gij dat ik dc bewijsstukken bijhrenge, ik zal u betoonen dat gij het zijt, die alle afgevallen priesters en religieuzen in uwe partij aanveerdl en ze met alle slach van gunsten belaadt! En de burggraaf de Kerckhove had gelijk! Welhoe, wij katholieken, aan ons geloot en aan de Kerk Christi verkleefd, zouden moeten dul den dat een hoop vrijdenkers en geuzen, aan de franemacons verslaafd, onzen godsdienst zouden bespotten en hunne laffe vuiligheid tegen onzen God en zijne H. Moeder uitbrakenNeen, nooit! En die •valschaards, die eenen uitwendigen schijn van godsdienstigheid aantrekken, gelijk ons Veurnsch geuzenblad, zij zijn nog lager en laffer, dan die openlijke goddeloozun. Zij, zij willen zelf eenen katholieken godsdienst maken volgens hunne begeerten; zij schijnen eerbied te hebben voor de geloofspunten, maar maken den Paus van Rome, de Bisschoppen, de priesters, de religieuzen, de katholieken belachelijk en af schuwelijk in de oogen van’t volkDe katho lieke Godsdienst is zoo niet gesteld. Zij zijn het eens met die verfoeilijke geuzen van Brussel en Antwerpen; zij waren tegenwoordig in het ban ket van Gent, wanneer de naam van geuzen wierd aanveerd, en hun kandidaat voor de laatste kiezingen staat aan ’t hoofd der geuzei ij te Schaarbeek, bij Brussel. Daarom ook willen de inwoners van Veurn- atnbacht van de geuzen niet; daarom is bet noo- dig dat al de brave munschcn, die nog peinzen dat de geuzen godsdienstig kunnen zijn, die nog in goede trouw blijven, hunne oogen openen en het geuzengazetje van Veurne met alle andere geuzengazetten van kante stellen en de geuzen bestrijden op alle manieren die wettig en treffe lijk zijn. Het geuzenbladje van uit de Ooststraat, werpt in zijn laatste nummer gedurig naar het hoofd der katholieke dagbladen hel woord bachi-bou- zouks, door M. Jacobs in de Kamer gezeid van al de gazetten in het algemeen bachi-bouzouks, dat zijne Turksche onregelmatige troepen, die nog al gekend zijn om hunne wreedheid en om hun geweld. ’lis spijtig dat het niet gezien heeft wat M. Jacobs antwoorde aan MM. Anspach en Guillery, die het ook gebruiken wilde tegen de katholieke drukpers Dat woord valt op al de gazelte- schrijvei s, maar wel bijzonderlijk op de. uwe. Bijgevolg, geuzenpapiertje, 't is aan u dat hel bijzonderlijk moet toegepast worden po's gevoeld van h< t honger staatsonderwijs en l elzelve heel ziek bevonden, zelis zoo ziek dal rreu het een regiem zou moeien doen aannemen gelijk dal der vrije onderwijsgestichten, wil men het nog van een gewisse» dood redden. 'l Was de Liiiversileil van Leuven, zegde, hij, die hel meest zorg droeg voor de studiën. Geuzenbladje, M. Crocj is zeker gemist? 't Is nog niet lang geleden dal ge de universitcit van Gent verre boven deze van Leuven sleldel. T Adverteutie-bludje drijft den spot met de redevoering van M. Visarl, en lacht met hem, om dal hij maar eens 's jaars in de Kamer spreekt, volgens zijn zeggen. Zou het geu zenbladje niet kunnen zeggen hoeveel keeren Wartje Biesvval in de Kamer gesproken heelt? SChadiging van afsluiting en lichte gewelddadighe den. Maertens Perpetun, huisvrouw Lambrecht, werk ster te Adinkerke, tot S fr. boet of 1 dag gevang, voor smaadwoorden jegens den bijzonderen bewaker Plevsier, te Adinkerke. Willems Beiiignus-Luduvicus, stovemaker te Veur ne, bij verstek, tol 1 maand gevang en 26 fr. boet of 8 dagen gevang, voor faam schenderij jegens Jan Vanmassenhove, te Veurne. Vrijdag heeft dc minister Delcour geantwoord op de interpellatie door M. den baron Kervyn de Letieuhove gedaan nopens de schandalige kal- verkaden van halfvasten. De minister heeft vast gesteld dat de ofliciele rapporten die hij ontvan gen had van den burgemeester van Brussel en van den prokureur des konings niet lieten kennen dat er reglementen van politie of andere waren overlieden. (Het kon niet missen dat zul ke rapporten hem waren toegezonden; immers bij bad moeten bij den duivel te biecht gaan, zoo als het volk zegt; M. Anspach, geuzenburge- meesiet van Brussel, die de kalverkade onder steunde, had moeten getuigenis geven). Nog- taus, voegde de minister erbij, men kan niet locheiien dat de maskeraden in geheel het land eene GEGRONDE VER0NTWEERD1GING heb ben doen ontsta: n. liet is beklagenswaardig dat er te midden van onze katholieke bevolkingen ma- I nifeslatien geschieden tegen den katholieken godsdienst gericht. Ik heb volle recht te verei- schen dat men den godsdienst eerbiedige van de overgroole meerderheid der Belgen. Dat zijn de woorden van den minister. Het geuzenbladje van Veurne zegde nogtans dat de katholieke gazetten, en wij in hel bijzonder, de zaken overdreven en logen om ter meest als wij de geiizenkalverkaden schandvlekten. Doch M. Kervyn was nog niet te vrede. Hij was vviontweerdigd dal de rapporten geen ge wag mieken van de openbare beschimpingen den katholieken godsdienst toegebracht en dat het art. 65 van het reglement van I860 niet was toegepasl geweest. Had er kwestie geweest, zegde M. Kervyn vol van verontweeidiging, van eenen bisschop te beletten in processie te gaan, gelijk te Luik, van godvruchtige mensehen te beletten openbare gebeden lot den Hemel te sturen, dan had men wel reglementen gevonden, maar de vrijdenkerij mag onzen godsdienst openlijk bespotten. De geuzenburgemeester van Brussel nam als dan het woord en trachtte, door zijne spottende woorden, de katholieken en M. Kervyn belache lijk te maken. Zoo deed Voltaire ook, de aarts vader der geuzen, als hij den godsdienst aan randde. Maar rechtstreeks antwoorden op de fei ten die aangehaald waren, daarvan wist hij zich wel te zwichten. Daarop protesteerde de achtbare beer Meeus, volksvertegenwoordiger van Antwerpen, tegen de kalverkaden van Antwerpen die even beest achtig waren ('t woord komt hier wel te pas) als te Brussel. Maar nu sprong Bara op zijn paard, en ’t was weeral een ongehoorde uitval tegen al wat ka- holiek is en den godsdienst van nabij raakt. Men zou waarlijk niet gelooven dat die onbe schaamde schreeuwer is opgevoed geweest met het geld der kanonikken van Doornijk ’t is een oprecht serpent, dat dezen bijt die hem het levenschonken. Wie zou hel zelf' gelooven? M. Dctnolder. burgemeester van ALeringhem, heeft ile eer gehad aangerand te worden door dien goddiloozen ratelaar, en D’ Bouten is door hem verdedigd geworden. Proficiat, Doctor, van zulk eenen advokaat vandoen te hebben. Eindelijk is burggraaf Eng. de Kerckhove, van Mechelen, opgestaan, en hij heeft aan de geuzen der Kamer waarheden gezegd, die hen op hunne banken van gramschap hebben noen dansen. Met al uwe geweldenarijen riep hij de linkerzijde toe, begaat gij eene taut en eene dwaling. Eene taut, want geheel het land is getuige en verstaal beter van dag tot dag, dat gij. onder den dekmantel van politiek, niets anders zoekt dan den katholieken Godsdienst te vernietigen. Eene dwaling gij meent den ka tholieken den moed te benemen door uwe ge durige aanrandingen. Hewel! ik zeg en verklaar hel u. in name van onze katholieke provinciën, gij zijt mis en grootelijks mis. Ik zeg het u immers, onze katholieke bevolkingen zijn moede van uwe geweldenarien. en voortaan zullen zij met meer gedogen dal gij ze misprijst en mis handelt. Daarna wierp hij de geuzen al te zameu en bijzonderlijk Bara eene beschuldiging naar het hoofd d.egansch de linkerzijde deed beven van gramschap Gij beschuldigt ons van over lopers in onze partij te bezitten; welnu, wilt Vcrhchllliice tijdingen. M. Leun Visart, onze volksvertegenwoordiger, heeft in de Kamer gesproken over de borgtocht gestort door de bedienden der spoorwegen van Vlaanderen, die verloren gegaan is in de failliet der maatschappij van de Bussins Huuilleis. Zie hier de verklaring van den minister van open bare werken, in de kamerzitting van Woensdag lest, over deze belanghebbende kwestie Een zeker getal kleine bedienden der open bare werken zijn op eene bekkigenswftardige wijze betrokken in die failliet; zij zijn door de borgtocht die zij gestort hebben, gewone schuld- eischers en bijgevolg blootgesteld enkel eene onbeduidende wedergaaf te ontvangen. Dat is eene rechterlijke kwestie die het gouvernement niet kan oplossen. Maar indien de overneming der linie plaats grijpt, ben ik goed beraden als voorwaarde van dien aankoop te stellen de her kenning dezer borgtochten, opdat de bediendei niets zouden verliezen. - Mgr- de bisschop van Brugge heeft be noemd lol onderpastor van Sint-Franciscus te Meenen, M. Nolebaert, professor te Oostende. De kauonik Maes, aartspriester van hel ka pittel en bestuurd* r van Sl. Juliaansgeslicht, te Brugge, is zondag aldaar overleden, in den ou derdom van 12 jaren. IJzerenweg Lichtervtlde-Veurne. De bui tengewone vergadering, die den 13 dezer te Gent plaats greep, was niet in getal. In de ge wone vergadering gaf de heer Goddyn, alge meen bestuurder, inlichtingen, waarvan de slot som was De toestand der aelionnarissen zou ten slecht ste genomen, de volgende zijn Men zou van de waai burg der 200,000 fr. jaarlijks moeten aftrekken 1" Omtrent 36,000 fr. urn den intrest en de aflossing van het materieel te betalen (voor geval men het zou moeten ver- koopen). 2“ 8000 fr. voor de aflossing van hel kapitaal actiën; die som zou des noods met 1200 en lol 1560 fr. kunnen verminderd wor den, iiidien men tot de aflossing bij middel van aankoopen ter Beurs besloot. Omtrent 6000 fr. voor patentrecht, zijnde in alles 50,000 fr. Ei zou ilus in de slechtste veronderstelling 15 fr. per titel overblijeven en de aflossing aan 500 fr. Op den wedstrijd van vet vee, die donder dag te Gent heeft plaats gehad, heelt M. Pieter Ganlois, landbouwer te Leysele, de volgende pi ijzen bekomen Tweede premie, 350 fr. en een zilveren eer penning, voor oenen os van eerste klas, wegen de 740 kilo. Eerste premie, 400 fr. en een verguld zilveren eerpenning, vuur eenen os van tweede klas, wegende 835 kilo. De 3* premie voor de koeien is toegewezeit aan M. L Carton, landbouwer te Watou, voor zijne koci van inlandsch ras wegende 962 kilo. In den prijskamp van vet vee zaterdag te Brugge gehouden, is de 2' prijs voor de veer- zen loegewezen aan M. Emile Vereeckc, koop man te Dixmude. Zondag 18 dezer, rond 8 </-2 ure ’s avonds, had viouw Clarisse, echtgenoole van eenen koopman in vlas, te Coinen, hare twee kinde ren te bed gelegd. Toen de kleinen rustig ble ven, verliet zij een oogenblik hare woning op het gehucht Sinl-Marga.eta, om bij eene buur vrouw te gaan. Daar werd de zondag avond doorgebracht met kaartspelen. Vrouw Clarisse voldeed aan de uiluoodiging en nam de kaarten op. Na ongeveer een half uur te hebben ge speeld, keerde zij terug naar hare woning om te zien of hare kinderen goed sliepen. Hoe groot was haar schrik, toen zij de vlam men, niet alleen langs het dak, maar door deu ren en vensters, zag uit hare woning opstijgen- Zij liep als zinneloos naar huis, maar werd aan ..^vliuuuvu uuor eene zware rook- inden der vlammen hoort zij hare g...k om hulp roepen. Dc kleinen leven dus nog, maar hoe hen gered! Zondof aarzeling springt de moeder in den vlammende» stort het reeds met krakend gc- De arme moeder en hare twee kinderen waren onder de brandende puinen begraven, Hecht er lijke Hrunijk. Zijn door dc korreclionnele rechtbank van Veurne veroordeeld Zitting van den 22 maart. Boydens Ivo, werk man te Middelkerke, tot G fr. boet of 1 dag gevang, en tot het herstellen der gedane schade, geschat op 1 fr., voor snijden en uitrukken van olm. in de duinen vaa Middelkerke. Bruynooghe David, landbouwer te Eessen, 1" tot 61 fr. boet of 14 dagen gevang, voor jacht zonder wapendraagrecht; 2“ tut aO fr. boel of 8 dagen ge vang. voor jacht in verboden tijd, en 3° tot 26 fr. boet of 8 dagen gevang en de verbeurte van zijn ge weer. over dracht van verbodene wapqrs. Lenninez Leonard en Van Elverdinghe Isidoor. werklieden te Langetnarck, de eerste tot 2 maal 106 fr. boet of 2 maal 8 dagen gevang, en de tweede tot 100 fr. boet of 8 dagen gevang, voor jacht met stroppen in verboden tijd. Adam Pieter, aardewerker te Nieiiport, tot 26 fr. boet of 8 dagen gevang, voor braak van a in het doorgangshuis (Rattekot) te Nieuport. Zitting van 23 maart. Geldof Hendrik 1 maand gevang, voor braak tan 2 dagen gevang, voor beschadiging van afsluiting; de 2' tot 20 fr. boet, voor braak van De kommissie van krijgsdienslbaarheden te Antwerpen heelt op zondag 11. een meeting be roepen, om eenen kandidaat te benoemen voor de plaats van Senator van Antwerpen, waarvan de kiezing op 10 April is vastgesteld. M. de baron Eduard Osy de Wychen is met algeineene stemmen en geestdriftige toejuichin gen tol kandidaat uitgeroepen. Dc ongewone geestdrift, welke de vergade ring, die zeer talrijk was, bezielde, voorspelt eene schitterende zegepraal te meer voor de Antwerpsche volkspartij. De kandidaat der geuzen voor de openstaande plaats van senator is M. Ch. De Bosschacrt. men, niet ren en vensters, zag uil bare de deur tegengehouden do. kolom. Te iniciuen oer vlammen hoort zij hare kinderen nog zwak om hulp roepen. De kleinen leven dus nog, maar hoe hen gered! Zondof U1 ‘Rg I poel, en jui3t Op Jat oogenblik .......g, ,uu maan. uciuoi tiemiriK en De- g';deellelijk verbrandde dak wyse Frans, werklieden te Clercken, de eerste tot weul in. *2 dagen gevang, afsluiting, be- en reddeloos verloren! HTirnfin'ii i— --- I mnnn/i o-pvnnor afsluiting, t.*n tot i

De Veurnaar (1838-1937) | 1877 | | pagina 2