1 K N» 1560 30“ jaar f aüt Veurne. 21 October 1874. N 6 30 7 40 r_ van 9 08 1 35 7 55 10-15 2 39 9 01 Politiek overzicht. Hel geschil tusschen von Bismark en graaf von Arnim opgerezén over eenige vermiste brie ven van den eersten als pruisischen hoofd minister, aan den tweeden als minister-gezant van Pruisen te Berlijn, heeft geheel de diplo matische wereld in ontroering gebracht. De twee tegenstrevers zijn, onbetwist, de twee grootste staatsmannen van Duitschland; graaf von Arnim was zelfs reeds aangeduid als de vermocdèlijke opvolger van von Bismark, als pruisischen hoofdminister en duitschen bonds kanselier. Eensklaps rijst een diplomatisch ge schil op over brieven en depeches, tijdens den iransch-duilschen oorlog door von Bismark aan von Arnim geschreven, en thans terug ge vraagd; laatst genoemde weigert, onder be- ■woring dat die brieven hem persoonlijk toebe hooren; de eerste doet hem daarop veroordeelen en iu hel gevang steken.... Maai" graaf von Arnim, ofschoon zijne ge wondheid daar onder lijde, wijkt geenszins terug voor de stalen meesterhand van von Bismark; hij lieeft zijn zwaard omgord, om ridderlijk zijnen vijand ’t hoofd te bieden en eene aan klacht legen den .bonskanselicr ingediend bij ’t Hoog gerechtshof, ten einde zijn recht van eigendom op de bovengemelde diplomatische schriften te doen bestaligen. In het hospitaal der liefdadigheid van Berlijn, waarheen graaf von Arnim met toelating der overheid overgevoerd is geworden uit hoofde zijner verzwakte gezondheid, wacht nu Duilsch- iand’s grootste staatsman, behendigste diplo maat en een der rijkste grondbezitters de uit spraak der rechtbank af. Over de aanhouding van graaf von Arnin wordt uit het Vatikaan aan de Germania geschreven Toen Pius IX de aanhouding van den cen- niaals als pruisischen gezant bij den H. Stoel ge- .accrediteerden heer von Arnim vernam, uitte hij de volgende woorden Zie eens, zie eens! Ar nim in de gevangenis, evenals ik gevangen. Dat verdient hij niet. Mocht het bom van nul kunnen zijn van mij een getuigschrift te hebben, dat hij hier goed gediend heeft, zoo zou ik het hem ge ven, want bij heeft inderdaad alles gedaan wat hij tegen mij en de H. Kerk slechts vermocht te doen. Wanneer eerlijke geschiedschrijvers eenmaal de rekening van von Arnim opmaken, zullen zij, met betrekking van hetgeen hij te Home gedaan heeft, gestreng zijn. Men weet thans dat hij het was die, den 4 september Florencie passeerende, met de ilaliaansclie ministers en voornamelijk met Lanza, Selin en Venosta het eens was, dat Italië zich door geweld van wapenen van Home moest moester maken. Men weet ook dat hij het was die, van 10 tot 20 september in het Vatikaan de verzekering gaf dat do Italianen zeker niet met geweld van wapenen Home zouden binnen trekken. Men weet even wei ook, dat bij naar Selte ene reed om Itij Cadorra erop a; n te drin gen. zoo spoedig mogelijk naar Home ie komen. Do Oréiini/tii- is teruggeroepen.' Deze lerugroe- ping dagieekein hel einde der fratischp bescher ming te Home. Het is te wensehen dal zij te zeilden tijde ook niet dagteekene het begin van nieuwe onheilen, gelijk aan diegene, vGclke oinniddelijk de terug roeping van bet Iransch bezettingsleger Ie Home, in 1870, gevolgd hebben! De geestelijke vrijheden door een traktaat met Rome bepaald, afgeschaft; De wet Siccardi gestemd onder het geroep van Dood aan de priesters De wet op het huwelijk gestemd den 5 juni 4852, ondanks den Paus, ondanks het konkor- daat, ondanks de bisschoppen; De wet van 25 november -1854, die open lijk het art. 29 van de nationale grondwet ver brak tegen de Kerk; En dat alles wat in Picmont gebeurde, heb gij u gehaast insgelijks te doen in de over weldigde provinciën, en dal werk is voltrokken en bekroond geworden door de vier volgende wetten 1° Wet van 7 juli 1866 op de geestelijke orders en op de goederen die aan de geestelijke instellingen toebehooren. 2“ Wel van -15 augusti 1867 op de verkoo- ping van de goederen der Kerk 3° Wel van 27 juli 1868 op de pensioenen loegestaan aan de leden der afgeschafte geeste lijke orders; 4° Wet van 44 augusti 1870 voor de ver- kooping der goederen van de kerkfabrieken. En daarbij mag niet vergeten worden de wel die de geestelijken onderwerpt aan den sol datendienst. Die wetten benemen aan de Kerk allen eigendom,' verstrooijen hare eeuwenoude bezit tingen, ontnemen hare goederen, vernietigen hare geestelijke vereenigingen, beletten het vernieuwen van het priesterschap en beuken tegen haar bestaan. Zoo dan, gij hadl beloofd van alles te cer- 1 iedigen, van alles 1e behoudenen gij hebt alles afgenomen, alles omgewocld, alles ver nietigd En nu, op deze uur, wat bezit de Kerk te Rome? Niets de Paus heeft zelfs den eigendom niet van St. Pieterskerk en het Vatikaan; zelfs niet van de kapel waar hij mis leest, zelfs niet van de kamer waar hij woont. Men heeft eertijds gezeid Men moet aan den Paus niet anders laten dan hel Vatikaan en oenen hof'. Men is tot daar gekomen en verder nog, want het Vatikaan en zijne hovingen bo booien aan den Paus niet, maar aan u hij ge bruikt ze, omdat gij nog niet durll hem eruit werpen. Ten andere, hij mag in Rome den voet niet zettenEn zeg niet dat uwe wetten dat niet ver bieden. Uwe tegenwoordigheid in Rome ver biedt hel! Of moet men Zijne Heiligheid bloot stellen aan geweld en woelingen gelijk deze waarvan wij dezer dagen getuige waren, en tot aan de deur van het Vatikaan doodsschreeuwen tegen hem hoorden galmen? Ziedaar de ware toestand van den Paus on van de Kerk in dat Rome, waar gij de ver plichting naamt van alles tc beschermen De Paus is in uwe handen, het kollegic der kardi nalen is in uwe handen, en daarenboven van af den Paus tol den kaatsten geestelijke der laatste kerk van Rome, allen, voor wat hun stoftelijk onderhoud aangaat, hangen af van uwen willekeur. En men zal dat bescherming heeten en eerbied voor Paus en Kerk? En men zal dat vrijheid heeten voor bis schoppen en priesters in hunne bisdommen en parochiën! En men zal durven beweeren dat de goederen der Kerk ongeschonden bewaard blij ven »Te Rome alléén zijn 2375 kloosterlingen uit 426 mannenkloosters verjaagd, en 2183 nonnen uil harekloosters, en aan die op straal gewei penen en beroofden heet! men bekend penen plicht te moeien vervullen van recht en run eerL’n (iebito di (jT.stizia e(i’vndre! En daarom, in uwe sp'ot- Duinkerkc naar Veurnc, 6 45 lila 3 4ö 5 Ou Mcuport-Dixmude, 7 40 12»» Veurne-Dixmude-Lichterv.7 43 12 11 4 40 6 02 Dixmude-Nieuport, 9 45 10 35 11 15 3 45 5 05 Nieuporl-Dixniude, 7 40 12 Merk en Mant. Veel, ja schrikkelijk veel is ér over'de bol rek- i iilgen en wcderzijdsch'e rechten van de Kerk én den Staat geschreven -on verhandeld geworden, vooral sedert een 2ritai jaro'r die geschriften en verhandelingen wel de men- schen hebben onderwezen en verlicht in den graad van hun oogwit, laten wij onbeslist, en wij houden het er vóór, dat geene redevoeringen, of liever geene verhandelingen of redetwisten bekwaam zijn de overtuiging te doen ontstaan zooals daadzaken het doen kunnen. Daarom aan zien wij voor eene allerbeste zaak hetgeen Z. Hoogw. Mgr. Dupar.loup, bissehop van Orleans, komt te doen, namelijk zijnen brief aan M. Min- ghetti, minister van Victor-Emmanuel. Wij zul len dat overheerlijk stuk in zijn geheel aan onze lezers mededeelen, en intusschen deze volgende uittrekken Mijnheer, Gij waart in 1848 minister van Pius den IX; nu, in 4874, vind ik u minister van Victor- Emmanuel. Ik kom terug van Rome en ik heb er van nabij gezien hoe het er gaat. Niets is droeviger! Alles wordt er zeer kunstig gedaan, en op eene geleerde wijze zonder gerucht, zonder schijn baar geweld wettelijke vormen bedekken alles; niettemin, hetgeen daar gebeurt is eene ramp voor de Kerk, en indien het mogelijk ware door menschenhanden' haar te vernie tigen, het zou hare vernietiging zijn. Europa, onverschillig geworden of onop lettend, schijnt .niets té zien, niets te weten De katholieke wereld wordt bedrogenmen bazuint immers de vrijheid uit, welke onder uwe bescherming verleend is aan den luister rijken gevangen van het Vatikaan Den 29 augusti 4870, zond M. Visconti-Ve nosta, minister van Victor-Emmanuel, aan al de Italiaanschc agenten bij de koninklijke hoven een Memoradum, waarin geschreven staat Het gouvernement verbindt zich te behouden alle geestelijke instellingen, ambten en ver- eenigingen, in Rome bestaande. Het gouvernement verbindt zich te behouden in hun geheel en zonder bijzondere lasten erop te leggen alle geestelijke eigendommen, waar- van de inkomsten toebehooren aan geestelijke bedieningen, ambten, vereenigingen, instcl- lingen en broederschappen die in Rome of in de Iconische stad gevestigd zijn. Het gouvernement zal niet tusschcnkomcn in het inwendig bestier der geestelijke ver- eenigingen van Rome. De bisschoppen on de priesters zijn in hunne bisdommen en eigene parochiën gansch vrij de hemoeijingen van den Staal in het uit oefenen van hunne geestelijke bediening. Het italiaansch gouvernement voelde zich gedwongen van aan de mogendheden en aan de zoo dikwijls bedrogene katholieken zulke be loften tc doen, omdat zijne vorige handelwijze, zijne princiepen, zijne wetten, zijne daden, en geheel die oorlog, dien hel sedert 4848 zonder ophouden tegen de Kerk gericht had, maar al tc wel geschikt waren om het hevigste wan trouwen te doen ontstaan. M. Cavour had spolsgewijze voör leus aan genomen De vrije Kerk in den vrijen Slaat, <en ziehier w.it hij met de Kc.k en hare vrijheid ‘gedaan heeft Al de goederen der Kerk waren aange slagen Al de geestelijke orders afgeschaft; bij dui- zende kloosterlingen van alles ontbloot en ver jaagd De nonnen bij nacht uit hunne huizen ver dreven door de karabiniers en op straat ge smeten. De bisschoppen. de aartsbisschoppen van Turijn on Cagliari, enz in ’t gevang geworpen; >\Rij honderden bisdommen zónder bis schoppen; De overeenkomsten met den II. Stoel ge- Inschrijvingsprijs 5 /r. ‘sjaars; mei de post 6 fr. Men schrijft iu Vertrekuren van den ijzerenweg van JUuinkerke, Veurne, Dixuiude, Nieuport naar JLiclitervelde.1 aug. 1874. 6 45 11 15 3 45 5 Ou Nicuporl-Dixmude, 7 40 12 4 24 5 56 7 Lichtervelde-Veurnc, 2 20 5 40 8 40 1 Veurne^Duinkcrke. SO I i Annonces, 20 ct. per reg. Id. rechterlijke, 50 ct. Eei herstellingen, 1 frank. Van 1 tot 5 reg. 1 fr. Een nummer 15 ccntimen. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz,. 20 fr. het 100. I - 1 f lij ÜOMIOMME-HYCKA.SEVS Ml'KKKft-CITCtVK*' ZuaiteNonnf nitruiH, le Veurnc

De Veurnaar (1838-1937) | 1874 | | pagina 1