I ft i S ft Veurne, SI Maart 1874. i" ■y 3®' ja:ir. Inschrijvingsprijs 5 fr. ’sjaars; met de post G fr. Men schrijft in Annoncen, 20 cent, per regei; Wij hebben njeermaals bestaligd dal de li berale nieuwsbladen/welke onophoudelijk van vrijheid spreken, opzichtens de katholieken en hunnen godsdienst, niets droomen dan dwinge landij; de hatelijkste en onrechtvaardigste maat- Ecn xvoord over Spanje. Het katholieke Spanje blijft altijd ongelukkig door de hevige worstelingen onder dcszells in woners ontslaan. Het wordt verdeeld tns^chen de liberalen of godsdiensthaters en de kalholieken, die de cerslc zeer vei in getal overtreffen. De liberalen zijn klein in getal, maar zij zijn stout, en worden door de vrijmetselarij van geheel de wereld on dersteund; zoo is hel hun gelukt dikwijls de overhand te hebben en hunne katholieke mede burgers onder liet juk te brengen en hevig te kaslijden. Eene der oorzaken, van het groot ongeluk van Spanje is dal de katholieken nopens' het staat kundige geenszins overeenkomen zij zijn in twee groote partijen verdeeld, en van beide kanten gaal men ter goede tróuw te werk. De eene partij zegt koningin Isabella was onze echte koningin, zij is haar vader wettig opgevolgd, volgens de oude grondconstilutie van het land; eeriijds immers volgden ook de dochters hunne ouders op bij gebrek aan man nelijk kroost; wel is waar dat die constitutie veranderd werd door hel aankomen van den kleinzoon van bodewijk XIV, die de fransche ge bruiken inbraclH, maar later is men, met ge lijk recht, tot de vorige gebruiken terug o ke J Vertrek uren vi»B* <len ijxereia w<-s van» ISuiiiUerke, Veurne, Uixniude, A'ieupurt UMitr JLieUlerveltïe. 1 januari 1874. Duinkerke naar Veurne, Veiiine-Dixiiiudc Lichterv. 7 4?> 12 08 4 33 6 00 Dixinude-Nieuport 6 53 1115 3 45 5 10 Nicuport-Dixmude 7 40 10 45 12 /,m iQnx A-t”. non 1 b;,.,„„i„_x:9 58 2 20 8 40 J’olitick ovcrzicl’t. Aller blikken, zijn thans op het ongelukkige Spanje gericht, waar de toestand van hel iepu- liliekcinsche gouvernement van dag tol dag slechter wordt. Al de depochen bevestigen de overwinningen, door de Carlisien in de noor delijke provinciën behaald. Te Madrid hcerscht eene groote gisting in de gemoederen; al de stralen Worden door talrijke patrouilles bewaakt. De lijdingen over de neerlaag van den republi- keinschen generaal Lorna zijn eene nieuwe oorzaak van héerslachtigheid. Men zegt dal l’ampeluna door de Carlisien bedreigd is, en aan de overgaat van Bilbao valt niet meer te twijfelen. En wal doel hel gouvernement om aan dien toestand het hoofd te bieden? liet heeft de jaar wedde van maarschalk Serrano lot op 500,000 fr. verhoogd; doch deze loopt groolelijks gevaar, dit halt miljoen niet lang le genieten; ook loopt het gerucht dat hij niet lang president der re publiek blijven zal. Wanneer hij er niet in gelukt de Carlisien door een’ stonlmocdigen aanval le verpletten hetgeen zeer te betwijfelen is zal hij zich te Santander voor Frankrijk inschepen en het ongelukkige Spanje aanzijn lot overlaten. De Drape.au runt ais zegt uit Pan, waar Margarctha, de echlgfcno.ote. van den Galdos verblijft, de bevestiging ontvangen le hebben van den val van Bilbao. Van den anderen kant wordt uit Hendaye gemeld, dal maarschalk Serrano al de repu- bliekeinsche troepen, tusschcn Laredo en Castro- rdiales doet samentrekken, door de hoogten le doen ontruimen op den linkeroever van Sa- inoros'.ro, welke door generaal Dorregaray worden bezet. Deze laatste is daar zoo sterk gcrelrancheerd, dal men thans, om Bilbao te bereiken, door drie linien Carlisien in plaats van eene, moet lieenbreken. Volgens een bericht zou er in de aanstaande maand mei, te Stuttgart eene samenkomst plaats hebben tusschen de koningen van Beieren, Wur- tenberg en Saksen. De ondervinding heeft die vorsten geleerd, dat/Ie politiek van den duit- schcii kanselier, ten hunnen koste, het gebouw van het diiilsch unitarism voltooit, liet is on- noodig hierbij le voegen, dal M. von Bismark al het mogelijke zal doen om de samenkomst dezer vorsten le verhinderen, die zich voorstel len te redden wal hun nog van hunne souverei- niteil is overgebleven, en van den gunsligen samenloop van .omstandigheden, die. zich zou kunnen opdoen, gebruik te maken, ten einde de macht te verzekeren, die zij zich in de vreugde over hunne overwinningen, tfnvoorzichtiglijk, hebben laten ontnemen. Er hebben ernstige wanordelijkheden plaats gehad, bij het inbeslagneming der meubelen van den bisschop van Munster. liet volk wilde zich legen het wegvoeren der meubelen verzetten en nam eene dreigende hou ding aan. Daar de politie niet sterk genoeg was; deed de overheid de soldaten oprukken, om het hoogcr bevel uit te voeren. Er wórdt gesproken over talrijke aanhou dingen. Ook schijnt het dal er verschillende personen gekwetst zijn. De troepen zijn in hun ne kazernen geconsigneerd en hebben kardoezen met kogels gekregen. Te Trier hadden dezelfde looneclcn plaats, maar het schijnt dal hel volk daar bang was voor hel sterke garnizoen der plaats. De justitie onderzoekt de feiten. 4 25 Lichlervcldc-Veurne 6 30 9 10 1 35 7 55 Vcurne-Duinkerke 7 45 10 20 2 45 9 05 kclijkc zaken dezelfde doorzichtigheid en fijnheid niet bezitten waarvan zij in de diplomatieke en krijgskundige zaken het bewijs geven, namelijk 1“ met de beweging, door de oud-katholiekcn veroorzaakt, als ernstig te aanschouwen die, ondanks al de pogingen zijner verslaafde aan hangers, mislukt is; 2° met den tegenstand niet te hebben berekend die de Roomsch-kalholieken legen zijne willekeurige wetten zouden bieden, roept hij uil met eene beangstheid die het voor gevoel eener nederlaag verraadt Heeft men er aan gedacht? De bisschoppen en de pastoors verjagen is niets, als men zich hel recht aanmatigt anderen in hunne plaats le stellen; maar de priesters die men op die wijze zal instellen zullen van geener weeïde zijn voor de geloovigen. Hunne inis zal eene sacri- legie zijn; hun de absolutie vragen zal eene zonde te meer zijn. De katholieken aansporen om van hel ministerie van zulke priesters gebruik te maken, die hij weel valschaards le zijn, is hem tol het plegen eener slechte daad nan et moedigen; nu zieldaar liet slechstc van alles wat den Staal kunne doen! heeft men de grondwellclijkc geestelijkheid der fransche omwenteling vêrgeten, die verlatene oflicieelc kerken, die verdöken priesters die men des nachts in geheime plaatsen ging ppzoeken om de kerke!ijke'ocfcningén te kunnen bijwoonen en de 1111. Sacramenten te ontvangen? Deze (de kerk) die niet anders ziet dan de mis van oenen priester door den Staat aangesteld, zal altijd ledigstaat!degeloovigen zullen ze vluch- ten en de vrijdenkers zullen ér zich niet naar toe begeven. Men begrijpt niet hoe zulke doorzichtige politiekers als de pruissische Staatsmannen hel zijn, die juut hebben kunnen begaan. Als de persoonlijke vijanden van 0. 11. Jesus- Christus, de publieke verloochenaars zijner Godheid zulke taal voeren, dan mag men van den aanstaanden triomf der Kerk en van haar zienelijk Opperhoofd 7.. II. Pius IX, verzekerd zijn. Er is een spreekwoord dal zegt()uos perdere vult Deus prins elemental, deze die God wil verderven, slaat hij eerst met verblindheidEn honderd tegen één gewed, dit zal de uitslag van Bis marcks werk wezen. Die man deukt misschien dal dd Kerk verdelgen een kinderspel is. honderden en duizcnde vervolgers hebben er zich den kop tegen verbrijzeld. regels tegen de katholieke Kerk, hare bedienaars en hare geloovigen, in Italië, Zwitserland en Pruisen genomen, worden met vreugd en volle toejuiching aangehaaldellendige apostaten priesters, die hunne heiligste plichten onder de voeten trappen, worden als helden van weten schap en zelfsopoffering aangewezen; en zij ver staan niet, die verblinde schrijvers, dat, wat zij als de oorzaak van den ondergang der Kerk aan schouwen, juist ’t middel is, welk de Goddelijke Voorzienigheid gebruikt om ze te verheffen als de Paus zijnen hof zuivert, zegde een protestanl- sche minister, de apostaten bedoelende, werpt hij het onkruid over den muur. De italiaansche revolutionnairen hebben nu, sedert menigvuldige jaren, alle mogclijke middelen in het werk gelegd om ’t Pausdom verachtelijk te maken; zij hebben Pius IX zijne tijdelijke macht, waarborg zijner geestelijke on afhankelijkheid, ontnomen. Hij zit als in hechte nis in het Vatikaan opgesloten, de kloosters worden vernietigd en men heeft zelfs het Kruis, welk zegepralend in het Coliseum stond, om- verre geworpen! Heeft men nu hierdoor het Pausdom overwonnen? En in Zwitserland, omdat men de apostaten rijkelijk betaalt en de deftige priesters vervolgt, heeft men hierdoor gehikt T geloof uit de harten der katholieken te rukken? Verre van daar! de katholieke bevolking toont er zich meer dan ooit aan den Stoel van Petrus vdstgckleefd. En in Pruisen, is de katholieke godsdienst daar nu overwonnen, omdat men den eerbied- waardigen aartsbisschop van Posen, Mgr. l.cdó- chowski, in de gevangenis geworpen heeft, en dal de andere bisschoppen, priesters en ge- loovigcn vervolgd worden? De bisschoppen verklaren het is beter aan God, dan aan de menschcn te gehoorzamen! En geloovigen wat. zeggen die? Gp 19 februari hebben meer dan twee duizend katholieken zich te Berlijn in meeting vergaderd, en ziet wat zij, onder andere, daar verklaarden 4® De Duilsche katholieken betwisten aan hunne tegenstrevers alle hoegenaamd recht, om eene Duilsche natie, ter uitsluiting der kalholie ken, te willen inrichten. 2" Onze loyale en onwankelbare verkleefdheid aan de grondbeginselen en leering der katho lieke Kerk is de beste waarborg van onze ge trouwheid aan den keizer en aan het keizerrijk. 3" De katholieke Kerk kent gcene andere leden dan deze, welke in den Paus ’l zienlijk Opper hoofd der Kerk eerbiedigen, wiens beslissingen, in zake van geloof en zeden, ontaalbaar zijn. Een redenaar heeft gezegd, en hij is hevig toegejuicht geweest Als men al onze bisschoppen in hechtenis zal gezet hebben, als men misschien onze priesters en onze kerken zal ontnomen hebben, dan zullen wij in hel geheim de priesters terugroepen, kerken in onze woningen oprichten, alwaar zij het H. Misoffer opdragen zullen en de sakramen- ten bedienen; en indien men ons dit niet toelaat, dan zullen wij, evenals de cerslc christenen, ons leven voor ons geloof slachtofferen ---- Kei» wooriKjc van den godslaste raar llcnan. Renan, een der goddelooste schrijvers onzer eeuw, die maai al te wel den naam van publieken godslasteraar verdient voor de walgelijke gods lasteringen die hij in zijn werk het leven run Jesus getiteld, neerschreef, sprekende van de kerkvervolging die heden in Duitschland woedt, drukte onlangs de vrees uit dat den slechten weg welken von Bismarck is iiigcsl.igen wel naar oenen nieuwen triomf voor de Roomsch-Katho- liekc Kerk zou kunnen leiden. Na bestatigd te hebben dat de duilsche staatsmannen inde ker- r I Li flOMIOMMIMIVCKASEYS, DUUKKKtt-VITUKVtK Zwarh-Notnivnsiru it le Veurne. Van 1 tot 5 regels, I fr. Keklamen, 50 ct per reg, £en nuiniper, 15 ct. /Afzonderlijke n immers voor artikels, rrklarueu, enz., 20 fr. het 1ÜV

De Veurnaar (1838-1937) | 1874 | | pagina 1