regelmatig cn vriéndelijk le vereffenen. De heer en Door de verbeteringen door den raad van tien lieer inspecteur Canned ingevoerd, van de wijze en doelmatige medewerking van den hccrSterck verzekerd, door den ijver der hecren profes soren cn der leden van de commissie aange- moedigd op alle mogelijke wijze, verhopen wij dal er leerlingen onzer school zullen zijn die aan de inzichten van het gouvernement, der pro- vintie en van hot stadsbestuur waardiglijk zullen weten te beantwoorden. Daardoor zullen zij hunne dankbaarheid beloonen aan allen die hun geluk betrachten. liet verdienstelijk blad de Tijd, van Amster dam, deelt een stuk mede dat door den bel- gischen GroOl-Oostcn, of hooldlogic der vrij metselarij in ons land, aan zijnen onder- hoorigen is gestuurd geworden. Daaruit blijkt klaar welken grooten invloed deze verderfelijke secte op de kiezingen en op hel bestuur des lands uitoefent, vermits zij al hare leden dwingt blindelings te gehoorzamen en alles uit te voeren wat de opperbazen der logien beslissen. Dit merkweerdig stuk luidt aldus u De logic, in wier gebied eene kiezing moet plaats hebben, zal een camlidaat-vrijmetselaar ter goed keuring aan den Groot-Oosten voorstellen, opdat deze hem yan al de Broeders, die onder zijne bevelen staan, aanbevele. Zoowel nationale, of provinciale, als bij gemeentelijke verkiezingen, blijft de noodige goedkeuring aan den Groot-Oosten voorbehouden. Elke Broeder moet zich onder eed verplichten om al zijn invloed te gebruiken tot verkiezing van den aldus goedgekeurden candidaat. De gekozen broeder moet zijne politieke geloofsbelijdenis afleggen ten aan- hoore der gansche logic; daarvan zal acte worden opgemaakt. Ingeval van inbegrijpende kweslien tijdens den duur van zijn mandaat, zal hij zich tot den Groot-Oosten moeten wenden cn hem om raad vragen. Degene, die de verplichtingen, welke hij op ziek heeft genomen, niet getrouw nakomt, stelt zich aan gestrenge straffen bloot. De oplegging dier straf fen is aan den Groot-Oosten overgelaten. Zal men nu de oogen openen cn cons goed begrijpen, dat hel libcralismus slechts een mas ker is, welk de vrijmetselarij aantrekt om een voudige lieden soms nog te bedriegen? Wie voor liberalen stemt, stemt voor de vrijmetselaars, die niets anders beoogen dan Kerk en gods dienst te verdrukken en, gelijk een hunner ge zegd heelt, in hel modder te versmachten. Onze lezers hebben reeds in ons vorig num mer gezien dat de li^r gouverneur de leden der bestendige deputatie beschuldigd heelt van lasterlijke aanklachten, en dal de leden der deputatie daarop hun ontslag hebben gegeven. Volgens het AHvertcntie-blad cn andere li berale bladen, heelt de gouverneur door die woorden geenszins de leden der deputatie wil len bedoelen, maar ecu klerikaal blad van Brug ge de (Patrie). Ila M. de gouverneur bedoelde de Patrie met zijne grofheden.lammer maar dal het o/liciele verslag der zitting van 25 juli de gordijn oplicht, welke de liberale bladen over geheel die spiegel-, luister- en girandolekweslicn werpen, ons klaar cn duidelijk de waarin id loont. Dat verslag bestaligl twee bijzondere punten welke in de redevoering van M. den gouverneur voorkomen ten eerste, de woorden min of meer lasterende aanklachten; het tweede is de volgende zinsnedede deputatie vraagt dat geheel de raad zich bij deze aki zou aansluiten. In plaats van een aanklager zal ik er misschien zestig hebben. Men weel dat de provinciale raad bestaal uil 59 katholieken cn 10 liberalen. Volgens hel Advertentie-bliid zijn de lasterende aanklachten aan het adres van de Piitrie. Wie zou M. De Gouverneur bedoelen als hij zegt Ik zal er misschien zestig hebben? Zou hel Advertentie blad dal niet kunnen zeggen? Wij zouden eens willen welen wat de con- fonler zeggen zou indien de zaak eigenlijk be stond gelijk hij ze aan zijne lezers uitlegt, maat met dit verschil alldón dal de gouverneur kleri kaal en de deputatie liberaal ware. In de algemeene vergadering der katholieke, genootschappen van Brussel, die zondag 26 dezer plaals had, werd het besluit genomen, al de krachten onzer partij in le richten in die ar rondissementen, waar nog eene staalkundige inrichting ontbreekt. Een belangrijk punt, waarop wij de aandacht vestigen van onze vrienden, is in den loop der discussie aangeduid. Hel is namelijk, de mede hulp, aan de liberale drukpers gedaan door de annoncen der katholieke grondeigenaren. Men heelt provincic-bladen opgenoemd, die be slaan door middel van dcrgelijkc annoncen, die nooit iets anders doen dan diegenen aan te randen, welke ze betalen!... Wij zijn liet volkomen eens met den Courtier de Ihuxeiles de katholieken, die aldus de tolken van de religiehaters ondersteunen, zijn mede plichtig aan een werk van goddeloosheid en bc- dervipg. En wij voegen er bij Er is gcenc ver- schooning in le brengen, zelfs niet het belang der verpachters oi der verkoopers. Want indien De plechtige prijsuitreiking aan de leerlingen der lecken- en nijverheidsscholen heeft zondag laatst, om elf ure des voonniddags, met veel luister plaals gehad. Dit leest was voorgezeten door den heer Burgemeester en hel Schepencollegie, benevens verschelde leden van den gemeenteraad cn het bestuur van hel geslicht. De konifcglijkc muziek maatschappij dioeg ook bet hare bij, om dit leest, den vlijligen ambachtsman in'tbijzonder toegewijd, op le luisteren. l'n eene diepgevoelde en goed voorgedragend rode schelste do heer Vinek, bestuurder der scholen, het nut van het teekenonderwijs af; wij weiischen dat zijne heerlijke taal diepen in duik make en nut onder onze kunstgierige jeugd bcwcrkc. M. Van Dammc-Bcrnier, die, men weet het, met onvermoeibare vlijt, zijne zorgen, zijne beste weiischen en opofferingen aan het gesticht toc- tlraagl heeft zich lot zijnen hoogsten spijt, dit jaar, te midden zijner geliefde leerlingen niet kunnen bevinden, maar toch, bij brieve, met het warmste vuur zijnsherten, den wensch, sedert omtrent de 28 jarcii gedaan, hernieuwd, om ons geslicht tol dien welstand te zien komen dal het met de beste van dien aard moge vvedic- veren. Moge de vurige drift van den wclcd. heer voorzitter onze werklieden en nijveraarsaan sporen, om, gelijk hij hetwensrht, hen te doen aanleercn wal in onze gestichten zoo doelmatig te bekomen is. V ramhout vei stond toen zijnen toestand, en den 19 Juli 1872 zei hij Men moet wel verstaan dal ik vraag dat de commissie met alle mogelijke aandacht de zaak onderzoeke. Ik hadde kunnen beweren, dat de iaad onbevoegd was, dal hij zich met die v kwestie niet te bemoeien had; ik kou dat zeg- gen, maar ik heb niet gewild. Gij kent mijne redens, mijnheeren, ik wensch dat die zaak volkomen onderzocht worde, dal iedereen van u ze grondig bestudeereik dring aan, dit onderzoek moet gedaan worden. Dat was de houding die de heer gouverneur nemen moest. In 18<2 voelde hij wat er voor hem hel beste was, en hij deed het, en de raad bedankte er hem voor bij monde van den heer Demulie. Dij heeft die waardige houding niet willen behouden dat hij er de gevolgen van drage! Terugwijken mag de deputatie niet, en zij zal hel niet. Zij heeft de waardigheid en de be langen der provincie te handhaven. De gouver neur cn de deputatie kunnen te zamen niet meer bestaan een van beide moet verdwijnen. De provinciale raad heeft de deputatie her kozen en gezeid Wij herkiezen u omdat wij ten volle uw gedrag goedkeuren en al wat gij gedaan hebt. Dus keurde de raad daardoor zelf het gedrag van den gouverneur af. en kan de gouverneur dan nog aan hel hoofd der pro vincie blijven? Wij zeggen neen, en Vlaanderen met ons. (Patrie). VcrMchillUgc tijdingen. De prijsdeeling aan de leerlingen van het bis schoppelijk Collegia ral plaals hebben den 13 (lezer, om 10 ure voor middag, in de groole zaal van hel geslicht. De kiezers der arrondissementen Veurne- Osleride worden bij koninklijk besluit van 31 juli, bijeengeroepen, op 25 augusti aanstaande, ten 9 ure ’s morgens, ten einde over te gaan lot de kiezing van cellen senator, in vervanging van M. Albéric Du Bus, overleden. In ons vorig nummer hebben wij gemeld dat het kohier van lasten voor de aanbesteding der nieuwe lossingssluiz.cn, le Niéuport, door het departement van openbare werken was goedgekeurd; thans kunnen wij er stellig bij voegen dal al de stuks betrekkelijk deze aanbe steding reeds sedert eenige dagen in handen zijn van den heer gouverneur dezer provincie, die nog slechts den dag der aanbesteding vast le stellen heeft. liet publiek wordt verwittigd dat de post maal van Veurne naar Ostende thans vertrekt om 2 ure na middag, in plaats van ten 2 ure 25 m. Hel publiek wordt verwittigd dat de door tocht over de In ug van Stavele, op den User, gestremd is sedert den 29 juli tol 8 november aanstaande. Sedert den 1 dezer zijn er veranderingen in de vertrekuren van den ijzerenweg. Zie hier dezelve Van Duinkerke naar Veurne, 6.45, 11!<->» 3.15, 5.05. Van Veurne naar Dixmude en Lichtcrvchle, 7.43,12.11,4.40,6.02. Van Lichlcrveldc naar Kortrijk, 5.25, 9.01, de katholieke eigenaars hunne annoncen niet naar de liberale bladen zonden, zouden de liberalen, die gading hebben om te koopen of te pachten, gedwongen zijn de katholieke ga zetten in hand te nemen, waar zij zouden weten le zullen aantreffen, wal hun noodig of nuttig is. Over het algemeen hebben do katholieke bladen (twee of drie liberale gazetten van Brussel uitgezonderd) eene veel giootcre publi citeit dan de tolken onzer vijanden, die dan nog, voor verreweg het grootste getal, slechts in de handen komen van min begoeden. De uilsluilelijke begunstiging der katholieke bladen zou deze, bijgevolg, na verloop van oenen garingen lijd, een goed getal nieuwe lezers ver schaffen, en stellig den katholieken invloed verhoogen. Onder elk opzicht dus is de begunstging van de logiebladen slecht, en wij hopen vast, dat de katholieken er voortaan tweemaal aan denken zullen, aleer met hun geld de afbrekers van Kerk en godsdienst in de hand le werken. Hun ne verantwoordelijkheid is groot! De Union, van Parijs, deelt den uitslag mede van den grooten wedstrijd die aldaar heeft plaals gehad, voor hel bekomen van beurzen om hoogerc studiën te doen. Nog eens hebben de Broedcrsclmlen de wereldlijke scholen fel ge klopt. Op 125 knechtjesscholcn hebben de wereld lijken er 78 en de Broeders slechts 54. 505 leerlingen waren voor den wedstrijd in geschreven 233 van de wereldlijke gestichten en 272 van de Broeders, alhoewel deze bij de 3000 kinderen min lellen. 213 leerlingen zijn tol hel onderzoek toegelaten, 59 van de wereldlijke cn 154 van de katholieke onderwijsgestichten. Ei waren 185 beurzen te geven de leerlin gen der Broederscholen hebben er 134 bekomen en deze der wereldlijke scholen maar 48. De 20 eerste plaatsen, behalve de 5e, zijn be komen door de geestelijke gestichten. Op de 48 bekroonde leerlingen der wereldlijke scholen, komen er 28 op de tweede helft der lijsl, dat is van nummer 93 tot 185. De vijf laatste nummers 181, 182, 183, 184 en 185 be lmoren aan de wereldlijken, terwijl de vier eerste plaatsen door de leerlingen der Broeders bekomen zijn. Wij (loeien deze cijfers van den Union mede zonder er iets bij te voegen. Onze lezers zullen zelven oordcelen of bel geestelijk onderwijs niet ver hel zoo hoog geroemd wereldlijk ondewijs overtreft. Verleden jaar bekwamen de leerlingen van de Broeders in den wedstrijd 109 beurzen en de wereldlijke gestichten slechts 56!.. Gelijk in vorige jaren, heeft do heer Van Damme-Rt mier, een aantal schoone boekwerken gexundeu, om als pïp'ii uuu de verdirnslelijksie leerlingen uitgereikt te worden. Wij ver nemen insgelijks dat er nog door andeic kunstgeuegeno hecren ook prijzen geschonken zijn geweest. -.O< -k -n w».. - I’rijMilccliHR bij «le TrrUru- «ijver- hriclKMCltool. - 11 i mu tan, oora -

De Veurnaar (1838-1937) | 1874 | | pagina 2