r I s i O November 1878. 1776. K jaar. :i4e Lil blad verschijnt den Woensdag, onmiddelijk na de graanmarkt. Inschrijvingsprijs, 5 fr. 'sjaars; met de post 6 fr. Annoncen 20 centimen per regel. Politiek overzicht. 1 4 l r 4 Veurne, Rusland schijnt wantrouwen tegen de Polen te hebben opgevat. Men meldt dal M. Kolsebue <le pcl.cie van Warschau met 300 soldaten heeft doen versterken., Hij heelt die soldaten gekozen zegt men, tusschen degenen, welke zich onder scheiden door hun vernuft en goed gedrag. De prefekt van policie te Warschau, had in een verslag van het gouvernement, aangedrongen op de noodzakelijkheid van dien maatregel. De geldelijke toestand van Duitschland was slecht in 1877 en is nog slechter geworden in 1878. De Volkszeitung geeft over de armoe te Berlijn verschrikkelijke cijfers. In 1875 was het getal armen, die regelmatig werden bijgestaan, 1 op 82; in 1876 was dit cijfer 1 op 80; in 1874, 1 op 74 en dees jaar is het nog hooger geklom men. Van den anderen kant wordt het getal werklieden te Essen en Elbing sterk vermin derd, en die welke kunnen blijven werken, krijgen .minder loon. De faillieten volgen elkan der op en alles duidt in de veile een ijselijke •krisis aan. Gemcentekiezingcu. De uitstag der gemeentekiezingen is verre •van voordeclig te zijn aan het liberalism en de ■geueerij; integendeel, men mag de dag van 29 October eerder aanzien als cene nederlaag voor het ministerie, alhoewel de geuzenpers haar best doet om te doen geloovcn dal die kiezingen sten voordeele van hel ministerie zijn uitgevallen. liet is algemeen gekend dat de geuzen, se dert den 11 Juni, hunne boontjes hadden te weeken gelegd in T vooruitzicht van eere zege praal, gelijk hel gebeurd is na 1857. Al de liberale' papieren, gioote en kleine, schreven sedert drie vier weken, dal, dank aan Ie réveil de Copinion, de katholieke gemeentebesturen overal gingen omgeworpen worden en de geu- izerij eene nieuwe macht ging bekomen, ten •einde het ministerie op eene krachtdadige wijze te ondersteunen. Volgens de papieren van het licht was hel zeker, stellig zeker, onfeilbaar .zeker, dal hel rijk der katholieke bestuurders uil was. Brugge was gewonnen; Audenaerde, Deytize, St. Nicolaas, Dendermonde, Eecloo, Aalst. Ninove, Geerardsbergen, Kortrijk, Ronse, Turnhout, Thouroul en twintig andere sleden haktenen snakten naar een liberaal bestuur dat haar moest overgelukkig maken. Op sommige plaatsen stonden de Champagncflesschen ge reed, ’t lied der liberale beschaving 7 ongediert der papen, weerklonk als een triomfzang in kroe gen en koten; op sommige parochiën, waar de geuzerij moest bovenkraaien, wandelde men den vetten os rond het dorp; op andere plaat sen waren de kanons en triomfleekens reeds ge leed; in Brugge bad zekere hooggeplaatste dame hel bouquet doen maken waarmee zij het hoofd der geuzen ging complimenteercn; zelfs was de mi nister Rolin uitgenoodigd daar de zegepraal der geuzerij te helpen vieren. Meester Rolin was tol aan Gent afgezakt, en wachtte er op hel gelukkig nieuws om zich op weg naar de gcuzenfeoslviercnde stad te begeven. Tusschen Berlijn en Weenen schijnt eene wolk van oneenighe-d te zweven, alhoewel dit langs beide zijden herhaalde malen officieus werd gelogenstraft. De benoeming van M. von Beust tot ambassadeur te Parijs, is voortdurend het onderwerp der meest verschillende uit leggingen. Volgens eene depeche uit Weenen, door den Morning advertisser ontvangen, zou M. von Bismark krachtdadig zijnen vriend M. An- drassy ondersteunen, doch de kanselier zou geheel vijandig zijn aan hel zenden van M. von Beust naar Parijs. Hel engelsch blad zegt te weten, dal keizer Frans-Jozef aarzelt een be sluit te nemen. gaan. Er was strijd in 53 sleden des lands f of geuzen in 22. In vijf andere steden hebben Vandenbergbe, 27. de katholieken gedeeltelijk gewonnen. In vele plaatsen van West-Vlaanderen, waar de katho lieken meester waren, hebben onze tegenstre vers getracht hunne plaatsen in te nemen, namelijk te Kortrijk, Rousselacre, Thiell, Ise- - Wynghene, Gomen, Dottenys, Si. Denijs, enz., en overal zijn zij met groote meerderheid ver slagen. Integendeel hebben de katholieken niet gelukt te IJper en Dixmude; nogtans in de beide sleden hebben zij een stap 'vooruit gedaan. Wij verliezen Meenen, doch dit verlies is vergoed door onze overwinning te Thoürout, waar hel liberaal bestuur aan de'deur is gezet. En met wat zal het liberalism van West-Vlaan deren de verpletterende nederlaag van Brug ge vergoeden? In Oost-Vlaanderen was er strijd te Aelst, Audenaerde, Dcynze, Eecloo, Geerardsbergen, Ninove, Ronse, St. Nicolaus, Dendermonde, en overal zijn de geuzen met groote verliezen, overwonnen. Dus in negen steden op tien waar er worsteling was is de zegepraal aan de ka tholieken gebleven. De geuzen mogen dus over hnnncn triomf fier en'in jubilatie zijn, wij zijn daar gecnst&is tegen. Nemen wij nu de bijzonderste steden der andere provinciën en zien wij waar deze die aan T hoofd waren hunne plaatsen hebben be houden De katholieken zijn gebleven te Ni- velles, Lier, Turnhout, Edinghen, Maeseyck en St. Truiden; de liberalen te Antwerpen, Wavro, Leuven, Diesl, Bergen, Namen, Doornijk en Luik zes van den eenen kant en acht van den anderen, met dit verschil dat te Luik, het groot bolwerk, het Sebastopol van het liberalism, de liberale meerderheid slechts 300 stemmen be draagt. Maar, de mensch wikt en de kiezer schikt, en de uitslag bewees dal do geuzerij het ei had mis geslagen. Al de toebereidsels om feest te houden, moesten van kant; de wijnflesschen vlogen weer den kelder in; de kanons mochten niet bulderen, de os moest naar den stal; de smakelijke schuimende champagne verandert in heete tranen, het bouquet wordt in een hoekje verdoken; madame mag heel bedeesd naar haar hotel terug trekken en in plaats dat Minister Ro lin, vergezeld van een machtigen stoet van mu ziek, fakkels en andere lichten, triomfantelijk rond Brugge zou wandelen, trekt hij gansch onthutst onder een eenvoudigen parapluie ver- schole en met eenen langen druipneus, naar Brussel terug. Zeker hebben de katholieken niet alles ge wonnen waarop zij mochten rekenen; maar on betwistbaar zijn verreweg de beste plaatsen, vooral in de vlaamsche provinciën, en welke de geuzerij gaarne bemachtigd had, in onze macht gebleven. ’t Was vooral op Brugge dat de logie het oog had en alles beproefde om ridder Ruzelle te doen vallen. Acht dagen lang smeekten en baden de geuzepapieren opdat toch al de libe ralen die eenigen invloed hadden in Brugge, dien toch zouden aanwenden ten profijle der geuzenkandidaten. Alles is vruchteloos geweest en de kiezers hebben het stadhuis gezuiverd van de laatste geuzen, welke er nog waren overgebleven en de coterie Boyaval ligt verplet terd. Voor de tweede maal heeft bet aan mi nister Rolin doen zien dat men in Vlaanderen niet straffeloos de bevolking tergt, niet straffe loos alle betamelijk recht met de voelen treedt. De kiezing van Brugge bchecrschle al de kiezingen des lands, omdat de kiezers daar, boven 't godsdienstig en gemeentelijk belang, uitspraak te doen hadden over eenen akt van liet mininsterie. De kiezing van Brugge, of liever de triomf van den willekeurig afgesteldcn'gou- verheur Ruzelle is een kaakslag voor T mini sterie. Buiten die zegepraal heeft de toestand in de I steden weinig verandering verandering onder- de katholieken zegepralen in 26 en de liberalen meester, bekomt slechts 26 stemmen, en M. K. Avecappclle. MM. Deburcbgraeve, Dcvriendt, Moenaert en Ralhé, afin leden. Boitshoucke. MM. Buylacrt, Ghysclen, Bulticamp. 3 katholieke aftr. leden, MM. Rcchtci lijke eerherstellingen 1 fr. Een nummer lucent. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 20 fr. het 100. Men schrijft ia bij BONHOMME-RYCKASEYS, drukker-uitgever, Zwarte Nonnenslraat, Nr 4, te Veurne. In Oost-Vlaanderen verliezen wij Lokeren, in tegendeel, hebben de katholieken veel veld ge wonnen in de verschillige arrondissementen. Te St. Amandsberg, het belangrijk voorgeborgle van Gent, niettegenstaande allerlei drukking tn geweld, triomfeeren onze vrienden met groote meerderheid. Te Ledeberg, andere voorstad van Gent, zijn de papevreters maar met 3 sicmmen meerderheid gebleven, terwijl ecu katholiek in den raad komt. Te Destelbergen, Beirveldc en Knessclacrc, waar de millioenrijke burgemeester van Gent alles te zeggen heeft, zijn zijne mannen plat. Andere belangrijke gemeenten in het omlig gende van Gent geven bij honderden stemmen meerderheid aan de katholieken. In de andere provinciën is de toestand als volgtde liberalen winnen céne stem in den raad te Mechelen; te Hasselt behalen ze slechts eene meerderheid van 20 stemmen; te Tonge ren winnen ze gedeeltelijk, ook te Bouillon en te Marche. Integendeel de katholieken zege pralen te Berchem (Antwerpen), te Hal, waar hel ministerie over drie weken eenen burge meester buiten den raad heeft benoemd; te Binche waar ze gedeeltelijk zegepralen; te Rousselacre, waar de triomf volledig is; te Verviers waar de katholieke meerderheid ver sterkt wordt; te Hooi, waar het geuzenbestuur omvergeworpen is; te Spa, waar katholieken in den raad komen, en te Gheel, waar de geuzen onder eene verleidende benaming in ’t strijd perk kwamen, om de eenvoudige kiezers te bedodden. Nogeens, wie heelt het recht zich over den uitslag van den strijd te verheugen. T Zijn zeker wel de katholieken. De liberalen en hunne ga zetten willen doen geloovcn aan hunne zege praal, maar ze weten heel wel dat het ministe rie eene goede klopping beeft gekregen. Zie hier nu den uitslag der stemming in cenige gemeenten van het arrondissement: Adinkerke. Zijn gekozen MM. P. Bortier, aftredend lid, met 34 stemmen; P. Mercy, id. met 34; Verbrigghe, id., met 35; Ch. Bossant, in vervanging van M. Guilleman, met 37; en D. Vanhoulte, met 41; M. Ryckcbocr, burge- Lammerant en Mus, aftr. leden. I Bulscamp. 3 katholieke aftr. leden, MM. ghem, Poperinghe, Wervicq, Inghelmunstcr, Hctollenaere, Decorle en Matsaert, worden bij de eerste stemming gekozen, met wederzijdig 47, 44 en 43 stemmen. Gister in de balloteering tusschen MM. Inghels, kalh. aftr. lid, en Degom- me, liberaal, is deze laatste gekozen. Coxyde. MM. Hosten, hurgem. Ketelers, C. Ryckcwaert en C. Vandenbergbe, aftr. leden, zijn herkozen. Egyetvaertscappelle. Zijn gekozen MM. Eng. David, IL David, Arab. Morael, aftr. leden, en D. Willekens, die de plaats inneemt van M. 11. Zwacnepoel, aftr. lid. Ghyvarinchuve. Gekozen MM. Desc’aryvcr, A. Vandenbergbe, hurgem., Frans Vandcrheyde, aftr. leden, en M. C. Vandenbergbe, deze in vervanging van M. Rooryck, schcpene, die geen nieuw mandaat aanveerdt. Houthein. MM. Aug. Boels, K. Dedeyslerc, I). Lammens, K. Sampers, liber, kandidaten, worden gekozen. -Balloteering tusschen MM. K. Baelden, hurgem., P. Haelewyck, kath., J. Peeren en E. Symoeas, lib. kand. Uitslag der balloteering van Ilouthem. Getal kiezers, 123; vernietigde briefjes, 6; geldige stemmen. 117; volstrekte meerderheid, 59; Baelden, burgemeester, katholieke laandidaat, bekomt 71 stemmen; Haelewyck, kath. kand., 62; Peeren, liberale kand., 51; Emde Svmueus, id., 47. Isenberyhe. De aftredende liberale kandi daten worden zonder tegenkanting herkozen. Leysele. Gekozen MM. Feys, hurgem., Leuridan, Neuville, altiel. leden, en M. Pon- getracht hunne plaatsen in te WZ1 m V 1 k X I r nrTTglïWiflWWBIf■HHGaMM——M—CWTW1TM frMairWfWnMWMgnga» niWOTtrKM»

De Veurnaar (1838-1937) | 1878 | | pagina 1