1 grondslagen dezelfde hoedanigheid benoemd I van - Klx-fi IlMsiap; wish ’i Slof van Cassatie Het hof'van Cassatie heeft eene beslissing ge nomen inzake van kiesrecht, die zeer'gevoelig zal werken op de kiezerslijsten voor 1878. Het heeft namelijk dezen grondregel toege- In de Liberté treilen wij het volgende feit aan da', niet in een klerikaal land of in eene kle rikale slad, maar te Bern, in hel geliberali seerde Zwitserland gebeurd is. Een klein meisje, dal door hare ouders op eene onmenschelijke wijze gekastijd was, werd door den vader naar de openbare school terug gebracht mei verzoek aan de onderwijzeres haar voorbeeldig te straffen. Dezy» deed zich geen tweemaal bidden en sloot het meisje in eenen kelder op, waar zij den geheelen nacht moest doorbrengen, ben volgenden morgen vroegen de scholieren naar het kind en toen zij, na de noodige inlichtingen ontvangen te heb ben, in den kelder gingen zien, kwamen zij er verschrikt uit, roepende Huseli ist todt! (Ro- salie is dood lie arme kleine was inderdaad van koude en schrik overleden. Niet een liberaal blad heelt dit feit lot nu toe amigehaald, maar ook die onmenschelijke onder wijzeres was geene schoolzuster of klooster- iiou liet geval van den iiachlelijken dief Van den Plas, die als schildersbaas met negen knechten en gepatenteerde koopman in koleuren, als algemeene kiezer op de antwerpsche kiezers lijsten is gebracht, is niet het eenig bewijs van de eerlijkheid der lijsten door (ie geuzen opgemaakl. He katholieke bladen van Antwerpen halen er nog eenigc aan en onder andere Zekere Constant Smits staat sedert 30 sep tember 1876 op de lijsten met een jaarlijksch traktement van 3400 fr. Welnu, die modelkiezer is veroordeeld omdat hij liet mijnen dijn van zijnen meester niet wilde erkennen. Zijn meester, voor de recht bank geroepen, verklaarde dat zijn bediende niet 344)0 fr., maar enkel negen honderd frank won. Smits was dus een valsehe kiezer; hij had eene patent van 3400 tr. en won ter nauwei nood het zout in de boter. Op die zelfde lijsten treft men nog den naam van eenen geus aan, die vrijgesteld werd van de militie uit hoofde vankrankzinnigheid Om een ander bewijs te geven hoe wonderlijk de kiezerslijsten er samengesteld zijn, haalt men aan dal een magazijnier van een der grootste liberalen van Antwerpen, in een certificaat aan- geteekend staat voor 3500 Ir. Welnu, die mag- zijnier is maar een hulpmagazijnier hij wint dus zoo wat 10 fr. daags, terwijl de eerste magazijnier openlijk verklaard heeft maar drie [rank daags te winnen. Een andei kicsmirakel Gladzakken tot kiezers maken is geene groole kunst, evenmin als minderjarigen dat cijfer toe kennen een valsch cijfer, en de toer is ge speeld, zou Bouvier zeggen. Maar de Antwerp sche geuzen kunnen echter veel meer'. Lees liever Over 2 1/2 jaar stierf te Antwerpen een scheepskapitein, gehuwd en kiezer. Men zou denken dat daarmee alle kiesrecht voor dien naam vervalt? In 't geheel niet! Die naam blijft nog altijd op de geuzenlijst; maar men beeft den voornaam gesteld vanzijnen broeder. Die laatste kiestuil hoofde van de patent betaald door de iceduire van den scheepskapitein!... Verder beeft de Eseaut van Antwerpen reeds een hondertal namen medegedeeld van liberale patroons die aan hunne bedienden (jongens van voor in de 20, wien men vineger een nieuwjaar van cenige honderden franks in de hand stopte) 3400, 3500 en 3600 frank jaargeld betalen, al traktementen die recht geven op eene patent van 42 fr. en eenlimen en dus die gasten tol algemeene kiezers maken. Ie die lijsten treffen wij namen aan van kler ken bij broodbakkers, klerken bij kleermakers, boekhouders van restaurateurs, surveillanten op liberale drukkerien, klerken bij koperslagers en daar is er zelfs een, zegt men, klerk mul 3500 fr. traktement, bij zijne moeder dieals minne de kinders in de luiders gaal doen! Voegt daarbij nog al de valsehe kiezers in klerken, cominissionnariscn, makelaars, valsehe pachters, enz., in dubbel op de lijsten ge schreven, en gij zult een gedacht hebben van de eerlijn heid dm' Antwerpsche ge izen in het sameiislcllen der kiezerslijsten, en peinst dan ecus hoe diep eene partij moei gezonken zijn die mannen opscharlelt, gelijk Vanden Plas, Smits en meerandere, om in do kiezingen van Juni en •october 1878 te kunnen zegepralen!.... ^cchterlljko BAronijk. Zijn door de korrectiomicle rechtbank van Veurne veroordeeld Zitting van den 20 december. Crommeecke Frans, aardewerker te Sl. Jooris, en Dubois Frans, aardewerker te Damme, elk lot 26 fr. boel, voor sla gen en wonden op bodewijk Debaels, aardewerker Alaldeghcni. Mam y Karei, bijgenaamd Schuiflclaere, aardewer ker Ie llper, lot 1 maand gevang en 26 fr boel, en Debboudl Eduard, werkman te Maldeghcm. ook lot 1 maand gevang, en 26 fr. boet, voor scheldwoor den, bedreigingen en verbod aan de werklieden van te werken, niet het doel om de daghuren te doen opslaan. Gvvaert David, aardewerker te Lellinghe, tot 8 da gen gevang, voor slagen en wonden op bodewijk llennebert. Hennacrt Pieter. visseher te Adinkerke. en Hen- drycks Karei, werkman te Houthulst, elk lot 100 fr. boot, voor ja< hl met stroppen. Declcrck Emma en Declerck Lucia, zonder beroep, te Rousbrugge, elk tot 1 fr. boet, voor rooverij van beelrapen, op het land van sienr Ma^on. Zitting van 21 dec. Aesaert Philippus on Ae- saerl Hendrik, daglooners te Lombarlzyde, elk tot 8 dagen gevang, voorslagen en wonden. Decork beonardus, landbouwer tn Wcstvleteren, tot 10 fr. boet, voor wonden op Achille Gheldof, van AVestvleleren. Bojtdeweel Gaspaard, werkman te Wnlveringliem. tol 8 dagen gevang, voor belendingen uitgesproken tegen den veldwachter van Wulveriugliem, in de uit oefening zijner bedieningen. Vilain Henri, werkman te Coxy de, tot lOOfr. boet, voor jacht met stroppen. Leroy Serafin, vtsscher tc Avecappolle, tol zeven maanden gevang en 26 fr. boel, voor diefle, te Duin kerk»?, van een geolieden mantel, een voorschoot, 2 paar mouwen en een zeildoeken broek en 2 potten ansjovis, ten nadeele van Polijdoor Coussaert, vis- scher te Wulpen. pastdal de bijvoegclijkc aangiften wegens eene der vier grondslagen van hel personeel, dit is 1° huurwaarde, 2" deuren en vensters, 3° haardsteden en 4’ huisraad, gedaan na den eer sten april des jaars, niet meer kunnen belast of aangenomen worden, indien de aangever geen rekwest deswegens heeft ingediend aan de be stendige deputatie, binnen de drie maanden na den dag, dal iiij een waarschuwtngs-extrakt van den ontvanger der plaats zal bekomen hebben, wegens eene belasting, onverschillig van wel ken aard (grondlasten, personneel of patent), waarvoor hij op de eerste of algemeene rol zon aangeslagen zijn. De wel van 5 juli 1871, artikel 8, schrijft zulks voor. Wanneer men na eersten april een huis gaal bewonen, of hel geial deuren en ven sters vermeerdert, of ecu groeier gelul haarste- den in genot neemt, ofwel zijnen huisraad ver meerdert, is men leswegens geene bslaseting voor de negen loopendcmaanden verschuldigd. Hel is dus zeer redelijk dal de aangiften, ge daan in den 2, 3 en 4 trimester des jaars voor een dier grondslagen, die men alsdan komt be weren reeds van in den eersten trimester in bezit te hebben gehad, worden van de hand gewezen. Natuurlijk zal hetzelfde grondbegin worden toegepasl voor de aangiften van patent of bij voegsel van dalem die gedaan zijn geweest na den 1 april, door personen, die reeds op de eerste of algemeene rol waren aangeslagen voor eene welkdanige belasting. Immers, wanneer men een bedrijf begint na 1 april, belaelt men slechts voor 9 maanden; na 1 juli voor 6 maanden en na 1 october voor 3 maanden: dus voor hem, die na een dezer datums komt beweren door eene aangifl, dat hij reeds sedert I Januari dees of geen beroep uit oefende of zulke jaarwedde trok, is het zeer aan nemelijk dat zekere formaliteiten voorgeschevén worden, en dal die aangifl zoo maar niet goeds moeds als kiescijns aanvaard wordt. Evenwel, wanneer het voorschreven rekwest aan de deputatie binnen de drie maanden na de uilvocrbaarverklaring van de eerste rol slechts zou vereischt worden bij de aangevers, die op gemelde rol voorkomen, om bel even voor welken aard van belasting, en geenszins bij de aange\ers, die hoegenaamd nog geene belas tingen aan den Staal schuldig waren, dan zou zulks eene schreeuwende onrechtvaardigheid daarslellen, die niet te spoedig door eene verandering aan de wet van 5 Juli 1871 zou kunnen worden toegehrachl. Daar, voorzoo verre wij meenen, het hof van Cassatie in hel arrest, waarvan kwestie, over dit punt niet gehandeld heeft, zijn wij nog on bekend hoedanig de toepassing van dit art. 8 in zake van laattijdige patcnlaangillen zal ver staan worden. --- X <*rrchllli»e tijdingen» Lij koninklijk besluit van den 15 december, is M. E.-E.-D.-V. de Stappens, thans ontvan ger der douanen on accijsen te Adinkerkc-slalie, benoemd tot controleur der direktc belastingen van 4' klas te Oostvletcren. M. C.-L.-J. Gerards, brigadier der douanen, is bedoemd tol ontvanger der belastingen te Abeele-dorp. - Lij koninklijk besluit van den 19 decem ber is M. F. Degrave benoemd tot schepene tc Eggewaeriscapjiellc, in vervanging van M. II. Moenaert. M. Arthur Dobbolaerc, van Veurne, is be noemd tot .f commis bij het provinciaal gouver nement te Brugge. M. P. Dctney, ingenieur van 2d* klas tc Nieuport, is in dezelfde hoedanigheid benoemd te Brugge, en is te Nieuport vervangen door M. Bourgognie. In den nacht tusschen zaterdag en zondag laatst is eene diefte van ongeveer 500 kilo grammen aardappelen begaan, ten nadeele van sieur F. Gliyselen, landbouwer te Steenkerke, langs den steenweg naar IJper. De vermoede (lader, zekere Josephus Vandermeersch, van Steenkerke, is aangehouden. Hij wordt verdacht eenige dagen vroeger eene poging tot diefstal van kiekens gepleegd tc hebben ter zelfde hoeve. De genaamde Dekcyzer, geboren te Hand- zacmc, oud rond de 16 jaar, bakkersgast te ollinchove, is aangehouden en alhier in het ge vang gebracht. Hij wordt beticht van zware aanslagen op de eerbaarheid van het driejari1’ meisje zijns meesters, en van het kindje op de gloeiende sloof gezet te hebben, waardoor hel deerlijke wonden heeft bekomen. Mgide Bisschop heeft zaterdag morgen de volgende wijdingen gedaan l<d priesters MM. Alois Betlens, van Dcer- lyk, Cijriel Buysschaert, van Kortrijk; Leopold Claeys, van Oostende; Karel Crevils, van Zarren; Hendrik Deckmyn, van Rousselaere; Alois De- lohelie, van Iseghem; Arthur Depauvv, van 'Voumen, Gustaaf Desmcdt, van Ardoye; Alois Devaere, van Denlerghem; Pieter Garmyn, van Proven, Maurice Maus, van Brugge; Pieter Roe lens, van Cortemarck; Julius Rootsaert, van Ise- gbern; Jan Slabbinck, van Coolkerke; Gustaaf \andeputtc, van Iseghem; Arthur Vander- mcersch, van IJper; Edmund Vaneeckhoulle, van Ardoye, Adolf Vanlurberghe, van Pilthcm* Desire Vermeersch, van Ploegsleert. 7u/ Diakens MM. Frederik Dcbackcre, van act maerde, Jan Deleyn, van Lapscheure; Edu ard Demeyerc, van Brugge; Ilubrecht Deruyter, van Lelhnghe, Arthur Destoop, van Rousse laere; Felix Devos, van Lichtcrvelde; Medard Dewaele, van Lichtcrvelde; Jozef Dugardvn van Brugge; Alfons Duquesnoy, van Meenen'; René Neuville, van Stavele; Pieter Nullens, van Ise ghem; Emicl Parmentier, van Oostende; Eduard Permeke, van Poperinghe; Alfons Plouvier, van Oostende; Alfons Scharlaekcn, van Brugge- Hen drik Vanbiervliet, van Boussclacre; Po’lidoor Vandermeulen, van Thielt; Eduard Vanhoutte van Zuyenkerke; Alberic Vanliere, van Kortrijk' Lendiik Verheust, van Bisseghcm; Anaslasc \crmecsch, van Dixmude. Tot Onderdiakens MM. Vital Bicbuyck, Tieghem; Emiel Buysschaert, van 'Kortrijk- Emiel Camerlynck, van Reninghelst; Adolf Claeys, van I hielt; Pieter Declerck, van Coxyde; Medard Dcmoldei, van Eggcwaertscappelle; Alois Dcschryver, van Lichtcrvelde; Hendrik Dewilde, van Rousselaere; Jozef Dilger, van Brugge; Gusiaaf Legein, vim Rousselaere; Hen drik Pypc, van Gheluwc; Emicl Vandewalle, van Emelghcm; Vital V'alckp, van Tieghem; Camiel terschave, van Pervyse; Thomas Matthews Bath (Bisdom Newport England). 3 lleeren hebben de kleine orders on 34 de II. Kruin ontvangen. Ziehici de aangeboden gedaan voor de onderneming van de tweede en laatste afdeeling van den steenweg van Oostduynkerkc naar het strand. Bestek 31,475 fr. MM. Jan Bacscn, te VVynghcne, 24,947 fr.; P. Deswaïte, te Nieuport 25,170; Emm. De- cloedt, te \eurne, 26,635; Am. Jaequeloodl, te Oo^eiide. 28 f). Verslraetc, te Bainscap- pelle, 28./00; P. Schcirsen, te Pervvse, 29,000; Victor Scoyer, te Seneffe en K. belporte, tc Nieuport, 29,490. Hebben aangeboden voor de steen- en vloei- weiken aan den trekweg der vaart van Plas- n:!ai Nieuport, waarvan het bestek 2u,000 tr. bedraagt MM. p. Verstraete, te Ramscappelle, 23.240 fr.; A. Jacqueloot, tc Oostende, 23,246; J. Bac- stn, te VVynghcne, 23,347; P, Dewarte, te N’ieu- I

De Veurnaar (1838-1937) | 1877 | | pagina 2