I I i BELGISCHE BEDEVAART O. L. V. VAN LOURDES. IliiiMtliiR 5 September 1890, met goedkeuring van Z. Iloogw. Mgr. Dechamps, aartsbisschop vim Mechelen, primaat van Belgie, van HH. Hoogio. de Bisschap/ en en het patroonschap van het Midden-Koniiteit der Pauselijke Werken. Onze Kiermis. De kermis van 1876 is voorbij zij rust thans in hel graf des tijds, zouden de dichters zeggen. Behalve over de gewone processie van boet- veerdigheid, die telkens verbeterd wordt en meer en meer vreemdelingen naar de stad lokt, is er anders aJ niet veel over deofiicieele feesten te zeggen. Jcarlijksch wordt deze godsdienstige stoet groctsetmr en indrukwekkender, dank zij de loffelijke pogingen der heeren bestuurders. Geheel Veurne -n de talrijke vreemdelingen, den kermis-zondag in de stad aanwezig, hebben met genoegen opgemerkt dat de processie dit schuld te aebben jegens de massa der kleding stukken. De tegenwoordige wet is dus wegens hel aangaan van een huwelijk, min beperkend dan de voorgaande wet. De assisen van West-Vlaanderen voor den 4' trimester 1876 zullen te Brugge geopend worden tien 13 november, ondei het voorzitter schap van raadsheer Simons. Den 26 juli heeft I.eo Delaey, te Lichter- velde, zijn jubelfeest gevierd van zeventig jaren broodbakker. Zondag 13 augusti, zal te Middelkcrke de inhuldiging der badstalie plaats hebben. Men heeft de duinen op eene groote uitgestrektheid waterpas gelegd, een schoon paviljoenrestaurant is aldaar gebouwd. Het strand is elfen en schoon en vele familien hebben er zich reeds gevestigd voor het badsaizocn. Het is wel klein, zullen de jonge lieden zeg gen; maar de personen van een zekeren ouder dom zullen antwoorden dat Blankcnberghe, Heyst, Nieuport, alzoo begonnen hebben en dal het gelijk staat met de badstatien even als met de kleine visschen die op hel einde groot wor den. Marie Collart, bijgenaamd Lolo, is uit Engeland te Brussel aangekomen; zij heeft zich vrijwillig gevangen gesteld om te voldoen aan den oproep van liet gerecht. Men weel dal Maria Collart vervolgd wordt voor medeplichtigheid als verheelster bij de vlucht van haren beschermer. Er is nog eene andere rede waarom Lolo naar Brussel is gekomen. Men moet weten dat er beslist is, bij gebrek aan aanwezigheid der tegenpartij, dat al wat Lolo bezit, bekomen was enkel door de mildheid van T’Kint, en dal de Bank van Belgie het recht had dat weggeven van een anders goed te doen oplossen. De tuchtraad der burgerwacht heeft den 27 laatst uitspraak gedaan ter zake van 2 offi cieren der garde civiek van Brussel en een zeker getal garden die zich hadden plichlig gemaakt aan wanordelijke tooneelen, 's avonds van 13 juni, na dienst gedaan te hebben. De twee beschuldigde oflicieren zijn voor 3 jaar van dienst verzonden met eene boete van 100 fr. te jare. De garden zijn veroordeeld, uitgenomen een die vrij is gesproken, tot 2 of 1 jaar afstralling, mits boelen van 100 tot 50 franks. M. Paul Féval, schijvcr van vele fransche romans, die met allemaal puik zijn, heeft zich bekeerd. Daarom wordt hij van den Echo du Parlement door het slijk getrokken. Verdraag zaamheid en vrijheid van geweten De stadsraad van Parijs verbiedt aan de onderwijzers en onderwijzeressen ter kerk te gaan met hunne kinders. Dat is liberaal zijn. Een liberaal vuilpapierke van Luik had den heer pastoor van Moeskroen beleedigd en gesmaad, liet meende zekerlijk dal deze het niet zoude geweten hebben, aangezien, Luik zio verre va i Moeskroen gelegen is. Tegen verwachting liet gerucht van het ar tikeltje kwam aan de oor des geestelijken; het bladje werd voor het tribunaal betrokken en veroordeeld voor leugentaal tol 1500 fr. scha deloosstelling aan don priester te betalen, en verders tot de kusten vau het proces. Verschiilige tijdingen. Onze stadgenoot M. Alfred Ollevier, leerling der universiteit van Gent, heeft zijn examen van eerste doctoraat in de rechten op eenevoldoende wijze afgelegd. M. Hector Ruyssen, van Beveren, bij Rous- brugge. en M. August Constandt, van Stuyve- kenskerke, hebben beiden hun examen afge legd, de eerste van kandidaat-apotheker, en de tweede (met onderscheid) van doctor in de genees-, heel- en vroedkunde. M. Rcmbry, onderpastoor te Wytschaete, is bestuurder benoemd der Zusters Dominicanen van Ter-Banck, onder Ilcverló, bij Leuven. M. Vanhee, coadjutor te Alvcringhem, is lot onderpastoor benoemd te Wytschaete. M. Vandelanotle, coadjutor te Zandvoorde, wordt coadjutor te Alvcringhem. De prijsdecling aan de leerlingen van het Bisschoppelijk Kollegie zal pjaats hebben Don derdag 17 dezer, ten 10 's mórgens. Men vraagt ons hoe het komt dat sommige persoonen, geduiende maanden, eene barak, steen-, kalk-, moortel- en zandhopen in de straat mogen laten liggen, en dat nog ook ge durende de kermisweek, terwijl andere maar dadelijk alles moeten wegruimen. Zondag avond, na het vuurwerk, trokken twee geestigaards langs het huis eens priesters, luidop van 't ongediert der papen zingende; en, meenendc erkend te zijn, zich in de Esperance gingen verbergen. Dat was toch zeker wel geene les van Godsdienst, zedelecr en kerke lijke geschiedenis? Kientslijslen. Volgens de wet is het elk jaar, van den 1 tot den 15 augusti, dat men tot de herziening der kiezerslijsten overgaat. De personen die op de kiezerslijsten nog niet ingeschreven zijn en die meenen het recht te hebben er op gebracht te worden, moeten zich met iMinne bewijsstukken op het bureel van den secretaris ten stadhuize aanbieden, om hunne inschrijving te eischen. Men weet dat men in rechtstreeksche belastin gen aan den Staat, patenten medebegrepen, moet betalen te weten frs. 42-32 c. om alge- meenc kiezer, 20 fr. om provinciale kiezer en 10 fr. om gemeente-kiezer te zijn. Bovendien, om op de kiezerslijst gcbiacht te worden, moet men ten minste 21 jaar oud en Belg van geboorte zijn, of de naturalisatie ont vangen hebben. Met de gewone naturalisatie kan men pro vinciale- en gemeente-kiezer zijn; de groote na turalisatie wordt vereischt om algemeene kiezer te worden. Wij roepen de aandacht van al de katholie ken en bijzonderlijk der leden van onze katho lieke associatie op de herziening der kiezers lijsten. Meer dan ooit is het noodig na te gaan op welke wijze men aan vele kiezers het stem recht geeft. Achtervolgens art. 88 der wet op de n i- licie, mogen de miliciens, die hunnen vierjarigen diensttijd voltrokken hebben, een huwelijk aan gaan. Wanneer eindigt de vierjarige diensttijd? Antw. den 1 October; derhalve een milicien van 1872, mag een huwelijk aangaan den 1 October 1876. Voor de wet van 1870, moest men tot het zesde jaar wachten alvorens een huwelijk aan te gaan, eu dan nog moest men bewijzen geene Gaan de priesters de processie niet, wij zullen ze gaan, zeiden de geuzen en zoo ge- zeid, zoo gedaan. Den zondag, achter de Hoogmisse, wierd er uitgelrommeld, dat er achter de vespers eene .geuze processie ging uilgaait. Vespers en lof waren nog niet gedaan, als de trommel al rond ging, om T volkje bijeen te trommelen. De pompiers in grand’tenue, de burgemeester, M. Mousel, de scliepene Guve- lier en andere geuzen stonden veerdig. M. Guvelier met een beslag waar men zich geen gedacht kunt van maken, gaat recht naar de kerkdeur, en zet ze wagenwijd open. De kerkbaljuw was op zijnen post, en zei ge heel beleefd legen M. den schepene, dat hij ver zocht wierd van den kerkdijken dionsl niet te stooren. M. Guvelier begon la weit te maken, maar laweit op, laweil nero, de kerkbaljuw riep ge tuigen eu miek een proces tegen M. den sche pene. Ondertusschen waren de vespers gedaan, ca de geuze processie ging aan. De geuzen van Florenville waren daar bijna allen. Zij gingen met hunne klak of hoed aan, al sinooren, rechte naar Sinle-Anne-Kapelle. Daar was Madame Mousel, nevens haren def- ligen man, den burgemeester, en viel aan ’t le zen van ’nen paternoster. En daar het vrouwvolk niet spreken mag, nam M. Mousel het woord en sprak een geuzen- sermoentje in ’t Duilsch, en achter hem, Cuve lier, eenije in ’t Vlaamsch. Waarom die heeren in den walepays alzoo in ’t Duitsch en in T Vlaamsch spraken, kan ik niet zeggen waars&hijnelijk was het omdat hunne welsprekendheid het niet betrouwde van te ser moenen in eene taal die de aanwezigen ver slonden. En ’t was uit. De processie keerde weer naar Florenville, en al die er in gegaan hadden, gingen andere kapellekens bezoeken, waar dat ze geen pater nosters lazen.... Wat gepeisd van zulke geuzenjen? En de geuzen zijn voor de religie! en zij gaan geen eene te keere! Zoudt ge niet dood vallen? Kecliterlijke Hronljk. Zijn door de korrectionnele rechtbank van Veurne veroordeeld Zitting van 27 juli. Verbanck Jozef, schoenma ker te Nieuport, tot 8 dagen gevang, voor openbare schending der eerbaarheid in de herberg van Jaco bus Delporte. te Nieuport. Provoost Jozef, voerman te Nieuport, tot 26 fr. boet, voor slagen op Maria Lagasse, Frans Vanhout- te en zijne huisvrouw; lot ;i fr. boet, voor scheld woorden jegens Maria Lagasse, en tot 5 fr. boet, voor vernietiging van mobilaire voorwerpen, ten nadccle van Vanhoutte. en eindelijk tot het betalen van 1 fr. en de kosten aan de burgerlijke partij. Zitting van den 28. Landtsheere Hendrik, her bergier te Merckem. tot 26 fr. boet, voor de aangifte der geboorte zijns zoons niet gedaan te hebben. Zitting van 3 Aug. Vileyn Hendrik, werkman, en Deroo Thomas, bakker, beide te Nieuport, elk tot 1 maand gevang, de eerste voor diefte vnn eenen staak of paal, de tweede voor verheling. Noel Jursy-Vladitnir en zijne huisvrouw, werklie den te Isenberghe, elk tol 26 fr. boet, voor diefte van eene hoeveelheid hout, ten nadeele van Boueher, van Wulveringhem. Zitting van 4 Aug. Verlihden August, herber- i it r te Middelkcrke, lot 26 fr. boet, voor slagen op zijne vrouw.’ Seru Amelia, huisvrouw Depuydt, werkster, en Sitoor Karei bodewijk, putmaker, beide te Houthem, elk tot eene maand gevang, de eerste, voor de beval ling van Eugenia Zoete bijgewoond hebbende, de aangifte der geboorte van het kind niet gedaan te hebben; de tweede, vo"r het kind begraven te Jiebbeii zonder voorlopige b<machtiging. Maesen Finite en Pyliser Karel, vi.-sellers te Oost- duynkerke. elk tot 100 fr. boet, voor jacht in ver boden tijd. Vanlerberghe Amelia, huisvrouw Danze, herber gierster te Venrne-Bewestei poort, tot 26 fr. boet, voor eerroverij jegens de huisvrouw van F. Devroe. Het vertrek uil Bergen (Mons) is vastgesteld op Dinsdag 5 september, ten 7 ure s avonds, om aan te komen te Parijs, den 6, ten 4 ure 's morgens. Ten 5 ure Mis en algemeene Communie in O. L. V. van Victorie; ten 7 ure het Lof. Vertrek uil Parijs ten 10 ure 30 min. 's avonds en aankomst te Issoudun den 7, ten 3 ure 's morgens. Vertrek van Issoudun naar Lourdes, ten 11 ure 's morgens om aldaar aan te komen den 8, tusschen 7 en 8 ure 's mor gens. Terugkomst uit Lourdes den maandag II; aankomst te Paray-lc-Mor.ial den Dinsdag *s mor gens, om er den dag over te brengen; vervol-’ geus terugreis naar Belgie, om den Woensdag na middag aan te komen te Bergen, derwijze dat al de Belgische bedevaarders denzelfden avond nog kunnen ’t huis komen. Een bijzondere oinzendbi iet', acht dagen voor de bedevaart uitgegeven, zal al de geestelijke oefeningen, de uren van vertrek en aankomst in jaar veel luisterrijker en met uitnemende meer oide den gewonen ommegang heelt gedaan. Wal de openbare ofofliciele feesten aangaat, deze waren, naar oude gewoonte, onbeduidend en geenszins van aard om den vreemdeling naar de stad te doen trekken. Deze bestonden namelijk in een volksconcert, door de konink lijke harmonie, op de groote markt, twee muzi kale feesten, door dezelfde maatschappij, in de hoven vanM. Despot-Verwaerde en M“’e Ollevier; eene schieliug met het karabien Flobert; eene danspartij in den hof van M. den burgemeester; prijsdeeling voor de leerlingen der Nijverheids school; luinbollingen (iets wat hier niet zeld zaam is); eene ezelloopiug (waaraan twee ezels deel namen); gaaibolling en gaaischieting, eene vuuiwogelschielmg voor het korps pompiers; eenen prijskamp voor reisduiven en eindelijk een vuurwerk, dat nog al tamelijk wel was en opstijging van een ballon. Dat is alles wat het oflicieel program ons beloofd en gegeven heeft. Buiten dit heelt de fanlaren-kring drie concer ten gegeven een in den hof van M. Despot, een in de Fabriek, en een in den Katholieken Kring. Alhoewel nauwelijks nieuw ingericht, doel dit toonkundig genootschap merkelijken voortgang. De markt stond eivol van barakken, kramen, photografen, wafelkoten, en ander diergelijk fooregenot, en men voege erbij van waarzeg sters of toekomstvoorzegsters. NAAR

De Veurnaar (1838-1937) | 1876 | | pagina 2