1 Ki IP 29 Joh 1874. 1554. j aar. Veurne, V ONTSLAG DER DEPUTATIE. Reeds geruimen tijd duurt de oilcenigheid tusschen de deputatie en den raad van West- Vlaanderen, en den gouverneur Vrambout, die men beschuldigt van onregelmatigheden in cene rekening, en wel opzichtens den aankoop van oenen luchter, twee spiegels en een groot half dozijn girandolen. In de zitting van zaterdag heeft do beraadsla ging over het budget cene zeer hevige wending genomen, en, M. Vrambout van lasterlijke aan klagers gesproken hebbende, ofschoon hij er kende onregelmatigheden begaan te hebben, die behoorden door hel gouvernement hersteld te worden, hebben al de aanwezige leden van de deputatie (MM. Surmont, Soudan, De Cock en Van Hee) hun ontslag gegeven. (MM. Houtens en Lagae waren afwezig, doch heb ben ’s anderdaags schriftelijk hunne demissie Eene a liberale Heldendaad. Geweld, brutaal geweld, zietdaar wat het li beralism kennen doet, en het walgelijkste is nog dat dit geweld bij de ganschc partij goedkeu ring vindt. Leest de Liberale bladen, on gij zult het be wijs vinden van hetgeen wij zeggen, in de laffe daad, die de zoon van M. David, te Limbourg, bij Vervicrs, gepleegd heeft. De representant David was gestorven zooals hij geleefd had dat is buiten de kerk, zonder bemiddeling van den priester. Niettegenstaande dat, werd zijn lijk, tegen alle recht en reden in, op hel gewijde kerkhof van Limbourg begraven. Die kerkhofschennis had in de gemeente, een pijnlijken indruk gemaaktwaarom wordt het doodenvcld van den katholiek niet geëerbiedigd zooals men dat van den jood of den protestant ontziet? M. David had in feite het katholiek geloof ver laten; alle zijne daden, heel zijn wandel en handel bewijzen het. Waarom komt men dan zijn lijk neerleggen, de rol der belastingen met name is opgeschreven ofwel dat de goederen, na de dood van den vader of het opperhoofd van het huisgezin, on verdeeld blijven tusschen de kinderen, en dat de contributie nog altijd betaald wordt in name van den overledene. In dit geval, moet men het schcpenencollegic inlichtingen bezorgen over bet aandeel, dal men in die onverdeelde contributie betaalt, hetzij door eenen akt, welke voor eenen notaris gepas seerd is, hetzij door andere stukken, die be wijzen, dat men de bazis van den kiescijns bezit. Wij moeten hier doen opmerken, dat de erf genamen aanstonds gebruik hebben van de con tribution, waarvoor de overleden achterlater van het erfdeel op de rol gebracht was. De erfge namen zijn dus niet verplicht, zelven de contri butie betaald te hebben gedurende het jaar, dat hunne inschrijving voorafgaat. 4° De kiezers die hun kiesrecht slechts bij delegatie bezitten. Zoo kan de moeder- weduwe voor de provincie- en de gemeentekiezing den kiescijns dien zij betaalt, overlaten aan een harer meerderjarige zonen en, bij gebrek aan zonen, aan eenen harer schoonzonen, die de andere vereischten bezit om kiezer te zijn. Maar zij is verplicht van deze overlating woordelijk of schriftelijk kennis te geven aan het schepen- kollegie. Het is wel verstaan, dat de moeder-weduwe aanstonds na den dood van haren echtgenoot, cene delegatie kan geven aan een harer zonen of schoonzonen, niet voor den geheelen cijns welken haar man betaalde, maar alleen voor het aan deel van dezen cijns, welke haar wettelijk toe komt, dat is te zeggen voor de helft der grond lasten, waarmede de gemeenschappelijke goede ren geslagen waren, alsook voor de helft van het persoonecl. 5° Eindelijk de landbouwers, welke het recht hebben van deel te nemen aan de gemcentc- kiezingen, ingevolge der boerderij, enz., die zij als huurders in gebruik hebben. Inderdaad, de wet geeft hun het recht van zich een derde van de grondlasten dezer eigendommen toe te rekenen. De landbouwers moeten het bezit dier rechten bewijzen, door het vertoonen der kontributie- biljetten van de goederen die zij in huur hebben, hetzij door een ander middel. Ziedaar verscheidene gevallen, in welke de belanghebbende personen zelve hunne inschrij ving op de kiezerslijsten moeten vragen. Wij roepen op dit punt de bijzondere aandacht onzer vrienden in. Immers het is tijd dat zij zich aan hel werk stellen ten einde al onze vrienden, welke daartoe het recht hebben, op de kiezers lijsten te doen brengen. ingediend). Ik wil niet, zegde M. Surmont, ik wil niet langer zetelen nevens een man die mij van las terlijke aanklacht durft beschuldigen. Zou het niet hoog tijd worden dat het minis terie orde stelde in die verwarring? Naar wij van links en rechts vernemen, is het tijd dat M. Vrambout op zijne lauweren gaat rusten en aan het bestuur der provincie de regelmatigheid te- ruggeve, welke zij noodig heeft. Zie hier het kort verslag dier zitting, zooals dit door de Patrie wordt medegedeeld De provinciale raad was kalm aan het beraad slagen over het verslag der bestendige deputa tie, betrekkelijk den aankoop van 2 spiegels, 1 luchter en 6 girandolen. Toen de beraadslaging op het punt was te ein digen, nam M. de gouverneur het woord en las een opstel, waarin zijne handelingen in die zaak werden uitgclegd. Na deze lezing bekende M. de gouverneur dat hij cene onregelmatigheid begaan had, maar dat het aan het gouvernement was, dezelve te her stellen, en hij besloot met te zeggen, dat hij zich, van wegc de charitables leden der deputatie, van lasterlijke aanklachten te beklagen had. Deze woorden brachten veel opschudding te weeg. M. Surmont stond recht en, in krachtige taal, verzette hij zich tegen de woorden van den gou verneur. Zijne weerdigheid hem niet meer toe latende te zetelen nevens eenen man, die hem beschuldigde een lasterende aanklager te zijn, gaf hij zijn ontslag van lid der bestendige deputatie. MM. Soudan, De Cock en Van Hee deden de zelfde verklaring. De andere leden der bestendige deputatie, MM. Houtens en Lagae, waren bij de zitting niet aan wezig. De vergadering ging uiteen onder cene onbe schrijflijke beweging. M. de voorzitter kondigde aan dat de zitting een kwartier later zou herno men worden; doch al de leden besloten niet meer terug te koeren. In de zitting van maandag zijn al de leden tier deputatie herkozen M. Lagae met 42 stemmen; M. Surmont met 41, MM. Dccock, Van Hee, Bon tens en Soudan elk met 40 stemmen. Na de stemming van eenige hulpsommcn voor steenwegen, onder andere eene van 17,737 fr. 97 ct. voor don steenweg van Rousbrugge naar de Drie Koningcn, heeft M. de gouverneur, in naam des konings, den zittijd gesloten verklaard. Aanbevolen. Wij gelooven onze vrienden te moeten verwit tigen, dal de gemeente-besturen zich tegen woordig bezig houden met het herzien der kie zerslijsten, welke den 15 Augustus aanstaande moeten aangeplakt zijn. De lijsten, welke men decs jaar opmaakt, zijn van een groot belang, want het is volgens deze, dat er in de maand October 1875 zal ge kozen worden voor de vernieuwing van de helft der gemeenteraden. Hel is dus noodzakelijk, dat al onze vrienden zich van nu af aan 't werk stellen om degenen op te zoeken, welke zij op de nieuwe kiezers lijsten moeten doen brengen, alsook degene, welke er moeten afgeschrabt worden. Ziehier over deze kwestie eenige aanwijzingen, die wij gelooven te kunnen van pas komen. Moet dit jaar op de kiezerslijsten gebracht worden Al wie, Belg of genaturaliseerd zijnde, en ge boren voor 1 Mei 1854, dit jaar ten voordeele van den Staat in rechlstreeksche contributies (grondlasten, persoonecl en patent) betaalt. a. ) Voor de Kamers, cene som van fr. 42-32 b. ) Voor den Provincie-raad, eene som van 20 fr; c. ) Voor den Gemeenteraad, eene som van 10 fr. op voorwaarde noglans dat hij deze contributie in 1873 ook betaald hebbe. In algcineenen regel worden de personen, ■welke al deze voorwaarden vcrcenigen, door de zorgen van het gcmcentc-besluiir van ambts wege op de lijsten gebracht, indien zij de con tributie betalen in de gemeente, waar zij hunne wettelijkc woonplaats hebben. Het kan nogtans gebeuren dat de bedienden van het gemeentebestuur, gelast met het op maken der lijsten onvrijwillig of met opgezetten zin, den naam van de kiezerslijst zou laten van iemand, die recht heeft om er opgebracht te worden. Daarom is het de plicht van iedereen, wanneer de kiezerslijsten zullen aangeplakt zijn, deze met de grootste aandacht te onderzoeken of er zijn naam op vooikomt, en of er geene zijner vrienden op vergelen zijn, welke hel recht be zitten om kiezer te zijn. Maar buiten dit geval van vrijwillige of on vrijwillige vergelenis, kunnen er nog omstan digheden voorkomen, waarin de personen, wel ke het recht bezitten van kiezer te zijn, door het gemeentebestuur hunner residentieplaats niet kun nen op de kiezerslijst gebracht worden, en zelven, of door de tusschenkomst van iemand anders, hunne rechten moeten doen gelden. In dit geval bevinden zich onder andere 1" Degenen welke, ofschoon zij de gemeente met ter daad bewonen, zelfs gedurende eenen geruimen tijd zouden verwaarloosd hebben van er voor den 1 Augustus, hunne wettige woonplaats te nemen. Deze personen hebben geen enkel oogenblik te verliezen. Zij moeten zonder uitstel, zich doen afsdirijven op de registers dor bevolking van do gemeente, die zij verlaten hebben, en deze aki van afschrijving VOOR DEN I AUGUSTUS aan bieden bij het bestuur der gemeente, op welker lijst zij willen gebracht worden. 2" De personen, welke den kiescijns in een andere gemeente betalen, dan degene, waar zij op de lijst willen gebracht worden. Deze moeten, om op dc kiezerslijst ingeschreven te worden, hunne conlribuliebilletten van dit jaar, en degene van veilden jaar, vertoonen; die van verleden jaar moeten voldaan zijn. 3” Degene, die wel den kiescijns betalen, maar niet bij name op de rol dor contributie voorkomen. Dit geval biedt zich zeer dikwijls nan. Zoo gebeurt hot, dat de grondlasten en het persoonecl door verscheidene personen betaald tc it een enkele van hen op Inschrijvingsprijs 5 fr. 'sjaars; me! de post G fr. 7 40 12»» 4 25 Lichtervelde-Veurnc, 9 55 2 20 8 40 Veurne-Duinkerke, Duinkerke naar Veurne, 6 45 11 15 3 45 5 05 I Nieuporl-Dixmude, Veurne-Dixiniide-Lichlerv.7 45 12 11 4 40 6 02 Dixmude-Nieuport, 6 30 9 08 1 35 7 55 7 40 1015 2 39 9 01 Provinciale Ilaatï van Went-Vlaundercn. Annoncen, 20 ct. per rcg. id. rechterlijke, 50 ct. Eei herstellingen, 1 frnnk. Van 1 tol 5 rcg. 1 fr. Ee» nummer 15 centimen. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz,. 20 fr. het 100. Men schrijft in bij UOMIO.M.MIMIYCKASEYS taim.u-viT0i.viii ZwartcNonjK iijjtr.i.ii. ie Veurne Puiukerkc, Veurne, IHxinusle, Viewport naar lacktervelde. 1 april 1874. Vertrekuren van tien ijzerenivep; van

De Veurnaar (1838-1937) | 1874 | | pagina 1