I wild zal De liefdadige persoonen die zonden begcercn lin- waad, pluk of iets anders te zenden voor de ge kwetsten van Spanje, zijn verzocht hunne giften te doen geworden aan M'n' Debitwhere of MBieswul- Bril. Het zou in het uitoefenen zijner bedieningen zijn, terwijl hij, gevolgenlijk, in naam der stad hel opzicht in die school verrichte, dat die echt liberale toézichter der openbare zedelijkheid het ontwerp dezer vlucht met mamezel gefoefeld heeft!.... M. Fontainas was groot-surveillant in de bij zonderste fraucmaconslogie van Brussel, en legde er zich op toe, om ile grondstellingen der onafhankelijke zedeleer in het onderwijs der kinderen te doen dringen. Gelijk men ziet, weet hij het voorbeeld te voegen bij de leering, en in de daad, welke hij gepleegd heelt, is hij slechts een logieke oefenaar van de zedeleer van hel liberalism. Zijne vrouw en schoonvader hebben den vluchteling achterna gezet. Men zegt dat zij hem te Lyon achterhaald en hem gedwongen hebben zijn ontslag van schepcne te geven, welk reeds bij koninklijk besluit aanveerd is. Ilëcliterlljkë Kronljk. De liberalen van Verviers zijn dezer dagen bijeen geweest, en hebben hun program voor de nakende ktezing vastgesteld. Daartoe behooren de wezenlijke onafhankelijl.heidi!) van de burger lijke macht, en het verplicht burgerlijk lager onder wijs: Met andere woorden het stelsel van Pruiken en Zwitserland. Wij liedanken het liberalism van Verviers om zijne rechtzinnigheid, gelijk wij ons ver heugen inde aanbidding van zulk program... Votkoméne scheiding van Kerk en Staal dit is, volgens het liberalism de kerkvervolging. Verplicht liberaal burgeilijk onderwijs, dat is sluiting der katholieke, onderwijsgestichten. Bij l>e lieraad.slaging welke onlangs in het Hoerenhuis van Wccnen over de confessionele wetten, die de vrijheid der katholieke kerk gansch vernietigenhebben de oostenrijkschc bisschoppen, <Iie allen deel maken van het Hoerenhuis, voorgesteld om de ontwerpen een voudig ter zijde te leggen, welk voorstel echter met 77 tegen 43 stemmen verworpen werd. Terstond verlieten nu de prelaten de zaal, gelijk zij onlangs hadden aangekondigd. Het Ilecren- huis begon inmiddels dö behandeling der arti kelen van de eerste der aan de Kerk zoo vijan dige wetten, en alle artikelen werden aange nomen. De andere ontwerpen zullen nu welhaast volgen en, geelt de Keizer zijne bekrachtiging, dan zal welhaast in Oostenrijk de oorlog tegen priesters en kloosterlingen beginnen; de toe stand der katholieken zal er even slecht als in Pruisen worden. Wal de keizer doen zal, dit is nog onzeker, inaar het is te vreezen dat hij niet zal durven j wederstaat! aan de eischen der liberalen en vrij metselaars. Intusschen meldt men dat de keizer eènen eigenhandigcii brie! aan Z. II. den Paus heelt doen overhandigen, in antwoord op den bijzonderen brief welken Pius IX hem had ge schreven nopens do confessioneel!' wetten; wal in beide brieven is vermeld, is e.og gedeeltelijk een geheim, doch de handeling des keizers zal weldra zijne gedachten' te kennen geven. Verschilligc bladen melden dat de keizer van Brazilië kwijtschelding heelt verleend aan dim bisschep van Olinda van'dó vier jaren gevange nis en dwangarbeid tot dewelke hij zoo onrecht- veerilig is veroordeeld geworden. In de gebergten van den Jura, bisdom van Bazel, gaat het gelijk hel in Belgie ging in 1798. De priesters zijn builen de wet gezet, zij wor- den opgezocht om iu de bpeien geslagen te wor den. Bij klaren dage, kunnen de pastoors hunne parochianen niet bezoeken, maar in de duister nissen van den nacht gaan zij langs eenzame wegen de zieken bezoeken, berechten, bijstaan; zij gtrati hunne andere parochianen ook troosten en voor hen in eene schuur of (feilen stal Mis lezen en hun de II. Communie tocreiken. [Jè‘ opzoekingen zijn zoo menigvuldig en streng, dal bijna geen priester in Zwitserland kan verblijven gedurende den dag. Pastoors en onderpastoors zijn op l’ranseben bodem, en 't is van daar dat zij hunne nachtelijke liefdewerken gaan doen, ten gevtiar van vrijheid en leven. De ouderlingen, in onze Belgische streken, weten door hel verhaal hunner ouders, hoe het over 76 jaren alhier ging. Erger nog gaal hel op heden in een deel van Zwitserland. De vijanden van den godsdienst zijn nog doortrap ter geworden en hunne woede tegen Christus en zijne kinderen heeft niets vei lot en van hare vurigheid. Verschilligc tijdingen. M. Leys, aalmoescnier van het garnizoen van Brugge, is pastor benoemd te Eernegliem. Bij koninklijk besluit van den 10 april is M. Philip. Lccluyse, gemeenteraadsheer te Nieu- port, herbenoemd tol lid van de bestu cade kommissie der openbare stapelplaats aldaar. Gedurende de maand maart 1874 zijn 6716 brieven, ten gevolge van slechte adressen door den post niet kunnen besteld worden; van dit getal zijn er 5057, na opening dorzclve, aan de bestemden kunnen verzonden of aan de schrij vers kunnen weergezonden worden1659 zijn iu de schuurmand geworpen. In de trekking van de leening der sfad Gent (1868), welke woensdag plaats had, heeft de stad Gent den prijs van 25,000 Ir. gewonnen, alsmede 2 prijzen van 200 fr.; 30 loten zijn aan 125 fr. uitgekomen. Gedurende de maand januari 1874 hobben de ontvangsten op den ijzerenweg van den Staat 389,682 fr. 78 ct. min opgebracht dan in 1873. Woensdag na middag heeft eene brand den kocistal vernield van de pachthoeve bewoond door Karei Vanparys, te Vladsloo, in den Lan genhoek. Drie koeien zijn door hel vuur ver slonden, alhoewel men lot redding alles beproefd heeft; slechts den zwijnenbecr heeft men kunnen dim stal doen verlaten. Men kent de oorzaak van die brandramp niet; waarschijnlijk is de onvoor zichtigheid er niet vreemd aan. - Op het grondgebied van Hooglede, is een der vluchtelingen uit het gevang van Turnhout, de genaamde Gusla.if Vanaudenaerde, te llous- selare geboren, aangehouden geworden door den moedigen en heldhaftigen veldwachter P. Decoslcr, van Hoogldede. Vanaudenarde lag met zijnen vluchtenden gezel, de genaamde Frc- derickx, achter de schelven bij de hofstede van Jan Steen, op hel gehucht de Lokkedijse. De, veldwachter Decoslcr vond hun daar liggen, nam Vanaudenaerde. vast en vroeg hun van waar zij waren en of zij papieren hadden. Zij zegden van neen; hij deed ze met hem inedegaan, altijd Vanaudenaerde vasthoudende. Op den steenweg komende, nam Fredericks de vlucht. Dan begon Vanaudenaerde ook tegenstand te bieden, doch met behulp van een ander persoon heeft de veldwachter Decoslcr hem gebonden en naar hel gevang geleid. Des anderendags heelt dezelfde veldwachter hem naar IJ per overgevoerd. Zaterdag heeft in het provinciaal gouver- neméntshotel van West-Vlaanderen de openbare aanbesteding plaats gehad der uit te voeren werken voor hel verdiepen der vaart van Ber gen, van aan de sluis van Houlhem tot aan de Steendambrug. Hel begrootingsbestek beloopt tot 9,970 fr. Heeft aangeboden M. Karel Janssens, te lugelmunstcr, 11,555 fr. - Op het oei’eningsplcin te Namen is een ver schrikkelijk ongeluk gebeurd. Gedurende de exercitiën van een regiment lauciers, is een der manschappen van zijn peerd op de punt zijner lans gevallen, en dit op zulke ongelukkige wijze, dat hij reeds dood was toen men hem van den giond opnam. De ongelukkige noemt zich Th. Jacquet, en werd in 1853 te Abóe in de provincie Luik, geboren. Vrijdag avond, heelt het assisenhof van Namen uitspraak gedaan in eene zaak die onder de beroemdste rechtsgedingen zal plaats nemen. Er is kwestie van eene erfenis van 7 milliocn voorlskomendc van den baron Pasquetd’Accosse; een testament werd voortgebracht waarbij een genaamde Jaumarl lol algemeen erfgenaam aan gesteld werd. De jurij heeft beslist, na lang durige debatten, dal hel testament valscu was, dal jaumarl wetende dal het valsch was er ge bruik van gemaakt heeft ten nadeele der wettige erfgenamen. Hel hot heeft Jaumarl veroordeeld tot 10 jaar opsluiting. De uitspraak van dit vonnis heeft veel indruk gemaakt; toen de ver oordeelde weder naar hel gevang gebracht werd, zijn de gendarmen door de menigte uilge- schuifeld geweest en met steenen geworpen geweest; vier aanhoudingen werden gedaan en de opgewondenheid in de straten van Namen was 's avonds zeer groot. In de gemeente Vaels (Limburg) is zondag eene vreeselijke moord gepleegd. Toen de land bouwer Schilling ’s avonds huiswaarts keerde, vond hij zijnen vader, een grijsaard van 80 jaren, in hewusleloozen toestand achter de deur liggen, terwijl vijf wonden, hem door middel van eene groote bijl aan hel achterhoofd toegebracht, duidelijk te zien waren. Op korten afstand van daar vond hij zijne 77-jarige moeder, die met hetzelfde voorwerp, doch heviger en op twee plaatsen aan het hoofd getroffen was, levenloos ter aarde liggen. De vermoedelijke dader, een knecht, die sinds vijf maanden in hunnen dienst en uil Pruisen afkom stig was, is verdwenen; hij was dien avond ten 9 ure uil de herberg gegaan, zeggende Ik moet paar huis, want de oude lièn zij alleen l’ huis. De oorzaak dezer schrikkelijke daad schijnt diefstal te zijn geweest, daar do geldkist met den sleutel, dien de vrouw altijd bij zich droeg, geopend werd bevonden, terwijl ongeveer 300 thaler in zilver daaruit vermist werden. De grijsaard is nog in leven, doch bevindt zich niet buiten gevaar en was maandag avond nog niet in slaat, iels omtrent hel gebeurde mede te doelen. In den toestand van Bismarck komt weinig verandering; alleen do eetlust is iels toegeno men. De doctor wil den lijder naar Kissiugen zenden voor een badkuur; voorat zal echter het advies worden ingewonnen van professor Friedereich uit Heidelberg. rara Oproep aan de liefdadigheid. 'Zijn door de korrectionm-le rechtbank van Veurne veroordeeld Zitting van ld april. Folens Jacobus, werkman te Woiunen, lot 16 fr. boet, voor vervoer vat wild iu verboden lijd. Zitting van 27 april. Pieters Hendrik, smidszoon te Loo, tot 26 ff. boet, voor sinaedwoorden jegens den veldwachter van Loó, en tot 26 fr. boet, voor faamschenderij jegens denzeifden. Vaneccke Eugenia, huisvrouw van Pieter Castelein, en Vanhontte Virginia. huisvrouw van Lodewijk Gools, herbergierster, beide te Gaeskerke, elk tot 5 fr. boet, voor wedcrzijdsche slagen. Noyez Karei, gezegd Karei Diere, oud 68 jiffcn, en Dcpoorter Theresia, oud 17 jaren,-zonder beroep, beide te Veiiriu', de eerste tot 6 fnaanden gevang en de tweede! tol 8 dagen gevang, voor openbare schen nis der zeden. --■-- - - Op Dinsd ig 7 dezer iiiniul. tra 3 ure 's morgens, wandelde een lief jong meisje, eenvoudig doch met smaak gekleed, met schijnbaar ongeduld, voor de geslotene grielje van het kerkhof van St. Joost-ten- Noode. liet was gemakkelijk Ie zien, dal zij niet een dier meisjes was, welke aan ledigheid en ondeugd haar bestaan afbddebm, maar me', hare handen liet dagelijkseh brood won. Zij slapte ongeduldig heen en weer, nu en dan den weg opziende, die naar hel herkhof leidt alsof zij iemand verwachte; ofwel naai de grielje, die nog altijd gesloten bleef. Eindelijk werd de grielje geopend, en de portier, die wellicht dit jonge, meisje, reeds dikwijls gezien had, groete haar eerbiedig. Mc, snellen slap ging zij het doodeuveld op. riihtc zich liisschen de graf tomben heen en knield* met eerbied onder ecu ouden treurwillig. aan wiens voet een eenvoudigen steen lag, met mos en bloemen bedekt Lang blM zij daar ingeloogen zitten, met vurig heid biddende, de handen samengevoegd, de ongeil naar den grond gericht. Na een mimen tijd zoodoor- gebrachl te hebben, stond zij op. deed hare hand schoenen uit, rukte het mos weg. dal den grafzerk bedekte en maakte al lus een ingebeilelden dalum 7 April 1861 bloot. Het is heden 13 jaren geleden, zegde zij, en't is h-d n d;rt wij malkaar moeien weerzien Zij bleef nog eenigen lijd nadenkend bij het. m-af, dan stond zij op, wierp een blik rond zich en mm; naar de middellaat!, om d ingangpoort te zien laims” waar zij was bimiengekom-n. Zij zageenige vreeinde bezoekers, die haar waren opgevolgd, wellicht om hier ook hunnen plicht van vriendschap of dankbaar heid aan eenen duurbaren afgestorven te b-tab-n.

De Veurnaar (1838-1937) | 1874 | | pagina 2