BPrh Mterlijke Heiioruihigeu. Mgr. »le Bisschop van Brugge heeft be noemd Pastoor teMeetkcrke, M. Valcke, onderpastoor Ramscappelle, (bij Nieuporl); Pastoor te Eerneghero.M. Tahon, onderpastoor van St. Pieters, te Oostende; Besticnier der 'Zusters van Liefde te Henle, M. Verriest, professor in klein Seminarie te Rousselacro. Onderpastoor van St. Pieters te Oostende, M. Moulaert, professor in 't klein seminarie van Rousselaere. Onderpastoor te Ramscappelle, bij Nieuporl, M. Banckacrt, coadjutor van M. den pastoor van Oudecappdle. Coadjutor te Oudecappelle, M. de Caesteker, priester in 'I seminarie. M. Boinpiiiloti, professor in 't Seminarie van Brugge, is benoemd tot ordinaire professor van zedelijke (iodsgeleerdheid in de katholieke Iloogescliool van Rijsel. M. Altons Schai laeken, subdiaken in 'tsemi- narie le Bmgge, is naar de universiteit van Leu ven gezonden om er zijne studiën voort te zetten. vooriaan beroofd was van de bescherming en de toelagen der gemeente, liet vrije geslicht bloeide voort, terwijl het officieel collegie slechts zeer ai mzalig was. De meerderheid van den gemeenteraad, heeft, met het oog op den toestand, eene aan zienlijke bezuiniging Vvillcn doen, door een ge sticht af'(e schaffen dat geen de minste reden van bestaan heeft. De Akademie van Frankrijk heelt dit jaar den prijs Monthyon (2000 fr.) voor deugdzaamheid toegekend aan Leocadia Lavarde, religieuze, bestierster van een werkhuis van den II. Vin- centius a Paulo en 2000 Ir. aan .M. Leroy, pas tor te St-Marcouf. Hel verslag was meesterlijk opgesteld en voorgedragen door Alexander Du mas, den bekenden zedeloozen romanschrijver. Wat dunkt er u van, liberalen, dat de Franschc Akademie, die zeker niet klerikaal is. als het waardigst erkent van bekroond te worden eene Zuster van i i'fde en eenen dorpspastoor, die twee figuren, welke gij geenc scheldwoorden genoeg naar het hoofd weel te werpen. dig terug voor iets, waarin zeer zeker het toe komstig geluk van hot kroost, de eigene rust en gemoedsvrede, de eer en de toekomst der gan- sebe familie besloten ligt.... Rechtuit gespro ken, is dat geenc dwaasheid? I.n dan voor de keuze des beroeps.... Ook hieiin ligi voor de ouders eene onmetelijke verantwoordelijkheid! Denken zij er wel ernstig aan, aleer hun kind op een handels- of werkhuis te plaatsen, welke omgeving hel aldaar te wach ten slaat? Doen zij zich moeite genoeg om te vernemen onder welk nieuw gezag, in gezel schap van welke lieden zij hunne kinderen bren gen? Daar, evenwel, is de bron van den voor- of tegenspoed, welke zal volgen; de bron van eindelooze bekommeringen of de aanvang van oenen klimmenden welstand onder allerlei op zichten. Er staat bij vele lieden eene groote hinder paal in den weg om de inspraak huns gemoeds lol bevordering van het heil hunner kinderen te volgen bet menschelijk opzicht Bij de voort durende verzwakking der karakters, in onzen tijd, is die kwaal reeds verre uitgebreid, maar er bestaat grond om te hopen dal zij aan hel verminderen is. Wij maken dit op uit den steeds toenemenden bloei onzer vrije katholieke scho len, welke, na iedere vacancie het getal hunner leerlingen merkelijk zien vergrooleii; uit het groot aantal nieuwe onderwijsgestichten, welke naast de andere oprijzen. Mocht het belang van een echt christen onder wijs en opvoeding, alsmede van de goede keu ze der werkplaats, meer en meer door het volk worden begrepen; de toekomst van het kind, van het huisgezin, van de maatschappij ligt er in opgesloten. (Fondsenblad). Ziehier wat het Journal de Bruxelles zegt over de afschaffing van het Mechelsch collegie De afschaffing van dit collegie zet de liberale drukpers in rep en roer. Onze tegenstrevers vinden om zoo te zeggen geenc hevige uitdruk kingen genoeg om hel gedrag al le keuren der elf raadsleden, welke tegen het budjet hebben gestemd. Het schijnt ons toe dat de liberale organen wat kort van geheugen zijn. Zij moesten zich herinneren dat, cenige jaren geleden, onder hel liberaal bestuur waarvan M. Broers ’t hoofd was, de stad Mechelen een zeer bloeiend, gepatron- ueerd colleg e bezat, dat met reden het vertrou wen tier famihen genoot. Welnu, wat deden de liberalen, den dag nadat zij er in gelukt waren zich meester le maken van het stadhuis? Een hunner eerste daden was de bescherming door het collegie genoten, weg te nemen, en tegen dit laatste eene concurrentie in te brengen, waarvan zij wonderen verwachtten, en dit door ten koste der belastingschuldigen, een ge meente- of liever een liberaal collegie le stich ten, dat gansch wereldlijk zou zijn. De katholieken van-,Mechelen namen alsdan het besluit, met behulp hunner eigene midde len, het St. Rombautscollegie te behouden, dat Het Collegie van Mechelen. Zoo als wij het woensdag gemeld hebben, heeft de gemeente-raad der stad Mechelen bet gcmeente-collegic algeschalt. De reden dezer afschaffing is niet moeilijk te vinden. Het col legie kostte aan de stad oneindig veel geld en het bracht zeer weing voordeel op. De liberale en geuzcngazelten vallen driftig uit tegen deze afschaffing. Als of zij de katholie ken groolen spijt wilden aandoen, verkondigen zij datde liberale partij op hare kosten een col legie gaat slichten om de coucurenlie te doen aan hel katholiek collegie van Mechelen. Bravo, zoo moei hel zijn! Indien de liberalen collegien willen betalen, zoo als de katholieken hel doen, daar legen zal niemand iets te zeggen hebben. Maar is bet niet belachelijk dat men in eene stad, ten koste der gemeente-kas, een li beraal collegie op de boenen houdt? Is het niet tegenstrijdig met alle beginsels van recht en rede, dal men de katholieken dwingt de kosten te betalen van een onderwijs dat niet overeen komt mol hunne godsdienstige overtuigingen? Er is iets zoo juist en zoo rechtvaardig dan dat elke denkwijze bare scholen oprichte en onderhoude. De katholieken bezitten talrijke scho len die zij met hunnepenningenopgcricht hebben, zonder dat hel land ol de steden daar voor een duit hebben moeten tusschenkomen. Waarom doen de liberalen ook zoo niet? De vrijheid be staal immers voor hun zoowel als voor ons. Maar die mannen verstaan geenc vrijheid. Alle dagen vallen zij uil legen de katholieke scholen en van eenen anderen kant cischcn zij dal de katholieken hen helpen om de liberale scholen slaande te houden. Is dal niet belache lijk? Een Anlwerpsch gcuzenblad schrijft Dal er wel een tijd zal komen, dal de li beralen den klerikalen zullen kunnen toeroepen onderhoudt uwe pastoors en kerken op uwe eigene kosten, wij stemmen er geen centiem meer voor Wie zal er dan staan gapen, en wal zult gij dan zeggen? Deze geuzenvraag is licht te beantwoorden. Als die tijd zal gekomen zijn, dan zullen de Belgische katholieken allemaal kunnen zeggen Geuzen, betaalt gij zelven de contribution aan Staat en gemeentewij, katholieken, wij ge ven geen duit meer! Ziedaar het antwoord 't Is kort en eenvou dig, hé l'crNclilllige tijdingen. Een koninklijk besluit van den 23 augusti bemachtigt de kerkfabriek Van Cortemarck de begiftiging en verdere schikkingen te verzaken die haar betreffen in het testament van sieur Bruno Pollet, landbouwer aldaar. Deze gift be staat uit 3 hectaren 31 aren land in Cortemarck. Itidien wij wel ingelicht zijn, zegt de Cot.rrier ile Brnj-elles, is liet M. de ridder Itu- zelto, thans arrondissemeiHs-commissaris te IJper, die M. Vramboui als gouverneur van West-Vlaandercn zal opvolgen. De, militianen der lichting van 1877, die in de maand Juni laatst ingelijtil en nu in ver lof zijn, zullen uilgenoodigd worden om hunne regimenten, den 1 October aanstaande, te ver voegen, op welken datum hun diensttermijn be gint te tellen. Zestien leerlingen der normale school van Brugge hebben hel onderwijzersexaam afgelegd; t wee hebben een diploma, van 1" graad beko- komen, vier een van 2" en tien een van 3" graad. Onder de gediplomeerden van 1" graad, bevindt zich M. A. Vermast van Alveringhem, en ouder degenen van 3" graad M Stanislas Pd, van Veurne. Don 13 september aanstaande, zal in hot gouvernementshotel te Brugge, de aanbesteding plaats hebben der uit te voeren werken ter be planting der zomerwegen langs de baan van Oudecapelle naar de Nieuwe Heiberg. Het bestek beloopt tol 2,383 fr. le Rijsel zijn valsche o flankstukken met de bceldienis van Napoleon lil en In t jam tal van 1808, in omloop. Zij zijn iets zwaarder dan de gewone stukken. - Ie Duinkerkezagen twee kinderen, een lOjarig knaapken en een 7jarig ineisken, die naar hunnen vader, die opzichter is op de scheeps- limmei vveri, eten droegen, onderweg makkers, die op een vlot nabij de Oostkant speelden. Hel kwam in hen op, deel aan 'l spel le nemen doch niet zoodra was hel meisken op hel vlot, of zij verloor hel evenwicht e:i viel m water. Hel knaapken sprong haar ter hulp zonder zich le bedenken, en verdween insgelijks. Een doua nier die hel van verre zag, riep om hulp. Daar op kwamen twee werklieden uil de tiniuieiwerf le voorschijn; zij sprongen in 'twateren haalden elk een der kinderen er uit, die gelukkig beide nog in leven waren. En wie schelst dan de ver stomming van een dezer mannen? Hel was de vader zelf der twee kinderen, die zijn eigene dochter had gered, en wie dcszelfs makker ook zijnen zoon in de armen oveigaf. Men verbeelde zich zijne aandoening. In den nacht van 23-24 dezer, rond 3 ure s morgens, hebben twee dieven met geweld een der vensterluiken opengebroken van hel huis lleursel-Demeeslcr, horlogiemaker en juweel- verkoopèr le Rousselaere, en zijn er in gelukt, na eene ruil te hebben gebroken, 21 der schoon ste en kostelijkste gilelketens er door te trek ken. Door een der zonen verrast, die door hel gerucht opgestaan was, namen de booswichten de vlucht, hunnen buil medenemende. Het ver lies bedraagt 3,391 franks. Onmiddelijk werd de policie verwittigd, en zij en de gendarmen waren op de boenen, zoch ten overal, doch ontwaarden niets. Personen verklaarden later dat zij twee kerels hadden le gemoet gekomen langs de kalsijde van Corte marck, schuimende van zweel en er verlegen uitziende, waarvan de eene roste was. Te Corlemaick heeft men hun den eersten trein zien nemen die naar Duinkerke rijdt; de policie heeft overal depcchen gezonden, doch ter onzer kennis is hel niet gekomen dal ade opzoekingen «enigen uitslag hebben gehad. Men schrijlt uil Iseghem Dinsdag, rond 1 uur 's inorgends, werd hel volk der hofstede Babilioen, ter stede, ijlings gewekt door de kreten help, help, dieven, dieven! geslaakt door eenen man dje hevig op de hoeve klopte, liet volk stond haastig op en bevond zich voor Karei Allewaerl, dienstknecht bij de gebuur- vrouw, weduwe Cousine. Allewaerl, die uiige- pul scheen, liet zich op eene bank neervallen en deed zoo goed bij kon verslaan dal liij eti zijne meesteres op hun aardappelveld, waar zij de wacht hielden, overvallen waren geworden door vier kwaaddoeners; dat hij er in gelukt was te vluchten maar dat zijne meesteres nog in lijm den der schelmen was. Babilioen en zijn volk liepen haastig naar het veld, door den knecht aangeduid. Zij zagen er geene dieven, maar vonden er de weduwe ten gronde liggen. Zij was dood! Up baar hoofd droeg zij sporen van gewelddaden. Zij had aan de borst eene ga pende wonde loegebraebt met een snijdend tuig. Niet ver van het lijk vond men eene blaas pijp. Men veronderstelt dat het met deze blaas pijp is dat de ongelukkige vrouw werd dood geslagen. Het parket van Kortrijk is woensdag morgend ter plaats geweest, om een onderzoek te doen. Tot nu toe zijn de daders dier moord onbekend. Te Poperinghe is dezer dagen de bliksem op het telegraaf bureel gevallen, zonder schade te veroorzaken. Die beambten, die er zich in bevonden, werden omver geworpen; zij hebben hel gelukkiglijk met den schrik ontstaan. Een briefschrijver bericht aan den Cour tier de l'Escaul, dal, wat de liberale bladen ook zeggen, de extasen van Louise Lateau, op iede- ren vrijdag, nog altijd aanhouden. Wij begrij pen dal dit aanhouden de liberale bladen erg hindert; maar wat er aan te doen! De vrijdenkende geleerden uit alle landen en vooral uil België, hebben lijd genoeg gehad om dat buitengewoon geval le onderzoeken en te ontleden en allen zijn met hangende lip en velen met beschaamde kaken, teruggekeerd. Niemand van de liberale wetenschap heelt, tol nu toe, den toestand van Louise Lateau kunnen uitleggen en men moet zich bepalen niet domweg te spotten. Maar tusschen spotten en bewijzen is een groot verschil, en het eerste loont alleen dat men met bewijzen kan. M. de minister Malou, heeft thans de ko zijntjes en men vreest dal die ongesteldheid oorzaak zijn zal dat hij de eerste mis met zal kunnen bijwonen van zijnen zoon, die le Leuven in hel Jesuietenorde is getreden t» i» het be- gin van September zijne eerste mis celebrecren zal. De minister van oorlog is insgelijks onpas- Mia

De Veurnaar (1838-1937) | 1877 | | pagina 2