l Veurne, Juli 1878. No 1763. jnar. 34c de kieswet moeten I>e kiezingen van Antwerpen. In de kamers is eene krachtige reclamatie in gediend legen de kiezingen die den 11 juni 11. te Antwerpen hebben plaats gehad. De onderteckenaars vragen j te vernietigd door twee buieden van stemopne- I I Anspach tot verslaggever heelt genoemd, niet zulk eene rechtsverkrachting in de Kamer j De laatste heeft eene lange samenkomst gehad hunnen post zijn om deiyelijk onrecht uit al naat, o\er dezelfde kiezingen. laiheralc Hervormingen. De Fédération libérale, dat is de bond waarvan meester Bara, voor zijne benoeming tot minister, voorzitter was, heeft aan de leden der Wetge ving eene nota gozonden, volgens welke de vol gende hervormingen aan de kieswet moeten toegebracht worden 1" Stemming bij alphabetische orde 2* Afschaffing der belasting op de gemengde paar den en huurpaarden; 3” Schatting der meubelen, wanneer men veronderstelt dat de verklaarder die, met een in zicht van kiesbedrog, geschat heeft op de vijf voudige huurwaarde; 4n Toekenning aan den huuraar, der per soneels belastingen voor welke hij aangesla gen is. 5’ Afschaffing van het certificaat der meesters, waardoor het gemeen recht ten nadeele der com miezen wordt te buiten gegaan. G° Verbod van voor den kiescijns mede te rekenen, de belastingen betaald door do per soenen die, zonder vergelding, een huis van den Slaat of’ van de gemeente bewonen. 7’ Wijziging van het artikel krachtens hetwelk de personeele belasting en de patenten slechts wor den medegerekend voor zooveel zij bestaan krach tens verklaringen ten laatste den ‘SI Mei ingediend. Men herinnert zich het geschreeuw en getier der geuzerij, toen de nieuwe kieswet door den heer Malou werd voorgedragen. Het was eene part ij wet en geheel het geuzcnleger moest er tegen opstaan. Wat zullen wij nu zeggen van het boven staande plan, waarvan do Federation libérale de verwezenlijking eischi? Indien het moest door- gedreven worden, zou men nog nooit eene on rechtvaardiger parlijwet gezien hebben? De belasting op de mixte- en huurpaarden zou men maar vlakweg afschaffen, waarom? Om daardoor het stemrecht te ontnemen aan eenigc honderden wettige kiezers, die men verdenkt katholiek te zijn. Daarentegen zou men eenvoudig de voorzor gen wegruimen, welke de wet neemt, om eenigszins de kolossale vervalsching der kie zerslijsten, bij middel der commiezen met 3500 francs jaarwedde, legen te gaan. Iedereen weet dat te Antwerpen het getal der jongelingen die, om kiezer te zijn, een patent hebben genomen van 3500 francs jaarwedde en nog de helft dier som niet verdienen, verbazend groot is. De enkwesten welke daarover hebben plaats gehad hebben het bewezen. Welnu, wat vraagt men? Dat iedereen die vei klaart 3500 francs te winnen, zonder onder zoek als kiezer zou aangenomen worden, terwijl men van den anderen kant aan het strengste onderzoek zou onderwerpen de personen die, volgens hun recht, bestatigd door het hof van Cassatie, hunne meubels zouden geschal heb ben op vijfmaal de huurwaarde. Niet alleen zou men de verklaringen aannemen van de jonge geuskens, die 3500 fr. tractemcnt opgeven, maar daarenboven zou men bun loe- lateu dio verklaring te doen op ieder tijdstip van hel jaartal was het pas voor de kiezing. Men begrijpt dat de onbeschaamdheid niet verder kan gedreven worden; ook twijfelen wij met of hol ministerie en de meerderheid zullen weten mot wien zij te doen hebben, indien zij durven vooruitkomen. Onze vrienden zullen op De Wamlre, verslaggever van den Sc- j 1 sl nnnt avai’ npynifno Vtavinnrnn hunne krachten te bestrijden en te verhinderen. Dit blad verschijnt den Woensdag, onmiddelijk na de graanmarkt. Inschrijvingsprijs, 5 fr. sjaars; niet de post 6 fr. Annoncen 20 een timen per regel. Rechteilijke eerherstellingen 1 fr. Een nummer 15 cent. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 20 fr. het 100. Men schrijft in bij BONHOMME-RYCKASEYS, drukker-uitgever, Zwarte Nonnenstraat, Nr 4, te Veurne. Het libernllsm en de Vrijheid. Indien men de dag- en weekbladen der libe rale partij moest gelooven, dan zou er in de liberale wereld niets heiliger zijn dan de vrijheid. Immers, in al wat zij schrijven komt men onver anderlijk en tot vervelens toe de woorden van vrijheid, van vrijgezindheid, van ontslaving en andere groote holklinkende machtspreuken te gen, die gebruikt worden om de ware strekking van ’t liberalism te verbergen, dat is zijne zucht naar dwang en verslaving eenigszins te verduiken. Vele kortzichtige lieden laten zich door die zoetsappige taal verleiden, al te lichlveerdig hechten zij geloof aan 't geschrijf van de penne- knechten der logic, die voor zending hebben, door bedrog, door leugen en laster ai wat goed en edel is in ’t slijk te versmooren. Indien dc schrijvelaars er eens op nadenken, moeten zij dikwijls, zoo zij nog een gevoelig geweten bezitten, voor hunne eigene leugentaal blozen. Waar is de vrijheid in T liberalism zelve? Zij beslaat daar nietalles moet gedwee bukken voor de bevelen der logic; alles moet zwichten voor hare oppermacht. Wal in den grooten raad der logic beslist wordt, dat dient onveranderd door 't liberalism aangenomen en uitgevoerd te worden. En waar vinden wij eenigc vrijheid in de wcrkdid'gc uitingen van 't liberalism?’t Is u onmogelijk eene streving van liberalism aan te duiden, die zou bcheerscht zijn door vrij heidsliefde. Eene partij, die alleen uit dwang cu drukking bestaat, moet natuurlijk in hare werkan dcnzclfden dwang, de zelfde drukking doen doorspiegelen dat is onvermijdelijk. Daarom ook vinden wij in T programma der geuzen of liberalen verzuchtingen naar den ver plichtenden soldatendienst, naar T verplichtend onderwijs. Buiten dit willen zij vrijheid der an ders denkenden geheel en al onder de voelen treden; de vrije uitoefening van den Godsdienst verhinderen; de burgerlijke vrijheid aan de geestelijken ontzeggen en aantal van kiezers, ten prolijlc van T liberalism, het wettig kies recht ontfutselen. Zictdaar wat de vrijheid in ’t liberale kamp beteckcnt, op welke wijze zij die willen hul digen. En hebben wij, lol waarmaking van T reeds bewezene, in de liberale vereenigingen van Brussel en elders geene kandidaten weten over boord werpen, enkel en alleen omdat zij vrij wilden blijven in hun denken en handelen? En zouden er geene duizenden feiten aan te slippen zijn, die op eene onloochenbare wijze de onver draagzaamheid en verslaving van 't liberalism kenmerken Dwang! immer dwang! is hunne leuze.- Slavenen allijd slaven en veel slaven! dal is hunne vurigste begeerte. En zoo’n bekrompene geesten spreken van <lcn Syllabus, dien zij niet kennen of begrijpen, en willen aan iedereen wijsmaken dal de ka tholieken op T politiek gebied slaven zijn! Bij ons wordt dc ware vrijheid, dc vrijheid voor 'l goede gehuldigd en aangeprezen, eene vrijheid die goede en kloeke vaderlanders vormt, eene vrijheid die't vaderland versterkt in zijne zeden en gebruiken. Onze godsdienst zelf leert ons dat dc vrijheid de eerste behoefte van den mensch is en deze, zonder de vrijheid, zijne wcerdiglicid verliest. Bij 't liberalism echter vinden wij alleen eene vrijheid voor dc aanprikkeling der kwade herts tochten, eene vrijheid om anderen ie kwetsen in hunne dierbaarste gevoelens en om onder haren dekmantel de gewelddadigste slavernij uil te voeren en aan te moedigen. Alwie onpartijdig redeneert en dc politieke strevingen van beide pat tijen in den grond nagaat, zal, ondanks zich zei ven, de ware vrijheid in katholicism vinden en de inkwisilie in 'i liberale kamp. Dit zal ons vrijheidhatend-libcvaal min is- tcric weldra beioogen. Den 23 dezer is de buitengewone zittijd der Wetgevende Kamers geopend' Tol hiertoe heh- I hen de zittingen geen belang oogelcverd. De A. De goedkeuring van Liidkcns, ten onrech- verificatie der kiezingen is afgcloopen.- behalve s' - (jjg (]C1. kiez.ng van Ant.vcrpen, tegen welke ming, voor andere redens dan de toekenning eene ernstige tn zeer krachtig opgestelde re der roode kleur aan de kandidaten der meeting. B. De wijziging van het getal stemmen aan iederen kandidaat toegekend en van het cijfer der volstrekte meerderheid, ten gevolge der deelneming aan de stemming van persoonen welke het recht niet hadden daaraan deel te nemen, of der weigering personen tot de stem ming toe te laten. Tot staving van de aangchaaldc beweegrede nen geeft de petitie twee reeksen van betwist bare feiten op, en eindelijk worden als bijvoeg sel de volgende lijsten medegedeeld 1° Van de kiezers welke door het hof van cassatie waren afgcschrabt en niettemin aan de kiezing hebben deel genomen, omdat de arron- dissemenls-commissaris, zonder rekening te houden van de beslissingen der justicie ver waarloosd had deze kiezers van de ofïiciele lijst te schrabben. 2” Van de kiezers die door het hof van cassa tie waren behouden en geen deel aan dc kiezing hebben genomen, omdat de arrondissements commissaris hunne inschrijving op dc lijsten had verwaarloosd. 3° Van gemeente-kiezers, in wiens voordeel geene vraag van inschrijving op de algemeene lijsten was gedaan, maar die als gemeentekiezers betwist zijnde, als zoodanig behouden werden door eene beslissing van het hof van cassatie, bevattende dezen malenden misslag behouden als algemeene kiezers en die, dank aan dien mis slag, op de lijsten ingeschreven en lol de stem ming toegelaten zijn. i* Van kiezers, wier zaak op 11 juni, en dat vóór 1 mei, hangende was voor het hof van be roep, en die, ofschoon zij niet op de lijst van ’t vorig jaar waren ingeschreven, deel genomen hebben aan de kiezing, in strijd met art. 56 van hel kieswetboek, enz. enz. Uil dezen korten uittrek blijkt duidelijk dat er ruim stof genoeg is om de kiezingen van Ant werpen te vernietigen; dc middels door de Ant- wcrpsche geuzen, de partij der eerlijke lieden gebruikt, om de meerderheid te behalen, zijn waarlijk ongehoord. Zullen Kamer en Senaat gehoor geven aan de rechtmatige eischen der Meeting? Dal valt grootc- lijks te betwijfelen; indien echter de liberale meerderheid der beide Kamers dc onwettige handelingen der Antwerpsche geuzerij goed keurt, dan zal het maar zijn nadat zij door de antwerpsche kamerleden naar verdienste zullen geschandvlekt worden. Alzoo zal M. De Wael, dc nieuwgekozene der geuzerij de gelegenheid vinden om de werking van de partij der eerlijke lieden voor het land te verdedigen. Dc parlementaire commissie door de Kamer gelast met den opstel van ’l verslag over de ant werpsche kiezingen, is samengesteld uil MM. Crombez, Vandam, Pely dc Thozóc, de Zerozo, Anspach, Lefevre en Bockstacl 4 libeialen en 3 katholieken. Dc senaloriale commissie gelast met het on derzoek derzelfde kiezing bestaat uil 12 liberalen tegen 9 katholieken. De Etoile beige meldt, dat dc kommissie der Kamer gelast met het onderzoek der kiezing van Antwerpen, besloten heelt tol de geldig verklaring der kiezing van M. De Waal, en M. De laatste heeft eene lange samenkomst gehad DEVEURNAAR 4 r - inr.TFJOTLW - M. August Pil, van Pxilinchovc, oud leerling van ons bis schoppelijk collega, komt, met onderscheiding, zijn examen in filosofie en letteren (dubbele proef) af te leggen voor den jurij der katholieke hoogeschool van Leuven,

De Veurnaar (1838-1937) | 1878 | | pagina 1