ecu der verschillende ver- der van den miliciaan, die onder de wapens is, of aar dm overlevende, eene schadevergoeding van '10 fr. per maand betaald worden. lnd:en de miliciaan bij hel vervullen van een bevolen dienst gestorven is. zal de schadeloosstel ling voortdurend betaald worden, en dit al den lijd dat zijn werkelijke en normale dienst zou geduurd I hebben. Art. 3. Dezelfde schadeloosstelling wordt toege kend aan den miliciaan, wiens ouders zouden ge- I sterven zijn, of wiens vader en moeder onbekend zijn. 'Zij zal in dat geval, in de algemeene spaarkas I ge: tori worden en op een livrei, onder zijnen naam, I worden overgebracht. Behalve uc uitzonderingen, welke door het gou vernement zullen toegestaan worden, zullen de sommen op dit livret ovcrgebrachl, eerst vijf ja ren na het eindigen van den normalen en werkelijken diensttijd, kunnen afgehaald worden. Art. 4. De schadeloosstelling wordt gerekend per volledige maand. De fraktien worden vereenigd om deze berekening vast te stellen. De laa’ste fraktie wordt niet medegerekend. Art. 5. De schadeloosstelling wordt niet toege- I staan, indien de ouders van den miliciaan, den over- I levende of hij zelve, meer dan 50 fr. rechtstrecksehe belastingen betalen. 7 ij is niet eisehbaar 1“ Wegens den dienst A. Door milieianon die in tijd van mobilisatie van het leger of in oorlogstijd worden terug g( roepen. B. Door vrijwilligers, die bij liet kontingent wor den gerekend (art. 5 der miliciewet). tl.' Door achterblijvers wier beletsels niet geldig verklaard zijn (art. 97 derzelfde wet). 2° A. Wegens den tijd, gedurende welken de mili ciaan in verlof of zonder toelating afwezig is, eene veroordeeling lot gevangenzitting ondergaat of in eene straf-ot vcrbetefingscompagnieis ingelijfd. B. In hel geval voorzien door hel 2 van ait. 95 der miliciewet. Art. 6 De schadeloosstelling houdt op, indion de miliciaan deserteert. Art. 7. De uitbetaling der schadevergoedingen geschiedt per drie maanden, door de ontvangers der rechtstrecksehe belastingen en in de plaatsen waar de rechthebbenden verblijven. Het gouvernement zal de wijze van betaling en de komptabilileit regelen. Art. 8. De sommen die niet zullen gereklameerd zijn, voor 31 October, van het jaar dat op de slui ting van het dienstjaar volgt, waarop de te betalen, diensten betrekking hebben, zullen aan de schatkist blijven. Brussel (zegt oen dier bladjes), hel sclioone en liberale Brussel beeft in zijnen school on tuchtige meisjes van 12 jaar oud Deze bijzonderheid moest nog gekend zijn om hel kleine Babylonie in zijn geheel te kennen. M. Bergé, vertegenwoordiger van die goede stad Brussel, scheldt in de Kamer, bij iedere ge legenheid de vlamingen uil voor domino kin kels, schurftige schapen, idioten en wat al meer; M. Bergé, die noglans weinig aan de eer zou houden, de herder der schuldelpoze lamrnc- kens van ’tbrusselsch progres te zijn, beschouwt de vlamingen als nog drie eeuwen ten achter.... In het.slijk van Brussel? Gode zij dank! Vcrschllli^e tijdingen. Woensdag na middag is de genaamde Hendrik Vandevoorde, geboren te Knessclaere, die den 14 en I 28 Maart 1871, de offerblokken van St. Walburgis roofde, en uit dien hoofde door de korrectionnele I rechtbank dezer stad tot G maanden gevang en 52 fr. I boel vi roordeeld werd, nog eens komen beproeven of zijn stielke geene betere uitslagen zou kunnen I oplcveren. Bij het inkomen der stad herkend door I den kerkbaljuw van Ste. Walburgis en door dezen achtervolgd tot in St. Nicolauskerk, is hij aldaar op I heeler daad betrapt. De gendarm Hantson, onmid- delijk verwittigd door den baljuw, heeft den dader, I die reeds de. kerk verlaten had, in de Ooststraat, bij den kraag geval en naar het gevang geleid. De ijking der maten en gewichten zal alhier plaats hebben, ter herberg de. Moriaan, op de volgónde dagen Maandag 9 maart, van 11 ure ’s morgens tot 5 ure na middag; dinsdag 10 maart, van 7 tol 10 ure; woensdag 11 d0., van 9 lot 5 ure; en den donderdag I 13 d0., voor de bewoners van Veurne-Bcweslerpoort en Adiiiki rke. Bij koninklijk besluit van den 25 feb. is M. Lod.-Frans Crenc benoemd tot schcpene te Rous- I b ugge-Haringhc, in vervanging van M. A. De- saeghei', overleden. Een koninklijk besluit van den 24 december verleent een pensioen van 8G1 fr. aan M. Moncarcy (Pieter-Augustin), luitenant in onwerkzaamheid, ge boren te Watoit, den 27 mei 1826. Bij koninklijk besluit van 27 februari wordt de besturende commissie der burgerlijke godshuizen van Veurne bemachtigd nieuwe ziekenzalen te bouwen in het hospitaal dezer stad. In het ontwerp van MM. baron Qoppens. en Guislin, bankier te Oostende, om de haven van Nieu- port in eene zeehaven van eersten rang te, herschep pen, is er spraak van de overstrooming van Veurn- ambachl aldus Ier /.elfder tijd te beletten. Ten dezen einde stelt het ontwerp iets voor, 't is waar, maar het schijnt ons geheel weinig. Ook zijn wij wel gelukkig te vernemen dat onder dit opzicht ons vurigste ver langen zal volbracht wordeu het plan door de hoeren ingenieurs in name van ’t gouvernement opge maakt om de streek van alle overstrooming te be vrijden, is thans voltrokken en aan de goedkeuring van den heer minister van openbare werken onder- worpen. Bij een ministerieel besluit van den 26 februari, I is de sneppenjacht in de bosschen, in al de provinciën open, van af 1 maart lot 15 april aanslaande inbe grepen'. Donderdag is voor het hof van assisen van West-Vlaanderen verschenen de genaamde Karei Van den Berghe, oud 25 jaren, werkman, laatst woonachtig te Armentières (Frankrijk), beschuldigd van brandstichting in eene hofstede te Westvlcteren, toebehoorende aan de familie Terrier, en bewoond door den landbouwer Pieter Beek. Deze, hofstede werd de prooi dór vlammen in den nacht van 29 op 30 september laatst. De schade be liep tot 20,000 fr. Van den Berghe had op de hofstede gediend en was er weinig tijds voor den brand weg gezonden, omdat de landbouwer over hem niet meer te vreden was. Er wogen zware vermoedens van plichtigheid op den beschuldigde, die verdedigd is geworden door M. Geilens, advokaat te Brugge. Door den jury onschuldig verklaard, is Karei Van den Berghe door hel hof vrijgesproken en on- middelijk losgelaten. De zittingen der assisen voor dezen trimester zijn met die. vrijspraak geëindigd. Den 22 februari is er eene cerlooze daad te Eeghem gepleegd. Een vader heeft er zijne llljarige dochter dronken gemaakt en verkracht. Dit monster is de genaamde Karei Coups. Het schijnt dat eene maatschappij voornemens is eene glasblazerij op te richten nabij het fort Maria- kerke, bij Oostende. Aangaande late winters vindt men bij Bering opgeleekend In 1667 had men een vrije late winter maar niettemin strenge vorst. Eerst op 16 maart vroos het zoo sterk, dat net ijs den volgenden dag reeds vast zal en den 18den beloopen werd. Ook bevroos toen de Zuiderzee, waarop men den 1 april nog liep, cn toen zelfs eene vrouw op had zitten te spinnen, n En in hel jaar 1771 begon hel na den 20 maart opnieuw te vriezen, zoo, dat sommige inwoners aan den Zaankant, van den 29 dier maand tolden eersten april schaatsen reden, doch meest’s morgens, en dat den laatsten maart, zijnde toen Paschen, verscheidene personen paascheieren op het ijs aten. Di' /'rc.s’.sc van Parijs, zegt dat doktor Balie een kureus wonder aan de. fakuïteil van geneeskunde heeft onderworpen. Hel is een meisje van 14 jaren, dat te rekenen van aan de lenden, een dubbel lichaam heeft, dat twee geheel van elkander afgescheiden lichamen vormt en beiden werken afzonderlijk. De twee bennen waarvan dit wonder zich bedient om te gaan, behooren elk aan lichamen. Een zekere hear Debrousse, geeft aan de armen van Parijs een gift van 100,000 fr. Deze zullen dienen om het beddegoed te lossen, dat in den Berg van Bermherligheia verpand staat, en zegt een corres pondent der Inddpendance, zoo schrikkelijk is de ellende die thans onder de werkende klas woedt, dat men niet weet of die aanzienlijke som toereikend zal wezen om al de panden van dien aard te lossen. Keizer Wilhelm hoeft aan graaf Russell oenen brief geschreven, om hem te bedanken voor de pro- testantsche meeting, welke den 27 januari te Sainl- James-Hall is gehouden. Op het einde van zijnen brief, wenseht de keizer van Duitschland zich geluk, dat hij in zijne worsteling tegen de Kerk, de toe genegenheid van het engelsche volk bezit. De man bedriegt zich, want de meerderheid der engelsche natie zal zijne schending der gewetensvrijheid en zijne vervolgingen niet goedkeuren. De aarsbisschoj) van Keulen is opnieuw tot 1400 thaler boete veroordeeld. Dezer dagen had eene openbare verkoop der bij hem in beslag genomen goederen plaats. De opbrengst moest strekken ter voldoening van 1500 thaler boete, maar men kon het niet verder brengen dan tot 400 thaler. Het volk weigerde namelijk te bieden, en bedwong zijne ontwOerdiging slechts met de uiterste moeite. Hetzelfde greep plaats bij den bisschoj) van Mun ster; de openbare verkooping zijnér aangeslagene meubelen bracht slechts 47 thaler op, en de deur waarder kon niemand vinden om de goederen des bisschops naar buiten te dragen. Dit zegt genoeg hoezeer het volk verbitterd was over deze verkooping. De graaf van Landsberg, een der machtigste heeren vin Westfalen en lid der Hooge Kamer van Pruisen, heeft zijn prachtig huis in Munster ten dienste van den vervolgden bisschoj» gesteld. Bij den bisschop van Trier is opnieuw eene huis zoeking gehouden, en bij den wijbisschop van Keulen, Mgr. Baudri, zal eene openbare ver kooping van inbcslaggenomene goederen plaats heb ben. Langs alle zijden hoort men niet dan van katho lieke priesters die vervolgd of in de gevangenis wor den geworpen, voor overtreding aan de wetten dit is voor hel getrouw naleven van hunne plichten I en de wetten der Heilige Kerk I Het krcitsgericht van Posen heeft den aarts- bisschoj) Ledocnowski. wegens onwettige aanstelling van acht geestelijken, tot eene boete van 8000 thalers veroordeeld. Dus 1000 thalers per aanstelling. Het bericht, dat voor den aarlsbisschoj) in de ge vangenis van Ostrowo eene bijzondere bidkapel 'zal worden ingericht, is van allen grond ontbleot. Do toegevenheid van M. van Bismark gaal zooverre met. De Popolo liomano beweert, dat de no" niet op geheven kloosterorden te Rome, bevel helmen ont vangen om de helft hater leden uit Rome te I verwijderen, even als men in oorlogstijd, om I levensmiddelen te sjiarcn, vrouwen, kinderen en grijsaards uit do belegerde sleden drijft. Deze ver gelijking, uit eene liberale pen gevloeid, kenschetst beter dan wij hel zouden kunnen, do verfijnde wreedheid van de Italiaansche beschavcrs en vel lichters. I.èvr«-n de l'e<i lel est le litre brillaat de la nouvelle valse que Tailleur de /''ruines au Cham pagne, public en mème temps qu’une ravissante polka mtitulée Peau de Satin, Inutile de dire quo ces deux nouvcllcs muvres de JULES KLEIN compositeur a sensation, font littéralement fureur i Paris. Aioutons seulemcnl qu’elles soul,' en ton's points digues des valses; 1‘azza d'Amore, et de la polka iciir il Articliautces poéliques inspira- lions de 1 eminent compositeur. Rechterlijke Hironijk. Zijn door de korrectionnele rechtbank van Veurne veroordeeld Zitting van den 27 februari. Depuvdt Jozef rentenier teWercken, tot 15fr. boel, voor slagenen wonden op Karel Vaneoillie. Magenta Degraevc Karei, landbouwer te Zarren tot 1 fr boel, voor slagen op Jozef Depuydt. OVERGANGS-SCHIKKINGEN. Art. 9. De wel van 3 juni 1870, belrekkelijk de schadeloosstelling der milicianen, is afgeschaft te rekenen van De tegeiiwoordige wét zal op dcnzelfden datum in werking treden. Art. 10. Het bijzonder fonds door de wet van 3 juni 1870 gesticht, zal ten voordode der rechtheb benden gelikwideerd worden. De belanghebbenden zullen mogen kiezen lus- schen het ontvangen van een livret, dat de soldij hunner rekening vertegenwoordigt, of het behouden van hun recht lol de rente. In geval men hel eerste verkiest, zullen de som men, die op het livret gebracht zijn, eerst vijf jaren na het eindigen van den werkelijken dienst kunnen afgehaald worden, behalve in uitzonderingen die het gouvernement hiervoor zal loestaan. De dienst van het bijzonder fonds zal naar de al gemeene spaar- en lijfrenlkas overgebraeht worden. - - Wij hebben in ons voorlaatste nummer een staaltje gegeven van den vooruitgang der stad Brussel, die, volgens de liberale gazetten, het hoofd, het hart, de ziel, de spil is der Belgische civilisatie. De zedeloosheid stelt er zich openbaar ten toon, in volle straat, met de onbeschaamdheid welke haar eigen is. Geen eerlijk m:jn zou met zijne vrouw en dochter langs de galerie St. Hubert durven wandelen, in klaarlichten dag, wanneer de gruwelijkste schandtafcrcelcn, door de phothographie vermenigvuldigd, ten gelieve der grijsaards van 20 jaren en de verkankerde vrouwen van 18, er zijn uitgestald. Wie is de eerlijke man die zijne familie zou durven ge leiden langs de galerie-Bortier, waar de boekenkramen honderdc publiek uitgestelde brochuren vertoonen, geschreven door cn voor het smerigste crapule? flet kwaad moet er wel erg zijn, daar de irotloirs-gazetten zelven thans er legen opkomen en met veiontwcerdiging de aandacht der politie op de schrikkelijk toenemende zedeloos heid vestigen. racht slechts 47 thaler op, cn de denr- bisschops naar buiten te dragen. Dit'zegt genoeg Dc graaf van Landsberg, - r -

De Veurnaar (1838-1937) | 1874 | | pagina 2