jaar. Veurne, 21 Augusti 1878. 1766. de graanmarkt. Inschrijvingsprijs. 5 fr. ’sjaars; met de post 6 fr. Annonceh 20 cenlimen per regel. Bij ministerieel besluit van den 20 aug. is de opening der jacht vastgestcld op 27 dezer. I Woensdag is met de onbeduidende meerderheid van o stemmen (04 legen 59) de wet gestemd waar bij aan twintig duizend kiezers het stemrecht wordt Dit blad verschijnt den Woensdag, onmiddelijk na c, o._.-i - QA .nn Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Een nummer 15 cent. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 20 fr. het 100. jjen schrijft in bij BONHOMME-RYCKASEYS, drukker-uitgevcr, Zwarte Nonnenslraat, N' 4, te Veurne. die zekere cijns- of bekwaamheidsvoorwaarden vervullen. De voornaamste steden zullen volgens lijsten stemmen; Madrid zal acht afgeveerdigden kiezen, Barcelona vijf, Sevilla vier, enz. De voor waarden van kiesbaarheid worden niet veranderd en de kandidaten die zonder in eenïg distrikt gekozen te zijn, in vcrscheide plaatsen, welke maar een afgeveerdigde te kiezen hebben, een totaal cijfer van minstens 10,000 stemmen zul len hebben verzameld, zullen als gedeputeerden in de Cortez mogon zetelen. De koning der Nederlanden heeft de wet ge- teekend op hel lager onderwijs, waardoor alle godsdienstig onderricht uit de scholen wordt verbannen en tegen welken maatregel niet alleen de nederlandsche katholieken, maar ook dui- zende protestanten verzet hadden aangeleekend, door in massa te peütionneeren aan de Eerste Kamer en aan den koning. liet Amst. Algem. Ilandelsblad voegt er echter bij, dat de wet een slotartikel bevat, volgens hetwelk dezelve eerst zal kunnen in werking worden gesteld op een tijdstip dat door den koning nader zal worden bepaald. De Nederlandsche koning heeft al dus gebruik gemaakt van zijn recht, de ten uit voerlegging eener wet, die zooveel afkeuring bij het 'volk heeft ontmoet, onbepaald te ver dagen. waren en met den volgenden trein weer vertrok ken zijn, schreeuwden leve de gouverneur! Van de statie tot aan Simon-Stevenplaats bleef het publiek koud; hier en daar, doch zeldzaam, werd een hoed opgelicht. Voorbij het Simon- Stevenplaats begon het publiek te schuifelen dat hooren en zien verging en van tijd tot lijd steeg de kreet op leve Ruzette. Het muziekkorps der burgerwacht gelukte er niet in het geschuifel te verdooven, dat, wij herhalen het, tot het mi nisterie, niet tot M. Heyvaert gericht was. Voor de Concorde, de katholieke vereeniging, hield de stoet stil, en waarom dal? Hier had dan ook een onbeschrijfelijk looneel plaats; het geschuifel werd heviger; de burgerwachten staken dreigend hunne gewoeren omhoog; ook stokken en parapluies werden opgestoken, kortom, men vreesde daar een slecht oogenblik. Men bereikte eindelijk het provinciaal gou vernement, waar de receptie plaats had. M. Heyvaert, was koud, droog en stijf jegens alle kollegies die hem kwamen komplimen- teeren. Geen enkel vriendelijk woord, geen woord uit' het hart. M. Heyvaert steunt enkel op de macht. ■gen, die legen eiken •dedigd worden. Er is Inhaling te Brugge. De Patrie van Brugge deelt een wijdloopig artikel mee over de installatie van M. Heyvaert, als gouverneur te Brugge en wijst er op dat de brutale, aanvallende, driftige politiek, welke het ministerie-Fi'èro invoert, jammerlijke gevolgen zal en moet hebben. Het is zeker dal M. Rolin, in decs geval, ge handeld heeft niet als een politiek man, maar als een man zonder doorzicht. liet is wel op dien minister dal de belreurensweerdige feiten neer vallen welkeer hebben plaats gehad. Er hebben, zegt de Patrie van Brugge, tooncelen van buitengewoon geweld plaats gehad; de prefekt M. Rolin is uitgejouwd en geschuifeld gelijk een ministcrieele van 1829. Wij betreuren die droevige gebeurtenissen; zij zullen nooit onze goedkeuring hebben, omdat wij de orde bovenal willen; maar de verant woordelijkheid valt teencmaal op het minis terie. De eene brutaliteit, gaat het blad voort, heeft de andere opgevolgd; de daden zijn in het ministerie door woorden opgevolgd. Ook M. Heyvaert had wijselijk gedaan, in aanmerking van den toestand der gemoederen, rustig bezit te nemen van zijne positie, in plaats van dit ge- druischinakend te willen doen. De versiering der straten, zegt bet blad, was nul. De statie was binnen en buiten met gen darmerie, infanterie en burgerwacht bezet. De schepcne, M. Ronse, was gelast, bij afwezig heid, dén nieuwen gouverneur te ontvangen; hij was vergezeld door MM. Cauwe, baron van Crombrugghe en den gemeentc-sekretaris. Ver der bevonden zich daar de kommandant der provincie en de Senateur met dén stem, M. Boyaval. De trein van 5 ure bracht M. Heyvaert aan; volgens de Patrie, was hij bleek en blijkbaar ver legen; zijn uniform scheen op verre na niet nieuw. Het schepenkollegie heeft den gouver neur ontvangen, volgens voorschrift van liet de kreet van messidor jaar XH. M. Heyvaert heeft geantwoord, dal bij het ecus is met het gouver nement en dat hij in dit laatste zijne kracht put ten zal; hij rekent op de medehulp der over heden. De groep heeft in verschillende rijtuigen de statie verlaten en de burgerwacht heeft eene politieke manifestatie gemaakt, die echter wei nig opgang bad. ’t Was koud, ijskoud. Een dertigtal personen, die mee van Brussel gekomen Eïe koning <c Brugge. Het weder was maandag morgen ongunstig voor de feesten, doch na den middag, klaarde het op. Er was veel vieemd, en veel vreemd-» soorlig volk, blauw volk, zegde men te Brugge. De bevolking was kalm, doch het misnoegen tegen de ministers over de afstelling van M. Ru- zette was nog niet gestild. Ten 10 t/2 ure zijn.HH. MM. de koning en de koningin aangekomen. Zij werden goed ontvan gen; de geestdrift was gematigd, doch de ont vangst hartelijk. MM. de ministers Rolin, Sainctelette en Van Humbeek vergezelden den koning. Men riep leve de KoningLeve de Koningin! Leve Ruzette! Die kreten werden op geheel den door tocht gehoord. Het leve Ruzette was gedurig en blijkbaar tegen de ministers gericht. Aan het liberaal Café Foy riep men a bas le ministère! De bestendige deputatie heeft zich niet door den nieuwen gouverneur aan HH. MM. laten voorstellen. Heel dit gedeelte van het feest liep koel af. De aanwezigheid des konings en der konin gin verwekte in de stad eene goede stemming. In den avond hebben eenige onbeduidende twisten plaats gehad. Indien de geuzen uit Gent en elders gezonden hel verstand jiadden ge bruikt naar huis te koeren, of liever naar Brug ge niet te gaan, zou alles kalm gebleven sijri. Dinsdag heeft M. A Visart. vertegenwoordiger van Brugge, hel ministerie ondervraagd over de brutale afstelling van de gouverneurs van Henegouw en Wesl-Vlaandenen. In kalme maar krachtige woorden heeft bij geprotesteerd tegen de ongehoorde wille keurige handelwijze van het ministerie. Daarop heeft minister Rolin geantwoord, cn in plaats van zich met gezonde reden te. verdedigen, heeft inj de zaak nog verergerd met de katholieken eene vracht beleedigingi n naar het hoofd ’te werpen. Vervolgens hebben MM. Kervyn de Lettenhove, Bccrnaert cn Malou naar verdienste de vervelgings- politiek van het ministerie gebrandmerkt en ze ver geleken met dc gematigde en verzoeutmde politiek der katholieke kabinetten. Daarna is M. Frèrc bijgesprongen om zijnen luitenant Rolin te verdedigen. Hij beschuldigde do katholieken dat zij eene oproerige houding aan nemen. Zoo handelen gewoonlijk de geuzen om zich uit dc nesten te trekken zij beschuldigen hunne tegen strevers van alles waaraan z.c allofcn grootelijks pbchtig zijn. Dc geuzerij heeft, harde waarheden moeten hoo ren zij verdiende immers eene bestraffing voor de schandalige afzetting van onberispelijke ambtenaars. Politiek overzicht. Het Congres van Berlijn is nauwelijks eenige dagen afgeloopcn en leeds wordt het geschokt in zijne bijzonderste bepalingen. De Oostenrijk- sche bezetting in Bosnië en Herzegowina heeft te worstelen met eene gansche bevolking in oproer; de bezetting van Batum door de Russen ontmoet den grootsten tegenstand en eindelijk de raadgevers van den Sultan zetten hem aan tot niet-uitvoering der beslissingen door de mogendheden genomen. Turkije weigert aan Griekenland de minste vermeerdering van grondgebied in Thessalië en den Epirus. Wel is waar hoopt men dat het lurksch gou vernement op die beslissing nog zal terug- keeren, aangezien Savfet pacha, in eene nota aan de gouvernementen gezonden, verklaard heeft de waarde zijner beweegredenen aan hel oordeel der mogendheden te onderwerpen; doch de Sultan heeft reeds toegeslemd ia de beslis singen van het Congres en weel bijgevolg heel goed dat de mogendheden niet anders kunnen dan zich aan hunne beslissingen houden. Men hoopt ook dat de toestand de Oosten- rijksche troepen in Bonië zal verbeteren dcorde conventie tusschen Oostenrijk en Turkije, welke eindelijk gesloten is. Oostenrijk heeft, zegt men, groolc concession gedaan en, onder andere, hit oppergezag van den sultan erkend, doch niets bepaald, aangaande den duur der bezetting. Turkije zou, van zijnen kant, zijne agenten in Bosnië gelast hebben de bevolking aan te raden zich aan de Oostenrijksche troepen te onder werpen. De onderliandelingen tusschen Turkije cn Engeland zouden insgelijks op het punt zijn tot eenen voldoenden uitslag le leiden. Turkije zou zijne volkomene onafhankelijkheid voorbehou den hebben en geeischt dal de hervormingen in Klein-Aziê zouden gebeuren zonder dc tusschen- komst van Engelsche agenten. Vrijdag is de zittijd van het engclsch Parle ment geheven. In de troonrede der koningin, welke ter dier gelegenheid gelezen werd, is gezegd Uit de beraadslaging van het kon- gres is de vrede ontstaan; de koningin is gelukkig le mogen gelooven dat die vrede voldoende en duurzaam zijn zal. Hel lurksche rijk is uit dien noodlotligen oorlog niet gc- komen zonder ernstige verliezen le hebben ondergaan; doch er zijn overeenkomsten ge- troffen welke gunstig zijn aan zijne ondcr- dauen en aan de Porto zelve een onalhanke- lijken toestand bezorgen aanval zal kunnen ven met den Sultan eene verdedigende konventie gesloten, voor hetgene zijn aziatischc rijk be- treft. Die konventie bepaalt dc verbindtenis- sen duidelijker, welke in 1856 zijn aange- gaan; doch waarvan de vorm voor.de praktijk niet voldoende werd bevonden. Dc Sultan verbindt zich dc maatregelen ten uitvoer te leggen, welke een goed gouvernement aan die provinciën waarborgen. Ten einde dc tenuit- voci legging der konventie in kwestie te ver- gemakkelijken, heb ik mij gelast met de bezet- ting en het bestuur van het eiland Cyprus.» De koningin bedankt verder het leger voor zijne goede tucht en zijn uitmuntenden gee$t; die hoe danigheden hebben veel bijgedragen voor het gelukken der geslotene overeenkomsten. De ko ningin is zeer erkentelijk door dc vaderlands lievende aanbiedingen, door de koloniën ge daan, even als door de gouvernementen van Oost-Indien, cn zegt fier op te zijn, dat het In disch leger verlangt gerekend te worden tus schen dc verdedigers van het rijk. De betrek kingen met al de mogendheden zijn vriend schappelijk. liet overige der redevoering betreft enkel zaken van binneiilandsch belang. Het spaansch gouvernement beeft een ontwerp van nieuwe kieswet afgekondigd, waardoor liét algemeen kiesrecht wordt afgeschaft, en het recht tol stemmen enkel vergund aan personen, DEVEU

De Veurnaar (1838-1937) | 1878 | | pagina 1