zeggen wat schoelicn, wat schoeliën! Neen, ant woorden wij 7 zijn jonge geuzen Ook in de klassen gaal hel lief; men oor- Verschoijen en verkrijgbaar bij E. en I. Van Moer, uitgevers le Mechelen Een studentenreiskeu in de een lid van den studentenbond. Schoon boekdeel in 12" van 232 hladz. (kluchtig eii aangenaam Prijs, gebrocheerd 80ccnlimcn. van Bordeaux; in 1828 catechezcermeesier der gcertc van den koning, u benoemde en dal uwe benoeming Men schrijft ons uit Alvcringhcm In cene vergadering van katholieke en onaf hankelijke kiexers, vrijdag laatst gehouden, zijn als kandidaten voor de aanstaande gemeenie- kiezing uitgeroepen geweest MM. Del va, schepene, Grimme1pr.cz, altredend lid, Leuridan, id., Benoit Simpclacre, notaris, Bené Vanderheyde, brouwer, Leon Visart, volksvertegenwoordiger; deze drie laatste in vervanging van MM. l)e- molder, burgemeester, Engelbcrlus Vandevelde, die geen nieuw mandaat meer aanveerden, en M. Karel Verlaillic, die de gemeente verlaten heelt. --- M. Saineteleite. minister van openbare werken belegerd door de plaaiskeiisvragers der geu zenpartij. heelt besloten al de ambtenaars van •/„ju ministerie, die den ouderdom van 65 jaren bereikt hebben, op pensioen te stellet'. Deze maatregel zal toegepast worden te rekenen van 1 Januari aanstaande. Na MM. Bolin en Van Ilumbeeck is de beurt aan M. dé Sainctelette. Alzoo zal men er spoedig in gelukken al de geuzen die plaalskens vragen te voldoen, van de buigeineestcrszoons af, tol de jonge bassers der liberale vereenigingen. ling van 500 duizend fr. renten op den Staal aan links en rechts met kletsen beladen! Brave ou- 't p% gedaan worden. Deze eerste zal gevolgd ders wal zegt gij daarvan? worden door andere gelijke sommen van 500,000 fr., naarmate de uitwisseling der actiën zal plaats hebben. De Etoile zegt dat in het eerste van den aanstaanden wetgevenden zittijd, het gouverne ment een wetsontwerp zal nederleggen, om een krediet van niet minder dan 20 millioen te vra gen voor de uitbreiding van hel openbaar onder wijs, dal is om cene middelbare school in te richten in ieder kanlonshoofdplaats. Lu l‘aix meldt dal de koning van Z. II. don Paus oenen vriéndelijker! maar irenrigen brief heelt ontvangen, aangaande do verbreking der betrekkingen van België met den II. Stoel. Een geuzenblad meldt dat er belangrijke veranderingen voorbereid worden in het per- sooneel der magistratuur. Er zullen op pensioen- Vcrleden nacht heelt Donato, de oudste, ter wijl zijn broeder sliep, aan dozen bij middel van een mes, twcc-en-twintig steken tocgc- braebt, in de borst en in het aangezicht. Toen 1 men ’s morgens den ongelukkigen jongeling vond, leefde hij nog. Er is weinig hoop hem te redden. Men weet niet wat Donato Vera mag bewo gen hebben tot die verschrikkelijke moordpe- i - o J aau- der ravenna te doen, terwijl o ongcloovelijk gehouden. ooggetuigen waren ten diepste verontweerdigd; aangenaam;. Prijs, gebrocheerd: 80 ccnlinicn. VcrKchillige tijdingen. Bij koninklijk besluit van den 11 dezer is M. 11. A-.M.-J. Joyc, doctoor in de rechten, en avond bij de rechtbank van eersten aanleg te Veurne, benoemd lol hulprechler bij dezelfde rechtbank. Een koninklijk besluit van 10 dezer be machtigt de gemeente Caeskerke cene leening aan te gaan van 45,000 Ir. Het parket dezer stad heeft zich onlangs tweemaal naar Westcndc begeven, om een onderzoek te doen over eene beschuldiging van aanslag op de zeden ten laste van David Ver- banek' schoenmaker aldaar. Dinsdag is de be lichte aangehouden en alhier in tiet gevang overgébrachl. Hij is vader van 5 kinderen. Men meldt dat bet gouvernement beslist heelt eerstdaags de uitwisseling te laten ver- deele oen jongeling van brave ouders, mei de rir.hien der actiën van de ijzerénwcg-maatschap- pij Licht‘i-velde-Veurne. Ten dien einde zal eraan ue commissie van likwidotie eene eerste bestel- De Escaut, van Antwerpen, meldt dat er daar niet minder dan 2305 reklamen legen de kies lijsten zijn gedaan. Men heeft nu weór 2 ;i 300 kiezers van ambts- we-e on de lijsten gebracht, allemaal opgeraapt stellingen benoemingen en verplaatsingen ge- •imfdcn geuzenkant daan 'v01dcn- De plaalskcnvragers en voor- 150 geuzenkiezers die verleden jaar met volle sprekers zijn reeds volop in beweging en hel recht door deputatie of hof van beroep waren afgeschrabt, omdat zij den bazis in 1877 niet bezaten, slaan alweer op de lijst. En zoo brengt de geuzerij, die slechts van troebels en verwarring schijnt te leven, de uit oefening van hel kiesrecht der burgers, meer en meer lot eene onmogelijkheid. -plaats hebben. De trompetten zullen vervangen O ja, ’t is een droevig begin De wetgevende ziitijd zal den dinsdag 12 November aanslaande geopend worden. Een groot ongeluk heeft zondag avond G dezer bijna plaats gehad op de linie van Kor- tiijk-Brugge. De trein vertrekkende uit deze laatste stad om G u. 40’s avonds, had de statie van Thouroul verlaten; gekomen zijnde in de nabijheid van de verdeeling met de linie van Corlcmarck wierd de machinist gewaar dal de trein komende van IJ per in volle snelheid af kwam. Eene botsing was bijna onvermiddelijk; maar gclukkiglijk, de tegenwoordigheid van geest van het manschap van den vertrekkende!) trein, heeft alle ongeluk kunnen vermijden. Op hel oogenblik van den stilstand, was er slechts cene opening van gewillig een meter ttisschen de twee Ireins. De reizigers zijn er slechts met de benauwdheid van afgekomen. Hel gedrag van bovengenoemd manschap, zou in deze om standigheid moeten beloond worden, want had de trein niet kunnen stilstaan, groole ongeluk ken zouden te betreuren geweest zijn. Ei komt eene gewichtige tijding uit Amerika toe. De lieer Edinson, de beroemde uitvinder, aan wien men den telephóon, den pbonograaf en andere gewichtige uitvindingen verschuldigd is, zou nu hel middel uitgevonden hebben om hel nieuw elecliisch licht, thans gebruikt voor de verlichting der Operalaan te Parijs, te verdoelen, derwijze dat het mits eene geringe uitgaaf, op al de beslaande toestellen van openbare verlichting zou kunnen toegepast worden. Die tijding heeft te Londen reeds de ontsteltenis gebracht lusscben de actionnarisscn van de gazmaalschappij. De clectrische draden zouden onder den grond geplaatst worden, zoo- als nu de gazbuizen liggen en het zou voldoende zijn op cene veer te duwen, om hel licht te doen ontstaan. De nieuwe uitvinding van Edi son zou ook toelaten de fosfoorstekskens af te schaffen en den stoom kunnan vervangen, voor alle werktuig, dat eene beweegkracht vergt. Een ontvanger van den omnibus van Tcr- kameren Bosch, bij Brussel, de genaamde In- court, was zondag 6 dezer, rond 4 ure na mid dag, naar Braine-lc-Comte gegaan. Hij wachtte in de statie een jong meisje af, zijne minnares, do kamenier eener gravin te Escaussines. Maar het schijnt dat hei meisje sedert eenige dagen on verschillig jegens hem was. De ontvanger, ten prooi aan de jaloerschheid, ze van den trein ziende slappen, bracht haar zeven degensteken toe, waarvan er een, zegl men, in hel voorhoofd doodelijk is. De moordenaar werd door eenen bediende der static aangehouden. In tegenwoor digheid van zijn slachtoffer gebracht heelt hij geene teekens van leedwezen getoond. Dubbele ouderiuoord. Twee jongelingen van Parijs, zekeren Parrot, oud 19 jaar, zoon van eenen grafmaker van Pèrc Lachaise, heeft met zijnen drinkkamaraad, oud 18 jaar, in een dorp nabij Auxerre zijn grootvader en groot moeder, ouderlingen van 81 en 82 jaar, ver moord. Diefstal was de drijfveer der dubbele misdaad. De polieie van Parijs, dadelijk bij depeebe over die misdaad verwittigd heeft den oudste der moordenaars bij zijne terugkomst in de hoofdslad aangehouden; dc andere werd later in hei tentoonstellingsgebouw gevat. Het schijnt dat Debove de dader der moord teBeatin, sedert I860 mei drie vrouwen heeft geleefd, die de cene na dc andere spoorloos ver dwenen zijn. De justicie heeft een onderzoek inges’e'd betreffende het lot dier ongelukkigen. Drama te St. Denis (Frankrijk). Te St. Denis woonden twee jonge italiarieu, dc gi broe ders Vera, die in dezelfde fabriek werkten. Dc twee broeders sliepen gcwoonlük in een bed. beste gevoelens bezield, miek, bij het aanvan gen der klas, hol liruisteeken en evengauw wierd bij, door dc treffelijke schoolmakkers, I>ood van 9lgr. Blnpanloup. Mgr. Dupanloup, bisschop van Orleans en lid van den franschen Senaat, is vrijdag avond schielijk overleden. Hij was in 1802 te St. Felix, in Savooie geboren, deed zijne studiën te Parijs en werd in 1825 priester gewijd. In 1827 werd hij biechtvader van den hertog prinsen van Orleans, en eenige maanden voor de omwenteling, aalmoesenier van mevrouw de daiiphiue. Tijdens Mgr. Affre, aartsbisschop van Parijs, was Mgr. Dupanloup vikaris-generaal, en werd met eene moeilijke zending naar Home belast. In 1841 was hij prolessor van gewijde wel sprekendheid in de Sorbonne, en zijn leergang werd opgeschorst, ten gevolge der troebels ver wekt door eenige scherpe woorden over Vol taire. Na 1845 was hij simpel kanonik van O. L. V. en werd in 1849 te Porlici geprekoniseerd als hisschop van Orleans. In 1854 tot lid van dcakademio uitgeroepen, verliet hij dezelve ten gevolge van de benoeming van den vrijdenker Lilti In al do groole vraagpunten dos tijds is de naam van Mgr. Dupanloup als redenaar of als schrijver, gemengd; zijne werken zijn ontelbaar en zullen zijnen naam vereeuwigen. Hij was een der grootste lichten van de Kerk en van onzen lijd. ministerie van justitie wordt gausche dagen be legerd. Het zou maar in Februari zijn dal die be noemingen zullen verschijnen. De .Dmee beige bevestigt dat generaal Be nard, minister van oorlog, bij de opening van den parlementairen zittijd, de inrichting van een rescrveleger zal voorstellen. Er gaan weer veranderingen in het leger i worden door schuifeleltcn en nog slechts in^de kampen gebruikt worden. De trommel die sedert eenige jaren afgeschaft was, vindt men nu bijna noodzakelijk om op slap te gaan en zal op nieuw in voege gebracht worden. De doctor De Jumuó, gemeenteraadslid te Oostende, heeft zijn ontslag gegeven in de vol gende bewoordingen De toestand die mij in deze laatste tijden bij hel ministerie is gemaakt door M. den burgemeester, laat mij met meer toe te zetelen in eene vergadering voorgezeten door M. Van Iseghem. De Duinengahn, van Oostende, bevat eenen open brief van M. De Jumnc gericht aan de le den van dc liberale associatie dier stad, waarin hij, dc handelwijze van Jan Van Iseghem, ten zijnen opzichte aldus uiieenzct 1 Over twee jaren moest een schepene be noemd worden. Vrienden en tegenstrevers bo den mij dit ambt aan, zells begeerde M. de minister Belcour mij tot schepene te benoemen. Doch mijn antwoord was allijd weigerend. Eenige dagen later, wanneer ik de zaak geëin digd meende, en dat ik er zelfs niet meer aan dacht, werd eene nieuwe poging gedaan en dezen keer werd de zaak mij aldus voorgesteld Ingeval M. Delcour, loogerende aan de be- j in den Moniteur verscheen, zoudt gij nog weigeren? De kwestie aldus voorgestcld, liet mij zelfs geene aarzeling meer loc, en wijn antwoord was; MM., wat hel uwe zon geweest zijn. M. Vrii Iseghem, kennis gekregen bobbende van dit besluit, begaf zich naar hel ministerie en hield aan M. Delcourde ongelooflijke taal, welke ik hier letterlijk aanhaal Gij will M. De Jumné benoemen? Maar M. Dc Jumiió isal te geavanceerd (te liberaal zijne benoeming is onmogelijk hij kan zijue eigene zaken niet doen; ik wil met hem niet zetelen en M. Maryssael evenmin; indien gij hem benoemt zal ik mijn ontslag geven en M. Maryssael ook. Daarop werd M. Van Clccmpoel lot schepene benoemd. - Zaterdag bevatte de Mimitcur een ministe- riecl besluit, waarbij cene commissie wordt aan- gesteld, ten einde bet ontwerp van M. Demaere, oud volksvertegenwoordiger, om van Brugge eene zeehaven te maken, te onderzoeken. Men leest in den Duinengahn van Oostende Een droevig begin. Zieihier wal wij woens dag avond, ten 7 ure, voor onze eigene oogen gezien hebben De cerweerde Heer Deken onzer I stad ging in de Kerkstraat voorbij de stads geuzenschool, op liet oogenblik dat de klassen gedaan waren. Op cens begon een goê dertigtal van die echte brave soorten den eerbiedweerdi- gen grijsaard uil te jouwen en het geschreeuw ging. Donato is in cene naburige herberg een der professors er op stond te gapen De ooggetuigen waren ten diepste verontweerdigd; I ’t was lijd dat de jonge schurken zich uit dc Kin voelen maakten, want zij hadden een slecht oogenblik ondergaan. Menigeen hoorden wij I Uibliozrnphi l lllustration Europóenne 10 50 fr. franco par an) Sonnnaire du N" 49. GitAVLar.s Payez d’abord. d’aprcs M. Albert Conrad. La Tricotcuse. d’après M. hr.x Exposition Univcrselle de Paris. Le Pavilion per- V-r -5-.W-1 7TT— ---

De Veurnaar (1838-1937) | 1878 | | pagina 2