.1 24 23 10 30 20 26 20' 21- c)v)e 23' 24' 25' 34 man. 49' kanton id. id. id. id. id. id. Pvovincialc-kiexlng. Wij lézen het volgende in het Advertentie-blad van zaterdag Naar alle waarschijnlijkheid, zullen de li bel alên van hel kanton Veurne geene kandidaten voor de aanstaande provinciale kiezing voor dragen. Indieu de vrijzinnige denkwijze zich in de toekomende kiezing ten volle onthoudt en wer keloos blijft, zal hel liberaal orgaan dit aanzien ali. een diep te betreuren feil. Vcrschillfgc tijdingen» Leonardos Debüek, vroeger schaper ter hofstede de Torreele, te Goxyd, cn aangehouden als verdacht plichlig of medeplichtig te zijn aan de brandstichtin gen terzelfde hofstede, is vrijdag, op bevel der Kamer van inbeschuldigingstelling van hel hof van beroep, op vrije voeten gesteld. Zijne huisvrouw Sofia Her mant is voor hel hof van assisen verzonden. Maandag is zij naar Brugge, overgevoerd. Op den prijskamp van vet vee te Brussel, heeft M. P. Ganlois, van Leysele, de volgende prijzen behaald Ossen, 2' klas. 1'premie, 500 fr. en een ver guld eermetaal, voor oenen os van gekruist Dur- hamsch ras, 4 jaar oud, wegende 907 kilo. 3' klas. 2' premie, 100 fr. en een zilveren eerme taal, voor oenen os van gekruist Durliamsch ras, oud 5 jaren 15 dagen, wegende 967 kilo, peze belde dieren zijn gewonnen ten hove van M. L. Van Daele, landb. le Veurne. Op den wedstrijd van vet vee, zaterdag, le Brugge gehouden, hebben de herren gebroeders Van Hille, stokers le bessen, den eersten prijs be haald met hunnen witten os wegende 940 Kilos. men heden in ons land schaamteloos durft I vereeren, het land ’t onderst boven keerden; toen ook alle beginselen van recht en orde door de omwenteling werden vertrapt, en de v vrij heid van geweien werd gebruikt tol masker I om allerlei snoode akten van tirannie en gewe tensdwang te dekken. Zoolang de vorsten zelven het voorbeeld geven van minachting voor de religie, zoolang zij zich verlagen tot speelpoppen en uitvoerders I der bevelen van de geheime genootschappen, zoolang de volkeren het opperwezen uit de sa- I menleving bannen, is er voor deze geene redding I mogelijk. Wie den wind zaait zegt een franscli spreekwoord, oogst hel tempeest. De woorden veranderen van betcekenis, en er is veel aan gelegen de betcekenis te kennen der I woorden die dikwijls voorkomen. Sedert drie I of vier jaren wordt Let latijnsch-vlaamsch I woordetje Ultramontanisme door de vijanden der I II. Kerk in eenen zin genomen welken het in vroegere tijden niet had. Eertijds zegde men van eenen schrijver, die de rechten van den Paus bijzonderlijk verdedigde 1 en de Roomsche gebruiken dikwijls hoog prees: dit is een Ultramontaan, dit is een man van over de bergen, van over de Alpen, ’lis te zeggen, die peinst en spreekt gelijk de vrienden van den Paus die over de bergen wonen. Op heden heet men, bijzonderlijk in Duitscb- land, Ultramontanen alle ware gcloovigen, die getrouw blijven aan de echte léeringen der II. Kerk, niet willen buigen onder den dwang der boozen of der vervolgers. liet woordeken Ultra montaan is in den mond der vijanden van de II. Kerk' een schimpwoord, een hoon, dien men toewerpt aan degenen die men wil verbrijzelen. Welhaast zal Katholiek en Ultramontaan overal gansch hetzelfde zijn, en gelijk alle ware kin deren der II. Kerk hunnen roem dragen in den narlsedelen naam van katholiek, van’sgelijken mogen zij met blijdschap en innig geluk de be noeming van Ultramontaan aanveerden. Ten gevolge van het overlijden van M. Ilippo- liet Vandewoestyne, senator voor het arrondis sement Gent, moet er volgens de wet, binnen de 30 dagen in zijne plaatsvervanging voorzien worden. Een koninklijk besluit stelt de kiezing vast op 16 april. Aangezien het kiezerkorps den 9 juni aanslaande andermaal zal moeten bijeen komen, om het mandaat van zijne senators en vertegenwoordigers te vernieuwen, en dat de gekozene van 16 april bijgevolg inaar 8 of 10 dagen zal te zetelen hebbenheeft het katholiek kiesverbond van Gent besloten zich te onthouden en hel noodigt zijne vrienden uil om geen deel aan de stemming van 16 april te nemen. Integendeel de liberalen hebben besloten in het kiesworstelpcrk te treden. M. de Kercho- ve-Delimon, burgemeester van Gent, heeft de kandidatuur aanveerd, en zijne liberale vrienden gaan steuvelen dal het kraakt. Tegen wat ut wien? Don Quiclioltc vocht wel tegen molenzeilen, de liberalen van Gent mogen wel tegen niemen- dale vechten! Heldhaftig beslui), onwederleggelijk bewijs van den moed, de dapperheid, den geestdrift van het liberaal leger! Er is niemand, wien dit besluit verwonderen zal. De kiesdravers hebben in drie jaren niets verdiend, en zijn begeerig om een voetje te mogen verzetten. En wat de plaatsenjagers be treft, deze moeten immers al tang ook ongedul dig zijn, om bewijs te geven van goeden wil. 2' prijs, weduwe Vereecke. beenhouwsler te Dix- inude. 3* prijs, L. Dewilte te Nieiicltppelle.’ Op den wedstrijd van vel vee, die donderdag la Gent heeft plaats gehad, is de tweede premie, 350 fr. en een zilveren eerpenning, toegewezen geworden aan de weduwe Vereecke, beenhouwsler te Dixmude, voor eenen os van eerste klas, wegende 809 kil. Met heden 1 april, hebben de veftrekurenopden ijzerenweg van Liclitervelde naar Duiiikerke. e.enige lichte wijzigingen ondergaan; zie dez.elvc._aan hel hoofd van ons blad. M. Charles Loppens-Gpnimcrs. geboortig van Nicuporl. is tot brirfpostnieesler |e Dixmude be noemd, in vervanging van M. Waldack; die overgaat naar Walconrt (provincie Namen). Een koninklijk besluit van 15 maart verleent een pnnsioen van 1400 fr. aanvang nemende niet 1 janu ari 1874, aan M. Amand Vallaeys, hoofdlicht wachter van dim Staatsijzerenweg, geboren te Reninghe den 18 december 1808. De ten naasten bij berekendeontvangsten van den Staatsijzerenweg hebben, gedurende de maand febru ari 1874, fr. 161,980-49 et. min opgebrarhl dan in de maand februari 1873. Den 22 maart, rond den avond, is er brand uitgeborsten in een schuurken, afhangende van eene werknianswöonst en gebruikt door don eigenaar Clemens Coueke, te Bovekerke, dal, benevens alam, geiten, konijnen en bennen, in asch werd gelegd. De schade bedraagt ongeveer 300 frank. Alles was ver zekerd. Het werk tot voortplanting van het geloof heeft in den loop van hetjaar 1873 de volgende sommen ingezameld Bisdom van Brugge fr. 97.269-25; Doornijk 78,677-49; Gent 63.000; Luik 53,347-59; Namen 26,073-60, te zamen fr. 391.000-60. Een dezer dagen, rond den noen, speelden twee meijSjéij op het kerkhof te MoitkroeiU Zij zagen eene vrouw legen de haag,’ langs' uèh' buitenzijde-van het kerkhof, een pak nedcrleggen. In een blauw linnen omwikkeld, vónd men het lijkje van een kind van het vrouwelijk geslacht, dat ongeveer vijftien dagen oud was. Het kind was aan het hoofd gekwetst en men heeft bestatigd dat hul door verworging omhals was gebracht. De phchtige is onbekend. Vojgens de Italia, heeft de Ilaliaansche re- I geering in,de maand januari laatst aan kerkelijke goederen verkocht 115 partijen, voor eene som van 2.151,645 frankin februari 1,076 partijen, voor 2.928,196 frank. en van 26 October 18o7 tot febiuari 1874, te zamen 96.867 partijen, voor een bedrag van 452,737,738 frank. Wij lezen in de Missions Calholiqüi’s Op het laatste oogenblik ontvangen wij zeer pijn lijk nieuws uit Tongking. Het dateert van 19 januari. Ziehier hot kort verslag 84 chrislene plaatsen zijn geplunderd, meer dan 300 christenen zijn vermoord, 3 mlandsche priesters gedood; er is geen nieuws van I verscheidene fr.msche missionarissen gekomen... In het gevang te Turnhout is er woensdag nacht I eene stoutle daad gebeurd. Twee veroordeelden heb- I ben den directeur en de twee bewakers zelve in hunne I eel opgesloten. De, kwaaddoeners zijn daarna in het I huis van den directeur gegaan, nebben al zijne I schoonc klocdoren aangedaan en zijn als hoeren ver trokken, <le sleutels van tgevang medenemende. De. I bewakers werden maar ’smof-gims verlost. Men heeft dc schurken nog niet gevonden. Zekere weduwe D..„ zestig jaren oud, en wonende in de rue du Chemin Verl.te Parijs, had hare bezittingen door eene assnrancie.-maatschappij I tegen brandgevaar doen verzekeren. Voor eenige dagen bood zich de ontvanger der I maatschappij bij haar aan. ten einde hi l beloop der I premie. 1(1 frank, af te halen; doch zij kon er maar niet toe besluiten, dit geld zoo nutteloos nil te geven, I zeggende, dat daar hare woning niet afgebrand was. I zij niet schuldig was en niets zou betalen. De inaatschappij zond haar eenen Inissier, doch was niet gelukkiger, de vrouw zegde zich nog liever le zelfmoorden dan te betalen. I 4oor 10 tr. zich zelfmoordenI De hussier meende I dat zij zinneloos was. I De vrouw-werd door de rechtbank veroordeeld tot I betalen en toen men kwam om hare meubels in be- 1 slag te nemen, vond num haar bij middel van kool-» zuur versmacht. De erfgenamen vonden 300 fr. in geld en 13,000 fr. in obligation op de stad Parijs. - Uit Deventer wordt gemeld, dal hel testament van wijlen mevrouw weduwe Ekstcin-Corlheyligers, I waai bij (loze haar geheel vermogen aan de nederland' sehc vrijmetselarij heeft vermaakt, aanleiding zal geven tot eene procedure, omdat de vrijmetselarij niet als rechtpeisoon is erkend. Ter drukkerij van den .Veie- York Herald is thans een stoompers ingevoerd, waarmede in ecu uur Hjds tü.000 afdruksels van dat blad kant en klaar en gevouwen, worden afgclevcrd. Slechts drij inenschim zijn noodig om die pers te doen werkm. Naar hel blad berekent bezuinigt hel daardoor 250.000 fr. per jaar. Kccliterlijkc Kronijk. Zijn door de korrcctionnele rechtbank van Veurne veroordeeld Zitting van den 26 maart. Demaerel Clemencia, huisvrouw van Karei Nempon, herbergierster le Rousbrugge. tot 10 fr. boet, voor scheldwoorden jegens Regina C.la< ysoone. Vandenoroucke Louisa, huisvrouw van Pieter Van- toortelboom, werkster te Lob, tot 2 maal 5 dagen’ge vang, voor diefte van boeten en kolen, ten nadeele. van de echtgenooten Declerck-Dumon, bij welke zij gewoonlijk werkte. SwaeLs Leonardus, werkman te Vladsloo,, tot 5 fr. boet, voor diefte van eene hap, ten nadecle van Karei Pittillion, landbouwer te Vladsloo. Zitting van den 27 maart. Deschoobneester Desiderius, metsersgast te Keyein, tot 10 fr. boot, voor smaadwoorden jegen den veldwachter, in dc uit oefening zijner bedieningen. Vansteenkiste Lodewijk en Vanbrabant Karei, metsersgaslen te Dixmude. elk tol 26 fr. boet, voor slagen op Aimé Hebbelynck en Barbara Hoeslman. ISuivclijk van 111. S4. II. prinses liOulsa. Zaterdag heelt M. d’Aspremont-Lynden, mi nister van buitenlandscbe zaken, in de kamer van volksvertegenwoordigers de volgende mede- deeling gedaan Mijnheeren, de koning heefl mij gelast ter uwer kennis te brengen, dat de koning en de koningin hunne toestemming gegeven hebben voorliet toekomstig huwelijk van H. K. H. prin ses Louisa-Maria-Amelia, met Z. K. H. den prins Ferdinand-Philip-Marie-Augusl-Raphaèl, hertog van Saksen, zoon van Augusl-Lodewijk-Viclor, hertog van Saksen, en van Maria-Clementina-Leo- poldina van Orleans. Sedert veertig jaren heeft Belgie zijne vreugd en smarten gedeeld mei degene van de dynastie. Het zal een verbond toejuichen, dal voor de tweede maal twee beroemde familien vereenigt. Deze mededeeling werd luidruchtig toege juicht, en op voorstel van M. de Voorzitter werd er eene kommissie van elf leden benoemd, gelast om den koning te gaan geluk wenschen. Wij kunnen hier bijvoegen dat de bruidegom sedert zaterdag, den ouderdom van 30 jaren heeft bereikt (geboren zijnde den 28 maart -1844), terwijl de bruid den 18 februari laatst leden nog maar 16 jaar is geworden (zij is ge boren den 18 februari 18o8). Beide zijn volle neef en nicht, want de moeder van prins Ferdi nand was du zuster van onze gewezen koningin. De prins is het oudste van vijf kinderen en is majoor in de bongaarsche landweer. Hij is van den Roomsch-katholieken godsdienst. Hel huwelijk zal in den aanstaanden zomer le Brussel plaats hebben. HontiiiKent der Xatiouule militie voor i (Dixmude). (Handzaemc), (Woumen), (Loo), (Veurne). (Alveringhem), (Nieuport), 1 J n a a a a --i -- UltrniiioiitmiiHm is Catholicism. - .«tt-jj-aKW-c,.- - ---

De Veurnaar (1838-1937) | 1874 | | pagina 2