke plaag nestelen. l it een artikel der Assemblee Nationale, een fransch blad, nemen wij hel volgende over Wij hébben de vrijmetselarij aan 't wérk ge zien in 1871 te Parijs en te Marseille. -■< Zwai tc.Nunncn*iru.«i te Veiirnr. 5 04 5 CO Annoncen, 20 cent, per regel; Van 1 tot 5 regels, l fr. Reklanen, 50 et perreg. Een nummer, 15 ct. Afzonderlijke nummers voor artikels, reklamen, ent., 20 fr. liet 100 I -n. - -- - ■■■■■■■■■MaMKmnKDKinDOKSszzaszxnnHExnmaaBaHnaiaHMHBaaHKni naar JLichlerveldc. 1 januari 1874.

De Veurnaar (1838-1937) | 1874 | | pagina 1