13 M. Tacquenier, Brugge ccncn het gansclic kleed gelijk vastenavond zotten en het meestendeel hebben eene sigaar in den mond. betg< en ook zoo veel historisch is als hel overige der kalverkade. Wat trommels en muziekanten die geuzen deuntjes speelden, gelijk op eene civiele begraving, volledigdeii den stoel, die in zijn geheel genomen, niets anders dan een oprechte karnavalsloet was, en liasco maakte, over de valsche beschuldigingen, welke onge twijfeld door de kopstukken der geuzerij in de Kamer naar het hoofd der katholieke partij zul len geslingerd worden. Wat <lc unlversiteiten kosten. i M. Delcour, minister van binnenlandsche zaken, heelt in hel di iejaarlijksche verslag over I..., u i ju België, de juiste som men opgeven, welke voor het vrije en oflicieel onderwijs van 1849 lot 1870 zijn betaald ge weest. 1 De twee universiteilen van den Staat, die van Luiken Gent, hebben in de drie jaren 1871- 1873 aan den Staat gekost de som van 2 mil lioen 269 duizend 563 frank 54 ccnlimen; daargelaten dus de bijdragen van provincie en gemeente. Van die som werd 2 millioen 182 duizend 638 Ir. besteed aan persooneel, 341 duizend 14 fr. aan materieel en 166 duizend fr. aan studiebeurzen. De vrije universiteit van Brussel, die niets van den Slaat ontvangt, kreeg uit de gemeente kas van Brussel, van 1849 tot 4873, de som van een millioen 808 duizend 590 fr. 29 cent., en uil die der provincie, ieder jaar 10,000 Ir., of in gemeld tijdbestek 250 duizend Ir. Men ziet hel, de universiteilen, zoo van den Staat als de vrije, zijn goed bedacht, cn die van Brussel gelukt hierin bijzonder wel. De Universiteit van Leuven ontving geene ondersteuning, noch van Staal, noch provincie, noch van gemeente. In 1852 gaf de stad Leuven negen honderd vier en zeventig frank twee en twin tig centimen voor bijzondere werken aan de bi bliotheek en hel kabinet van natuurlijke his torie. Vcrttcliilllge tijdingen. Dinsdag 5 dezer, heelt in het Gemeentehuis, te Steenkerke, de aanbesteding plaats gehad der werken voor het maken van eenen steen weg leidende van de Draaibrug, langs de Korte- wilde en de dorpplaals van Steenkerke, naar de ijzerenwegstaiic van Avecappelle, met vertak king naar de dorpplaats van Eggewaertcappelle. De begroeting bedroeg 201,350 fr. 63 cent. Hebben aangeboden de heeren Tacquenier, te Lessen, fr. 204,000-00; F. Le per, te Steenkerke, 204,000-00; K. Vermeersch, te Oudecappelle, 210,000-00; Lapiere-Vande- vvver, te IJpcr, 215,000-00; D. Verstraete, te Kaïnscappclle, 220,000-00; Lod. Balaille, te Poperinghe, 225,000-00; J. Etienne, te IJper, 230,000 00; Const. Vanderhaeghe, te llouse- laere, 235,000-00; Vandermoere en David, te Becrnem, 259,000-00. Hel werk is toegewezen aan M. Tacquenier, van Lessen, mits de som van 177,000 frank. Zaterdag heeft, in het gouvernements- hotel te Brugge, de aanbesteding plaats gehad der uit te voeren werken ter vernieuwing van den siphon die de wateren bezorgt aan Veurn- ambacht en ligt onder den Yser, bij de groote Kom, te Nieuport. Bestek, 44,830 frank. Er was maar een aanbod dit van M. A. Jacqueloot, ondernemer te Oostende, 49,000 4 - I- Bij koninklijk besluit van den 5 dezer is M. Vanthemsche (A.-M.-E.-F.), thans ontvanger der registratie te Beeringen, in dezelfde hoe danigheid benoemd te Nieuport. Die Stoet is zondag voor de laatste maal uitge- gaaü. Er waren schier nergens vlaggen meer te zien, zegt het Fondsenblad, de liberalen beschaamd zijn de over het liasko der verledeiie week. De fameuze feesten zijn geëindigd met eene nieu we mystificatie Op Si. Pietersplein moesteen vuur werk worden afgescholen. Er is niets geweest. On a fait ee gu'on a pit, zegt de Journal de (land. Ja, en num beeft bitter weinig goeds kun nen doen' Geheel de verledcnc week hebben cr zware onweders over onze stad en omstreken geheerscht. Zware regens, sommige vergezeld van hagelsleenen, stortten neder en felle blik sems doorkliefden de lucht. Noch de stad, noch het omliggende hebben bij die ongeweerten schade geleden de wind dreef al de vlagen naar elders over. Zoo is, vrijdag avond, omtrent 10 ure, na dat 't donderen en bliksemen hier op gehouden had, liet hcmelsch vuur gevallen op de hofstede gebruikt door Eduwaere Declerck, loebehoorende aan den markgraaf de la Pierre de Frénoce, eigenaar te lndre-el-Loire (Frank rijk), en gelegen langs de Pluimstraat, te Les sen, op een half uur afstand van Dixmude. Alhoewel er spoedige hulp tockwam, zijn de schuur, bevallende een deel van den oogst, de haver- en roggeschelven, en de stallingen, met het vee, dat er in was, de prooi der vlammen geworden. Hel verbrande vee bestond uit 3 koeien, 2 jaarlingen, 2 kalvers en een zwijn. Hel landbouwtuig (behalve twee eegden en 2 ploegen, die op het land stonden) en de wagens zijn ook verloren. Men heelt een kachlel en 2 jaarlingen kunnen redden, alsook het huis en den peerdenstal. De vruchten en beeslialen waren niet verzekerd. Gelukkig nog dal men geene menschenlevens te betreuren heelt, want reeds waren al de de dieren losgemaakt, vóór de poestei die in den stal sliep, den brand gewaar wierd; nauwe lijks was hij, hall gekleed, uil den stal gespron gen, toen het dak inviel. In hel ongeweerle van zondag 3 dezer, heelt de donder te Loo eene koei den kop atge- slagen en het beest gansch verkoold. Te Pervyse is een boom in spaans geslagen en 2 kal vers door den bliksem geuood.TeWacrdammc is de schuur der hofstede bewoond door Deli ver in asch gelegd; 3 koeien en 4 verkens zijn in de vlammen omgekomen. De gebouwen waren verzekerd. Hel verlies bedraagt 2740 fr. Te Becelaere is een schuurke behoorende de weduwe Maes, vernield met al wal er in was. Verlies 900 fr. niets was verzekerd. Donderdag, in den na middag, na de aan komst van den trein uit Nieuport, was hel static— gebouw van Peivyse dooi den donder bezocht; binnen de woning van den ontvanger kwam hij, langs de goot van den watersleen, om na eenige oogenblikken in de citern te verdwijnen, alleen lijk eene zwarte streep na zich latende en eenen sterken solferguur, zonder ander kwaad te ver oorzaken. Ekxe Bekeehixg. Men leest in de Union, van Charleroi Eenige jaren geleden, daalde een man at van de hooge weerdigheid waar het ambt van priester hem geplaatst had hij verliet den alta- rendienst, om zich aan te sluiten bij vreemdelin gen, twee afgevallen priesters, welke beweerden eene nieuwe religie te willen slichten. Hij werd door hel gcuzcnlibcralism met opene armen ont vangen. Die ongelukkige geloofsverzakcr was de ka pelaan Opsomer. Hij doorliep het land in gezel schap van Mouls en Junqua, twee transche afge vallen priesleis, die uit hun vaderland waren verjaagd. Gelukkiglijk bleven hunne pogingen vruchteloos. Door den nood gepraamd, zocht de ongelukkige Opsomer eene bediening, die hij eindelijk vond. Daar zijne driften hem gedurig kwelden, verviel hij van de eene misdaad in de andere, tot dat hij door de justitie veroordeeld werd en in ’t gevang geroeid. Hij bezweek onder den last zijner schelmstukken en gewetenswroe gingen cn werd ziek. Daar wachtte hem God. Binst de laatste nachten die hij slapeloos doorbracht, dacht hij aan Petrus, die ook eenmaal zijn God miskende, en aan Paulus, die nog Saül zijnde, vervolger der christenen was. Hij deed een priester roe pen die voor hem de goede Samaritaan is ge weestNu zijn zijne wonden geheeld, zijne ziel is gerust, hij heeft zich verzoend met zijnen God en het geluk gehad Dien te ontvangen. Met vreugde deelcn wij dit nieuws mede. Hel is altoos pijnlijk een ongelukkige van af grond tol afgrond te zien dalen. Integendeel, In t is iets dat de ziel in hare edelste gevoelens diep ontroert, als men een gevallene ziet pogingen doen op weder op te staan uit de schande cn zich weder tol den rang van eerlijk man te ver heffen. Opsomer is zeker plichtig en grootclijks plichtig geweest; doch wij moeten ook zeggen dat hij moed getoond heelt door op te slaan, door de stem van den hoogmoed te doen zwij gen, door zijn ongelijk te belijden en door te zoggen aan God en aan de menschen, slaande op zijne borst Vergiffenis. «Onze godsdienstige bevolkingen, die hij door zijnen val geergerd heeft, zullen zijne bekeering met vreugde vernemen, De geuzen van let stadhuis hebben geene burgers kunnen vinden om in den stoet te tigureeren. Buiten de soldaten waren hel meest al wevers en spinners die hel habijt van prins en geestelijken had den aangetrokkén. Hel vrouwvolk waren de meisjes uit de coutcnus der Leije. Op een wagen verbeidde een geus eenen katholie ken bisstiiop. En die bisschop smoorde eene sigaar, lift was misschien om den wierookdamp te vei beel den. Op den Kouter, vroeg die Bisschop ne pinte Lier.... Die 't gezien hebben, zeggen dat ’l zijne eerste niet was Een der iukwisitiemannen. in preekheer gekleed, heeft na den stoel zijne vrouw niet meer 't huis ge vonden. Toen bij van het geuzenfeest terugkwam, was zij het naar Brussel opgesleken m>t geheel hel huishoudeken. (Historiek). De fabriekmeisjes, die, voor geld, godinnekens en andere dingskens verbeelden, zalen Ie lachen cn Ic Mappen op de wagens. t Zal om haar le verwannen 0(. pn x. geweest zijn, want zij waren veel te stijf op haar i zomersche gekleed. Als de menschen de Inkwisitiewagen zagen voor bij rollen, ze peisden op de barakke, die hier en i elders en ook le Geul met de kermis gestaan heeft. en die men de het noemt; en de een zei ne. daar j is de ketel, nou anderen, daar is de marmiet - het hooger onderwijs Itiewbeilroa;. Dezer dagen deed de Patrie van oproep tot de katholieken van land, ten einde een onderzoek te doen over de feilen van drukking, beding en geweld door de geuzen gepleegd tijdens de kiezing van Juni. Die mannen doen alle geweld om, ten laste onzer pari ij, dergolijke feiten te ontdekken, en, niets vindende, pogen zij wettige handelingen zoodanig le veidiaaien dal zij daaraan den schijn van strafbare feilen zouden kunnen geven, Die manier van handelen der geuzenpartij werd insgelijks, in zijne brieven uit llelgie, door den Uuntvers kenbaar gemaakt in de volgende bewoordingen Men zou zeggen dat de herinnering aan de onlusten van Juni volkomen is uilgewischt. Wij gelooven nogtans dal een weinig meer voor zichtigheid, onderlinge verstandhouding en icver niet slecht zouden passen in tie rangen tier rechterzij. De linkerzij van haren kant, valt niet in slaap. De loge, clubs en bureelen der liberale nssocia;ien wei ken en bewegen zich in het don ker en beteiden eene manifeslalie legen de opening der Kamers, in november aanstaande. Ai de eomiteilen zijn met de kwesiie onledig en de Etoile beige van 3(1 augusti meldt dat ver schillende zeer belangrijke verslagen bij het centraal bureel van Brussel zullen ingediend worden. Het staal nogtans vast dat er geene andere plegers van kiesbedrog zijn dan de liberalen. Hunne zoogezegde maatregels voor de verze kering van de rechtzinnigheid der kiezmgen, zullen uiels anders zijn dan min of meer ver- tlokene lisle: uitgevonden om te pogen de bui tenlieden de wel ie stellen en eene overwegende macht ie geven aan zekere categorien van kie zers in de sleden. Volgens ons zouden de katholieke kringen wel dt.en de kwesiie op hunne beurt op. het dagorde te brengen en zich, met hunne comi- teilen voor te bereiden, om de listige middels hunner Ugenslrevers te doen ontmaskeren en de openbare denkwijze in te lichten. Dit onderzoek is gemakkelijk, cn onze vijftig katholieke kringen zijn in slaat een onderzoek te doen dat overt loedige uitslagen zal oplet ei en. frank. Dat men dus de handen aan werk sla en tegen November aanstaande het dossier der geuzerij zoo volledig mogelijk make. Alsdan zal men feiten kunnen stellen tegcii- Kntholick Onderwijs. De Moniteur van zaterdag kondigt den uitslag af van den bijzonderen prijskamp in de vlaamsche taal, voor de 3* latijnïche klas en de beio-psklas, tus- schen de atheneums van den Slaat cn de gepa troneerde kolli gien des lands. j Ziehier den uitslag tusschen de leerlingen der 1 derde lalijnsche klas 1' prijs, behaald door ’l geestelijk collegie van Thiell. 2' prijs, behaald door't atheneum van Hasselt, j 1* aceessit, behaald door 'l geestelijk collegie van i Kortrijs. 2'' aceessit, behaald door ’t geestelijk collegie van Poperinghe. 3* aceessit. behaald door'l atheneum van Gent. 4l' aceessit, behaald door ’l geestelijk collegie van Oostende. De 1*. 2* en 4' eervolle meldingen zijn behaald door de geestelijke gestichten van Thiell. Sl. Trui- den en Poperinghe, en de 3* eervolle melding door het atheneum van Antwerpen. In den prijskamp tusschen de leerlingen der be roepsklas zijn de twee prijzen behaald door 'tge- meente-collegie van Mechelen, en de 2e eervolle melding door't gemeente-collegie van la-uven. De 2 a en de I* eervolle melding zijn aan de Staatsscholen loegekend. Wij moeten daar niets bijvoegen.

De Veurnaar (1838-1937) | 1876 | | pagina 2