I 1633. Veurne, 2 Februari 1876. jaar. z. NiEUWJAARGIFTEN 33e w.^,,.737 1S1I ,135° yo 174 25 75 00 2018 02 Tc ramen fr. 1 I De feestelijkheid en eenige parochia nen, Houthem. E. 11. Loncke, pastoor, E. U. Dlaetcvoet, onderpastoor, Een onbekende, Eene id., Julie Coulleuier, Onbekend, Id., Van veraclrcide, 20 00 5 00 5 00 2 00 2 00 10 00 5 00 10 00 1 00 7 00 Lichtervelde- Veurne, Veurne-Duinkerke, Bolaeamp. M. DetoHeuacte, burgemeester, Onbekend, 15 00 10 00 3 00 5 00 1 00 1 00 1 00 1 00 2 50 TI. PIUS IX, Pel VS EN KONING. I 5* LIJST. Bedrag der vorige lijst, fr. 1498 77 Veurne. De Cronista gelooft dat het 11" artikel van de spaansebe grondwet, betrekkelijk de godsdienst vrijheid, door de Cortes goedgekeurd zal wor den. liet is tegen deze schikking dal de bisschop pen hunne onderhoorigen hebben uitgenoodigd om door den keus hunner afgevaardigden te protesteeren. 20 00 10 00 25 00 100 00 1 00 5 00 1 50 50 1 00 De Times maakt, in* een lang artikel, een vergelijk tusschen den stagbhuishoudelijken en financieelen toestand van Frankrijk en Duitsch- ':>ed, welke geheel ten gunste van eerstgenoemd Inschrijvingsprijs 5 /r. 'sjaars; met de jiist O fr.' Men schrijft in bij BUSHOMME-hYCKASEYS 6 30 9 08 1 35 8 7 40 10 15 2 39 9 06 kwam het liberalism of beter gezegd de geu- zerij boven, wij zoo niet hetzelfde, dan ten minste iets hebben zoudeu dat er weer sterk op zou ge lijken. Politiek, overzicht. Zondag heblrcn de kiezingen voor den Senaat in Frankrijk plaatsgehad. De overdrevenen hebben te Parijs hij de eer ste stemming niet gezegepraald slechts drie senators werden gekozen MM. de Freycinet, To- lain en Herold. Bij de tweede stemming bekwam M. Victor Hugo de meerderheid. De vijfde sena tor van het departement dei Seine is maar na eene ballotcering kunnen genoemd worden het is M. Peyral die overwonnen heelt. Onder de ministers is M. Dufaure in de Neder- Charentc niet gekozen, de Bonapartisten hebben hem van kant geschoven, terwijl M. Buflet inde Vosges voor de republikaansehe en grondwelle- lijke lijst gevallen is. De inlichtingen over al de kiezingen zijn nog onvolledig. Maar volgens eene depeclie van Havas, zou zij gansch ter gunste van de republiek zijn uitgevallen. Op 146 benoemingen, bij de eerste stemming gedaan, rekent het agentschap op 40 aan de koninklijke partijen toebelioorende, om trent 20 aan de Boimpai listen en meer dan 80 aan de republikeinen. Het agentschap acht noodzakelijk er bij te voegen, dal de gekozene republikeinen voor hel mierendeel tot de bewarende partij toebehooren, tis te zeggen aan hel linker centrum. land overhelt. Het dagblad schrijft dit verval toe aan het alles opslorpende militarism van Duilschland en roept hierbij de beruchte woor den van graaf von Moltke terug in het geheu gen Duilschland zal verplicht zijn gedurende eene halve eeuw te verdedigen, wat het in minder dan een jaar heeft gewonnen. Het be sluit van den Times is, dat Duilschland geene 50, zelfs geene 10 jaren, het soldalenstelsel zal kunnen volhouden, dat er nu in voege is. De last is zoo buitengewoon zwaar dat Duitsch- land, ten minste wanneer die last niet vermin derd wordt, zal pogen eenen oorlog te verwek ken, om daardoor den weg te openen, tot een algemeenen vrede en algeheele ontwapening. .Bedrag dor 4 vorige lijsten, fr. 87-00- .Een bijzondere, .ld., Jd^ Jd„ Jd., erskheide kleine giften, Steenkerke. E. H. Bril, pastoor, en de Congrcga- uislezi, die medelijden hebben met hunnen H. Vader Pius IX, onfaalba- re.Paus, wettige kouing, kloekmoe dige .martelaar, lertrekuren vun den ijzerenweg van Duinkerk W het 100 Duinkerke naar Veurne, 6 35 11 10 3 40 5 00 I Ninmmni n- Xiewfort nuar Liehtervelde.1 n<«t HoHtelooH, Wereldlijk, Verpliehtend. Ziedaar de drie woorden, welke de liberalen nu op hun vaandel schrijven en waarin zij, ofschoon niet heel cn al tot akkoord, het program meenen gevonden te hebben, naar hetwelk zij zoolang reeds op zoek zijn geweest. Zij kondigen een algemeen petitionnement, door geheel het land aan, ten einde aan de wetgeving de toepassing dezer drie woorden kosteloos, wereldlijk en verplichtend op het onderwijs toe te passen. Het getal der burgers welke zich door dit geuzenlokaas zal laten verleiden, zal ongetwij feld klein zijn, doch wij achten het ons ten plicht te waarschuwen tegen het plan, dat achter die ronkende woorden verborgen is. Waarom vragen de liberalen de kosteloosheid van het onderwijs? Wel, omdat zij daarin het middel zien om de vrijheid van het onderwijs tc dooden. inderdaad, welk onderwijsgesticht zal nog nevens de scholen van Slaat en gemeente kunnen beslaan, wanneer in die laatste hét onderwijs gratis gegeven wordt? Voor hen die de middelen niet bezitten om hunne kinderen het onderwijs tc verschaften, is die maatregel overbodig. Immers, daarin is reeds door de tegenwoordige wet voorzien, want het onderwijs is kosteloos voor de behoef- tigen. Wat nu de burgerij aangaat, die zal heel een voudig hetgeen ze nu aan schoolgeld uitgeeft, betalen in den vorm van belasting, en dat niet alleen terwijl de kinderen ter school gaan, maar zelfs dan nog als ze reeds lang de schoolbanken verlaten hebben. Daarenboven moet hel onderwijs wereldlijk zijn, is te zeggen geen priester zal den voet meer in de school zetten en van godsdienstig onderwijs zal er geen spraak meer zijn. Daarin zijn de antwerpsche geuzen reeds in zooverre de liberalen van het hecle land vooruit, dat zij de toelagen der stad voor liet godsdien stig ouderwijs in atheneum cn middelbare school hebben afgeschaft. Dus na door de kosteloosheid van het ofti- cicel onderwijs alle konkurrentie ónmogelijk te hebben gemaakt, zullen de burgers, die hunne kinderen volgens de princiepen van hunnen godsdienst opvoeden, de vruchten van al hunne zorgen zien vernietigen door een onderwijs dat, zoo niet rechtstreeks tegen die princieoeii aan- druischl, dan toch door zijne onverschilligheid, hel goede zaad in de harten der kinderen zal versmachten. Eindelijk moet liet onderwijs verplichtend zijn, dal is men zal de ouders, op strafte van boete en gevangenis, dwingen hunne kinderen naarde school te zenden, en de Slaat zal bepa len hoelang zij de school moeten bij wonen. Wanneer men hierbij in aanmerking neemt, dat zooals wij hoogcr zegden, de kosteloosheid van het ofticiccl onderwijs onvermijdelijk moet voor gevolg hebben, dat geene vrije scholen nevens de ofticieele kunnen beslaan, wal zal men zien? Dat de ouders, krachtens de wet, zullen ver plicht zijn hunne kinderen naar de ofticieele scholen te zenden, hetzij dat onderwijs bun be valt of niet. Veronderstellen wij dal er ouders genoeg ge vonden worden die bereid zijn ten hunnen koste, hunne kinderen in eene vrije school te laten onderwijzen. Dan staan wij voor die schreeuwende oiircchtvccrdigheid, dat die ou ders boven het schoolgeld hunner kinderen nog bet oflicieel onderwijs moeten helpen betalen, waaruit zij geen voordeel trekken. Dit laatste echter is slechts eene veronderstel ling, want onze libertüen zijn ongetwijfeld van plan niet te dulden dat de kinderen naar andere scholen dan die van hei gouvernement gezonden worden. Zij zijn immers zoo vrijgezind! Dat belet echter de geuzerij niet, op alle toonen te schreeuwen, dat de konservatieve par tij dc vernietiging wil van alle persoonlijke vrij- Vrljhch! gelijk in Pruisen. Wij zijn voor de vrijheid 1 roept een libe raal blad; doch hel roept erbijWij zijn voor Bismark. Welnu, vrijheid en Bismark zijn twee woorden, die tegen elkander aanstóoten, en als onze liberale geuzen de vrijheid vragen gelijk in Pruisen, dan vragen zij geheel eenvoudig de dwingelandij. Wilt gij een nieuw staalljen van ’t geen dc vrijheid in Pruisen is? Leest dan het volgende bericht uit Posen Duim 30 parochiën hebben geen priester meer, in 21 is reeds sedert geruimen tijd geen mis gelezen, zelfs niet op de groote feestdagen van Paschen, Sinxen, Kerstmis, enz. Dc zieken worden des nachts naar dc naburige parochiën gebracht, om daar de laatste troostmiddelen der Kerk te ontvangen tenzij een priester het wage in het geheim aan hun sterf bed te komen, op gevaar van gevangen gezet of verbannen te worden. Dc begrafenissen gebeuren zonder ccnige kerkelijke plechtigheid; men merkt de nieuwe graven met eenen steen, ten einde ze eenmaal door een priester te laten zegenen. De groote meerderheid der geestelijken is overstelpt met boeten van allerlei aard, hetzij wegens eene en kele weigering om met M. von Massenbach, den stadsadministrateur van het diocees, te korres- ponderen, hetzij om iets anders. Die boeten bedragen soms zulke sommen, dat de inkomsten van een armen pastoor, gedu rende 2 a 3 jaren, niet voldoende zijn om ze tc betalen. Dit is bij voorbeeld het geval tc Rucho- cinc, met den pastoor Bartsch. De Kur P< sn. heeft alle priesters van het diocees uitgenoodigd in hare kolommen het juiste cijfer der aan ieder in het bijzonder opgelegde boeten bekend tc maken. Tol in hel laatst van december hebben slechts 57 aan dit verzoek voldaan, en reeds be reikt het gesainentliik bedrag van de door deze bcloopen booten 77,388 mark. Hieruit kan men eenigszius het liooge cijfer berekenen, waartoe het, zoo die betreurensweer- dige toestand nog lang duurt, komen moet. Bij benadering schat men liet totaal der in Pruisen aan de geestelijken en aan de katholieke redak- tcurs opgelegde boeten op 1,200,000 mark, of subsidiair 50,000 dagen gevangenisstraf. Wal dc berooving aangaat, die de leden der getrouwe geestelijkheid persoonlijk betreft, om zich daanau een juist denkbeeld te maken, moet men de armoede, waartoe zij gebracht zijn, van nabij gezien hebben. Inde meeste pastorijen vindt men nog slechts een bed, eene tafel, een voclbankske; er zijn priesters die zelfs hunne togen of pelsjasset publiek zagen verkoopen, en dat bij een winter, die zich reeds zoo vroeg, zoo streng deed ge voelen. En toch, in weerwil van dit alles, zijn er toch op dit oogenblik nog maar zeer weini gen afvallig geworden. Ziedaar, onder ander, de vrijheid in Pruisen Dat doet ons denken aan deii tijd toen de communards van 1793 hier te lande meestel' waren. In alle geval moet men niet vergeten dat, Onbekend, A. B. Congregatie van hel bissch. eollegie. Familie Cuvelier, Jozel CLaerhout, K. Rillof-Borre, Emile Hendrvckx, Eudoxia Dclauglie, Emile Verincesch, Eene dienstmeid, C. V. I I Nienport. AAN 7 warle.Nonneniiraal, te Veurrre Ooatduynkerke. Pervyee. AKKOsctx, 20 ct. per ren- ld. rechterlijke, 50 ct. Eej herstellingen, 1 frank Van 1 tot 5 reg. 1 fr. Een nummer 15 centimen. Afrondcilijke nummers voor artikels, eni., 20 fr. Coxy ile.

De Veurnaar (1838-1937) | 1876 | | pagina 1