CORMLLE. Notaris te ulvci ingliem. f hetzelfde gesticht. L’attention publique se concentre avec unc iiè- vreuse auxiété sur les événement» d'Orient. L'lïlu- slrationE'uropéenne saisit toules les occasion», et qui s'iinpose tons le» sac rifices pour lenir ses noui- breux abonnés au courant de ce qui se passe duns Ie monde, public l’lnstoire dclaillée de cetle hitte oriëntale avec des gravures dont le lini arlislique nc le cède pas ,’i la fidéle reproduction des scènes. Mgr. de Bisscjop van Bruggehecft. de volgen de benoemingen gedaan Onderpastoor te Moorslede, M. Verhelst, on derpastoor te Nieuwkerke; Onderpastoor te Nieuwkerke, M. Verlynde, coadjutor van M. den pastoor van Bekeghem; Coadjutor te Bekeghem, M. Laheye, priester in 't seminarie. 22 Vereccke Lodewijk, z. van Jozef en Ludo- vica Kelders. Ooslstraal. 28. Vandewalle Elisa, d. van Leopold en Maria Leroy. Bewes- teipoort. 24. Debandt Janhy, d. van Pietcr en Bousson Felicita. 29. Denormc Eudoxin, d. van Gesar en Maria Mortier. Bolerwecg- schaal straat. Léhouck Petrus, z. van Flori- mond en Melania Belva. Znidslraat. 30. De- meulcnaere Juliaan, z. van Pieter en Maiia Bu- taeyc. Klavcrstraat. 28. Candaele (doodgeboren). 29. Bouc- kaert Theresia, 63 j., werkster, geb. en woon, te Stcenkcrkc, cchtg. van Jan Vilse. 30. Du- too Ludovica, 51 j.werkster, geb. en woon, te Ilouthem. Wij hebben bemerkt dat het prc/en/te-bladje goesting heeft lapnamen uit to vinden, om, deukt liet wellicht, sommige leden der katho lieke partij te doen belachen. Wij zullen een dingen zeggen aan de be schermers van dat geuzenpapiet ke. Er zijn ver- schillige spo'namen hierin omloop die niet door de katholieken zijn uitgevonden, en door het volk aan zekere liberalen worden gegeven. Als 't prcten/<e-bladje in zijn systeem wil voort gaan, wij bulooven dan ook denzelfden weg in te slaan en te vragen waarom men zeker groot versland het licht van Veurne noemt en zijn zoon het licht dek lichten, en meerandere ■dergelijke. Wij zouden ook nog kunnen ge sprekken aanbalen, waarin zekere leden van zekere liberale tatniiien al hun veistand hebben bijeengelegd om le beslissen of de mensch wel ribben bezit, gelijk de kilvers er hebben. Einde lijk zouden wij kunnen den grrrrooten liberaal noemen, die, op aandringen zijner kennissen welke hem eenen toer speelden bij eene waarzegster is gegaan om zijne planeet te laten zegden, en na dat dit tnensch hem alles had uitgesponnen, wat de vriemlekens haar hadden ingegeven, lodderlijk zegde ja, dal is juist de .waarheid, dat alles is zoo voorgevallen! ■Ge zijl dus verwittigd, prch’/itht-bladjc, als gij lust hebt uw systeem voort te zetten, wij zullen uw voorbeeld volgen, en misschien zou den sommige liberale kopstukken later kunnen beklagen dat men ons gedwongen heeft zoo verre te komen. .Sterfgevallen. Den 13 Juli, M. Isacq, pastoor te Acrseele, overleden le Brugge, oud zijnde 51 jaar; den 23 juli, M. Vandenberghe, onderpastoor te Moorslede, in den oudeidom van 47 jaren; den 29, M. Debruyne, pastoor te Wytschaete, oud 64 jaren en 4 maanden; den 27, M. Franciseus Morel, priester te Dixmude, in den ouderdom van 69 jaren 2 maanden; den 27, M. Lodewijk Guppens, zaakiiandelaar en -oud- deui waardor te Dixniude oud 68 jaar. ter beschikking van onze onpartijdige burger vaders, om den gewaagden uitleg te geven. Alloiis, M. de Burgemeester, eene handvol, couragie, en do.’ ons hel pleizier ecus te, laten weien ivaaroin het Rapport ons wordt gewei gerd Lw ei gel bewaarder zal u hulpen en bij staan. Herziening der kiezerslijsten. Wij zijn aan hel tijdstip gekomen door de wel bepaald om de kiezerslijsten te herzien. Dit is een zeer belangrijk punt voor de katholieken, die mets mogen veronachtzamen om met zorg die lijsten na le zien, waarop de liberalen zoo vele personen doen brengen, mei kunstmatige middelen, en welke geen recht hebben erop le staan. Van den I tot den 14 Augusii zal bet eerste werk piaals hebben, namelijk de herziening der kiezerslijsten. Daarna worden de voorloopige ‘lijsten aangeplakl, te rekenen van 15 Augusii lol 30 derzelldc maauu, en zij worden den 3 September gesloten. Om kiezer ie zijn moot men betalen 10 Ir. voor gemecnlekie/.er; 20 fr. voor provinciale kiezer, en voor alge.neene kiezer, ’i is te zeg gen voor de Kamers, gemeente en provincie Ir. 42-32 directe belastingen ten voordeele van den Slaat. Men moet ook het jaar voor zijne inschrij ving de belasting betaald hebben en voor het volgende jaar aangeslagen zijn. Dat de personen, die recht hebben op de kie zerslijsten gebracht te worden, dus niet uitstel len zich lot het secretariaat van hel gemeente bestuur le wenden, want na 3 September worden geene iiisc.irijvingen meer aauv.iard en mag (demand die op de kiezerslijsten niet is ge bracht, deel nemen aan de kiezingen die volgens de vastgestelde lijsten zullen plaats hebben. Wij herinneren dus aan onze vrienden het herzieniiigswerk met zorg te doen. Niet alleen wal hel opbrengen van nieuwe kiezers betreft, maar degenen er te doen af verwijderen, die geen recht hebben er op te slaan. lerschillige tijdingen. M. Juliaan Andries, van Hooglede, te Veurne gehuisvest, oud leerling van het Bisschoppelijk Goliegie dezer stad, thans student bij de uni- versiteit van Gent, heeft zijn examen van kandi daat in de rechten atgelegd. M. Bené Feys, van lloogstaede, student' bij de universileit van Leuven, heeft zijn examen afgelegd van kandidaat in natuurlijke weten schappen 1' proef). Verleden zaterdag, in den voormiddag, is eene stoutmoedige diefte gepleegd geweest bij Gh. Bevriend', metser te Gortemarck, wijk Lan- tiarn. Be gestolenc voorwerpen bestonden in 240 frank in goud en 5 fr. in zilveren geld, dat in eene lade der kas lag, welke met den sleutel geopend was, alsook een zakuurwerk ter waar de van 33 fr een gouden vrouwenkelen, waarde 50 fr., drie gouden ringen waarde 56 fr., een diamanten kruis, waarde 70 Ir., en een paar oor- slihgers, waarde 30 fr. Het parket is ter plaats geweest en de plaatse lijke politie en de gendarmerie doen ijverige opzoekingen om de daders te ontdekken, welke lol althans vruchteloos zijn gebleven. Ateuice mode. Op het gebied der mode is uit I’arijs iets nieuws le verwachten. Be slepen van de japonnen der dames zullen verdwijnen; de dames, die in de mode den toon aangeven, dragen nu reeds kleederen die hare voelen doen zien. Eindelijk toch hebben zij de onmogelijk heid ingezien om zich vrij in lange, slopende japonnen te kunnen bewegen. Afgezien nog van liet stof dat zij opnemen, zijn de lange juponnen in huis, in rijtuig, op T spoor en op schip zeer ongemakkelijk, zoodal ten laatste het nut tige boven hel schoone zeo hel ten minste dien naam zal mogen dragen) zal zegevieren. Parijs heeft gesproken! L’afTaire est jugéc Voor T assisenhof van Brabant is tie zaak opgeroepen van l'Union du CrAlit. Hetjietrell hier de zaak ‘der gewichtige schriftvervalsching, misbruik van vertrouwen engcldonlvreemdingcn waarvan wij hebben gesproken. De voornaamste beschuldigde, Emerique, gewezen administra teur, bevindt zich, zooals men weet in de ge vangenis le Parijs; een ander persoon, in de zaak betrokken, Vandevin heeft zich gczelf- moord. De volgende beschuldigden verschijnen nu voor de assisen 1" Furth, gewezen admini strateur; 2* Dees, gewezen kassier; 3" Dewolf, gewezen secretaris; 4“ Vanderheyde gewezen bureelhoofd. Die zaak zal talrijke zittingen innemen. Onlangs is een vierling te Wieze geboren. De vier kinderen hebben niet lang geleefd; hel eene is na het andere gestorven. Uit de discussie in den Brug.-chen gemeen teraad blijkt, dat verleden jaar niet min dan vijf leerlingen uil hel internnet van ’t Atheneum dier stad de plaat hebben gepoetst. Ook al eene modelschool? De leerlingen des gesticht» van de Broe ders der Christelijke Scholen, fee Bergen, heb- eene schitterende zegepraal behaald in den algc- meenen prijskamp van het lager onderwijs. Er waren 300 mededingers; negen leerlingen der Broeders namen deel aan den strijd eu bekwa men zeven prijzen eu twee eervolle meldingen. In de mijnenschool van llenegauw werd het grootste getal punten behaald door den heer L. Legrand, oud leerling van hetzelfde gesticht, is dit nogmaals geen klinkend antwoord aan de stelselmatige afbrekers van het christelijk onderwijs? Verleden zaterdag zijn van Botterdam per stoomschip De Maasweder 22 religieuzen naar Amerika vertrokken, die uit Duitschland zijn verjaagd. Hel oogenblik van vertrek leverde een aandoénlijk looneel op. De geestelijke zusters waaiden met hare doeken ten afscheid aan het talrijk publiek, dal aan den wal stond en haar talrijke bewijzen van deelneming gal, en zongen toen een loflied tol God. Velen kwamen de tranen in de oogen en in luide en kernachtige bewoordingen sprak men zijne verontweerdi- ging over den verfoeilijken Pruisischcn Kuttuur- kamp uit. De vervolging in Duitschland. In Let pruisische bisdom Keulen, zijner nu 107 pa rochiën zonder pastoor. In een deel der parochiën zijn de herders weg gejaagd; een ander gedeelte van de pastoors is overleden en mag niet meer vervangen worden. Verders zijn schier allo kloosters en gestich ten gesloten, en bij de 200 geestelijken uit de kloosters, die hun ook met de zielezoi ge bezig hielden, zijn verbannen. In de andere pruisische bisdommen en is hel niet beter gesteld. Er beslaat een ontwerp, om oenen tunnel onder dezeeëngte van Gibraltar te leggen. Deze tunnel zou op de spaanscho kusten, op korten afstand van Algcsiras, geopend worden, cn op den afi ikaanschcn oever, tusschcn Tanger en Ceula uilloopeu. Het onderzeesch gedeelte van dit werk zal zich op 9 mijlen lengte uitstrekken. Op de plaatsen waar de zee het diepste is in de engte van Gibraltar, peilt men grond op 3000 voet. Wanneer men dus 300 voet afstand laat tusschcn het gewelf van den tunnel en den bodem van het water, dan zouden de werken uitgevoerd worden op eene diepe van 3300 voet, beneden den waterspiegel. De opvatters dezer groote onderneming, die reeds de noodige gelden hebben verzameld, denken dat de kosten niet boven de 4,000,000 p. st. zullen beloopen. In de omstreken van Genua, te Lestri- Ponenle (Balie), heeft zekere vrouw Perotti haren echtgenoot, gedurende zijnen slaap ver moord. Vervolgens heeft zij haren zoon, een vierjarig kind, gehaald cn hem genoodzaakt, nevens het lijk zijns vaders, te midden van eenen bloedplas, legaan neêrliggen. Na vervolgens hel huis geplunderd le heb ben, is zij gevlucht met haren minnaar, die waarschijnlijk haar tol deze misdaad had aange spoord. - Lit Dusseldorf (Duitschland) wordt ge meld, dal de oud-katholieke pastoor Kaiser lot de roomsch-katholieke Kerk is teruggekeerd en zich aan de valikaansche conciliebesluiten heelt onderworpen. Lit Home wordt aan het dagblad l’Unit n gemeld, dal de 11. Vader voortdurend de beste gezondheid geniet, cn dat de audienciën dezer laatste dagen, door hem verleend, talrijker dan ooit waren. Dit is hel troostend antwoord, dat wij g<- lukkig zijn meê le kunnen deden op de vei- ontrustende geruchten, die de liberale dagbiadi n omtrent den gezondheidstoestand van Z. II. deden loopen. De Amcrikaansche consul te Jerusalem is met eene ongehoorde snelheid, namelijk in 68 dagen, dc wereld omgereisd, cn had hij in 'e Slille-Zce geen onweer ondervonden, d,.n zou den 62 dagen volstaan hebben. In dit geringe tijdverloop had de onverschrok ken reiziger 25,000 mijlen doorloopen, waarvan 16,000 ter zee en 9000 te land, zonder rei g ongeval te hebben ondervonden. Vrijdag 3 Augusii om 5 ure na midd. g, ter herberg De Lei;e, be woond door Arseen Ghacrel, Gt pe n La re er pr. eli< i -- Voor eenen termijn van 9 j u en, in le gaan mot S T U M I E PricMtrrtiJke ïtc._ oemingen. Burgerlijke Mutial der mad Veurne. Geboorten, Sterfgevallen. VAN

De Veurnaar (1838-1937) | 1877 | | pagina 2