TcrNcStiillt^c lijiiinscn. De Mdhilettr van woensdag kondigt de tabel af der ontvangsten op de ijzerenwegen van den Slaat, gedurende de maand mei. Nog cens is er een overschot, vergeleken bij de ont vangsten der maand mei 1873, van IG.l 15 fr. 1 4 centiemen. In Mei 1874 brachten de reizigers cene som op van 2,144;9G8 Ir. 41 et. en in Mei 1873 be droeg de ontvangst maar 1,875,229 fr. 04 et. Dat is altijd de schuld van den door de libe ralen vcrwènschten tarief-Wasscige. Een koninklijk besluit van den 22 juni verleent een jaarlijksch pensioen van 534 fr. plaats, en de kanunnik Ösl had zich in betrek king gesteld met den direkteur van den tram of amerikaanschen ijzerenweg, opzichtens den doorlocht. M. de direkteur Bauwens is een zeer verstan dig en inschikkelijk man en de overeenkomst was welhaast getroffen. Doch dit viel precies nlef'ih den'smaak van het schcpenc-kollegic; donderdag den 13 kreeg liet bestier van den tram bevel den dienst, onder geen voorwendsel, te onderbreken. Dit bevel, van wego het kollegie, wilde zoowat zeggen rijdt brutaal en dwars door de processie heen. Dit gebeurde dan ook vier maal, on het Journal de Gand teekeift met triomf aan, dat men tot vier maal toe de linie der Utaniezungers heelt doorgesneden. Wat triomf voor de liberalen 1 Viermaal hebben zij stoornis mogen bren gen in eene plechtigheid., die van over eeuwen en eeuwen vrij door de stralen van Gent cir- kuleerde. Wal hel feit zelve betreft, de moeilijkheden aan de procession locgebrachl, zijn lafheden, den straatjongen weerdig. Men ziet dal helden liberaal enkel te doen is, om oorlog te voeren tegen het katholiek geloof, op welke manier dan ook. De Indcpcndance, de kwpsfie besprekende, zegl dat er te Brussel lusschen de geestelijkheid en de compagnie van den tram overeenge komen is, geene procefesien te laten gaan langs de straten, die door den tram doorsneden zijn. Wij begrijpen deze overeenkomst niet, want zij houdt, in beginsel, de afschalling in van de godsdienstige plechtigheden in 'i openhaar. Inderdaad" do tram zal in do groote sleden hoe langer zoo- meer uitbreiding bekomen, en ciïïïlelijk al de groote stralen in zijn net ver- cenigen. Men ziet van hier, dat met eene over eenkomst als Welke men voorgeeft te Biussel gemaakt te zijn, na een tiental jaren de uitgang cens godsdiciisligen stoots ónmogelijk zal ge worden zijn. Waarom zou de wetgeving het nieuwe privi legie, aan de spoor-omnibussen verleend, niet kortweg afschaften, en de katholieken in hel volle ongestoorde bezit laten van de vrije uit oefening des godsdienstes, ook in ’topenbaar? Ml’r de Bisschop van Brugge heelt benoemd Tol pastor te Castor, M. Maes, surveillant in hel collegia S. Louis te Brugge, in plaats van M. Delrue, die zijn ontslag geeft. Tot onderpastor te Zillebèkc, M. Victor Hoys, onderpastor tp Wcrvick. Tot pastor te Ooslrooscbekc. M. Vramboul, pastor te Handzaeme. Tot pastor te Handzaeme, M. De Poorter, professor in het klein seminarie van llous- sclacrc. aan Auguslin-Dcsiré Dcschodt, gendarme, ge boren te Veurne, don 28 april 1819. Dit pen sioen heeft aanvang genomen den 2G juni laatst. Bij ministerieel besluit van den 13 augusti worden MM. Alfons Vermast, van Alveringhem, en Achille Lazeurc, van Proven, aanveerd als lecrling-onderwijzers iu de derde afdecling (1° studiejaar) der lagere normale school van Brugge. Bij ministerieel besluit van Itfaug. zijn MM. Emile I.nyssen en Hendrik lafst, beidé Van Venrne, benoemd lol 2du bijgevoegde commies op de direktie van het enrcgistrenient, de eerste te Brugge en de tweede te Antwerpen. M. Leo Groensteen, van Alveringhem, oud-Ieer- ing van M. Lagache, te Alveringhèni, en van hei bisschoppelijk kollegie ven Venrne, heeft maandag te Leuven zijn examen afgelegd van kandidaal-no- taris. Den zaterdag 29 Augusti 1874, zal er over gegaan worden in hel provinciaal Gouverne ment van Wesl-Vlaanderen, tol de aanbesteding iu twee loten van de onderneming der bouw werken van twee sluizen te Nieupoort, waarvan de eene ter ontlasting der waters van Vcurn- Ambacht en de andere ter ontlasting der waters van Vladsloo-Ambacht. Hel begrootingsbestek van het 1' lot beloopt tot fr. 178,280, en van hel 2” lot fr. 139,500 De borgstelling is vaslgesleld op fr. 9,000 voor hel P! lot en op fr. 7,000 voor hel 2* De aanbiedingsschrillen, zullen in de post I moeten besteld zijn den 2G Augusti 1874, ten laatste. liet Journal d’Ypres meldt uit goede bron, dat een lid van den gemeenteraad der stad zijn ontslag heeft gegeven. Hel verlangt ter zelver- lijd eenige uitleggingen hierover te ontvangen, opdal er een einde zou komen aan de zonder linge geruchten die te Ypcren in omloop zijn. M. de graaf de Thcux, staatsminister, lid van den legenwoordigen ministerraad, en verte genwoordiger van het arrondissement Hasselt, is vrijdag, in den ouderdom van 80 jaren, overle den. Al do bladen van het land brengen de nage dachtenis van M. de Thcux den grootstee lof toe. Op de prijsdeeling van de school Galli de Gamond heeft deze dame een discours gelezen om hel voordeel te doen uitschijnen van de op voeding, die in dal geslicht aan de juffrouwen gegeven wordt. Zij heeft vergelen hei voorbeeld aan te halen van die onderwijzeres van bare school die laatst met Fotilainas.maar wij zullen daar best van zwijgen. De schepeno Funck was er tegenwoordig en luisterde zeer aandachtig. De liberale pers spuwt vuur en vlam, - omdat M. Scheyvaerls, een katholieke tol voor zitter der rechtbank van Mechelen benoemd is. Die partij kan hel nicl verkroppen mannen be noemd le zien van wien men rechtvaardigheid mag verwachten. Onze tribunalen zitten al vol genoeg met li berale schepselen, zonder dal men er. nog wat I bij steekt. T Gaai alzoo wel. De Gazelle van Brussel meldt dal dn dag bladen zich aan oenen grooten canard hebben schuldig gemaakt, met aan te kondigen dat de koningin in oenen gezegenden staat was. Er is niets van. Acht en veertig muziek- en zangmaatschap- pijen zijn ingeschreven voor het festival, welk op zondag 30 dezer le Brugge zal plaats hebben, ter gelegenheid der gcmeentc-feestcn. Men schrijft uit Ghislel dal aldaar een kind is gestorven, ten gevolge van mishandelingen die zijne moeder het zou doen ondergaan heb ben. springen. De leden van de vereeniging waren men- schen, die aan niets geloofden; die den dood gezworen hadden aan alle religie, doch, even als onze liberalen eerbied voor de religie huichelden, om ze des te beter te kunnen dooden. Toen papa Loyson het zoo niet verstond, braakte men allerhande bcleedigingen on dreige menten tegen hem uit, tol dal hij eindelijk lot het besluit kwam, dat wij hooger vermelden. Om hem voor die rechtzinnigheid le bcloo- ncn, liepen de gencefsche liberalen, bij hel ver nemen zijner demissie, bijeen en maakten zich gereed aan hunnen afgod'van gisteren, cene duchtige charivari te geven. Papa Loyson kende echter zijne schapen; hij wist dal het wolven in schaapvellcn waren; hij had dus, heel voorzichtig, Genevc verlaten en liet de devote mannen vairde logic aan hun lot over. Hierin heeft Loyson ten minste getoond., nog niet gansch bedorven >te zijn hij wilde niet ten speelbal dienen aan de liberalen, om de religie in de batten des volks te ver moorden. Door de verwijdering van papa Loyson van het gcneefsclie schandtoonecl, valt ook hel kluchtspel der zoogezegde oud-katholieken, door vele liberale bladen aangemoedigd, in duigen. De Inde'pendance, de voorstander der Loyson’s, Moülsen eii Opsomer’s, zegt Zonder pater Hyacinthe, kan de Kerk, die hij stichtte geen stand meer houden, en niemand zul er ïi'og belang in stellen.» En zoo valt nogmaals machteloos die samen- zweering tegen liet katholiek geloof;'zoo ver dwijnt andctmaal een schandaal, onder de toe juiching van ieder deftig man. Onze hevigste tegenstrevers beginnen le wan hopen over den goeden uitslag van prins von Bismark en dim oorlog welken het duilsch keizerrijk tegen de katholieke kerk voert. Zoo zegde l'Etoile Beige, over eenige dagen ter gelegenheid der aanhouding van Mgr. Mar tin, do doorluchtige en moedige bisschop van Paderborn «Het is moeilijk het einde en den uitslag van dien strijd (c voorzien, waarin liet staatsbe stuur, do Kamers en de ambtenaars zich tegen over cene echt macedonische schaar bevinden. Volgens cene laatste statistiek, welke voor het oogenblik haar belang heeft, telt Duitschland 20,1)00 priesters’,1800 kloosters, 20 bisdommen, 5'aartsbisdommen en 3 apostolische vicariaten. Waaruit spruit de twijfel der Etoile Beige? Heelt prins von Bismark niet voor zich de macht, die boven hel recht staat, ambtenaars die hém' slaafs dienen en cene verkochte pers die hem toejuichl? Hel is omdat, dank God, zelfs in Duitschland de zedelijke macht nog iels is, omdat Gesars wil de lichamen kan doen buigen, maar de zielen niet vermag te dwingen omdat de laster en leugens der duitschc drukpers cene onvrij willige hulde zijn aan de standvastigheid der duitschc bisschoppen en geestelijken, zoo moe digen zoo lier in den strijd voor de onafhanke lijkheid der Kerk. Wij danken God omdat, in onzen lijd van al- gemeene lafheid en moedeloosheid, zulke krachtige karacters gevonden worden. Tc Geut heeft het kollegie van burgemeester en schepeden, eene groote heldendaad begaan - eene heldendaad, de liberalen weerdig. De processie van O. L. Trouwdag had aldaar öcxt 1WI I -- i— -ii7H.M>Ur«' -- HM»: JSSJ' OCTET Priesterlijke benoemingen. -- -—rn -- - - i -

De Veurnaar (1838-1937) | 1874 | | pagina 2