29 Maart 18*6. IV 1641. mar. o Inschrijvingsprijs 5 /r. 'sjattrs; met (le ]vnt G Men schrijft in bij bomiomme-htckaseys DKt'KKtk-l'ITCKVKH tot inkeer? slechts dan als de uitzinnigheid der kd A T 1 VIKVI O U Vp UV IA „vu w --- - - zal gebracht hebben. En dat oogenblik is niet gen zij hard op, wat de eersten nog verborgen ver van daar Veerne, heel' l’ius IX geantwoord dal hij grootelijks de beproevingen der Kerk betreurt; in 'l bijzonder de onderwerping van de geestelijkheid aan den krijgsdienst en hel monopolium, dal aan het goddeloos onderwijs wordt verleend. De II. Vader heeft op hel schouwspel gewezen der re volutie, die over de gansche wereld is ontketend doch gal tevens zijn onwankelbaar vei trouwen i te kennen in de eindelijke zegepraal van de Krik. Vertrekuren wan den ijzeren weg vnn Duinkerke naar Veurne, G 35 11 10 3 40 5 00 Nieuport-Dixmude, 7 30 12 Veurne-Dixmude-Lichlerv.7 37 12 11 4 35 6 02 j Dixmudc-Nicuport, 9 30 van finanlien; Melegari, buitenland, Nicoleia, binnenland; Mancini, justitie; Zenardelli, open bare werken; generaal Mezacupo, oorlog; Cop- pino, onderwijs; Majarana, landbouw, en Broc- chctii, marine. De ministers hebben reeds den eed afgelegd en zaterdag morgend den eersten ministerraad schen os en ezel in een siaï geboren en gestor- I I a r w a 1 Tf 1 I a I. a n. gekomen, was bij die vergadering tegenwoordig. De vorming van dit nieuw ministerie wordt met een slecht oog beschouwd in Duilschlaiid, waar men bouwde op act ministerie Minghclti dat, volgens den wensch van M. von Bismark, ook de centralisatie der italiaansche spoorwegen, in handen van hel gouvernement poogde te be werken. Hel schijnt dat het ministerie Deprolis aan dit ontwerp vijandig is. Oostenrijk viaagt zich af of de overeenkomst, gesloten aangaande den afkoop der grensspoorwegen, door hel nieuw ministerie zal goedgekeurd worden. Deze goedkeuring schijnt echter geen twijfel le zul len lijden. De vervolging, die reeds zoo lang woedt, beeft bij die verandering slechts te winnen. De bijzonderste giief der linkerzijde was dal Min- uhetii niet genoeg de katholieken vervolgde(?) I'jxra Hep ecus Pius IX, rampzalig Italic! Wanneer zult gij eens leeren? Wanneer komt gij t„ i kerkvervolgers u op den boord des afgronds woord, en getrouw aan de liberale logiek zog- 'i J --n houden. En ziedaar waarom de geuzenpers zwijgen zal over de monsterachtige en strafbare gezeg den van hel roode gazetje, dal de Commune niets weet te verwijten, dan dat ze bij het moorden en branden in Parijs te edelmoedig is te werk ge gaan. Politiek overzicht. In de fransche Kamer van Afgevccrdigden heeft donderdag de minister van ouderwijs een wetsontwerp neergclcgd, waarbij de artikels 13 en 14 der wet van 12 juli 1875, op ’l hooger onderwijs worden af geschaft. Dit zijn de artikels welke de vrije teekening der akadcmische graden bepalen. M. Brisson heeft een verslag voorgelezen over de kiezing van M. Mun, in Morbihan, waarin gezegd wordt dat die kiezing liet gevolg is van de lusschcnkomst der gees telijkheid? Hel verslag vraagt dal er een enkwest zou bevolen worden. Verder is door MM. Madier de Mouijau, Barodct, Lockroy, Louis Blanc, Flo- quet, Perin, Turigny, Ordinaire, Nadaud en Duportal een amendement voorgesteld aan het ontwerp van budget voor 1877. Dit amende ment stelt de afschafling voor der 18 eerste artikels van hel budjel der uitgaven, betrekkelijk de cerediensien, is te zeggen de afschafling van hel traktement der geestelijken. Ziedaar dus liet radikalism in gansch zijne belcQkenis: Uithongering van den priester en kwijtschelding van moordenaars en brandstich ters! Gelukkig zijn de radikalcn nog niet geheel en gansch meester. De Senaat heeft in zijne kommisie voor het onderzoek van Victor Hugo’s wetsvoorstel om genade te verleenen aan de veroordeelde der Commune ccnc meer derheid van leden der rechterzij benoemd. Deze zijn van gevoelen, dat de kommissie van genade- verlcening al diegenen heeft begunstigd die bet verdienden. Zelfs die leden welke tot de linkerzij behooren verklaren zich voor hel ver- «erpenvan ba vooraal "ago, d„d, vragen dal mcl ,m|. 0|. vicl01._ 'lijn"'g“lirlta“ni.m''iÓ’ve.le<l11en! do E—uel wijst, prolesleeren logen do laai van belofte van MM. Dulaure en llicard zou naleven. Het cngelsch Lagerhuis, heeft na eene leven dige beraadslaging, met 20!) stemmen legen 134, in derde lezing, het wetsontwerp aange nomen, waarbij aan de koningin den titel van keizerin der Indiën wordt loegekend. liet nieuw ministerie in Italië is samengesteld Neen, en ziehier waarom De Commune beeft eene misdaad op het ge- .„v... welen, waarvan hel liberalism zedelijk mede- vangen Op het adres dal hem werd voorgelezen, plichtig is wij spreken over den moord van Of zijn hel de liberale dagbladen niet die dagelijks schrijven, dal alwie liet priesterkleed draagt de mcnschen bedriegt door liet verkon digen van domme geloofspunten? Of zijn zij het niet die ’t onwetend volk opwin den, door te schreeuwen dal de bisschoppen in paleizen woonen, nultelooze pracht ten toon spreiden en zich vel mesten van hel zweel des volks? Welnu, geen andere redenen dan de boven aangehaalde heeft dal volk noodig, om den mooid op Mgr. Darboy eene rcchlveerdige, eene eervolle daad lè noemen Ziehier letterlijk wat hel blad daarover zegt Wat de ter dood brenging betreft van den aartsbisschop van Parijs, die liet gouvernement als volglMM. Deprelis, voorzitter en ininister van Versailles had kunnen verhinderen, dal was eene rcchlveerdige daad, waarmee wij ons ver- eeren. De ramp, die de bank van Belgie heeft ge troffen, hoeft de Kamer der Volksvertegenwoor digers bezig gehouden. Bij het aanvangen der zitting van woensdag heeft de minister van fi- nanlicn een wetsontwerp neergelegd, welk dos anderdaags door de Kamer aanveerd is, strek kende om onrechtstreeks, maar zeer kracht dadig, deze instelling ter hulp komen, volgens dit ontwerp zal de maatschappij van Constructie der ijzeretiwegen onmiddelijk de anbuiteiten kunnen ontvangen, die haar door den Slaat moeten gegeven worden, en z’ch jegens de Bank van Belgie, hare schuldeischeres, kwijten. De liberale partij heeft op weinige uitzon deringen na, de lusschenkomst des gouverne- ments in de ramp der Bank, goedgekeurd. Hel ministerie heeft inderdaad door die tusschenkomst, een aantal fortuinen van den ondergang gered. Handelden de liberalen insgelijks zoo? Wel integendeel, merkt een blad op; men zal zich nog herinneren met welken blinden baat de liberale pers de sociëteiten Langrand en de bank de l'Lnion vervolgd heeft; hoe zij al heeft gedr.au wat mogelijk was, om deze in den grond le boren. En eclitet is het nu bewezen, dat die eerste sociëteiten, hadde men ze laten begaan, zich eervol uit den slag zou lubben getrokken en er zooveel verliezen voor de obligatiedragers niet zouden geweest zijn. Maar liet waren katholieken, en van dat oogenblik werd de oorlog met eene ongeloof lijke hardnekkigheid en onrcchlveerdigheid tegen hen gevoerd. M. Malou bad nu tegen de liberale Bank weerwraak kunnen nemen; hij heeft echter het algemeen welzijn boven den partijgeest gesteld en het minisierie-Bara, als het nog een gevoel van schaamte heeft, zal eene wo iderlijke ver gelijking kunnen maken tussclien zijne handel wijze, en die van hel togen woordi ie ministerie. Tc meer daar de sociëteiten Langran 1 geene geldelijke ondersteuning, maar elk eene eerlijke onzijdigheid, van wegc de liberale klik vroegen. Zullen wij nu door de Baratisten in dergelijk ongeluk, met dezelfde munt als M. Malou uit geeft, betaald worden? Wel integendeel. In alle geval worden vele liberale financie- mannen alweer gered ten koste der algemeens kas, zonder dal men hopen mag dat de les, aan die partij gegeven, haar zal doen nadenken. Wat het land betreft, dit zal meer instemmen Niemand mag het toegelatcn zijn liet volk mat de onpartijdige en haatdragende handelwijs voor den zot te houden en op deszclfs kosten te leven. M. Darboy, die zich den vertegenwoor- diger van God Christus op aarde noemde, tus- j gehouden. M. Melegari, uit Zwitseiland aan- ven aan bel kruis lussclién twee moordenaars, na ecu armzalig leven le hebben geleid., deed zich nogtans Monseigneur noemen, bewoonde een prachtig paleis, droeg kleeren van purper satijn, had gcgalotieerde knechts in zijnen diem<t, bezat vergulde rijtuigen, verscheidene pracbtpeerden en trok jaarlijks niet min dan 300,000 frank van verschillende inkomsten. Zulk man moest voor hel volksoordcel vallen en al wat men de Commune kan verwijlen is hem slechts op hel laatste oogenblik te hebben ge dood in plaats van zijne vcroordecliug en terecht stelling met gansch de toebereiding der open bare macht te doen plaats grijpen. Welnu, straalt in die taal, van voor af aan, de geest niet door van de artikels der priesler- hatende geuzenpers, en heeft die pers het recht wel deze taal le verloochenen? Zij, die huichelaars, hebben, het is waar, niet gezegd dat Mgr, Darboy ,den dood verdiend Duinkerke, Veurne, Mixnuule, Xieuport nwar I JilUerveMe. 1 oct. 1875. n» 4 20 I Lichterveldc-Veurne, G 30 9 08 1 35 8»» 2 20 8 45 i Veurne-Duinkcrke, 7 40 10 15 2 39 9 0G had, maar de leerlingen door hen gevormd, zijn rechtzinniger dan zij. Deze nemen na hen liet Eene deputatie van katholieken uit verschil lende landen, onder de leiding van den hertog des Cars, is woensdag door den 11. Vader onl- I den aartsbisschop van Parijs. Verjaring «Ier Commune. Wij vinden in het Handdsblad van Atwerpen de volgende gegronde bedenkingen over den verjaardag der fransche Commune. Zaterdag, 18 maart, vijfde verjaardag der Parijzer Commune, verscheen de Werker, het or gaan der Internationale, in T rood en kondigde een vertoog af, dat den gezant van Frankrijk, te Brussel, zal aangeboden worden. In dit stuk, het is nauwelijks noodig het te zeggen, wordt hel schrikbewind dal den naam van Commune voerde, opgehcmeld en voorge steld als de uitdrukking der hoogste gerechtig heid. Den moord op de generaals Le Comte en Cle ment Thomas, de slachting der onschuldige gijzelaars, het afbranden der openbare gebou wen van Parijs, dat alles waren daden van deugd en verdiensten. Men noemt M. Thiers den moordenaar der Transnonainstraat, den moordenaar der repu- bliekeinen. De krijgsraden, de Nationale Ver gadering, dat alles was beulenrot, en de veroor deelden der Commune, die op Nieuw-Calcdonië voor hunne daden boelen, worden vereerd als l vlekkelooze martelaars. Zal nu de liberale drukpers, zij die schreeuwt en tiert van landverraad en belediging legen be vriende gouvernementen, zoo gauw men slechts Emmanuel wijst, prolesleeren tegen de taal het roode blad? van hel liberalism. Geen deel van ons België heeft zeker meer geleden, sedert cenigcn lijd van bankroeten jen andere mislukte geldzaken, als West-Vlaanderen. Hoe menig koopman, kortte et, boe menig land bouwer, die zijn gold met zijn zweet gewonnen, heeft zien inslikken door de geldrampen, die ons land teisteren. Daar is nu nog cons slecht nieuws. De compagnie van den ijzerenweg ver klaart, dat zij zal moeten ophouden met den ijzeren weg 1° van West-Vlaanderen, 2" van Lichtervelde naar Veurne, 3" van Veurne naar Duinkerke, 4" van Brugge naar Blankenberghe en Heist, 3" van Oostende naar Armenlières, enz. Zij verliest, zegt zij, 2 millioen ’s jaars, en zij heeft al tien millioen en half verloren. Wat ver liezen voor hen, die geld op die ijzerenwegen hebben! Daar is maar óen middel, om alles te redden IL.l is, dat de Slaat, die, ijzerenwegen overcome. Die verliezen. fooeUa de aaudaclil van T gouver nement opwekken, want.amionmi: sen, relzigcts Zwaï teNon ncnstruai, te Veurne Annoncrn, 20 ct. pet re&* ld. rechterlijke, 50 ct. Eei herstellingen, 1 frank. Van 1 tot 5 rcg. 1 fr. Een nummer 15 centimen. Afzonderlijke nut*:mers voor artikels, enz., 20 fr. het 100 QQe V'|' lit L «IVllV'j IJ Cl II t\uiu UUJ jjvivzuii,

De Veurnaar (1838-1937) | 1876 | | pagina 1