B i I Veurne, 9 October 1878. j aar. de graanmarkt. Inschrijvingsprijs, 5 fr. ’sjaars; met de post 6 fr. Annoncen 20 centimen per regel. Dit blad verschijnt den Woensdag, onmiddelijk kiezingen benoodigd. Deze formulen zullen ten bureele van den Veurnaar verkrijgbaar zijn. kend. 23 October 1878, van 11 ure ’smorgens tot 1 gie, dc ccnigste macht welke in staat is de re- ute na middag. VAICLE CnCniecntokicKing. De Voorzitter der Rechtbank van eersten aan leg, zitting houdende te Veurne, bericht de boeren burgemeesters en schepenen, dat hij de eedaflegging voorgeschreven bij art. 90 der wet van 16 .Mei 1878, zal ontvangen, in zijn kabinet, ten paleize van justitie, de woensdagen 1G en ure na middag. Politiek, overzicht. De bezetting van Bosnië en Hcrzogowina door hel oostenrijkscha leger is thans een voltrokken feit. Vrijdag werd in al de katholieke en schis matieke kerken der bezette provinciën een plechtige dienst gecelebreerd, ter gelegenheid van hel patroonsfeest van Keizer Erans-Jozef; de bevolking woonde die diensten in groot getal bij. Het grootste gedeelte der oproerlingen die over de Servische grens gevlucht zijn, hebben toela ting gevraagd om te mogen terugkeeren en om kwijtschelding verzocht. blad van Luik, dat voor korrespondent te Brussel M. Hymans heeft. Ieder weet ook dat M. Frère bij dien korres pondent wel eens te biechten komt; dit is dat hij aan dozen zegt, wat hij wil dat het publiek wete. Welnu, de Meuse bericht ons dat bij opening der Kamer de troonrede zal vermelden Eene herziening der wet op het persooneel; Hel monopool op den tabak. Nieuwe militaire uitgaven. Verhooging der traktementen. Herziening wil in de liberale taal Verzwaring zeggen. De nieuwe belastingen zullen zeker niet heel goed ontvangen worden; doch de ambtenaars in Belgie vormen een legioen en terwijl de bur gers knagen, zullen de ambtenaars jubileeren.... De slotsom van dit alles is dat de burgerij de beurs zal moeien openen en betalen. --- BBccoratiën Nauwelijks zijn de geuzen aan het bewind ge komen of bel regent dekoratiën, geheel hel land door. Onnoodig- te zeggen dat daarbij weinig gelet wordt op de verdiensten der personen welke met deze onderscheidingen vereerd wor den, maar dat het ministerie er zich voor op toelegt de Leopoldsorde te schenken aan man nen wier ccnige verdienste is dat zij de geuzen- poliliek werkdadig hebben ondersteund, ja zelfs aan diegenen welke, gedurende het achtjarig be wind der katholieken, openlijk hunne medewer king hebben verleend aan de straalrevoluticn waardoor de geuzenpartij, die zich nog grond wettig durft noemen, zich in de laatste jaren eene treurige vermaardheid heeft verworven. Tegenwoordig wordt nagenoeg iedereen ge decoreerd die maar tot de partij van het mi nisterie behoort, en als het zoo voortgaat, zal het weldra zoo ver komen dat het eene onder scheiding zal zijn gcenc decoratie te dragen. Vi’uar gaan wij naar toe? De schrikwekkende'kwaal die de grondzuilen onzerhuidige samenleving ondermijnt, breidt zich meer en meer uit. De verdelgende revolulionnaire leerstelsels hebben het geloof in vele zielen uitgedopfd, maar t r leizellder lijd ook alle denkbeeld van eer bied, van recht, van plicht en van overheid in vernietigd. De haal volle revolülio gebruikt allo wapens; de schandelijkste, de bnleerendste hebben den j voorkeur. Als zij bemerkt dat een legioen aan hangers hare rangen heeft versterkt, geeft zij hen het zwoerd in de hand en beveelt hen tegen de overheid op te treden. De schelmen die te- gsii de samenleving, legen de familie en tegen lVechtéiïijkcï4^rh'crsteiiiii^eJi i fr. Een nummer 15 cent". Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 20 fr. het 100. Men schrijft in bij BONHOMME-RYCKASEYS, drukker-uitgever. Zwarte Nonnenstraat, Nr 4, te Veurne. den eigendom samenzweeren, gehoorzamen aan dit bevel en onmiddeijk staat de koningsmoord aan ’t orde van den dag. Rusland wordt op ’t oogenblik door ’t nihilis- mus verwoest. Politieke moorden worden er dagelijks bestaligd. De staal van beleg is aan gansch T land toegepast, de krijgswet is uit geroepen. Een bijzonder ministerie van open bare veiligheid is ingericht; men spreekt van niets anders meer dan van aanhoudingen en huiszoekingen. Zal de macht het gedacht overmeesteren? De revolulionnaire dwalingen beheerschen al de volksstanden van het russisch keizerrijk. De schismatieke kerk, bedorven lot in ’t merg der beenderen, is machteloos geweest om ze te bevechten, en de vervolging legen de Roomsche katholieke religie heeft eindelijk de dijken doen doorbreken die het geluk van deze talrijke natie hadden kunnen verzekeren. De macht die men tegen den vijand wil ge bruiken, zal, vreest men, machteloos wezen tegen de altijd klimmende stoutmoedigheid der revoolutie. Even als de paryssche communards zijn de nihilisten lieden om niet achteruit te deinzen. De schrik zal hen den dolk uit de hand niet doen glippen. Heden werken hunne dolken in de duisternis; morgen, wellicht, zal het akelige schemerlicht van den pelrole Europa aankondigen dat de revolutie zich machtig ge noeg gevoelt om tegen den noordschen reus den strijd te wagen. Rusland heeft de Roomsche katholieke religie verbannen; met deze moeder en bewaarster der ware beschaving te verjagen, beeft zij de hinderpalen uit den weg der regeringloosheid geruimd. Russische nihilisten, fransche communards, duilschc socialisten, garibaldisten, bclgische solidairen, dit alles maakt een rommelzoo uit van lieden onder elkander innig en nauw ver bonden, in afwachting dal het ucr zal slagen op ’t welk hel zal,mogelijk wezen in massa als één man op te slaan, om hel maatschappelijke orde te bevechten en wellicht te vernietigen. Zicldaar, lezers, hel schouwspel dat Rusland ons, op zijne beurt, onder de oogen brengt. Men ziet klaar en duidelijk dat Europa met verbazende snelheid naar de diepste afgronden der regeringloosheid loopt. De bclgische liberalen hebben oogen maar ze zien niet, zij hebben ooren maar ze hooren niet; want, indien zij niet met volkomenc blind-en doof heid waren geslagen, ze zouden onze reli- •34e Te St. Petersburg is eene samenzwering ont dekt, welke ten doel had, te gelijker tijd, de werklieden van de fabrieken der groote steden in opstand te brengen, ten einde de republiek te doen pioklameeren. Er zijn een groot getal aanhoudingen gedaan. Ten gevolge dier ont dekking, is de macht der gendarmcrij en policie op nieuw uitgebreid en er is een toezicht inge steld over alle groote werkhuizen en fabrieken. WeltclijEic ESesSuiten. Een koninklijk besluit van den 3 dezer be veelt dal hetcollcgie van Burgemeester en Sche penen der gemeente Pollinchove van 15 tol 28 dezer zal overgaan tot eene nieuwe herziening der kiezerslijsten, gelijkvormig aan de beslaande wetten. Deze lijsten waren onregelmatig opgemaakt; al de kiezers waren in dezelfde kolom, die der I gemeentekiezers, aangeteekend en de uithan gende lijsten waren noch door een lid van hel schepencollegie noch door den sekretaris getee- Dc aanneming van het wetsontwerp tegen de socialisten schijnt in den duilschen Rijksdag moeilijkheden te zullen ontmoeten, welke ver dienen zullen met belangstelling gevolgd te worden. Ondanks den tegenstand van het mi nisterie heelt de commissie voorgesteld de wet slechts oenen düurte geven van 2 on halfjaren. Door die bepaling heelt men aan het ontwerp het karakter willen geven van eene uitzonderlij ke wet. .Maar zal binnen 2 1 2 jaren Duitschland gezuiverd zijn van de socialistsche sanienzwee- ringen? M. Bismarck denkt dit niet, en hij zal zich dan ook uil alle kracht verzetten tegen de aanneming van hel artikel, waarbij die tijd wordt bepaald en waardoor aan de wel al hare kracht en gansch haar gezag zou worden ont nomen. De minister van binncnlandsche zaken heeft reeds in de commissie tegen dit artikel geprotesteerd, in naatn der bondsgouvernc- menten. Nauwelijks klaart de gezichteinder langs den oenen kant eenigszins op, of langs den anderen trekken zich nieuwe wolken saam. Nu verwik kel', zich in Afghanistan (Indië) eene zaak waar uit een oorlog zou kunnen losbersten honderd maal langduriger on moorddadiger dan degene tusscheu Rusland en Turkije geweest is. De emit Sher-Ali schijnt geenszins geneigd zich voor de Engelschen neer te buigen en veront schuldigingen aan te bieden. Integendeel; hij trekt zijne troepen saam in de enge bergketen langs waar men onvermijdelijk moet doortrek ken om hem. te naderen. De bevolkingen hebben tot nu als goede ge- buren met de Engelschen geleefd; doch zij weten wel dat zoo de Emir geklopt wordt, zijne stalen het Indisch Rijk zullen vergrooten en zij er natuurlijk ook zullen bij ingelijfd worden. Dit alleen is genoegzaam om hen tot oenen we derstand aan te sporen waarover de Engelschen niet zullen zegevieren zoo lang een Khehir recht staat. M, Anastasius Vcrmeersch, priester in’t se minarie, is coadjutor benoemd van M. den pas toor van Gyverincbove. M, Vcr.-cliave, diaken in ’s seminarie, is pro fessor benoemd te Poperinghe. 4 volulie te bestrijden en er over te zegepralen, zoo hardnekkig niet vervolgen, lasteren en bc- SCNï'eü’nindien onze liberale ministers het ge- ?e lieeft vrijdag in bijvoegsel, de vaar ontwaarden T welk do samenleving be- Sï X" medcgodeeld over de aanstaan- dreigl ze zouden de christelijke leering of cathe- dc gemeente-kmzmgen Bij die onderrichtingen rismus uit de volksscholen niet verbannen, of gevoegd de verschillende formulen, in die liever, zo zouden de Tien Geboden Gods als zedeleer niet verwerpen, maar ze integendeel aanschouwen als hel ccnigste wetboek ’t welk alleen in slaat is de samenleving van oenen ge- wissen ondergang te redden. Mochten de oogen en ooren onzer bclgische liberalen zich openen vóór hel te Iaat is, en door cenen rcchtzinnigcn terugkeer tot de katholieke leerstelsels die zwarte wolken, zwanger van bloed en vuur, verdrijven die zich reeds aan den gezichteinder vertoonen on die, moesten zij boven ons losbersten, hier de schrikwekkendste onheilen en akeligste rampen zouden veroor zaken. Doch do ondervinding van vele jaren leert ons dat er onder dit opzicht van dc liberalen niets te hopen is; zij blijven obstinaat in hunne blind en doofheid volheiden. Hunne leus is immers Verdwijne liever hel maatschappelijke orde, verga liever het vaderland, dan onzen haat tegen de Roomsch katholieke Religie af te leggen Ricuwe lasten. Dc Meuse is, zoo als men weet, een liberaaj P’ri eisteriijke benoemingen. - - Ju

De Veurnaar (1838-1937) | 1878 | | pagina 1