I 4 November 1874. 15GS 30c jaar. I door den. Katholieken Kring aangeboden aan 'den heer Leopold Bieswal, zijnen Voorzitter. Lichtervelde-Veurne, Veurne-Duinkerke. f. Europa en liet Paimlont. Indien wij Europa in de hcdendaagsche tijds- omstandigheden eeii weinig gadeslaan, als wij de verwarring, die zich overal opdoet, waar nemen, mag men met recht zeggenEr bestaat geen Europa meer. Neen, lie hcdendaagsche samenleving in Europa mag op die beschaving, op dien vooruitgang, waar het vroeger lier óp was, niet meer roemen. Want welke beschaving doet zich tegenwoor- Vl’ÏT.VE. Inschrijvingsprijs 5 jr. 'sjaars; met de post 6 fr. Men schrijft in bij UOMIOSIME-HVCKASEYS nnvKKP.a-uiTCEVKR, ZwajteiXonuenslraa t, te Veurne •jfc- dig voor ons op? De vernietiging der volkeren die zich onder ling verscheuren, de lage spotternij die juicht op de verminkte lijken der vijanden, de twist en de tweedracht die de inwoners van hetzelfde land malkander oenen doodelijken haat doen toedragen en waarvan wij reeds meermaals de razernij in bloedende baden liebben zien koelen. Slaan wij een oogslag op den hedendaagschcn toestand van Europa. Pruisen zien wij zijne nijdige hand loodzwaar op Frankrijk drukken, en slechts de minste vonk afwachten om het vuur der wraak die in Bismark blaakt weder te ontsteken. Italië levert ons het schouwspel van een land dat vroeger weelde en voorspoed genoot, en thans wegkwijnt en weldra zal bezwijken onder, de armoede en den hongersnood. Verders braken de kanons in Spanje verdel ging en vernietiging te midden zijner kinderen die malkander in den burgeroorlog vernielen. Levert Belgie in de huidige tijdomstandig heden nog het toonbeeld van rust en vrede, en mag men tot nu toe over zijnen heil vollen toe stand juichen, toch kan men niet ontkennen dat jh zich hier insgelijks donkere wolken aan den gezichteinder opdoen, en kortelings dreigen lós te bersten. Waarin vinden wij de oorzaak van al die rampen? Wij hebben ze meermaals aangetoond, wij kunnen slechts de goddeloosheid aanstippen. Als wij de vorige eeuwen in öogenschouw nemen, vinden wij daar een klaar bewijs van; Toen was gansch Europa onder eenen en denzelfden standaard, eene en dezelfde slem ge bood aan de volkeren, Wij bedoelen den stan daard van het kruis en de stem des Pauzen. Wel mocht van tijd tot tijd de hoogmoed, de afgunst, de hebzucht, dien algemeenen vrede die over gansch Europa hecrschte verbreken, altijd boog het ongelijk voor de stem van Rome, en een dracht en vreugde volgden steeds haar gebiedend woord. Door de stem des Pauzen werd do Mahomc- taansche barbaarschheid in Azia teruggedrongen. Onder het geleide der Pauzen zien wij de wonderlijkste uitvindingen opdoen, die lijden leveren aan de thans nog verstomde menigte hare onschatbare meesterstukken. Scheurmakers, onder verschillige namen be kend, verbraken den eerbied twist en twee dracht zijn de vruchten dier verbreking geweest. Wij treden van de eene omwenteling in de an dere; de oorlog licerscht bestendig in Europa. Het gebiedend woord des Pauzen is door de macht van het buskruid vervangen. Sinds zijn de omwenteling van 1792, de' verschillende oorlogen tusschen Pruisen, Oostenrijk en Frank rijk en de Parijsche commune Europa ten deel gevallen. De haat en de wraakzucht, die de verschil lende natiën verscheuren, zijn ook tusschen de bewoners der landen gedrongen, de Godsdienst haat en dc hoogmoed hebben er de tweedracht in ruime maal gezaaid. En terwijl wij aldus tot het heidendom, lol de barbaarschheid wederkeeren, vinden de heden daagsche gebeurtenissen toch ook hare be wonderaars. De internationalisten slaakten oenen kreet van vreugde als de Parijsche commune losbrak, Bismarck met zijne kruipkanons wordt thans tot in de wolken verbeven. Het liberalism vindt een hatelijk vermaak in de gezindheden en de gemoederen der vol keren te verdoelen en te bewonderen, doch de verschrikte menigte beeft den zoogezegden he- dendaagschen vooruitgang aan het werk ge zien en het roept op redding, Dit redmiddel is slechts in hol katholickm Eenigc oogenblikken later, wierd de gezond heid van Z. M. den koning voorgesteld door den heer Vanhéc, lid der bestendige deputatie. Een dreunend handgeklap begroette zijne welspre kende woorden en de Brabangonne ontvloog aller monden; Toen stond de heer Norbert Vanderheyde op, on hij, als eerevoorzitter van den katholieken Kring, stelde de gezondheid voor van den heer Leopold Bieswal. Nutteloos te zeggen hoe de gevoelens van liefde en genegenheid voor den nieuwen ridder, van verkleefdheid aan de ware godsdienstige en grondwettelijke princiepen, door den heer Vanderheyde z.oo innig gevoeld, zoowel uitgedrukt, in aller herten weerklank vonden, en als hel ware den geestdrift tot zijn toppunt deden stijgen. Dan stond de heer Bieswal op en drukte zijne dankbaarheid uit voor de eer die hem aange daan wierd, zoo door Z. II. den Paus, als door zijne vrienden van Veurne. Die eer, voegde hij erbij, verdien ik niet, maar zij komt toe aan den Katholieken Kring, die niettegenstaande alle moeilijkheden, kloekmoedig voortstrijdt voor Godsdienst en Vaderland. Hel spijt ons niet geheel de redevoering van den heer Bieswal te kunnen inededeelen; dan zou elkeen' met ons de edelheid zijner gevoelens, en de welgepastheid zijner taal kunnen bemerken en bewonderen. Het zij ons genoeg te zeggen en geen één der aanwezigen zal ons daarin tegenspreken dat de treffende woorden van den heer Bieswal meer dan eens door de toejuichingen zijner vrienden zijn Onderbroken geweest, en dat, na zijne laatste woorden, gansch de zaal, als van geest drift vervoerd, eenpariglijk zijnen naam begroet en op zijne gezondheid gedronken heeft. Vergeten wij niet te melden dat, gedurende den maaltijd, een schoone brief wierd afgelezen van den achtbaren senateur, den weledelen burggraaf du Bus, waarbij hij den heer Bieswal gelukwenscht over zijne benoeming en zijnen spijt te kennen geeft dat hij, om reden van den rouw waarin hij is, aan het feest geen deel kan nemen; alsook eene depeche van den heer volks vertegenwoordiger Leon Visart, die te Breda, door de ziekte van zijne schoonmoeder, weer houden was. Hunne namen wierden met een donderend handgeklap begroet en bejegend. Nog lange wierd er dan geklapt èri ge toast, èn geëten èn gedronken/ tot de tijd, dc altijd vooruitgaande en onverbiddelijke tijd de vreugdige banketmannen uiteendreef, allen om ter meest verheugd, en van alles ten uiterste voldaan. Eer aan de jonge leden van den kring, die alles toch zoo schoon geschikt en zoo kunstvol opgezet hebben; eer aan den baas, die zijne gasten zoo kostelijk, zoo prinselijk bediend heeft; eer aan M. Leopold Bieswal, die door zijne werkzame deugd, door het bijeenvoegen van liefde voor den Godsdienst en liefde voor liet vaderland, de hoogste belooning verdiende, die een christen wenschen kan; eer aan Pius IX, die op onze stad heeft neergezien, en den vriend van groot en klein, den vriend van rijk en arm, ook zijnen vriend genaamd heeft en hem tot ridder van zijne orde verkozen en uitge roepen heeft!.... Ter gelegenheid der benoeming van M. Leo pold Bieswal tolridder van hel oide van den H. Gregorius den Groote, had de katholieke Kring van”Veurne besloten, bij inschrijving, hem met een banket te vereeren, en zondag 25 oclobcr was de gestelde dag. Een 40tal leden van den Kring hadden inge schreven en waren, op de aangewezene uur, tegenwoordig. De ruime zaal, waar het banket moest opge diend worden, was met luister en smaak opge zet en versierd. Te midden het grondplan zag men het beeld van’ Z. H. den Paus en van weerskanten deze van IHI. MM. den koning en de koningin van Belgie, waartusschen de pause lijke en belgische vlaggen ineen gevlochten waren. De kunstig gesctiilderde naamletters van den nieuwen ridder waren door die dubbele vlag omhulden omgeven, als zinnebeeld van de dub bele liefde die zijn hart ontvlamt voor de Kerk enden Staat, voor God en voor zijn Vaderland. Laugs beide zijden van de zaal, waren de muren afgezet niet rijke festoenen in nationale en pau selijke kleuren en men bemerkte er de vier wa penschilden van Z. H. den Paus, van Belgie, van Vlaanderen en van Veurnetusschenin waren twee jaarschriften geplaatst, die eenieder als welgedacht en welgevonden bemerkt en bewonderd heeft. Zij luidden als volgt aü CheVaLIeu De saInt ghégoIre Le chanD, LéopdLD bIesWaL aL De Lf.Den Van Den katiioLIeken kkIng WensGhen U I'IiofICIat! Te midden dier schoon versierde zaal stond de tafel kostelijk en rijk gedekt en met menig vuldige luisters en kandelaars verlicht onver sierd. Water al op stond, wil ik u niet zeggen; maar het was genoeg om aan al de aanwezigen hot 'water in den mond te doen komen en ze nadr de komst van den heer Bieswal te doen verlangen Hij liet zich niet lang wachten; om 5 ure kwam hij in, en le midden der luidruchtigste bravos, ging hij dc ecreplaats bckleeden. De menigvul dige wcluitgezochte en pcrfekl wel bereide ge rechten wierden opgediend, en te midden de vriéndelijkste gesprekken en levendigste vreug de, met smaak aangenomen en binnengcspceld. God spare ons van banketten, «zeggen som wijlen deze die, door hunnen staat, gedwongen zijn er dikwijls deel aan fe nemen, het geduurt zoolang en’t is zoo verdrietig. Ah! voor ons was het zoo niet. Dc ware kristelijke broederlijk heid die er hecrschte, de overtuiging van eénen welverdienden eertitel te vieren en den besten der vrienden te vereeren, de aangenaamheid der gesprekken, de leute, .in een woord, die allen verlevendigde, deed den tijd vergeten en men zag met verwondering op, als het uur der heil dronken geslagen was. De eerste toast of heildronk wierd, van rechts wege, voorgesteld door den eerw. heer deken aan Z. II. den Paus. Aan den Vader der Christenheid, zegde hij, welken christenen dien den altijd eerst le vereeren, en die nu, te midden zijne droefheid, van uit het Vatikaan, waar hij opgesloten zit, tot eer voor Veurne, tot glorie van den Kring, eenen Vcurnaar, den Voorzitter van den Kring, om zijne werkende deugd,-.ge paard mol eene brandende vaderlandsliefde, tot zijnen ridder benoemd lieeil! Aan PiuslX. Deze woorden wierden met geestdrift begroeten dc naam van onzen II. Vader door de aan wezigen toegejuicht, terwijl eenigc machtige, mannenstemmen het Inno popolare a Pio none aanhieven. Vertrekuren van «Jen ijzerenweg van Vuinkerke, Veurne, JDixmude, Ttfieuport naar laelitervelde. 1 dug. 1874. Duinkcrkc naar Veurne, 6 45 Tl 15 3 45 5 05 Nieuport-Dixmude, 7 40 12 4 24 5 56 7 Veurne-Dixmude-Lirhterv.7 43 1211 4 40 6 02 Dixmude-Nieuport, 9 45 10 35 2 20 5 10 8 40 6 30 9 08 1 35 7 55 7 40 40 15 2 39 9 01 I f) I Annoncen, 20 et. per reg. ld. rechterlijke, 50 et. Eei herstellingen, 1 frank. Van 1 tot 5 rcg, 1 fr. Een nummer 15 centimen. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz,. 20 fr. het 100. rr-M^rr-p».Y'.yjy7,ntyi—'i - 1

De Veurnaar (1838-1937) | 1874 | | pagina 1