Wij dachten de kermis gedaan en de bnrakkc- maiiiien en poesjenellen weg, waar wij zijn mis: de familie Damar is daar nog en er komt nog een ander kuuslmaker van Brussel af le zakken, het vermaard Wartje! Nu gaal alles alleene gaan. Het Adverte;:t‘e-b!ad heeft zeker al vergelen dat het over weinige weken de buitenkiezers uilschold voor mem dien zonder hoofd. Aan wie zou het willen zijne waar verkoopen dan? De kwestie der mondbehoeften blijft nog altijd aan het dagorde. Elkeen wijst de plaats aan dal de ver schillende vleeschcxtraklen in de huishoudens moeten innemen. Ieder huisgezin kent reeds hel vleeschex- trakt van La 1‘lxL' of een ander extrakt, maar weinige persoonen weten dat gedurende de oorlogen van hel keizerrijk Parineiitier, inspckteur-gcneraal der apo- thekerijen van hel leger, er het gebruik van bevool in de ambulancicn Gemengd met wijn beurt het vleeschextrakt trekt de. krachten der gekwetsten op door verlies van bloed, en stelt hun in staal de ver- moeijnisseu van een lang vervoer le onderslaan. Weinige persoouen zouden deze uitvinding naar ecu meer verwijderd tijdstip van ons willen verplaat sen. en is troostend in deze eeuw van bloodigu oor logen zonder einde, diezelfde behoefte te kunnen vinden, en deze aanbeveling, volgens welke het Ko- miteit van hel Roodo Kruis, zich de raadgevingen van Parmentier herinnerende, de invoering in al hare ambulancicn van hel vleeschextrakt van La Plata beeft bevolen. Onder degenen, die rnedegcholpen hebben om deze school op te lichten, vindt men den naam van keizer Willem, die daarvoor eene som ge geven heeft van duizend marken. En alzoo wordt de potentaat van Pruisen in den vreemde de be schermer van de Kerk, waarvan hij in zijn eigen land de vervolger is 1 Wat zeggen van zulke overtuigingen?.... De Kerk is, ten andere, gewend aan derge- lijkc eerbewijzingen vanwege hare ergste vij anden; en is overigens alzoo, dal deze zich zelvcn gelasten, door hunne werken, de onge grondheid te wederleggen van den haat, dien zij tegen Haar voeden en ophitsen'. De liberale eerrooverijen gaan overal in ons land le verre. Te Nyvel, onder andere, heelt men moeten beginnen met daar paal en perk aan te stellen. De heer notaris De Bronx, burgemeester van Court-Sl-Elicnnc, vraagt aan den uitgever van den Courtier de Nivelles eene schadeloosstelling van 25,000 fr.voor laster en eerroof. De heer Hoppens, nijveraar en schepene ter gemelde gemeente, vraagt eene gelijke scbadc- veegoeding aan het zelfde liberaal blad. De rechtbank heeft de dringendheid erkend, en zal de beide zaken binnen weinige dagen oproepen. Bij gelegenheid van de kermis le Houden" zal er eene groote wedstrijd vanneuzen plaats hebben. Al de personen, met eenen bui tengewonen gevel begiftigd, worden uitgenoo- digd eraan deel te nemen. Prijzen zijn uitgeloofd voor den dikslen neus, voor den langslen neus en voor den kleinsten neus, voorts nog eene surprise voor den aardigste» neus. Zonderlinge begravenis. Een koning van Mastedy in Oppcr-Egypte stierf onlangs, en sir Samuel verhaalt van de begravenis hel vólgende: De plechtigheid van de ter aarde bestelling van eenen koning van Mastedy is hoogst zeldzaam. Men graaalt een diepen kuil, waarin men de vrouwen van den overledene laaf dalen, haar het doode lichaam op de knieën legt. Dan brengt men de bij de naburen gemaakte gevangenen aan den rand van den kuil, houwt hun de armen en boenen af en werpt ze zoo verminkt op het lichaam van den vorst. Wanneer dit geschied is, valt men liet graf met aarde, die met de voeten vastgcstampl wordt en de zaak is afgeloopen. De opvolger van den kaatsten vorst vond deze verminking der gevangenen en hel levend be graven der vrouwen onvoldoende. Hij noodigde zijne blocdvcwanten tol een groot feestmaal en liet allen den hals afsnijden. De Chocohulen-Uelacre, zijn heden in de beste huizen aangenomen. De vlugge bijval dien zij bekomen hebben, en de voorkeur dien zij ge nieten, wordt uilgelcgd door hunne waarlijk goe^lp kwaliteit, zuiverheid, aangenaimm smaak en ver- kwikkeuden reuk. Wij zijn in een woord nu ont slagen ons naar den vreemde te. moeten begeven, om zich een voortbrengsel aan te schaffen dal men hier ten minste zoo goed vervaardigt als zij, dat ook hvl geval is met vele andere produkten. bekend met don algemeenen roep in de eslami- nets, en die roep is voor dn Bus', wij willen niet langer vein.... worden door Jan Van Ise- ghem en zijnen aaidiang! lu hel overige van 't arrondissement Oostende, gij moet welen, dal, met de dood van M. Hey- vaert, vee! menscheii hunne oogen hebben open gedaan in zake van liberalen en liberalism; Vele waren benauwd van M. Ileyvaerl, vele dachten gedwongen te zijn, maar zij zien het nu anders, en zij hebben hel bewezen in de laatste provin ciale kieziug: M. Boulens, van Lellinghe, stelde zich op rang als’ katholieke kandidaat, en Jan Van Iseghera ging hem schoone spreken, opdat hij met geen tweede katholieke kandidaat had opgekomen, en M. Boulens werd gekozen. De kiezers van al Veurne moeten dat welen, M. de Opsteller, en gij zoudl wel doen, peins ik, het hun te zoggen, opdat niemand door libe raal gebot’ zou bedrogen worden. Wij lezen in eene briefwisseling uit -Gbistel Waar op de wereld heeft uw burgemeester van Veurne dat in zijn hoofd gekregen van te willen Senaleur worden? Is dal een mensch om Senateur te zijn? Eh, bij kan geen woorden uit brengen, hij slaat daar lijk een moet, zonder spreken, al grimlachen Aliens, aliens, dat kan niet pakken, en ze zeggen dat hij zijne rijen en rotsen al zoo moê is als Gryze's peerden van Oostende. Hij zou al beter nog wat vijffrank stukken vergaren voor nichtjes en kozijntjes. Wij kennen hem hier niet hel minste, en weten niet of hij getrouwd of jongman is te Oostende welen ze er zeker meer van, maar voor ons en bijna al de buitengemeenten van T arrondisse ment, komt hij juist gelijk uil de lucht gevallen. Hij is dat wel gewaar ook op zijnen tournee; ten minsten ais hij een once versland heeft, zien en verslaan kan hij genoeg dat men begeert dut zijne visite kort is; hoe eer weg boe liever, en daarbij de antwoorden die hij ontvangt de eene klaar en duidelijk, de andere een weinig gedraaid, kunnen hem weinig hoop laten van in onze streek wortel te schieten. - Eene herinnering. ■Gisteren 11 Augnsli was liet de tiende ver jaardag dal M. Bchaeghel door de liberalen van het arrondissement Veurue, in kiesstrijd was tegen M. Jules Desmedt, om volksvertegen woordiger te zijn. Wij geven hier den uitslag der kieziug. M. Aug. Bchaeghel bekwam 324 stemmen M. Jules Desmedt 453 Dus 129 ('k zeg honderd en negen en twintig stemmen) meerderheid. Die koek smaakte wonder bitter on bleef lange jaren op de maag liggen van den :ige- weekten kandidaat, maar wal zal hel nu zijn op 23 dezer? VftnscUF.NEN, te Gent, bij G. PoelmanLeven van den H. Ilenricus II, keizer van Duilsehland, door den Eerw. heer Em. Scheerlinck, onderpastoor te Oostakker. Schoon boekdeel in-8* van 200 bladz. met fraaie print en bijzondere goedkeuring van Z. D. 11. den Bisschep van Gent. Dit boek zal zonder twijfel in onze vlaamsch- sprekende gewesten een goed onthaal vinden; het zal eene nuttige en slichtende lezing verschaffen aan alle katholieke huisgezinnen, en hel is wonderwel ge schikt om in prijsdeclingen uitgedëdd tc worden. Hit jes en Dat jes, Wij roepen de aandacht der kiezers op het volgende feit, dat wij als echt en zeker voor dragen Vooraleer de kandidatuur aan don heer Bchaeghel op te leggen, isde liberale partij, ver tegenwoordigd door een der bijzonderste kop stukken van Oostende, de kandidatuur gaan aanbieden aan dicnzelfden heer Bernard du Bus, dien zij nu als vreemdeling en uwe stemmen on- weerdig afschetsen. De heer Bernard du Bus heelt dezen voorstel van de hand gewezen, zeg- gendc dal hij katholiek was, en geen kandidaat der Logica zijn wilde. Wat zegt gij daarvan, kiezers? I.aat ze dan maar pralen en stemt voor M. Dli BES. Het Advertentie-blad heeft zeker wel in den almanak gelezen om den burgemeester van Veurne op zulke fijne manier tc kunnen doopen Gustcn uit de wijde poortc. El echter Si j Ik e Klronijk Zijn door de korrectioimcle rechtbank van Veurnc veroordeeld Zitting van den 6 Aug. Bools David, schcepspalroon, le Adinkerke, tot 5 fr. boet, voor zijne ekwipagierol niet vernieuwd te heb ben. Chaerel Nicolaas, metsersgast to Veurne, tot 3 maal 1 dag gevang, voor diefte 1" van 50 cën- timen, ten naue de van Lodewijk Degroote, 2" van oenen tabakzak, ten nadeele van Michiel Bulscraan, en 3" van eene hoeveelheid tabac, ten nadeele van Erederik Vanlerberghe. ('doel Engelberlus, werkman te Wulpen, tot 5 fr. boel, voor scheldwoorden jegens l’ieter Slembrouck. Vanmaiiis l’ieter, landbouwer te Ghyvelde, bij oppositie tegen een vonnis bij verstek, 1" tot 14 dagen gevang, voor mondelijke bedrei gingen jegens Marlinus Bourdon, van Adinkerke, 2" tol 10 fr. boet, voor mobilaire schade, tin nadeele van dcnzeltden. Zitting van den 7 aug. Vanbrabant Karei, metser, te Zarrcn, en Dewulf Alois, werkman te Zarren, elk tot 26 fr. boet, voor slagen en wonden. Denian Jan, landbouwer tc Mcrckem, lol 10 fr. boel voor eerroverij, en tot 5 fr. boet, voor scheldwoorden, al op en. jegens Lodewijk Byc- kebusch. Dejonhe l’ieter, kleermakersgast, te Dixmude, lot I jaar gevang en 26 fr. boet, voor diefle van een paar botlinen le Dixmude. Vcrbchillige tijdingen. Morgen, om 10 ure, zal in ’t bisschoppelijk collegie de prijsdeeling plaats hebben, onder het voorzitterschap van Monsignor Weniaer, vicaris- generaal van het bisdom, huisprelaat van Z. 11. en apostelijken protonolaris ad instar partici- panlium. M. Thcodoor Vanhoutle, van Wulpen, oud leerling van liet bisschoppelijk collegie van Veurne, thans student bij de univcrsitcit van Leuven, heelt na een jaar studie, zijn examen van kandidaat in nalumlijke wetenschappen af gelegd. M. Aimé Vandcnweghe. van Oostvlctercn, komt zijn tweede doctoraat in geneeskunde te passcercn. Hij heeft, de distinctie gekregen, en de jurij drukte zijn spijt uit dat de groole afge schaft is, want hij had ze verdiend. De prijsdeeling aan de leerlingen der mid delbare school, zal plaats hebben zondag 16 augusti aanstaande, om 11 ure voormiddag, op Stadsschouwburg. M. Van Eccke, pastor van Oostrooscbekc en M. Dulloer, pastor van Zillebeke, zijn over leden. Men verzekert dat M. Jan Van Iseghcm in T kort zijn ontslag zal geven. Die doctrinaire volksvertegenwoordiger peist er aan, zegt men, om eene reis rond de wereld aan le vangen. Den 17 dezer zal de wel over hel gebruik der Vlaamsche taal voor de rechtbanken in voege gebracht worden. De Koningin-wcduwc van Zweden on Noordwegcn, Josephina, heelt deze dagen den eersten steen gelegd van eene school’, al han gende van de katholieke stichting van den hei ligen Jozef. nnr ams.t .at' ur neuw.xm VLEESCH-EXTRAKT VAN LA PLATA. -- ■■iwr T^rywgw^.--M>| -UI GiQfi |-| iw ----

De Veurnaar (1838-1937) | 1874 | | pagina 2