uittredende buien. i a inaar hij heid van stemmen, de kandidaturen aanveerd en uitgeroepen van de heeren BIESWAL-BRIL VANHEE-FAURE Die heeren zijn u beiden hoogst voordeclig bekend beiden hebben door hun minzaam en dienstwillig karakter, door hunne verkleefdheid aan de stoffelijke en zedelijke belangen van ons kanion, door hunne godsdienstige princiepen de achting en de liefde van eenieder verworven. Alhoewel zij maar sedert korten lijd, door uw vertrouwen, in den provincialen Raad gekozen wierden, zal menigeen van l'Ed. ondervonden hebben hoe deze heeren ten allen tijde hunne me nigvuldige betrekkingen en persoonlijken invloed bercidwilliglijk te zijnen dienste stelden, en ieder onpartijdige bui'ger zal met ons moeten bekennen dat zij voor onze streek reeds aanzien- lijke voordeelen hebben weten te bekomen. Hunne voorgaande diensten en de icver, met dcnwelkeii zij de belangen van ons kanton be hartigen, zijn eene genoegzame waarborg, mijne heeren, dat zij in het toekomende insgelijks niets zullen verwaarloozen om den bloei en den welstand van het kanton gade te slaan en te bevoorderen. Wij zijn dus overtuigd, mijne heeren, dat, even als over twee jaar, deze kandidaturen gunslig- lijk zullen onthaald worden en dat gij, in groot getal en met geestdrift, uwe slem zult komen geven aan de heeren III ES WAE-BRIE. VA A MEE-FAVRE. Het Bewakend Veriiond. Veurne, 2 Mei 1874. ---- -- Politiek mcrzicht. Ofschoon de Nationale Vergadering eerst den 12 mei weer bijeenkomt, zijn er nu reeds talrijke afgeveerdigdeu naar Versailles teruggekeerd. Dit moet loegèschreven worden aan hel ver langen van velen, om, met het oog op de ge wichtige zaken, die weldra aan bet dagorde zullen komen, zich met hunne parlijgenooten te verslaan, omtrent eene gencenschapplijke ge dragslijn. De leden der gematigde rechterzij hebben, in zoover zij te Versailles tegenwoordig waren, in den laatste» tijd verscheidene bijeen komsten gehouden; eene werd door een dertig tal leden hijgewoond. De vergadering was van ineening, dal het tegenwoordig kabinet tot eiken prijs moet ondersteund worden, daar de om verwerping van het ministerie de republikeinen in staal zou stellen, revanche te nemen over den 24 mei, zoo iels moet op alle mogelijke wijze belet worden. Er werd besloten, onmiddelijk na de hervat ting der parlementaire werkzaamheden, eene motie te doen, volgens welke geen voorstel, handelende over de organisatie des lands, hoog dringend kan worden verklaard, zoo dal de ont werpen van dien aard altoos aan drie lezingen moeten onderworpen zijn. Voorts zou in het voorstel bepaald worden, dal alle komtitutionelc ontwerpen, zonder vooiafgaandelijke diskussic in de Kamer, aan de kommisie der dertig,' ter onderzoek, moeten worden gezonden. Zal de graai' van Chambord al of niet naar Frankrijk komen De l'arijz.er bladen weten er zelfs niets van. De Patrie van Parijs bevestigt, dal hij voor hel oogcublik niet in Frankrijk is. Evenwel, zegt dit blad, denkt men dal hij er komen zal en dat hij van zin is, weinige dagen na zijne aankomst, een manifest uil te geven, hetwelk reeds gereed is. Dit manifest bevat, volgens men verzekert, zeer vrijzinnige denk beelden, hel neemt zelfs het algemeene stem recht aan, zooalsdilmi bestaat. Het Weenerhuis van al'geveerdigden heeft, bij de tweede lezing, lioofdzakelijk volgens de de voorstellen der kommisie, de kloosterwet aangenomen, llijiul. 18 is hel amendement van M. Fux goedgekeurd, waarbij bepaald is dal de kloosters gecue Itoegunaainde tuchtmaatregelen mogen aanwenden, om hel lialeven der wel, of de uitoefening der staatsburgerlijke wellen te beletten. Bij art. 29 is het amendement Kopps aange nomen, betreffende hel periodieke onderzoek van alle kloosters door de landsoverheden. De andere amendementen zijn verworpen. ij - In Griekenland zijn do kabinetskrisissen aan hel dagorde. De Ministeriën die elkander opvol gen, ontstaan meestal dooreen kabaal, om wéér door een ander kabaal te worden omgeworpen. M. Bulgaria heeft, met behulp zijner vrienden, M. Deligeorgis doen vallen, en thans moet hij op zijne beurt insgelijks de plaats voor anderen ontruimen. Eene depeefie uit Athene meldt, dat het ganschc kabinet zijn ontslag heeft gegeven; door wie het zal worden opgevolgd, wordt nog niet gemeld. Er is gemeld, dat de gewezen koningin Isa bella van Spanje, voornemens is haren zoon prins Allans naar de artillerieschool van Woolwich te zenden, en dat zij daartoe eene aanvraag bij het engelsche Parlement heeft gedaan. De Engelsche drukpers houdt zich met die zaak bezig en het fransché gouvernement heeft een engelseh blad doen in beslag nemen, hetwelk eene leekening bevatte met het opéchi fitToekomende kwec- kerij van jonge soevereinen, ten gebruike van natiën, die er van beroofd zijn. Onder dato van 1 mei kondigden al dc bladen zondag aan, dal Serrano in Bilbao getrokken, on met eene onbeschrijflijk^ geestdrift door de bewooners dier stad onthaald geworden was. De huid van den beer was verkocht, vóór dat deze geschoten was. De beschieting van Bilbao gaat nog altijd voort, heviger dan ooit. Generaal Elio hoeft zijne jroepen geconcentreerd in de ontzagclijke lijnen van Barracaldo, Soritoza en Castrejana, waar hij'den vijand zeer goed het hoofd biedt. De carlislische tijdingen bekennen wel dat de uitslag van het gevecht voor hen niet al te gun stig was, maar tusschen eene eerste mislukking en een gebeden aftocht, is nog een oneindig verschil. Wij willen geloovcn dat de overmacht der rcpubliekeiuen en het bijna totale gebrek van grof geschut in het carlistiscli leger, twee groote nadoelen voor don Carlos zijn; maar hoe ongunstig die oorzaken ook voor den partijgan ger der monarchie werken, is toch maarschalk Elió de man niet, óm door eene eerste neêr- laag, de baan ruim te maken voor den hertog dclla Torrö, maarschalk Serrano. Eene depeche, gedagteekend 2 dezer, melde dat, volgens het verhaal vart eenen ooggetuige hetwelk evenwel bevestiging verdient, de carlislische krijgsmacht, tusschen Portugaleta en Bilbao gckoncenlreerd, des Voormiddags door dc rcpüBlidkèinschc troepen was aange tast. Er h'atl een verwoed gevecht plaats, waar over echter nog geene verdere bijzonderheden bekend waren. P. S. Latere berichten bevestigen dal de republikeinsche troepen hunne zegepralende in tocht binnen Bilbao hebben gedaan én dat dc Carlisle» verslagen en 'verspreid, zijn. Zondag avond was gebeej Madrid verJicbt. Er heerschte eene groote geestdriil onder hel, leger oh de in woners van Bilbao. I>e liamcr. Dc groote politieke diskussic, met zooveel gedruis door de liberale gazetten aangekondigd, is dinsdag der vealcdcne week begonnen. M. Malou heelt den finanlielen toestand van het land duidelijk blootgelegd, en, volgens zijne uitleggingen, is gebleken dat dc toestand, on danks al de leugenachtige, beweeringen der op positie, over het algemeen niets lo wensclien laat. Deze redevoering heeft qenen gunstige» indruk te, weeg gebracht. Onmiddelijk daarna heeft M. Frère zijn rekwi- siloriuin begonnen, en, voor de tiende maal, al zijne vroegere aanvallen tegen bel ministerie herhaald. Gedurende twee zittingen heelt hij gebulderd en beschuldigd, en willen doen ge loovcn dat het land bankroet ging, als hij, M. Frère, geen minister mocht zijn. Wij geloovcn echter dat het land, evenmin als de Kamer hel hem niet toclatcn en hij, zoo min als zijn vriend Rara, lol die eer zullen geroepen worde». liet hesluitsel van heel zijne woordenkramerij, komt, zooals M. Dumorlier te recht opmerkte, hierop neerMaak u Weg van die plaats, opdat ik er ga zitten. Het antwoord op de uilbuldering van den afgod der groote en kleine liberalen heeft zich niet lang laten wachten. Mgr. de bisschop van Brugge heeft l>enoemd Aalniocscnicr van het garnizoen van Brugge, M. Fraeys, onderpastor van O. L. V. te Oostende; Onderp. van O. L. V. te Oostende, M. Blauckaert, onderpastor te Moen; Onderpastor te Moen, M. Viaene, professor m het collegie van Korlrijk. VergchHlige tijdingen* In hare zitting van 23 april, heeft dc bestendige nfveerdiging van den provincialen raad van Wrs'.- Vlaandeien de benoeming goedgekeurd van M. Pieter Bone lot ontvanger onzer stad. Wij herinneren onzen oproep tot de liefdadig heid voor de arme gekwetsten in den Moedigen oor log in Spanje. Die arme slachtoffers zijn in den groot ste» nood, in de diepste ellcndei Het is eene wan: plicht voor iedereen hen ter hulp te komen met plul;, linnen, hemden, lijnwaad, Inndxels, kleederen, enz. Alles, hoe gering ook. wordt met dank aavaard door M'“‘ Biesw ai.-Brii. en M'"’ wed1 De Bi ssciii ue, welke de giften aan het inidden-komileil te Brussel zullen bestellen, om van daar naar Spanje te worden ver zonden. M. Bogaerl. pastor te AVestnieuwkerke, is woensdag aldaar óyerjeden. Gisteren is vpor het hof van assisen van Brugge de zaak opgeroepen van Sofia llerhiaht. werkster te Coxyde, beschuldigd van brandstichting ter hofstede de Torrcele. Deze zaak zal drie dagen duren. Den IG mei naast, zal ei te Brugge, in het gott- vernementshoti'l, worden overgegaan tot de heraan- besteding der uit te voeren werken voor hel vel diepen der vaart van Bergen, van aan de sluis van Iloulhcni lol aan de Steemlambrug. Hel begroolingsbestek beloopt lol 9970 fr. en de borgstelling is bepaald op 400 fr. De aanbiedingen moeten voor den 13 mei, ten laatste, besteld wezen. De Journnl de Lie'ge, de gazet van M. Frère- Orban. is door dl: rechtbank van Luik veroordeeld tot 1000 fr. boet en de iuplaatsing van het vonnis in vijt versehillige dagbladen, voof laster jegens Mgr. Warblings, viiaris-generaal van hel bisdom van Luik. lie Journal had Mgr. Warblings uilgemaakl voor een bedrieger en iliel'. en toen hij zag dat hij voor de rechtbank ging ged.ngd worden, wilde de advokaat M. Malou is niet gewoon te .bulticreu, hij blijft altijd meester van ziel) zelfs, en heeft den zak vol van gezonde reden, hij beeft voor alles zijn waarom en zijn daarom. Wij hebben lieden de plaats niet, om dc ant woord van den linantieminister aan te halen, maar roepen de aandacht in op den twist ont staan tusschen M. Frère en M. de M:cir, beide representanten van Luik. M. Frère beschuldigde M. Malou van ja, wat zegt die Jupter al niet! M. Macar, de vriend vanM. Frère, gaf echter aan dezen laal- sten ongefijk, en lievestigde de cijfers en aan halingen van M. Malou. Hoe, men durfde zich tegen den afgod ver zetten? Men durfde hem logcuachtig maken, en niet instemmen melde valsche aantijgingen, welke hij uilwierp, om M. M dou te doen vallen en zich zelf op den zetel te zetten? Terwijl M. Malou sprak, had er eene uitleg ging plaats tusschen MM. Macar en Frère; deze laatste rood als een kalkoensche haan, verfrom melde boos napieren in zijne handen en wierp ze omsluimtg ter zijde. M. Macar echter ontzette zich niet. Eilaas, gisteren M. Anspach, vandaag M. Macar, die dendoktrinairen meester verloochent! Dc diskussic duurt voort en zal misschien nog geheel de week méégaan. Uil alles, wat er lot hiertoe gezegd is gewor den, blijkt er klaar en duidelijk, dal bel li beralism welk gcern wéér aan 't roer zoude komen, zijn program niet duijl vooruitzetten Hel moet dan een ellendig, een schandalig ontwerp in het hoofd hebben? In allen gevalle, hel is echt curieus om dc lilierale gazellen te lezen zij herbalen eiken dag, dal de katholieken onmachtig zijn om te besturen, dat zij de wetten niet durven maken, welke zij, toen zij in minderheid waren, ge- wenscht hebben. Maar is het een bewijs van macht en populari teit, dat eene partij beweert aan Troer te komen, zonder hare inzichten te durven doen kennen. Ziedaar waartoe het liberalism in ons land eindelijk gekomen is! S3J t - i ..I.. .1 i I’rieMterlijUe lïeiincniiuaen. --- l BMHI -r

De Veurnaar (1838-1937) | 1874 | | pagina 2