I eisclit de tot I moedig vooruit! Maar durft men niet spreken in de Kamer, de enfants terribles van de seele doen liet, in de clubs, in de dagbladen, in de loges. liet kiezerskorps weel er al genoeg van Meer is volstrekt overbodig. De Eloile zegt dat alles geschikt is, dat de eer gered en de verzoening volledig is. Dit wil zeggen hoewel hel zoogenoemde ministerie van ïbankroel bestuurde, en niet tegenstaande dal zelfde ministerie eenen groolcn afslag op de belastingen had ingevoerd, er ge durende de gemelde drie jaren 1870-73 een ge middeld overschot van ontvangsten is geweest tot de som van 11 millioen franks. En dal lieeten de liberale papieren bankroet. Nog iels Voor dat M. Frère die infamie uit kraamde, stond de Belgische rent aan 102-0(5; na dal zijne redevoering uitgesproken, gedrukt en gelezen was, na dal al de Belgen (die, volgens de liberale vvaarheidspapieren, bij de «gewichti ge verbpenbaring van M. Frère verstomd s'.on- deu) lijd gehad hadden om versloukl te slaan en hunne titels der Belgische rent te vm knopen, is die zelfde rent lei' beurs van Brussel geklommen tot 102-80! Een aardig teeken van verlies; een aardig toe ken van bankroet. M. Frère die de pretentie heeft een onfeilbare financier te zijn, heelt, zoo men weel, in de ka mer, eenen hoop cijfers laten zien, om te bewij zen, dal de katholieken (enkel en alleen omdat ze katholiek zijn) aan hel bestuur niets kunnen ■dan.... het land in schulden steken; dat het hui dig ministerie het ministerie van ’tbedriegelijk bankroet is. M. Maloti heeft het kaartcnliuizeken van ’l ban kroet, door M. Frère opgetimmerd, op oenen enkelen adem weggeblazen gelijk took. Om tol zijn bedriegelijk bankroet te kunnen komen, heeft M. Frère den gewonen met den buitengewonen dienst ondereen gemengd. Als comptabiliteit kan dit er door, maar wat bewijst dit onder’t opzicht van den algemeenen toestand der linantien? Niets, volstrekt niets. Na bewezen te hebben, dat, met het stelsel van M. Frère, er altijd, onder welk ministerie ook, meer uitgaven dan ontvangsten geweest zijn op den gewonen dienst, zelfs onder het bestuur van dettzelfden heer Frère, toont M. Malou aan, dat er van 1871 lol 1873 een overschot van ontvangsten is op den gewonen dienst (iels wal hel liberaal bestuur nog nooit verkregen had) van 33 .'.ir: i i v 613 DV1ZE.XD FIIANKS. Br.". Vander lleyden, heeft namens de vrijheid te Gent, eene eirkulaire aan de leden der Loge gericht, waarin de punten worden aangegeven, die op.de eerstvolgende vergadering der vrij metselaars zullen besproken worden. Zooals men weet, beweren de francmaijons •lal zij zich niet met politiek, maar alleen met liefdadigheid bemoeien. De lezer oordeelt" hoe veel politiek en hoeveel liefdadigheid in de vol gende punten gevonden wordt 1. Is het noodig het onderwijs kosteloos te maken en door wereldlijken te doen geven? Moet het onderwijs verplichtend gemaakt worden? 2. Moet daarom de arbeid der kiaderen in fabrieken bij de wel geregeld worden? 3. Moeten de Vlamingen hel vlaamsch leeren?? 4. Moeten aan de goJsdien$lb<;dienaar.s de voorrechten ontnomen worden, die dooi de grondwet hun niet worden verleend o. Is hel tijdig op eene oplossing aan te dringen van de militaire kwestie? 6. Moet men eene uitbreiding van het stem recht eischen, en zoo ja, in welken geest? 7. Kunnen de kiezers een speciaal mandaat aan de kandidaten, die hunne stemmen vragen, op leggen Kostelijk is de vraag of de Vlamingen vlaamsch moeten leerenWij welen wel, dal vlaamsch voor de fraiischc partij slechts een kiesmiddel is; maar men verbindt loch daarmee de korl- zicbligün Noot zag m m de eer van hel parlement zoo belecdigcn en aan stukken scheuren; alle wcer- digheid werd door hen onder den voel getrapt. M. Bara had dezer dagen M. Solvyns, senator, bcleedigtl en die beleediging is de oorzaak van de belrcurensweerdigsle feiten. M. Solvyns, beschuldigd zijnde, heeft in eenen weeidigen brief geantwoord, en M. Bara doen zien dal hij slecht ingelicht was. M. Bara, razend van woede, houdt de belcc- diging vol. M. Dumoitier, verontweerdigd over zooveel boosheid, vraagt aan M. Bara of het hier past, en der eervolste mannen van Belgie, gelijk M. Solvyns is, aan den schandpaal te willen zetten. Ga liever, zegde hij, het dossier raadplegen van uwen vriend Hermant, met wien gij op de Groole Markt van Doornijk wandelde!..(Men weet dat Hei mant gewezen coinmis-grellier van ■de koophandels-rechlbank van Doornijk, vooraf- troggeiat ijen en andere schelmerijen lol verschei dene jaren gevang veioordceld is). M. Bara, leerling van M. Frère, roept Gij liegt tn gij weet dal gij liegt! Hevige piotcstatien rechts; men oiderot ping van M. Bara. Daar springt M. Frère recht en hij geeft aan M. Bara gelijk. Dat zal niemand verwonderen, zegt M. Was- seige; M. Frère riep immers, eetiige jaren gele den, tol een zijner politieke vrienden gij hebt er om gelogen. Hij kan nu niet afkenren Wal hij zelf in de kamer bracht. M. Frère springt recht; onder voorwendsel van de geschiedenis van het vous en avez menti op te warmen, be'eedigt hij nogmaals M. Guillo ry, die echter niets zegt, niets doet. Natuurlijk staal nu M. Guillory ook recht, ver gramd over de nieuwe ett ongewettigde beleedi ging, die M. Frère hem, politieken vriend, toe- weipt. Hij weel legt de woorden van den belee- digcr, en daagt hem uil tol een tweegevecht. Gij hel t mij, zegt hij, weer de beleediging toege worpen, na vijftien jaien stilzwijgen. Ik noodig <i vandaag uil, op eene andere plaats te toonen, dal gij nog ei tien anderen moed hebt dan dien der lieleedigii g! M. Fiére heeft de u'tdaging aangenomen. Ziedaar, riep M. de Borchgrave tol den ru- nioermaker Bara, ziedaar wat gij wint met hier gedurig persoonlijke zaken aan te raken! Ziedaar waartoe hel liberalism van M. Frère ons leidt! Als er nu een vreemdeling in de ka mer zoo’n vechterstooneel bijwoont of er kennis van krijgt door de gazetten, dan komt hij tot de overtuiging, dal wij wel een diepgezonken ras imelen zijn, dewijl hel puik, de gekozenen van het volk, zich uitdrukkingen en daden veroor loven, welke geen beschaafd mensch kan goed keuren. Hel léit is des te erger en te schandelijkcr, «laar hel gepleegd werd door een oml-ministsr, en die gaarne nog ecus aan hel bewind zou ko men.... M. Bara heeft in de Kamer gezegd, dat hij geene uitleggingen zal geven over liet politiek program der liberalen. Dus, zij durven niet! Hel moet dan wel slecht zijn. Zij weten dus zelven, dat het in de hoogste male impopulair zou zijn, dat hel hunne kiezing ónmogelijk maken zou. Want ware hel anders, waarom zouden zij niet spreken? Alle goede, treffelijke dingen mogen gekend zijn. Een eerlijk man verbergt zijne akten niet, maar komt met zijne inzichten rond en vrij- Frèrc-Orbao» en zijne Eiynustie Eei l.uikscli blad (dus goed in staal, óm goed iiigelithl te zijn) meldt hel volgende «Ophel oogenblik dat MM. Frèie-Orban en Bara zich vereenigen, om den smaad te werpen naar 't hoofd van den achtbaren heer Malou, en hem pogen bij hel land in verdenking te brengen, zal het niet nutteloos zijn, de leère bezorgdheid te doen kennen van M. Frère, voor zijne familie, en te doen zien in welken zin hij de belangloos heid begrijpt. Wij gelooven niet, dat de magen en vrienden van M. Malou op den zelfden voet begunstigd zijn. M. Walter Fiére, zoon van den gevallen mi nister, is bestuurder van 'l Comptoir d’Escompte te Verviers, hetgeen hem, alleen voor 1873, eéiic winst gaf van 33,DUO Ir. M" Georges Frère, 2" zoon, is ondervoorzitter der rechtbank van eersten aanleg te Luik. M. Leopold Orban, schoonbroer, is bestuurder in 'l ministerie van buileiilandsche zaken. M. Leon Orban, anderg schoonbroer, is be stuurder der Sociètè générale. M. Nagelmaekers-Orban, andere schoonbroer, heeft eene hooge bediening bij de Nationale Bank. M. Simonis-Orban, is bestuurder van de Aka- demic van Brussel. M. Jules Orban vijfde, schoonbroer, is bestuur der van hel Comptoir d’Escompte te Luik. M. Lamarche-De Bossius, neef, is bestuurder bij hetzelfde Comptoir. M. Maus-Orban is rechter te Verviers. Die hoeren, en eenige andere bloedverwanten, zijn bovendien Bestuurders van eene menigte andere sociëteiten en kolenmijnen. Melden wij, onder ander, de maatschappij van Grive- gnée, de gazvan Luik, de luiksche stoomboot maatschappij, enz. Wij spreken hier enkel van de betaalde be dieningen. Indien wij dc opgave moesten doen vande kostelooze, invloedlijke bedieningen en de opgave der dekoralièu, waarmee de familie Frère-Orban overladen is wij zouden vandaag niet kunnen eindigen.... Ziedaar, lezers, waarvan M. Frère, die, zonder minste bewijs, eenen eerlijken konservatieven minister durft belichten van baatzucht, waarom hij minister geweest is. En ziedaar ook, waarom hij thans hemel en aarde beroert, om nogmaals minister te kun nen worden. Men beweert inderdaad, dat er reeds eene lieele kolleklic kleine Frèrckens en eene dito Oi kantjes in kort uit hel kollcgie moeien komen, en die geernc de besthelaalde plaatsen van het laad zouden inpalmen. Het liberalism is een schoon masker, vindt, ge dal niet? Een HAbcrnal op zijn l>ooilsbed. Men leest in het Fondsenblad Vrijdag I mei is in onze stad overleden M. Van Ikcke lid van den gemeenteraad. In zekere zitting van deze vergadering bracht die man eene onbewimpelde hulde aan de on sreijelijke beginselen der fransche revolutie; altijd was hij een der zulken, die hel liberalism verslond en uitoefende, gelijk de vrijdenkers doen. Dc hand Gods heeft M. Van llecke geraakt, en hij viel op hel ziekbed. Opgevoed in de zuiver ste katholieke beginselen, herinnerde hij zich zijn vroeger leven, en hij kwam nu tot de over tuiging dal de politieke siellingen, die hij blin delings aangckleefd en verdedigd h^d, valsch waren. Zich voelende sterven, riep hij den priester en |iad het geluk zich vóór zijnen dood te ver zoenen met de Kerk, die hij zoolang had bestreden. Hij herriep de dwalingen, in welke bij gevallen was en ontving met een diep be rouw en eene waarlijk stichtende godsvrucht de laatste Sakramenten, den eerw heer pastoor van Sl-Maarlen, die ze hem toediende, daarvoor den hartclijksten dank betuigende. Zulke echt krisfelijkc, dood, na een liberaal leven, is stichtend. Wij hopen dat hel, al ware 't maar voor enkele onbedachte liberalen, niet vruchteloos zijn zal. Hel lijk van M. Van llecke is, wij moeten het nauwelijks zeggen, op zijn verzoek, niet op het Ceuzenhol begraven, dal hij noglans als raadsheer heeft helpen oprichlen. Dit is de genadesteek, toegebracht aan die zoo hatelijke schepping van eene onverdraagzame coterie. - --- Eene kleinigheid. De bestendig!* deputatie heeft geweigerd het budget der stad Brugge te aanveerden. Waarom? Om eene kleinigheid, zegt de Journal de llruges en als dit blad hel zegt, alles is beslist, en ;dlc tegenspraak ónmogelijk. Volgens den .Jmn nu! de Bruges, heeft men in de deputatie alle handen aan hel werk gelegd om toch eene vlek te ontdekken in liet modcl- bestuur van Biugge. Eindelijk na lang zoeken, zou men toch iels, eene kleinigheid, gevonden lieHben. Acht-en-veerlig duizend franks moeten uitge geven worden, en slaan in het hudjel met. Eene kleinigheid. Dus te kcr'. achl-en-vecrlig duizend Banks die t I 1 I A I I I i I I i I I I I

De Veurnaar (1838-1937) | 1874 | | pagina 2