V1555. Augusti 1874. KIEZING VOOR DEN SENAAT op Dinsdag Ü5" August! 187-1. 5 iaar. Dc krijgsoperatie» legen de Carlisle» zijn nul. I 7 40 9 55 TT A "NT T~) I~T~) A A T vnu het Urwnrend Verhoud van het nr- roiidiMMeinctit Veurne BURGGRAAF BERNARD DE BLS. Inschrijvingsprijs 5 /r. 'sjaars; met de post G fr. Men schrijft in bij BOMIOM.ME-nYCKXSEYS out. m« vm.tvn Zwari« .\uniieiitir.iNt. ic Veurne UitcdOK der kieziiigen van 4 Augtisli te Dixintide en Tliielt. Dixmude. M. Leo Van Oekerhout, katholieke kandidaat, is door 521 op 565 stemmers, tot senator gekozen. Thielt. M. Bcernaert, minister van operbarc werken, is tot volksvertegenwoordiger gekozen met 655 stemmen op 683 stemmers. Veurne, Politiek overzicht. De onzekere toestand in Frankrijk staat nog niet om te beteren. De nationale vergadering is, door hare verdeeldheid in zoovele partijen, volstrekt onmachtig iets ernstigs en duurzaams tot stand te brengen. Verledene week had zij eene keus te doen tusschen de vraag van ontbin ding of in vakancie te gaan. Nauwelijks had zij de uitroeping der republiek verworpen of de belli barer leden stemde voor de ontbinding, die met eene meerderheid van 32 stemmen verworpen werd, en eindelijk weid de verdaging der vergadering, te beginnen van den 6 augusti tot den 30 november, zonder stem ming aanveerd. Bedevaart naar Lourdes. Men zie de bekendmaking der voorwaarden op de bladzijde, 3“ kolom. In het vijfde bureel heeft M. Brisson aan den minister van binnenlandschc zaken gevraagd, welke houding het staatsbestuur zoude aanne men in geval er nieuwe pogingen tol herslil der monarchie beproefd wierden. M. de Laro- chefoucauld verklaarde terzelfder tijd, dat de vergadering zich het recht voorbehoudt op de beslissing van een bepaalden regceringsvorm en de uitroeping der monarchie. De minister heeft hun geantwoord, dat het staatsbestuur de onherroepelijkheid der wet van 20 november handhaaft en vast besloten heeft ‘«die poging tol verzet legen de macht en 't ge- z<ig van den maarschalk Mac-Mahon gestreng te beteugelen. Men leest in de Corresp. universelle Er wordt van nu af reeds eene nieuwe en zeer levendige legitiinistsche beweging voorzien gedurende dc parlementaire vakantie. Het gouvernement is ingelicht omtrent zekere plannen, waaraan men gevolg hoopt te geven, zoodra de zittijd geslo ten is. 6 30 9 08 1 35 7 55 7 40 1015 2 39 9 01 Vertrekuren van den ijzerenweg van Duiukerke, Veurne, Dixmude, JVieuport naar Eichtervelile. 1 april 1874. Duinkerke naar Veurne, 6 45 11 15 3 45 5 05 Nieuport-Dixmudc, 7 40 12»» 4 25 Lichtervelde-Veurne, Veuriie-Dixmude-Lichterv.7 45 12 11 4 40 6 02 Dixmude-Nieuport, 9 55 2 20 8 40 Veurnè-Duiiikerke, Het rcpublikcinsche noorderleger bepaalt zich tol het blokeeren en toezien, dewijl het niet sterk genoeg is om de vijandelijkheden te her nieuwen. Eene depeche in het officiële blad van don Carlos zegt, dat don Alfonso de stad Guada lajara, hoofdstad van Nieuw-Castilje heeft inge nomen. Eenigc dagen vroeger, was Cuenca, eene stad van 20,000 zielen, gelegen op 30 uren van Madrid, in de macht der Carlisten gevallen. Het Advertent ie-blad bespreekt ook, doch op zijne manier, hetgeen wij zullen noemen de zaak- Vrambout. Het heeft aan den propere» Westvlaming, van Brugge, een arlikelken ontleend, waarin het spreekt van een in de Patrie gedrukten boter ham van vier kolommen, opgevuld met de snoodste aanrandingen tegen M. den gouverneur Vram- bout. Van al de aantijgingen der Patrie mag men zeggen zeggen de Westvlaming en zijn socius het Advertentie-blad dat er geen enkel woord is die aan waarheid gelijkt. Wij hebben dien boterham van de Patrie ver taald, om onder de oogen onzer lezers te bren gen en hen te laten oordeelcn wie van beide waarheid spreekt, de Patrie, die zijne aanhalin gen trekt uit de officiële verslagen der zittingen van den provincialen raad, of het Advertentie blad-Westvlaming, dat wellicht den boterham der Patrie noch gezien noch gelezen heeft, en niet het minste gedeelte ervan zou durven overnemen. Zie hier De handelingen van 91. Vrambout. De zittijd van den provincialen raad van West- Vlaanderen is gesloten in droevige omstandig heden, en dat wel door de schuld van gouver neur Vrambout. Iedereen ziet de fouten, die de gouverneur begaan heeft; iedereen ziet de on regelmatigheden, die er in het bestuur der pro vincie bedreven zijn, en toch wil de heer Vram bout ze verduiken. Stout, stout, en nog’nen keer stout, dat zeidc er cons een vermaarde revolutionnairen dat is de heer Vrambout. Hij vergeet maar een klein puntje, en dat is, dat hij geen revolution nair is, maat gouverneur der provincie. Dat is dan ongetwijfeld een verschiltje; ook is er maar een man, die het niet ziet, en dat is juist de heer Vrambout. De minister, en gouverneur Vrambout zelf, hebben erkend, dat de deputatie het recht had de fameuze Vrambout-kwestiën (gemeentefond sen, spiegels, kandelaars, enz.) te doen onder zoeken, en als de deputatie het doet, de heer Vrambout valt er tegen uit, en beledigt haar Als men daadzaken van het verledene inroept, de heer Vrambout antwoordt met zakkendra gers woorden; en als men toont, dat hij zich zelve» tegenspreekt, hij haalt de grosse caisse, en zweert bij hoog en laag, dal hij met leugenaars, verklikkers, lasteraars en wat weet ik nog al, te doen heeft. De deputatie paste met eene buitengewone zorg dc aflaircns der provincie ophadde zij haar ontslag moeten geven, onze provincie lag gekooi d en gebonden in de handen van gouver neur Vrambout. Het is om zulks te belettendat dc deputatie zoo lang dien ongezonden praat veracht heeft. Maar over acht dagen schilde het waarlijk te veel dc gouverneur heelt gezeid Tot nu toe had ik maar de deputatie, dat is zes LASTE- RAAKS en VERKLIKKERS.; voortaan zal ik geheel den raad hebben, en dat is zestig zul- ke kerels En twee minuten vroeger had hij hetzelfde gezeid van de deputatie. Maandag heeft hij willen loochenen, maar hij is mislukt: iedereen wist te wel, wat hij gezeid Men verzekert dat de kleine Napoleon, dezer dagen op zijne reis naar Arpncnberg (Zwitser land), drie dagen te Parijs geweest is en daar vele bezoeken ontvangen heeft. Nietige voorwendsels van M. Bismark, vooral gcgrond.op de rechtmatige doodstraf, welke op ,>ei1 pruisischcn spion, door dc carlisten werd toepast, hebben voor gevolg gehad dal de duit- i'he vloot voor de noorderkusten van Spanje. had. Maar laat ons eens oenen korten oogslag werpen op het verleden jaar daar vinden wij even luisterrijke perels. Den 8 Juli 1873 las de heer Soudan een ver slag van dc hoeren der bestendige deputatie. De gouverneur antwoordde Het is nu, terwijl ik in beroep ben, dat een lid der bestendige deputatie hier zijn verslag komt lezen, en u hier de conclusion der depu- tatie voorleggen, die ik betwist. Ik laat zulk een gedrag beoordeelen, en ik beweer, dat al wat men meer zal zeggen, LASTER is. (Onderbreking.) Ik herhaal het, al wat men u verder zegt, is LASTER (Onderbreking). Later zal ik op DIE LASTERINGEN ant woorden. (Nieuwe onderbreking). Charmant, niet waar? De heer Van Dale deed opmerken dat hij zich in het geheel aan zulke vroorden in den mond van den gouverneur niet verwachte. Pas op, zulde! riep dc heer Vrambout. Maar de heer Van Dale zette den onbeschof terik juist op zijne plaats. In dezelfde zitting besprak men een voorstel, ondertcckend door verscheidene leden, onder andere door den heer Van Ilce. Dit voorstel keurde ’t gedrag der deputaie goed. M. Vrambout antwoordde De heer Van Hee is advocaat, en en hij moest verstaan hebben dat hij, met dit VOORSTEL TE TEEKENEN, NIET ALLEEN EENE 0NWETT1C- HEID BEDRIJFT, MAAR NOC. BELACHELIJK IS. Den 22 Juli 1873 discuteerde dc raad met kalmte de kwestie of de deputatie het verde digingsschrift van den gouverneur ontvangen had. De heer Soudan zei ja, de heer Vrambout neen. De heer Soudan-Boulez. Ik bon verwonderd, mijnheeren over zulke stoutheid in het loo chenen.... Dc heer Voorzitter. Mijnheer Soudan?... De heer Gouverneur, lieer voorzitter, HET IS EEN SCHANDAAL, EN GIJ Z1JT ER DE SCHULD VAN Den 25 Juli sloot gouverneur Vrambout dc zitting, als dc heer Van den Abode nog moest spreken: hij wilde den raad beletten den voor zitter te bedanken; hij gelukte niet, maar ver klaarde dat hij volstrekt weigerde de minste be danking aan den heer voorzitter toe te sturen. En dat is die gouverneur, die zich in dc straat ei. op den zeedijk van Blankehberghc populair wil maken door coups de chapeau, door hand drukken. Maar het publiek dat klaar ziet zonder de fa meuse luchters van den heer Vrambout, is moede alzoo in den persoon zijner vertegen woordigers beleedigd te worden. De raad heeft het hem reeds gezegd door den mond van den heer Van Dalc-CrombetOh 1 gij zult ons met uwe bedreigingen niet doen terugwijken 1 Ik zeg wat ik denk, en gij moogt opschrijven wat ik zeg. Gij zult ons geene vrees aanjagen De heer gouverneur legt de schuld van alles op den partijgeest dor deputatie dat hij dien partijgeest toone Maar in 1864, als de kwestie van spiegels, lusters enz. begon, was zulks zeker ook aan den pai tijgeest der deputatie te wijten? De deputatie was toen liberaalen dc heer Dc Cock heeft het gezeid ik ken de zaak niet, en ’t zijn drie leden der oude liberale de putatie die ze mij gansch hebben doen kennen. Maar de partijgeest bezielde ongetwijfeld ook de liberalen? Wij zullen nogtans dien partijgeest eens na der bezien. b In 1872 bood de raad aan den beer Vrambout de gelegenheid aan, om de moeilijke kwestie» E URNAAR I Annoncen, 20 cL per rej. Id. rechterlijke, 50 ct. Eerherstellingen, 1 frank. Van 1 tot 5 reg. 1 fr. Ecb nummer 15 centime». Afzonderlijke nummers voor artikels, enz,. 20 fr. het 100. --gna T -II --

De Veurnaar (1838-1937) | 1874 | | pagina 1