vier >1 ■maar uil tuinboliingcn voor werklieden, en geen ■enkel officieel persoon gewéerdigt zich ooil dezelve met zijne tegenwoordigheid te verecien. E’ricHterlijke benoemingen. Jl. Doleyn (en niet Dessein). bestuurder van St. ’Sdvatorsgêslicht te Brugge, is principaal benoemd van ’tcollegic St. Louis, le Brugge. 31. Vun Damme, onderpastoor van O. L. V. te Poperinghe. wordt bestuurder der Zusters van den 11. Joseph, te IJper. Hij wordt te Poperinghe ver vangen door 31. Vervaecke, student in de godge leerdheid bij de universiteit van Leuven. JI. Nullens, priester in 'tseminarie, wordt geeste lijke koster in St. Pieters, te IJper, in vervanging van M. Lienaert. M. Plouvier, professor in ’t collegie St. Louis, te Meenen. wordt surveillant der internen; hij wordt als professor vervangen door JI. Jlaus, priester in ’l seminarie. tl SGW-1S7Ö. Het ministerie gaat voort met baldadig zekere ambtenaars te trakteeren, die niet met zijne opinie ■zijti; doch aan wie men eigenlijk niets kan ver wijten, dan niet gedurig van kleur te veran deren, zooals zoovele liberalen en geuzen. De bedreigingen en afstellingen, die willekeur ■en dwinglandij, welke in hel ministerie van bin- nenlandsche zaken en ook in dat van openbaar onderwijs den regel dreigt te worden, werd, negen jaar geleden, door JL Bara, openlijk ge brandmerkt. Leett naar mijne woorden en niet naar mijne -werken, niet waar M. Bara? Ziehier wat die man destijds zegde, terwijl hij au overeenkomt met mannen en zijne goed keuring geeft aan (iaden, die precies het tegen overgestelde zeggen en doen van hetgeen hij beweerde eerlijk en loijaal te zijn. Van bel afstellen, afzelten en broodrooven ■sprekende, zegde JL Bara Dal valt niet meer in onze zeden, twintig ■»jaar liberale politiek he bben daaromtrent de denkwijze veranderd. Wij weten de openbare ambtenaars te verdragen, wier denkwijze strijdig is met de onze; wij kunnen hunne oppositie dulden, als zij loijaal gedaan wordt, waal als zij niet loijaal was, zou de ambte- naar zijne positie niet meer waardig zijn. f.lmm/es ptirlein. bladz. 83.J En nu? De afstellingen zonder reden zijn meer dan «ooit in de mode; de geuzerij verdraagt niet dat iemand anders denkt dan zij en als zij sommige ambtenaars niet durft wegzenden, wegjagen, dan dwong zij hen vroeger met hun geleekende brielkens op te leggen. Niet alleen verdraagt de geuzerij geene op positie; maar zelfs wreekt zij zich over eene loijaal uitgedrukte mcening ccner tegenstrijdige denkwijze. De woorden van JL Bara zijn cenc brandende veroordeel ing voor Jl. Rolin-Jacquemyns; maar ook voor M. Bara, die in 1869 afkeu.d; in woorden, wat hij nu goed keurt in daden. Maar ook, men weel, princiepen heelt men niet in hel geuzenkamp; wat gisteren waarheid was, is vandaag leugen, wat vandaag leugen is, zal morgen weer voor waarheid doorgaan Met genoegen merken "ij SCHE ILLUSTRATIE, welke” gang ingetreden is, steeds t° heid en fraaie uitvoering v3’| alle opzichten met die van hc wedijveren. De tekst is kend als boeiend. Wij dacht onzer lezers te oleographie (hel welgelijke1' Paus Leo XIII), welke g1'1'"’ neerden wordt gegeven et’ nen prijs, welke aan de <4 Wettelijke Besluiten. Bij koninklijk besluit van den 28 september is M. Aug. Lippens, geagreëerd professor van hel middelbaar onderwijs van den lageren graad, thans onderwijzer bij de middelbare school van Veurne, tot regent benoemd te Wavre. Hij wordt te Veurne vervangen door M. Jan-Baptist De Coster, geagreëerd professor van hel mid delbaar onderwijs. Bij ministerieel besluit van den 28 septem ber, is JI. Lodewijk Loosvell, geagreëerd pro lessor, benoemd tol onderwijzer hij de middel bare school van Nieuport, in vervanging van M. Vanzype, die een verlof heelt bekomen. Een koninklijk besluit van den 23 septem ber verleent de laudbouwdecoratie van 2' klas aan Fideel Dcwijzc, oud 72 jaar, hovenier te Dix- mude, werkende sedert 53 jaar bij denzellden meesters. Lodewijk Vanalderwereld, oud 63 jaar, hove nier te Dixmude eu werkende voor dezelfde meester sedert 44 jaar. liet kiescollegie van Audcnaerde is bijeen geroepen op dinsdag 15 October aanslaande, om 9 ure ’s morgens, tén einde oenen volksver tegenwoordiger le kiezen in vervanging van Jl. Vandcrdonckt, overleden. Vcrschilligc tijdingen. JJ ij hebben woensdag de namen mcêgedccld der persoonen van het arrondissement die be- looningcn ontvangen hebben voor daden van moed en zclfsopoftering. Ziehier nu waarom die belooningen zijn ver diend geworden. M. De Cao lldefons, secretaris te Veurne; mc- dalie van 1* klas. Den 4 januari 1877, te \eurne, rond 10 ure 's avonds, liet vrouw Quar tier, den trap van den kelder afgaande, de pe- troollamp vallen, welke zij in de hand hield. De De vlammende olie stak hare kleederen en den houtten trap in brand. Op haar geschreeuw snelde Jl. De Cae ter hulp, doofde de vlam men uil en redde aldus vrouw Quartier van eene afschrikkelijke dood Den 25 september van hetzelfde jaar hield hij een vluchtend paard tegen, juist op het oogen- blik dal de voerman ging van zijnen wagen ge worpen cu onder de wielen verpletterd worden. Liegeois August, statieoverste le Veurne; med. van 1" klas. Den 16 september 1877, bij de aankomst der treinen uit Lichtervelde en Duiukerke, liep eene jongedochter over de spo ren en viel. Jl. Liegeois zag het gevaar en redde hel meisje van eene zekere dood Wed" Desloop, oud 66 jaar, naaister to Veur ne; med. van ie klas en 25 Ir. Den 6 april II. heeft zij een kind gered dat op bet punt was te verdrinken in de Nieuportvaart. Cloel P.iilippus, metser te Wulpen; med. van 1' klas. Hij heelt met gevaar zijs levens eenen drenkeling uil de Nieuportvaart gered. Vandewoude Julius, werkman te Veurne; med. van 2" klas. Den 25 september 1877, viel de 1 Ijarige Amelia Debacker van een schip le Nieuport in de vaart. Vandewoude, dit ziende, sprong ganseh gekleed in het water en redde hel meisje. Vanderstracte Karei, brievendrager te Veurne; med. van 2" klas, Ben 26 December II. wilde een dronken persoon op den ingang zijnde trein springen. Niet kunnende gelukken, klampte hij zich aan de t trap vast; Vanderstracte, on danks zijnen zukelijken toestand, snelt achter den onvoorzichtiger, en na groote pogingen, doel bij den man den trap loslaten en bevrijde hem alzoo van hel grootste gevaar. De huisvrouw Luysscn, huishoudster te Veur ne (med. van 3" klas,)onderscheidde zich bij een brand. Van Gales Karei, kloefkapper te Alvcringhem (mcd. van 2" klas,) heelt met le vensgevaar, een kind uit de Loovaert getrokken. Deswarte Jozef, matroos te Nieuport; (mcd. 2* klas), redde een kind uit de Nieuportvaart. Destoop Karei, daglooncrte Veurne, (med. van 3° klas), heelt een jongeling uil de vaart getrok ken, Derycke Lodewijk, daglooncr te Veurne (eervolle melding’), heeft een kind uil de vaart verlost. Vincke E., timmerman te Dixmude (15 tr. belooning), redde ook een kind dal in de vaart was gevallen. Vrijdag is een groot ongeluk te Oostkerke op den ijzerenweg gebeurd. Toen de trein ten 5 ure voorbijreed, liep het zesjarig kind van eenen baanwachter plotseling uit het wachlhuize- ken over de riggels; bel konvooi liep over het arme schaap, dal onder de oogen zijns vaders vermorzeld werd. De slepende kleeren gaan uit de mode ge raken. Te Parijs beginnen de dames reeds korte kleederen te dragen. De minister van openbare werken laat weten dal er eerlang zal wordet) tol de aanneming der werken voori van den ijzerenweg van Thicll naad Het lol van 160,000 der lee» sel 1874, is bij de trekking van te beurt gevallen aan M. A1W van Boussu. Sedert drie maanden zijn b| inneringskruissen uitgedeeld aai van 1830, omtrent allen tol nu gebleven. 2200 vragen moeten n worden. Men ziel dat de strijder stip een taai leven hebben, "3 sedert 48 jaar niet verminderd, deel wel vermeerderd. Eene wieedc moord is te plecgd. Zaterdag 21 septcmlX ’s morgens, heeft men op het ou1 het ijslijk verminkt lijk gevonden Vanschoor, 53 jaren oud. Deze scheiden van haren man leclde1 aan den drank en de ontucht.1 middernacht eene heiberg ve naamde Etienne Tonneau, oud boren te Philippeville, gedegi'^ bij de artillerie te Antwerpen, >s’ moordenaar aangehouden. Ilij'-f' sen gedaan. Zondag 22 september hed?' ter Dcpuis, vader van vijf kin<-' hel jongste slechts 18 maand chienne zijne vrouw doodgcS' daarna twee kogels in den mond hij dinsdag bezweken is. Sedü beschuldigde hel openbaar gc. huwde vrouw van schuldige 1 hebben met oenen anderen perse de oorzaak van deze moord en 1 Te Lichtervelde is een ks nootschap ingcricbt; 75 kiezers in de ccistc zitting en allen heb geteekend. Acht francaizen zijn vered1 het Kruis van bet Eerclegioen uitgelezenc vindt men vijf nonnt van de die daar, die volgens oiiz testanten, van geen nut zijn ving! Woensdag werden te P',r de genaamden Devaux en BoJ heeler daad van diefstal, en houden. Devaux en Boyard bev de werklieden, welke op dekoi vernement en de gemeente naar ling weiden gezonden. In Jiuu men als hel wire een klein maj van gestolen voorwerpen. Wij lezen in den )leniorio‘ laatste zitting van den mimici een republiekaanscho raadslied daan een standbeeld van eene vro bel kerkhof van Longpré bevot nemen, l at standbeeld van 1 ecu beeld dat werd opgeriebt11 Vrouw van Victorie. Dat men i>‘1 ven, zegt de Patrie van Parijs, kanen schaamteloos zijn en 11 wal heilig is en gewijd! Jlaar. erbij, indien cenige maires d° hebben doen verdwijnen uit 111 len, waarom zou de republiek11' van Amiens, hel beeld van Victorie niet doen verdwijn0” van Longprc? Te Rijscl werd dinsdag aangehouden welke in de g1'|17 kond is. De vrouw is beschuh' larij; zij had aan JIad. X---' tijd geleden gestorven was, zij aan die dame bij middel winstgevende betrekkingen z°l natuurlijk moest er betaald geloovige mad. X... zou 111U' meer dan 6000 fr. hebben ter' Toen mad. X... zich nog h° hare verwachting zag lelcurg1 eene klacht in bij de policie, de bedriegster is aaugeboude” gin zal zijn van de zonderling1 die, ongetwijfeld door de f*1 zullen worden gedaan. Vrijheid bij <lc Geuzen. De Standaard van Brugge deelt hel volgende feil mee, waaruit men nogmaals kan opmaken hoe rechtzinnig de geuzen zijn, wanneer zij op de daken schreeuwen dat hunne partij de partij is van de vrijheid in alles en voor allen. Zeker geuzenblad stelt voor de pachters van liberale eigenaars te dwingen een liberaal dag blad te ontvangen en le lezen. Dat de liberalen, zegt het blad in kwestie, die land bezitten, hetzelve verhuren, onder de uitdrukkelijke voorwaarde dat zij de herbergzaam heid zuilen vcrleeuen aan een blad, hetwelk zij kosteloos zullen bekomen. Zoo is bet dat de geuzerij de vrijheid ver staat. De pachter wil zijne kinderen opvoeden in de princiepen van godsdienst, in de goede oude zeden en gewoonten der voorvaderen. Halte lli! zal de geuzen-eigenaar zeggen. Gij zult een geuzenblad in uw huis nemen of gij zult uwe hofstede, uw land laten liggen. Gij zult uw huisgezin blootstellen aan de lezing van walgelijke aanvallen tegen den godsdienst en zijne bedienaars, gij zult de vertiertelijke lo zingen aan uwe buisgeuooten aanbevelen, of zoo niet, ik zal uwe broodwinning, uwe mid delen van bestaan ontnemen. Welnu, is dit niet hel toppunt der verdraag zaamheid en kan men er nu nog aan twijfelen dat het liberalism geen ander doel heeft dan aan eenieder de volledigste vrijheid te schenken? MMMT4A

De Veurnaar (1838-1937) | 1878 | | pagina 2