NIEUWJAARGIFTEN Veurne, 3® December 1874. 30e jaar. o 1570. id. 50 00 120 00 45 00 3 00 50 00 25 00 25 00 5 00 20 00 Inschrijvingsprijs 5 /r. 'sjaars; met de ■post 6 fi'. Men schrijft in b.J UlMIOMME-IO CHASEYS bVCKKIB CITUM1». G 30 9 08 1 35 7 55 7 40 10 45 2 39 9 01 Politiek overzicht. De politiek van Frankrijk rust; alleen de dag bladen zetten den strijd voort. Elke gezindheid verdedigt hare grondbeginsels of vooruitzichten met afwisselend geluk, maar geene partij schijnt meer bevoordeeld dan die der Bonapartisten. In derdaad, alles schijnt hen te begunstigen, zoo wel de besluiteloosheid der konservatieven en monarchisten, de oueenigheden, als de onzinni ge eibehen der republikeinen en radikalen. Door dit alles zet de partij van den kleinen Napoleon onvermoeid hare werking voort en poogt in troebel water te vinden, wat een helder inzien der zaken als ónmogelijk zou maken. Inderdaad vragen de Bonapartisten oenen op roep tol bet volk, omdat zij weten dat eene volksstemming de eenige kans is welke aan het keizerrijk overblijft om zijne rechten op don troon te doen zegepralen. M. Ricard,- republie- keinsche afgevaardigde, heeft dit in de nationale vergadering met eene naïeve openhartigheid be kend, en ofschoon ook die zinsnede uit het olli- cieel verslag der zittingen van de nationale ver gadering verdwenen is, zijn en blijven die woor den echter niet minder waarheid. Het keizer rijk is de vrede, zegde Napoleon 111. Een vrede die door twist en tweedracht onder de anders denkende gezindheden gewonnen wordt, is ook een vrede, inaar die ongelukkig de konservaiieve meerderheid te laat zal leeren wat het kost te kunnen en niet te willen! Indien nu de Dien public mag geloofd worden, moeten de konsérVafievcn het gevaar van dien toestand hebben ingezien, want hij zegt dat er deputation der uiterste rechter zijde naar Frohs- dortf vertrokken zijn, ten einde van graaf de Charnbord vergunning te verkrijgen, koucessien toe te staan aan de andere monarcliieke fraction der nationale vergadering, om eene overeen komst onder het geheel tot stand te brengen. Zelfs tol in den ministerraad moet die toestand eindelijk gevoeld zijn, want zaterdag werd ei' gesproken over de min of meer groote noodza kelijkheid der wijziging van het kabinet, vóór het einde der Nieiiwjaarsvakanlic. liet kabinet denkt dat inde bestaande omstandigheden, het x goed zou zijn ministers te kiezen die genoeg in vloed |>ij de verschillende parlementaire groe pen bezitten om eene meerderheid Ie vormen, 'Völke noodig is lol hel stemmen der consliluli- oiiechs wetten. Het huiiaansch Parlement heeft zijne Kerst- vaeanliën begonnen, die tot den 10 Januari zullen duren. l|c.(, i3 na dit tijdstip, dat de óppo- stlte voor goed hel ministerie zal aanranden, ter gelegenheid der beruchte wet op de open bare veiligheid. Deze wet strekt tot niet min "an.om geheel Italic in staat van beien te brengen c" w,i llel gouvernement eene onbepaalde iti^ht I- LIJST. Vevkxe. E. II. C, Aftenaer, pastor-deken, E. If. L. Vercruysse, onderpastor, E. U. ‘C. Billiau, id. J)e Veurnaar, Jufv. Marie Van Baeckel, Pervïse. E. II. Warlop, pastor, Eenige parochianen, St. Joins. E. II. Vandale, pastor, Julie Fonteyne, 4 35 6 02 j Dixmude-Nieuport, 9 45 10 35 Z. H. DEN PAUS PIUS IX. U, irekuren «au Uen ijzeieutieg va.. UuiHkerke, Veurne, Dixmude; Nieuport nunr JLiehtervelde. 1 jan. 1875. Duinkerk,, naar Veurne. G 45 11 10 3 40 5 00 Nieuport-Dixmude, 7 40 12»» 4 24 5 56 7 Lichtervelde-Veurne, Veurne-Dixiiiiidu-Li.iiterv.7 43 12 11 4 35 G 02 Dixmude-Nieuport, 9 4u 10 Ju 2 20 5 10 8 40 1 Veurne-Dumkcrke, Eene onbewimpelde verklaring. La Flandvè liberale, waarvan wij in een vorig nummer spraken, en die het orgaan is der geiit- sche radikalen, of liever van de liberalen die en oen gansch willekeurig gezag te geven. Het is min eene wet tegen de baanstrooperij, dan een schrikkelijk wapen tegen de afgevaardigden zelven der linker zijde en der mannen der ge vorderde partij, waarvan de ministers zich ge makkelijk zullen kunnen ontmaken, telkens zij hun mistrouwen zullen toonen. Maar het is niet zeker, dat deze wet zal gestemd worden, want niet alleen is gansch de linker zijde er tegen, maar nog veel afgevaardigden van hot centrum en eenige zelfs der rechterzijde, en onder deze de oudminister Lanza. In af wachting is het wetsontwerp aan de Kamer uit gedeeld met het verslag, dat voorafgaat; de bu- reclen hebben er de beraadslaging over begon nen, en reeds zijn zij voor de eenvoudige ver werping in meerderheid. Nogtans het is noodig dat krachtige maatregelen noodzakelijk worden, want de tegenwoordige toestand zou niet langer duren kunneu. Aldus bestatigt het verslag, welk de nieuwe wet voorafgaat, dat er middelmatig in Italië meer dan 3000 moorden meer dan 3000 verwondingen, en andere gewelddaden tegen de per sonen begaan worden, van welke laatste voor velen de dood het gevolg is; voorts omtrent 4000 aanrandingen met gewapende hand, en meer dan 50,000 gewone diefstallen Het getal gevangenen bereikt het cijfer van 152,000; daarenboven 22,000, die veroordeeld zijn tot bijzondere bewaking der poliiie. Dit zijn schrikkelijke cijfers, en nogtans groeien de schelmstukken aan. Is Italië niet gelukkig, sedert dat de Picmon- tees er heer en meester speelt? Maar ook komt het voorbeeld voor baanstroopers en dieven niet van hooger hand? Serrano, naar 't noorden van Spanje vertrok ken om op één, twee, drie! met de Carlisten gedaan te maken, kan geenen slap voort, uit hoofde van... bet slechte weer. Zijn toestand zal, op oogenblik van te moe ten beginnen, moeilijk zijn; brokkelt hij van zijn leger eenige bataillóna, om den marsch der Carlisten in Catalogna of Arragon tegen te hou den, dan kan hij niet ernstig de lijnen van Navarra aantasten; 'houdt hij al zijne troepen bij zich, dan zakken Trislany en Saballs naar Barce lona, terwijl Dorregaray en Velasco, in Arragon en Valenzia, vooruitrukken naar Madrid. In beide gevallen zal eene meer dan waar schijnlijke neerlaag zijn persoon en gouver nement omwerpen, en de hoofdstad overleveren aan de commune. Dan kan Serrano met de vloot naar Bayonne varen, en de wijk gaan nemen naar Parijs. Een telegram, onder dato 20 december, meldt1" De krijgsmacht onder den rcpublic- kcinschcn aanvoerder Lopez Dominguez (de overwinnaar der intransigentés binnen Cartha- gena), is in Catalonië geheel verslagen door de Carlisten, onder Saballs, Tristany on Min- guel. Zij leden zware verliezen aan dooden, g- wondciï, krijgsgevangenen en artillerie. 2° De miguclet'os, welke het garnizoén van hun vor men, zijn verleden dinsdag in oproer gekomen, onder het eischen hunner achterstallige soldij. Kolonel Arena, hun aanvoerder, gelukte er in een deel hunner lot gehoorzaamheid over te halen; maar velen hunner liepen over naar de Caijislen en anderen namen de wijk naar Frank rijk. 3" Het volk te San-Sebastiani lijdt veel sedert liet invallen der koude, vooral omdat er geen voorraad uit Frankrijk aankomt. La Flandre libérale wijdt verders haar gedacht uit om het des te verstaanbaarder te maken. Het stelt zich de vraag voor Hoe zal men tot eene hervorming der katholieke Kerk geraken? Is zij mogelijk? liet volgende, dat weerd is aan ’t dossier van 't liberalism gevoegd te worden, geeft het blad ten antwoord Indien eene godsdienstige hervorming eenige kans had te gelukken in ons Land, indien eene beweging in den zin van ’t pro- tcstanlism of’t oud-katholicism mogelijk ware in België of de minste kans bad te gelukken, ahdan zou den te volgen weg zeer eenvoudig wezen en gansch op voorhand aangewezen zijn.... Doch wij zijn eilaas! de eersten om het te be te staligen. Het fanalism in een deel des lands en de ongodsdienstige onverschilligheid in ’t andere, zijn zoo groot, dat alle proefneming in dit slach op voorhand veroordeeld is. Ook schijnt ons alle rechtstreeksche strijd tegen de Kerk onder ’t godsdienstig opzicht gansch onmogelijk. Het godsdienstig gevoel kan uit het hert des menschen niet geroeid worden, en de zedelijke invloed der Kerk zal zonder tegen- steever blijven, zoolang wij geenen anderen zede- lijken en godsdienstigen invloed in zijne plaats zullen kunnen stellen. Is die verklaring klaar en duidelijk genoeg? Nu, wal moet men uit die verklaring af leiden? I" Een schitterende en weinig verdachte hulde aan de godsdienstige standvastigheid onzer bevolkingen gebracht; 2“ Het bewijs dat het onkruid der ketterij en godverloocheniug m ons land, en bizonderlijk in vlaamsch gedeelte, geen wortel schieten kan; 3“ Eene getuigenis aan de oppermacht der Kerk gegeven, welke, niettegenstaande al de vervolgingen, de herten en geesten weet te vin den en er haren licilzamen invloed op te be houden. 4" Dat ’t liberalism slechts onverschillig heid en loochening is, en dus geen zedelijken noch godsdienstigen invloed aan dengenen van ’l katholicism kan tegen stellen. hunne gedachten, neigingen or verzuchtingen ronduit en zonder omwegen lé kennen geven, bevestigde eenige dagen geleden, dat de strijd tusschen ’t liberalism' en 't klitholicism niet alleen op ’t politiek, maar ook op ’t godsdienstig terrein bestond, niettegenstaande de liberale- doctrinairen het hardnekkig loochenen. Doch La Flandre libérale trekt aan de liberale-doclri- nairen meer en meer bet schijnheilig masker af achter 't welk zij hunne ware inzichten jegens den katholieken godsdienst verduiken. Ziethicr hoe het orgaan der radikalen zich uitdrukt Zoolang de katholieke Kerk zal zijn wat ze is, zoolang hare leeringen en hare strekkin- gen zullen zijn wat wij zien, en zij op de menigte den invloed zal behouden dien zij be et zit, zullen wij te vergeefs hare politieke in- grijpingen bestrijden en zullen wij door haar verpletterd worden. Haar slechts onder't poli te tick opzicht willen bestiijden, ZONDER HARE HERVORMING TE BEPROEVEN OF HAAR EENIGE ZIELEN TE ONTRUKKEN, is dit geene oprichtc dwaasheid? Dit mag men ten minste eene onbewimpelde verklaring noemen. Alwie een weinig gezond oordeel bezit zal begrijpen dat ’t schrijven van la Flandre libérale de ware verzuchtingen van het liberalism betrekkelijk den katholieken gods dienst blootlegt die de doctrinairen, door be drieglijke logcntaal en berekende schijnheilig heid, altijd gepoogd hebben en heden nog pogen te verbergen. /.waric.Xontn iiMiru.it, le Veurne Annonckn, 20 ct. per reg. Id. rechterlijke, 50 ct. Eerherstellingen, 1 frank. Van 1 tot 5 reg. 1 fr. Een nummer 15 centimen. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz., 20 fr. het 100. 12 AAN

De Veurnaar (1838-1937) | 1874 | | pagina 1