I Eene werkstaking, nu te vreden zijn Eene werkstaking, en dien ten gevolge ook de troebels, zijn weer onder de koolmijners in liet walenland uitgeborsten. De werklieden wei geren te werken, beletten anderen brood voor vrouw en kinderen te winnen, bieden weder stand (‘ii dreigen gewapend op te trekken. De De werkstaking heefl onrustwekkende verhou- dingen genomen, bij zoo vei re dat men het noodig heefl geoordeeld eenige bataljons infan terie, 2 eskadrons larmiers en een groot konli- gent gendarmen ter pinals le zenden. De gendarmen hebben gebruik moeten maken van hunne wapens. Twee gendarmen zijn ge kwetst geweest, twee werkstakers gedood en meer andere gekwetst, waarvan er reeds overle den zijn. Waarom protesleeren de geuzengazetleu ook niet legen de tusschenkomst en het handelen der troepen? Toen de oproer te Antwerpen en elders, tij dens de kiezingen. in de straten brulde, en vreed zame menschen beleedigd en eigendommen ver nield werden, wilde men van gbene troepen; men noemde dal «politiek dat was de indigna tion sponlanée, en nu keuren zij goed dal men ongenadig op werklieden schiet! Die handel wijze der geuzengazetten is niet een beetje logiek dieven, welkers bebloedde kle»«deren hel ge recht in hare opsporingen zullen dienstig zijn. Woensdag laatst, ’s morgens rond 0 ure, is de Zweedscbc tfriemasïliark Hele, kapitein Landgreve, geladen met hout, komende van lleruosand en bestemd vuur lloufleuig ter hoogte liet pretenliebladje heefl over eenige weken gezegd dat de kloosters ware werkhuizen zijn, waar men alle slach van ambachten uitoefent en nu drukt bet twee maal rekewijs dat de klooster lingen luiaards zijn, egoïsten en opelers der weiklieden! Knoopt dat nu aaneen, als ge kunt! Het preienliebladjc zon veel beter doen dat potje gedekt te laten; wam liet is maar al te wel geweten dat er in Veurne liberale huizen zijn, waar de dienstboden slechter voedsel hebben dan de jachthonden. ICcclitrrlijhe liroidjk. Zijn door de korroclionncle rechtbank van Vemne veroordeeld Zitting van den 22 september. Desitnticl Leo nard. werkman te SI. Jan, bij Uper, lot 1 maand gevang, voor brand veroorzaakt le hebben in eene hoovim brhoorende aan Pieter Blomnie, landbouwer te Woumeii. I Debergh Julius, dienstbode; Gilles Alfred, land bouwer, beide le Rexpocde; Barbry Leo, dienstbode te Banibcke. en Derycke Hendrik, molenaarsknecht te Oostcappel, elk tot 8 dagen gevang, voor slagen en wonden op lleiua Defever, huisvrouw Deearnez, te Bcveren. Degomtne Roedolf, daglooner te Beveren, lot 15 dagen gevang, voor slagen op Reina Delever, en lot 20 fr. boel, voor braak van mobilaire voorwerpen, i ten nadeele der zelfde. Kinoo Alexander, werkman te Oostcappel, (ot 1 maand gevang en 26 fr. boet, voer kwaadwilliglijk le velde wassende vruchten of planten afgesneden of vernietigd le hebben, ten nadeele van de echlgenoo- ten Ducornez. en l’icler Vandermarlrer, tw Bcveren. Saniyn August, werkman le Veurne, lol 15 dagen gevang en 50 fr. boel, voor beleedigingen jegens den p(dicie-commiss.iri< van Nienporl. Kinoo Alexander, voornoemd, 1“ tot 3 maanden gevang, voor braak van afsluiting in het huis van Frans Quaoclaws, te Bcveren, en 2“ tot 20 fr. boet en 5 dagen gevang, voor braak van mobilaire voor werpen, ten nadeele van dcnzelfden. Glaeys Hendrik, kleermaker te lloogslaede, bij verstek, tol 1 maand gevang en 26 frank boel, voor smaadwoorden en bedreigingen jegens den veld wachter van lloogslaede. ter gelegenheid der uitoe fening zijner bedieningen. Depeslel Joseph, aardewerker le Damme, tot 26 fr. boet, voor slagen op Joseph Vandewacter, her bergier tn Nieuport Sohier Victor, landbouwer te Weslvletercn, 1° tot 50 fr. boet of 8 dagen gevang 2" lot 30 fr. boet en de verbeurte van zijn geweer, voor jacht in verboden lijd en zonder wapendraagrechl. PrieMterliJke lleuormtugen. Mgr. de bissclióp van Brugge heelt benoemd Pastoor te llclkyn, M. V ramhout, onderpastor van Weslrooselieke; Onderpastoor te S.e. Walburge, te Brugge, M. Coppiclers, onderpastoor van Dadizeele, in vervanging van M. Vrnhove, die, om gezond heidsredens, zijn ontslag gevraagd heeft; Onderpastoor te ladizeele, M. Wyseur, on derpastoor van Blankcnberghe; Onderpastoor te Blankcnberghe, M. Büs- schaert, professor vin’l collegte St. Louis, te Brugge; Onderpastoor van St. Mich iels, le Roussc- laere, M. Soete, onderpastoor van Aertrycke; Onderpastoor te Aertrycko, M. Rommel, on derpastoor van Wercken; Onderpastoor le Wercken, M. Wambeke, coadjutor van wijlen M. den pastoor van Helkyn; Onderpastoor te Wotroosebeke, M. Goderis, professor in t eollegie van Poperinghe. De cerw. Pater Vander Hofsladt, 5. J. le Kort rijk resideerende, is missionnaris benoemd in de nieuwe kerk van O. L. V. van Lourdes, te Ooslacker. der gemeente Ghyvelde, (Frankrijk), op hel gtrand geslegen. Er. woei een zware lu ie? van liet noörd-noord- westen. De uitkijk der reddiiigslalie yan, het ge kuchte de Panne, het gevaar vei meebénde van de ekwipagie van het opvarende schip, deed aanstonds al de manschappen van den reddings dienst verwittigen. Eenige oogenblikken nadien werd de boot te water gebracht en tien moedige mannen roeiden de schipbreukelingen ter hulp. Daar de baren der onstuimige zee .gedurig over het dek van hel. schip kwamen gerold, oordeelde kapitein Landgreve dat het geraad zaam zoude geweest zijn, aangezien het opko men der lij, met zijne ekwipagie het, schip le verlaten. Met zijne acht manschappen daalde hij in de reddingsboot, welke gedurig aan wal kwam te Ghyvelde, alwaar de gerédde zeelieden aan stonds alle noodige zorgen bekwamen. Volgens hel algemeen gevoelen zal hel schip niet meer kunnen gelicht worden en moet als verloren aanzien worden. - Het publiek wordt verwittigd dat de door- duizend, ja tien duizend keeien raden .en zoeken en ui) nt zub ge er op Komen. Hel prelenliebladje verklaart nrbi el orbi dat de eerste christenen die, onder bel zwoerd van Nero, martelaars gestorven zijn, dal zij Wat waren zij? Hat zij LIBERAL,EN waren En Nero dan, hij was katholiek zeker? hoe anders mogclijk! Eu de priesters dan, en de bisschoppen, die in Duiiscliland’ en in Zwitser land, op onze dagen, in ballingschap gezonden of in ’l gevang geworpen worden, dal zijn li la r.den, en vou Bismark en tutti quanti dat zijn katholieken! I u de P nis danEb welde Paus is I.berd'il! en Vfcloi-E nmanuul is katholiek! Zeg dal vens aan uwen hertlap M. Laurctil, van Geut, pretenliebladje, en gij zuil eene groote oorveeg krijgen en ge zult hebben wat gij verdient. I er korten tijd waren er in eene herberg van Veurne verscheide groot»' verstanden die bezig waren met den theologant te spelen, juist gelijk liet prelentiehladj»' zoo geem doet. Het was uitvallen tegen de biecht, lachen met de af laten, met de 1111. Sacramenten, enz., enz. Al met ecus vragen zij aan eenen t-envoudigen hovenier die hij hen zal. en geheel hun gesprek aanhoörd had. niettegenstaande liet hem gewel dig legenstak, wal hij daarover dacht. Eli wel, Karei, zegden zij. is dat niet.goed geredeneerd? wal zegt gij er van Hoort, zei Karei, ik heb woensdag laatst twee zwijus gekocht en ik ga cr seffens naar gaan kijken; want ik beu liever bij twee zwijns dan bij eenen lieden trop. En Karei betaalde zijn glas bier en ging naar buis. En de liberale theologanten stonden daar te kijken, zoo als men zegt, met hunnen mond vol tanden z’haddcn bunnen buik vol! Over oen paar jaren weigerden de geuzen van het stadhuis van Antwerpen de bijdrage der gemeente te betalen in de jaarwedde der pries ters die het godsdienstig onderwijs geven in den Atheneum en de middelbare school dier stad, en schrapten de som uit het budget. Den 2 februari II. schreef de bestendige de putatie van ambtswege die sommen weer op hel siadsbudgel, als moetende betaald worden, ingevolge de wet. De geuzenraad, over dat vonnis ontevreden, deed een beroep bij hel gouvernement eu nu daar ook is hij veroor deeld. Di' Monitenr van zaterdag deelt een ko ninklijk besluit mede van den 4 september welk de mm dwilligen tot hunnen plicht terug roept en het ben ep van den anlwerpschen gemeente raad niet annneemt. Zuilen de stadhuisgeuzen ^'ettelijke Henlui ten. Bij koninklijke besuiten van den 10 septem ber zijn benoemd tot ontvangers der direkle belastingen. Te Alveringhem, .V. E.-J. D’Hoore, thans te Wnlveringliein, teWulveringhem, M. A.-J.- S-A. Sarton, thans e Nëchin (Henegauw); le lloogslaede, M. L-L.-E. Declercq, thans te St. Denys. Een koninklijk lesluit van den 22 dezer bemachtigt 1" het geneentebestutir van Merc- kem eene som te leenei van -40,200 fr. om eene brug te maken over der User; 2" hel bureel van weldaad der zelfde gemeente, titels der open bare belgische schuld 4 1/2 le verknopen, om deze leening aan de gemeente te doen. VerMChllligc tijdingen. Het parket van Veurne is, dinsdag 18 dezer naar Dixmude geweest, otn ecu rechterlijk onderzoek, in te richten over eene belangrijke diette van waschgoed, gepleegd in de bleèkerij dier siad. Er zijn eenige huiszoekingen gedaan geworden, die voor zoo veel wij weten geen uitslag geleverd hebben. In den nacht lusschen I” en 18 dezer, hebben kwaaddoeners, in de weide palende aan V;iu de hotstede van Francis Opsomer, landbouwer 1 le Merckem, een kalf ter weerde van 150 franks en 9 maanden oud, met een mes atgemaakt. Zij hebben omtrent negen kilos vleesch en de lever ervan ineêgenom*n. Men is op zoek i.a.ir de tocht langs de brug gelegen op hel Gravensas 1 te Nieupoort, gedurende eenemaand, le rekenen van den 25 dezer, zal onderbroken worden. - De koningin en eéne der koninklijke prinees'sen hebben zich den 17 dezer in bede vaart naar Scberpenheuvel begeven. Den 18 dezer, heeft de opening plaats ge had van de vkue kostelooze school der Zusters van Sl. Jozef, die geduiende veektIg jaiiex i.axg te Oostende hel kosteloos onderwijs aan de meisjes der werkende klas hebben gegeven, en uit lou teren partijhaat, uit haat tegen d»)n godsdienst, door het geuzenbesluur dier stad aail de deur zijn gezel gewórden. Woensdag der verledene week is de echt- genoole De Necker, te Gouckelaere, van. een z.evemlen zoon bevallen. De koning heeft het peterschap aanvaard en wet»l bij den doop door den burgemeester der gemeente vertegenwoor digd. Z. M. heeft, volgens gewoonle, aan de ouders eene gilt van 150 fr. gedaan. - Karei Dm Grande, van R^usselaere, de woeste landbouwer die, voor eene nieligheid, een kind van 6 jaren zoo.zeer mishandeld beeft, dal het in weinige dagen bezwek»,'ii is, indoor de korrektiotinele rechtbank van Kortrijk lot een jaar gevangzilling veroordeeld. Eene geneeskundige maatschappij is te Brussel geslicht, door een zeker getal notabe- i len van hel geneeskundig korps, met hel doel om de oorzaken der sterfte en de omstandighe den die het meest invloed maken op de open bare gezondheid, vasl te stellen. De volgende annonce bevindt zich in dc Etoile Beige Een jongeling, nog een tamelijk groot ver mogen bezittende en van eene zeer goede eer-1 biedwaardige familie; van eene zeldzame en groote schoonheid zijnde en een onberispelijk ge drag hebbende, oud 30 jaar, begeert in bet huwelijk te treden met eene zeer achtbare juffer. I Zich te bevragen in het O/lice de Publicité. Als Adonis, die nog een groot vermogen be zit, bij middel van eene annonce béne vrouw moet bekomen, dan zouden wij vreezen dat er daar een vliegje op zit. Een bind van Douai meldt dat een persoon dier stad in zijn kiekenkot eet) ei gevonden heeft dat 8 centimeters lang is en er 19 in om vang heeft, dus 6 centimeters doorsnee bet het weegt 150 grammen, terwijl een gewoon ei cr niet meer dan 50 weegt. Als hel maar geen kwakkelci is? De nieuwgesticïite Kalboliekg Iloogcscho- len van Frankrijk hebben reeds schitterende uitslagen bekomen. Meest al de leerlingen, die zich voor de staatsfaculteiten of voor de gé- mengde jurijs hebben aangeboden, hebben i» hunne examens gelukt. Zóó meldt men onder ander dat van de 71 studenten in de Rechten bij de Katholieke Hoogcschóol van Angers, 0- zijn aanveerd geworden; voor de Staalsfacul-j teiten te Rijsel is dc uitslag even góéd geweest- Eer het liberalism in Italië de overhandhad gewonnen, waren er in dat land niet ïncer dan Iwaall duizend gevangenen. Volgens de opgaven van hel gouvernement zelven, zijn ér nu reeds en huldig duizend booswichten achter de grendels. En nog staan de dagbladen vól van nieuwe misdaden en schelmstukken, waarvan de daders niet opgezocht of ontdekt worden. Dus het liberalism verbetert, beschaaft, ver-

De Veurnaar (1838-1937) | 1877 | | pagina 2