Bylo van I’crvyse. Wyboti Karel, werkman In Zarren, bij verstek tot 2 maanden gevang, voor vrijwillige slagen op Pieter Scsicr. van Zarren. Zitting van den 21 September. Dccap Isidoor. werkman te WotUÜen, tot 14 dagen gevang, voor vrijwillige slagen op Patricios Oorreel, van Wonmen. llamaut Alfbns, ninlsersgasl Ie Dixmude, 1" tot 2 maanden gevang en 30 lï. boet ol 13 dagen gevang, voor vrijwillige slagen op den nachtwaker Karei Esther, van Dixmude; 2“ tot 1 maand gevang en 26 fr. boel of 8 dagen gevang, voor beleialigingen door daden en gebaren jegens denz.elfden; 3° lot 1 dag gevang, voor nachtgemcht. Lazeure Pieter, werkman te Pollinchove, tot 100 fr. boel of 6 dagen gevang, voor jacht met strop pen. Menlemeester Hendrik, Landsweert Albert, winke- lierszonen, en Hoenraet Hendrik, winkelier, al te Crombcke, 1“ elk tot 5 fr. boel of 1 dag geVang, voor woonstschending, en 2“ tot 1 fr. boet voor nacht- gcrust. VcrschiUige tijdingen. Een ministerieel besluit van den 30 september verleent een uilvindingsbrevet aan Karel-Lode- vvijk Cousin, winkelier ie Veurne, voor een poeder bestemd om de granen van brand en lugge, te,bevrijden. M. Bcrnolet, onder-diaken in seminarie, is benoemd tot surveillant in collegie van Sl. Louis, te Brugge. De Veurnschc tooneelmaatschappij van Rhetorika, die onbekwaam geworden is als too- neelinaatschappij voor den dag of op de plan ken te komèiT.'tolt eönige leden (weinig genoeg) die aan den naam van rederijker houden, en die geevn zouden eenige honderden franks subsi die hebben' uit de stadskas, om eenc vreemde jufvrouw of' twee te hoorcri dcclainccren! Dat zijn liefhebbers! Dat zij hunne gocst zelf be talen Maandag is do gemeenteraad overgegaan tot de. lotlrckking der uittrcdingsscricn van den raad in October 1875. Zijn door het lot als uittrÖ- dende.leden aangewezen MM. I). Dckcuw’er, schepend, Ch. Bernier d'Hongerswal, II. Dcwil- tc, M DcCaö en L. Iloutsaeger, raadsleden. Gister heelt te St. Pietors-op-dcn-dijk, het plechtig inhuldingsfeest plaats gehad van den cervv. heer Gckierc, als pastor dier parochie. Hel bankhuis J.enE: DuJardin, in de Eeck- houtslraal te Biüggc, maakt bij eene circulair van 1 dezer bekend, dat deze maatschappij te rekenen van vrijdag ontbonden is, en maar zal betalen voor de likwidatie. Deze tijding heeft, veel opschudding te woog gebracht, zoo onder de personen die er hun geld op intrest geplaatst bobben, als onder degenen die er geld op intrest halen. Heeds vandonderdag was het gerucht te Brugge verspreid, dal in dit bankhuis eenc op- schorsing van betaling en ontvangsten ging plaats hebben. De oorzaak hiervan schijnt te zijn, dat voor de verdeeling onder de hoeren gebroe ders Du Jardin, oen bilan moet gemaakt worden en tlal er dus natuurlijk eene opschorsing in de handeling der bank móést plaats hebben. Vele personen die bij ;de hoeren Du Jardin gelden geplaatst hebben, vcrkccren in eene ze kere vérlcgondlieid, die weldra zal uitgewezen worden als deze gegrond was. Het huis heeft altijd goede'zaken gedaan: Wat er van zij, zaterdag morgen was het als eene processie in de Ecckhoutstraat. (Burgerwelzijn). Een beenhouwer van Brugge, Jan Vandcn- berglie, Bezemmarkl, n" 12, heelt eene aankon diging in oen brugscli blad laten drukken, waar bij hij bekend maakt dat hij eerste kwaliteit van ossen-, kalvcr-en schapen vloósch zal afleveren met 20 lol 30 conti men afslag per kilo, alle dagen versch te bekomen. Voor den werkman van 1 Ir. 10 et. te beginnen. Onlangs is door eenige haringvis- i schors van Xiëuport een visch gevangen, welke algemeen gekend is onder den naam van Tuime laar (soort van bruinvisch). Hij hoeft eene lengte van l'"50 en weegt 75 kilos. Te Ingelmimster is er echo schrikkelijke misdaad geploegd geworden. Een inwoner heeft er zijne vrouw op de afschuwlijkste wijze om liet loven gebracht. Toen de ongelukkige reeds door stampen was afgcmarteld, legde hij haar met het hoofd op de zulle, en stampte haar het hoofd tol oenen misvormden klomp. De moor denaar is aangehouden. De vormoedolijke ontvangsten van ’s Staats spoorwegen binst de maand Augusti, zijn tot 7,086,064 fr. 54 c. geklomen, dus 142,541 fr. 65 c. meer dan in augusti 1873. De reizigers heb ben 2,883,296 fr. 13 cent, opgebracht, dus 229,403 fr. 45 c. meer dan in augusti 1873. Dit is nog altijd de schuld van het tarief-Wasseige. Te ’s Bosch (Holland) zijn twee doofstom men in ondertrouw opgenomen. Kijven zullen zij niet, als het hun in huwelijk niet goed gaal; en kindergeschreeuw zal hun den slaap niet uit de oogen houden. Uit Amsterdam zijn dezer dagen 22 liefde zusters naar Amerika vertrokken, die uit Duitsch- land gejaagd zijn en voor het meerderendecl aan zeer aanzienlijke familiën toebehooren. Men spreekt veel in Frankrijk en te Home van de heiligverklaring door Pius IX van Lod(> wijk XVI, koning van Frankrijk, onthoofd door de fransche revolutie, oin dat hij katholiek was, om zijn geloof, om zijne katholieke princiepen. De beul Robespierre, de moordenaar van Bode wijk XVI, riep ccns uitZoolang er zullen ko ndigen zijn door de genade Gods, zal de revolu tie niet in veiligheid zijn... Vandaar de haat van de revolutie en het liberalism tegen al wat ka tholiek is. Eenc vrouw van 75 duizend franks. Het assisenhof van Leeds heelt een vonnis geveld, dal het publiek zeer heeft bezig gehouden. Doctor Jay, geneesheer te Scarborough, trouwde 4 jaren geleden, met eene weduwe, mevr. Lu- phon, wier leven hij door den Gresham liet ver zekeren voor de som van 25,000 fr. Mevr. Jay stierf in 1873 aan eene beroerte. De kompagnie weigerde te betalen, bewerende dat men haar de verzekerde voorgesteld had als eene zeer matige persoon, terwijl zij door mis bruik van sterken drank haar leven verkort had. Doctor Jay spantic een proces voor laster in tegen den Gresham en vroeg boven de betaling der 25,000 fr. nog schadeloosstellingen. Er werden talrijke getuigen gehoord; meer dan 60 bevestigden dat de overledene zich in derdaad in den drank te buiten ging; meer dan 60 andere beweerden hel tegenovergestelde. Het hof zelf was verdeeld. Eindelijk na lange beraadslagingen werd de kompagnie veroor deeld lot de betaling der 25,000 fr. en 50,000 fi schadeloosstelling. In de /’rev. N.-Brab. en 's Hertogen bossche Ct. wordt door eene Bossche jonge dame aan de nedcrlandsche jufferschap, in dicht maat het voorstel gedaan om zich eenvoudiger te klecden. Zij durft het voorstel wagen Zij wenscht dat de zedige deftige falie wéér als oudtijds in cere kome. Wie stemt daarin toe?.... Niemand. Men leest in de Gazette de Nimcs (Frankrijk): Alle treffelijke lieden zijn hel ccns om hunne veronlwoerdigiug .lucht te geven, over een wal gelijk schandaal, waarvan de school der yue de la Servie dezer dagen hel toorieel was. Jonge leerlingen, die zich bereiden tot het exaatn der vrijwilligers van een jaac, vonden in afwachting der professors, niets beters te doen dan het krusilix van den muur te rukken, het beeld van O. L. V. weg te nemen en op deze beelden de schandelijksto heiligschenderijen te plegen. Zij onthoofden den Christus en verbrij zelden het Mariabeeld, onder hel uitbraken der ongchoordste godslasteringen. Wij hopen dat de overheid een onderzoek zal bevelén en dat er .streng recht zal gedaan worden. Ziedaar jonge vrijwilligers die veel beloven Hel schip, de Orénoque genaamd, dat tot hier toe in de wateren van Civitia-Vecchia ten dienste van den Paus door Frankrijk gehouden werd, is dezer dagen aan den 11. Vader ont nomen. liet laatste bewijs van Frankrijks be scherming is alzoo aan Pins weggerukt, die voortaan, als een lam ttisschcn de wolven, aan al die willekeur zijner doodsvijanden is bloot gesteld, en geeneandcrc hulpdin die des hemels te verwachten heeft, doch deze is hem genoeg; zij ondersteunt hem en geeft hem moed den beker des tijdens tol op den bodem te ledigen. Het uur van Satan on de macht der duisternissen zullen voorbijgaan, de lieer die machten der Rechterlijke Kronljk. Zijn door de kqrrpclioimele rechtbank van Veurne veroordeeld Zitting van 19 September.,— Maertens Jan, rond leurder te St. Nicolaas, en .d'Hóöghe Jozef, róitd- le.urder le Geilt.'elk tol 26 fr. boet, voor wóönst- schending ten huize van Edmund Dórez, le Dixmude. De eerste daarenboven tot 26 fr. boet, voor dracht van verbodcfie wapens. Amery Desiderius. werkman 11 Pervysc, tol 8 da gen gevang, voor vrijwillige wonden op Theodoor vreemdelingen Gent besluerde; door allerlei plagerhijen heelt men gemaakt dat de begijnnen genoolzaakt waren hun aloude hof te verlaten en elders eene schuilplaats te zoeken in hun nieuw hof, gelegen op de gemeente St. Amands- berg, builen Gent. De dochters der 11. Begga zijn de stichting dezer nieuwe, grootsche en prachtige schuilplaats verschuldigd aan de mild dadigheid van den weledelen hertog van Aren- berg, die steeds fortuin en invloed zoo ge- reedclijk gebruikt voor het goede. Hel vertrek der begijnnen is zielroerende geweest, en de gentsche katholieke bladen staan er letterlijk vol van. Zelden, nooit misschien, zegt hel Fondsen blad, hóeft de stad Gent zulke heerlijke', prach tige belööging ter cere vaneen katholiek werk gezien, als dinsdag. Men mag zeggen, dal gansch de stad was opgekomen om hare sym pathie en genegenheid aan de weerdige, wel doende dochters van Slc-Begga te bewijzen, welk een ontzaglijk volksgedrang! Welk 'oen heerlijke, en prachtige stoet! Al de adellijke familiën van Gent, een aanzienlijk getal rijke burgers waren mol hunne koets naar het oude hof gekomen, om de begijnnen over te voel’en. O, als de burgemdester van Gent die reeks van 85 koetsen, oen groot getal met wapenschilden voorzien, zal hebben zien voorbijrijden, dan zal hij zeker wel droevige, pijnlijke denkbeelden voelen opkomen hebben over den staat van vol- komene verwijdering en afkoer, in welken hij zich ten aanzien van do groole familiën bevindt... Zoo’n manifestatie had klank ook al werd er geen losbandig geschreeuw, geen dronke- mans gehuil, geen Jan-IIa'gel-lawijt vernomen als welke de feesten van de lichtdragers der XlX' éèuw, in ons land, gcwó’onlijk kenmerken Ja de.plechtigheid van dinsdag wtis tnierlijk gekenmerkt orde, overal orde, deftigheid, waardigheid ziedaar hoe zij begon, voort duurde en. eindigde. Die veertig duizend toe schouwers we durven do opgekomene, van aan ’t oud tot aan nieuw Begijnhof, op den weg en in de huizen verspreid op zooveel schatten, de 40,000 toeschouwers toonden eerbied te heb ben voor hunne beginselen, de beschaving,' hun- zelven'.Ncrgeiis werd do orde girstbord. Zeker er w’aren ook eciiigc liberalen op den weg, gekomen niet uil deelneming, maar bjopt uit nieuwsgierigheid. Welnu, ditmaal hielden zij zich stil, doodstil, en geen enkele kreet of geschuifel van at keuring werd ver nomen. Men zag hot aan hun zij waren diep besehamnd over het werk der Imrger-verraders; zij begrepen, dal in geene halve eeuw dó stad Gent zoo ’n Imrdén, gcnadeloözcn slag bekoirten liad’ alsploor de inodel-beMimrdcrs,die, of uit verregaande1 boosaardigheid, óf door' eenc onbegrijpelijke onzinnigheidonzer vèrvallenc, ongelukkige slad eene niétiwe ramp hadden geslicht! De Stad Gent neemt uit het vcrlrek dér be gijnen uit Gent gelegenheid mn slijk op deze iucnschlievende inricliling te werpen. Het,« liberale'blad slulirl aan Z. HoogW. den bissidiop van Gent den volgimdon woesiaards- scbréeuw tp'e Lïmaihtenant, cvfipic, eidrhe t-oh te Hearn it la face de Dien. Dat is En nu, bis schap, spuw uwen te Drum in 'l aangezicht van God! En schrijvers van dien aard trekken, als Tkiezing is, hunne kwezelaarskazak aan, nemen patent van palernosterlezer en staan op alle markten te koop met liefde voor hunnen heiligen godsdienst, me', vaste vcrkleefdlieid aan luk gelo-jf hunner voorvaders,'niet eerbied voor alle 'rechlzinnigo overiuigingen. Maar als de kizi'rig- dag voorbij is, werpen zij het masker af en wor den godsdiensthaters als te voren. Huichelaars! I i -aiiaic.u-.. r -- Dat wij hoofd en voet verladen Weg van 't hoofd het harendak, Weg van schoen het spitse hak, Weg van hoed de pauwevderen. Weg die pof tan alle kleèrun, Weg die lint-en strikkenpracht; ’Weg met allen vreemden dracht! --i

De Veurnaar (1838-1937) | 1874 | | pagina 2