ziener i Wettelijke IBesluiten. Dc Moniteur van vrijdag deelt een aantal be vorderingen en benoemingen mede in de Leo poldsorde, voor diensten bewezen aan het on derwijs. Onder de nieuwe ridders bevindt zich’ de eerw. heer kanonik B. Van Hove, vitmrir-gene raal van het Bisdom, oud geestelijke kantonale en bisschoppelijke schoolopziener. Deze wel verdiende onderscheiding, den geleerden voor stander van onderwijs en opvoeding te beurt gevallen, zal door zijne talrijke vrienden, ken nissen en oud-leerlingcn van het gansche bis dom met innig genoegen vernomen worden. M. Germain, provinciale lagere schoolop ziener is insgelijks lot ridder der Leopolds orde benoemd. Bij koninklijk besluit van 2!) september is M. Menstrui, roomsch-katholiek priester, benoemd door Mgr. den bisschep van Brugge, aanveerd tot bei geven van hel godsdienstig onderwijs in d middelbare school van den Staat en het koinuklijk atheneum te Brugge. Vcrschilllse tijdingen. Men meldt dat eenigc engclsche financiers aan hel Belgisch gouvernement de concessie gevraagd hebben, om, teN’ieuport, cene haven van eersten rang te' mogen maken. Zij ver plichten zich, voegt men er bij, deze werken in 10 jaar te voltrekken. Maandag hebben de Melomancn een uit stapje gedaan naar Alvcringhem, alwaar ze ge- samentiijk met het muziek van Avccappcllc, door onzen volksvertegenwoordiger M. Visart, waren uitgenoodigd. Het klein muziekaal feestje dat op het kasteel plaats had, is uiterst wel ge lukt en het onthaal der muziekanten was er hartclijk en vriendschappelijk. Hel geschut van het kanon kondigde de aankomst en aanwezig heid der feestgenooten aan en toen liet af scheidsuur geslagen was, werden twee ballons de lucht ingezonden. Donderdag is Anna Depescr, weduwe van Ludovicus Devloo, sedert 14 september 1828, te Stavele, in den gezegenden ouderdom van 101 jaar, 4 maanden en 23 dagen, overleden. Men meldt ons uit Clercken en Woumen, dat het rotten van een gedeelte der aardappelen is vergoed door den overvloed die in oie ge meenten en in de omliggende dorpen gewassen is. '•Maandag 1.dezer heeft te Brugge, de plechtige inhuldiging van M. den ridder Hu- zelte als gouverneur der provincie plaats ge had. De troepen van liet garnizoen en de bur gerwacht waren onder de wapens en de gansche stad was te been. Hel feest was echt prachtig en door zijne blijde houding toonde het volk dat de nieuwe gouverneur reeds voorat zijne ge negenheid had gewonen, misschien wel om dat hij de tegenkanting verdiend had van de Brug- sche geuzerij. Bij de aankomst van den trein in de statie, werd M. de gouverneur ontvangen door M. den burgemeester, drie schepenen en den se- kretai is. Toen do stoel het lokaal van den katholieken kring voorbij trok, werd M. de Huze te met eene luidruchtige eerebetooging begroethoe den en zakdoeken werden in de lucht gezwaaid en geestdriftig wcérgalinde de kreet van Leve onze Gouverneur! door de gansche straat. M. Huzetle is in bet provinciaal hotel ont vangen door de overheden der provincie. Zijne verschijning aan het balkon, veroorzaakte cene nieuwe ovatie die langen tijd de markt deed weergalmcn van het luide feestgejuich. De geuzen, nijdig over het goed onthaal welk M. Huzettc genoot, en hem willende ver dacht maken, hadden uitgestrooid dal hij geen vlaamsch kende, en beschuldigden de katho lieken Brugge te willen verfranschen. Hel volgende, zegt een blad van Brugge, diene tol bewijs van de leugens der geuzen Een werkman, is bij M. den gouverneur ontvangen als ondervoorzitter van den werkrechtersraad, en de anlwoorde die M. den gouverneur in goed vlaamsch gat, was nog zoo lang als de aanspraak. Zaterdag 27 October zal te Brugge de beraanbesteding plaats hebben der uit te voeren werken voor de beplanting van de zomerwegen, langs den weg van Oudecappcllc naar Alve- ringhem. De aanlnedingsschriftcn moeten in de post besteld zijn den 24 October, ton laatste. Met genoegen merken wij op dat de bel- gisrhe Illustratie, welke haar 10" jaargang in- gelroden is, steeds toeneemt in schoonheid en fraaie uitvoering van gravuren, die in alle opzichten met die van het buitenland kunnen wedijveren. De tekst is altijd even belangwek kend als boeiend. Wij meenen vooral de aan dacht onzer lezers te moeten vestigen op de chromolithographic, welke gratis aan al de geabonneerden wordt gegeven en op dc 50 buitengewone prijzen, welke aan de oplossing van den in het eerste nummer voorkomenden rebus verbonden - zijn. Nooit is grvotcren hongersnood beleefd dan die welke nii het zuidelijk deel van Oost- Indië verwoest en ontvolkt. Heeds zijn er anderhalf millwen(l) menschen van honger om gekomen, en van milloenen anderen, indien zij in ’t leven kunnen blijven, is de gezondheid voor altijd gekrenkt. Men heelde zich in, schrijft men van, ginder eenk talrijke bevolking tot ge raamten vermagerd, die zich in ontvlcesclide beenderen en slappe gewrichten voortsleept, met bevende slem on van alle wilskracht be roofd, en nog slechts in liet bezit van hel naakte leven.In Noord-en Midden-lndië dreigt de toestand dezelfde te worden. Heeds vallen dc menschen dood in de straten, schrijft men uit Bengalore, eene stad dier streken, cn sterven er 13 h 20 menschen eiken dag... van honger en gebrek. geiikahtcij. Men schrijft ons int Lcdeberg aan bet Fond senblad van 3 October Gister rond 6 ure ’s na middags, bad te Lcdeberg de begraving plaats van eenen v e k- inan. Terwijl dc pastoor in de kerk dc gebeden over den doode zegde, stond er een kerel, net gekleed, luidop te vloeken, te spotten en den priester na te doen.... Een kerkbediende ver zocht hem te zwijgen, maar hij weigerde, en ging voort door zijne grove beleedigingen den lijkdienst te stooren. Verontwaardigd over zulke baldadigheden, sprong een persoon toe, nam den kerel bij de kraag en stak hem buiten. Dc politie, verwittigd, kwam toegesneld en leidde den onbeschohen geus naar hel bureel van den commissaris, waar er proces-verbaal werd opgemaakt. Zulke schurkerijen mogen niet ongestraft blijven Wij durven hopen, dal men eene strenge toe passing zal doen der wetsbepalingen, bij artikel 143 van ’strafwetboek vastgestcld, en welke den smaad, door woorden en daden aan pries ters, in <le uitoefening hunner bediening, met eene gevangzitliiig van 14 dagen lol 6 maanden en eene boel van 26 tol 300 francs straft. Volgens wij vernemen, zou de belccdiger een een zekere G. Debacts zijn, en deel maken van de geuzenvereeniging van Lcdeberg. De liberalen zijn kapabel te zeggen dat dc priestei geprovokeerd heeft. Onze lezers hebben waarschijnlijk nog ont houden, boe wij bet verleden jaar klaagden over het opmaken der kiezerslijsten, ’t Is waar, vol gens liet zeggen en schrijven onzer tegenstre vers, waren de lijsten met vaderlijke zorg cn de grootste onpartijdigheid opgesteld, cn*wie bel tegenstrijdige dorst staande houden, was niet wcerdig onder dc hooge bescherming van dc liberale kliek te leven. Nogtans hoe ouder men wordt, hoe grooter geus, zegt het spreekwoord, en ’(schijnt dal de liberalen van Veurne cn van geheel bet arron dissement niet verbeteren met ouder te worden. Dit jaar hebben die gastjes nog een beetje slim mer te werke gegaan dan verleden jaar, en voor zeker verdienen zij een bloemtje van dc franc- maconslogien van Brussel en elders. Verleden jaar was de gemeente-sekretaris van Veurne op (ie lijsten gebracht, als gedeleguccrd door zijne moeder, terwijl zijd broeder reeds te Alver inghern was gedeleguccrd geworden twee persoonen die op verschillige plaatsen kiezer zouden geweest zijn in plaats van öën. Dit jaar zijn er twee hoeren van bet arrondis sement, en dan nog mannen te midden van dc wetten grijs geworden, die op twee verschillige plaatsen Is kiezer zijn ingeschreven. De eene is il. Van de Velde, griffier der rechtbank van Veurne, die als kiezer stond op de lijsten van Via en op die van GEst; de andere, M. De Mey, die als kiezer was aangeleekcnd op de lijs ten van Nievpokt en ook op die van Gext. Man nen, die zooveel versland hebben en in bun graf zouden kruipen, moest er iels onrechts gebeuren, hoe hebben zij dal kunnen gcdulden? En, ;i propos van M. Van de Velde, er is nog al iets aardig gebeurd in het stadhuis van Veur ne. M. de advokaal Leger, van Geut, vroeg, door de tusschenkomsl van een derden persoon, op ons stadhuis, een ccrlifikaat, om te welen of M. de grellier zijne verandering van woonst wel degelijk had gevraagd. Men was niet verplicht zulk certilikaat af te leveren, daar de vraag niet officieel was gedaan; nogtans was hel een kleint je dien heer te voldoen, en zonder de minste beleefdheid heeft men zijne vraag van kante ge wezen. Doch, dal is het minste; zie hier wal er kuriess mag schijnen en een allerkleinste ge dacht geven ran (Ie administratie onzer stadhuis mannen. De heer, door M. Leger afgeveerdigd, begeeft zich naar de bureelen van het stadhuis en vraagt om M. den sekretaris te spreken; M. de sekre taris was op de bureelen niet, hij was in stad, zoo antwoordde men. Hij begeeft zich naar het huis waar hij zekere inlichtingen zal ontvangen, en hij verneemt daar dal M. de sekretaris naar Oostende is. Hij keert weder naar het stadhuis, zegt dat de sekretaris uit stad is gegaan, en vraagt om den gedelegueerden sekretaris te spreken. Niemand was gedelegimerd, zoo zegde men hem. Bij gevolg, de zaken van stad moeten wachten lot dal het M. den sekretaris belieft t’huis te blijven. Proficiat aan de stad voor zul- ken sekretaris! Maar ’lis nog niet al. ’s Anderdaags keert die heer voor de derde maal terug naar het stad huis; hij vindt M. den sekretaris en stelt hem z jne traag voer. Antwoord kon hij niet krijgen; M. de sekretaris ging eerst raad vragen, en ran wien, peinst gij? Aan burgemeester of schepe nen? Neen, maar aan M. den griffier Van de Vel de, van wien er kwestie was. Was er dan op b< t stadhuis niemand bekwaam om de zaak te be slissen? Wij weien hel niet; in alle geval de se kretaris moet een klein gedacht hebben van zijn eigen zelvcn en van hel schepencollegie. Als die heer nu voor de vierde maal naar Int stadhuis weerkeerde, kreeg hij dan nog voor al zijne moeite eene weigering. Moet men voor zulke kleine zaken vier maal naar het stadhuis gaan, eer men antwoord kan bekomen? Waarli k de zaken der stad zullen goed vooruitgaan en worden allerbest opgepast! Maar, om van de kiezerslijsten rooi Is te spre ken, verleden jaar weigerden de liberalen twee katholieke kiezers, door hunne moeder gedele- gueerd, op de lijstca te brengen, omdat hun vader niet lang genoeg overleden was. Dit jaar hebben de liberalen op de kiczeislijslen twee mannen van hunne soort gebracht die juist in Tzcllde geval of nog slechter waren. Natuurlijk hebben de katholieken gereklamecrd recht voor iedereen en ware gelijkheid! Om dat hunne reklaam zou wettig zijn, moesten zij offi ciële bewijzen hebben door M. den burgemee - t -r geleekcnd. De katholieken kenden hun recht, en M. Behaeghel werd, door lusschenkomst van den deurwaarder Despodl en namens dc wet, ge sommeerd zijn handteeken op de stukken te schrijven. Hij teekende een der stukken zoo wel, dat zijne pen door het papier schoot en een scheurtje in den aki tot eeuwige gedachtenis achterliet. Men spreekt ons nog van eenige andere punt jes, waarop wij later misschien zullen weder- keeren, om onze lezers te stichten over de han delwijze der liberale kliek hier tol Veurnc en in Veurnainbacht. een kursaal aan T einde der Vlaandcrenstraat. Hebben zij recht gedaan? Neen? Zij maken eene nieuwe stad, den ondergang van T oud Oostende. Gratis konden zij een kursaal, een pier krijgen van den heer Birch. En zij bouwen een kursaal van meer dan twee miljoenen Zij hebben ge leend vier miljoenen! waarvan als intrest jaar lijks te betalen is, 70 jaren lang, 14!) duizend franks, dat is te zamen 13 miljoen en half! Eertijds betaalde men voor hel onderwijs der knechtjes 8,115 fr. Nn betaalt men 49,000 fr. Dus 40,883 fr. meer. Eertijds betaalde men voor hot kosteloos on derwijs der meisjes, 2,800 fr. Voor de nieuwe meisjesschool zal men nu, om te beginnen, ten minste 12,000 fr. betalen. Dus 9,200 fr. moer. Schepene Maryssael en schepene Van Clecm- poel hadden voortijds elk 1000 fr. ’s jams. Nu is hun pensioen 2000 franks! Dus iedcrmaal deze gekozen werden, ’t is 24,000 franks in zes, jaar, uil den zak der burgers, voor die twee kostbare mannen! Zij hebben nieuwe lasten uitgevonden Op de voorlanden. Op de stoelen van den zeedijk. Op de venditien. Op do verkoopingen van gezouten visch. Zij hebben de Contribution opgeslagen 13 ten honderd op de gi ondlasten. 18 ten honderd op In t personneel. 20 ten bondi rd op het patented echt. Ziedaar de weldaden van het liberaal stads bestuur van Oostende! -- I

De Veurnaar (1838-1937) | 1877 | | pagina 2