11 December 1878. IV 178L DE WULVENTOREN. I Dit blad verschijnt den Woensdag, onmiddelijk na de graanmarkt. Inschrijvingsprijs. 5 fr. 'sjaars; met de post 6 fr. Annoncen 20 centimen per regel. V I I Ten bureele dezes schrijft men in op He volledige Werken HENDRIK CONSCIENCE. Zie de 4' bladz. Reckteilijke eerherstellingen 1 fr. Een nummer IS cent. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 20 fr. het 100. Men schrijft in bij BONHOMME-RYCKASEYS, drukker-uilgever. Zwarte Nonnenstraat. Nr 4. te Veurne. 24° ji-iar. Prcmiën nnn onze Abonncntci* In België. Veerae. Hij bedankte ook hel voik voor de genegenheid die zij hém beloond hadden ter occasie van de aanslagen op zijnen persoon bedreven. Ik ver hoop zegde hij nog, dal gij mij zuil helpen om bet jongelingschap af te keeren van de gevaar lijke wegen, waarin liet medogesleepl wordt door menseden die geen hel minste vertrouwen verdienen 't Is eene les voor onze geuzen die willen den 11. Godsdienst uil de scholen verbannen. De keizer van Duitschland is den 4Je" dezer in zijne hoofdstad wedergekeerd. Ten gevolge der wonden die hem toegebrachl waren, was luj ge noodzaakt geweest het bestuur van het land aan aan zijnen zoon over te laten, en rust te gaan scheppen. Nu bijkans geheel hersteld is hij wedergekeerd. Hij is ontvangen geworden met buitengewonen geestdriftgeen één tegenstrij dige kreet is er gehoord geworden. Ook had de policie tegen deze aankomst al de kopstukken der socialisten uit Berlijn doen vertrekken. Men gaai voort in Pruisen met de wet op de socialisten ten strengste toe te passen. Volgens het schijnt, zullen er nog al wat van die schel men uit hel land verbannen worden, en eene gazelle van Berlijn schrijft dal er versebillige naar Belgie zullen komen wonen, ’t Zijn de socialisten die te Verviers geuzen naar de Ka mers gezonden hebben; ze zullen daar wel geko men zijn. Men bad verhoopt dat Zwitserland wederom in beirekking zou komen mei den II. Stoel', en dat er een nuntius zou aanveerd worden Deze hoop is verijdeld door de antwoord van den Middenraad op veorgestelde vraagstukken. 't Geuzenministerie zorgt wel voor het land. Als de katholieken aan het Lojfd zijn, de geuzengazeticn schrijven, en veel dwaze men- sclien herhalen in de herbergen dal de katholie ken hel ruineeren, dat zij de schuld zijn dat de armen geen brood hebben om te eten, en dat de liberalen alléén, als zij bestieren, zorgen voor den algemeenen welstand. Wie heeft er dat nooit gelezen, en wie nooit zulke domme klaps gehoord? Woorden zijn geen oorden, zegt het spreek woord. Hewel, wij willen geen woorden inden In Italic‘zijn de Kamers bijeengekomen bet ministerie is ondeivraagd nopens den aanslag op hel leven van koning Humbert. Men verzekert dat het tegenwoordige ministerie omverre zal geworpen zijn. Wat zal koning Humbert, alsdan doen? .3' Vervolg. En inderdaad, men kan van verre hooren den schaterlach van Matheline; Pol. t< n anderen, moest m.iar zijnen mond openen, om Malheline in eenen lach te doen schieten. Maar al met eens smeet er een oude geitel bok zijne hoorns in de lucht, bleette, zoo luid als een hert schreeuwen kan. en kwam toe- gcloopen al den kant waar hij Mathcline had hooren luide lachen, 't Is overal bekend dat de rammen gram wordeii als nn n lacht in hunne weide. De ram was rap; niettemin kwam Maria Ker eerst bij Malheline loc. Hij wilde Malheline verde digen den ram wierd geraakt door zi.n I o nns, en verloos alzoo een oog. Maar de ram, belet van Mathclinas gelach te straf fen, kwam achter Pol Bihan. die vluchtte, g< spron gen, achterhaalde Pol juist op den boord van den strandberg en wierp hem met ijh hoorns in de zee die vijftig groote voeten dieper te midden der rot sen bruischle. Geheel te vreden over hetgeen hij ver richt had, kwam de geitenhok naar zijne weide we der, en Jachtte eenen goeden koer in zijnen wollen baard. Maar Malheline riep al weenen Ker. brave Ker, red Bihan, uwen teederen viiend. van de dood; en op mijn woord van cor word ik uwe trouw zonder voorwaarde. Gelijkertijd, te midden het gerucht der baren, klaagde Pol Bihan op eenen jammerlijken toon Maria! o Maria Ker. mijn eenigste vriend; ik kan niet zwemmen, laat mij niet sterven zonder te biech ten. In alle uwe begeerten zal ik u voldoen, moest ik u het grootste goed van mijn herte geven. Zult gij ecreknecht zijn in mijn huwelijk, vroeg Maria Ker? Wel ja. zekerlijk, schreeuwde Bihan. en zal u honderd geldstukken geven. Al wat uwe geëerde moeder vraagt, zal zij ook verkrijgen. Maar haast u spoedig, liefste vriend, eene baar zal mij algauw vveggespoeld hebben. De stoot van den geilenbok veroorzaakte een groot verlies van bloed en ’t verlies van ’t gezicht. Maar Maria die edelmoedig was van herten sprong algelijk van den top van den kaap in de zee; hij haperde met zijn been aan eene rotse die per ongelukke reize en reize met ’t water stond en brak zijn been. Êenoogig en kreupel wierd Maria al in eenen keer; niettemin trok hij Pol Bihan uit de zee en bracht hem frisch en gezond op strand. Zoohaast hij uil 't water gekropen was Hewel, riep Maria, tegen wanneer de ondertrouw? Maar i e’ijk dat Malheline niet geheel rap was om aan die vraag te antwoorden, de dienst immers door Maria Ker bewezen was nog niet lang genoeg ver leden. om zoo gauw te mogen haar woord herroepen, Pol Bihan nam het woord voor Malheline en riep geestig weg Maria mijn verlosser, gij zult ten minsten nog moeten daarvooren de genezing van uw b;en cn uwe oog afwachten. Zooveel te meer, voegde Matheline daarbij, (van dezen keer zag Maria die twee peerlenlandcn. want ze gaapte zoodanig van lachen dat het van de eene oor lot de andere maar een mond uit en zag) zooveel te meer dat ik van eigen noch eenoogige noch kreu pele gasten zie. Maar, zei Maria Ker. gij zijt do oorzaak dat. ik eene oog verloren heb. en op een been moet springen. 't Is waar, zei Bihan. ’I Is waar! herhaalde Matheline zooganw; want gelijk Pol sprak, zoo moest zij ook altijd spreken. Ker, vriendje, hernam B.han. laat ons tot morgen wachten, en gij zult van ons te weden zijn. Daarop vertrokken zij. Matheline en Pol. arm en arm, en lieten den jongen leenhouder Maria Ker geheel en gansch alteend al hinkende naar zijnen toren wederkeeren En is Le‘ geloofbaar? Maria Kor in zijn ongeluk, verheugde zich omdat hij twe.e peerlen in Mathe- line ’s mond g-'zien had. Gij meent, ’k wTe wedden, benrnde lezers, dat gij nooit zulk eenen onnoozelaar tegengekomen hebt, maar gij zijl leelijk mis. want t zijn al zulke arme ónnoozelaurs wiens herte brandt van liefde voor de meisjes die altijd ghiulachcïi. Wordt voort gezel. Politick, overzicht. De engolsche generaal Roberts komt eene groote zegepraal te behalen op de legerbenden van den Emir van Afghanistan; 18 kanonnen zijn in zijne handen gevallen. Men denkt dat de emir zijnen wederstand niet langer meer voort zal zetten, en dat er vrede zal gemaakt worden. De koningin van Engeland heeft in persoon den zittijd der Engelsche Kamers geopend, en beeft in hare troonrede de hoop uitgedrukt dat. het vredetraktaat van Berlijn weldra geheel zal uitgevoerd worden. 'l Is in den zelfden zin dat de keizer van Rus land gesproken heeft maandag. 2d,“ dézer, in zijne redevoering in den Kremlin, te. Moscou. wind slaan en wij zullen cijfers aanhalen die ofliciël zijn en bijgevolg niet kunnen liegen. Wie is er nu aan ’t hoofd in Frankrijk? ’t zijn wel geuzen zeker, en dan nog van de fijnste uitgekozen. Zij riepen zij ook gedurig dat de katholieken Frankrijk ten onder brachten onder Napoleon Hl, alhoewel dat de katholieken in Frankrijk niets te zeggen hadden. Maar toch, ze schreeuwden dal het de katholieken waren, om zelve aan ’t roer te geraken. Zij hebben Napoleon omverre geworpen en de republiek uitgeroepen. En hoeveel zal hel volk meer moeten betalen, het toekomende jaar, bij de lasten van over 10 jaar, bij voorbeeld? Leest wel Het jaar 1879 zal men moeten meer betalen dan in 1869, de bagatelle van eek milliard, vijf E.X DERTIG MILLIOEN EX HALF FRANKEN Hoeveel is dat soinmeke wel? Rekent en telt Een vijffrankstuk weegt 25 grammen; zoo dus in een kilogram gaan 40 stukken van 5 franks. Een wagon van den ijza; en weg vervoert ge meenlijk 5,000 kilos; diefisvolgens 200,000 stukken van 5 franken, of een millioen in stuk ken van 5 franks. Een MiLi iAAim is duizend keeren één millioen. Dus om te vervoeren in vijffrankstukken de soinine die de Franschen meer moeten betalen dan in 1869, zou men noodig hebben duizend en VIJF EN DERTIG WAGONS Legt mij dal geld daar Wat zegt ge van die geuzen die altijd schreeuw den legen de katholieken? En gij moet niet peizen dat In t leger, op nieuw ingericht, al dal geld inslokt. De jaar wedden def wereldsche ambtenaren zijn in 10 jaar verhoogd van 19 millioen en half! Dut geschiedt in Frankrijk. Hoe gaan de geuzen in Belgie tewerke? Wij zullen het welhaast gewaar zijn. In de Kamer der representanten hebben de geuzen reeds eene som gestemd van 70,000 fr. (zeventig duizend), voor het maken van een kort- bondig verslag over de zitting der Kamers, hetgeen, onder ons geziid. in het geheel niet noodig was; ’t zal de geuzegazeitiers eenige duizende franken geven uit onzen zak, en daar mee piimtiim. Zij hebben reeds een nieuw ministerie van hef openbaar onderwijs ingericht, en de ver- ledene weck zijn tie directeurs, de secretarissen en zoo voorts genaamd. Die heertjes leven met den hemelschen dauw niet, ter contrarie. Item zoo vele duizende franken uit onzen zak! De garde-civique moet heringericht worden en nieuwe geweeren hebben. Nog eens, burgers, betaalt maar. r-p,De personen die 'Tn abonnement voor 1879 ciii—nemen op den Veurnaar cn hetzelve vooraf betalen, krijgen hel blad kosteloos tol Nieuwjaar. Wij mogen den katholieken lezer verzekeren dat wij onze uitgaaf, voor de Verdediging der katholieke princiepen, steeds in belang zullen doen toenemen. Wij trrioeJcen onze inschrijvers zoo van ah; van den buiten, die nog ten achte ren zijn in de betaling van hun abonnement roor het loopende jaar 1878, daaraan onmiddelijk te willen volkomen. fc£ö3 I 4 van De winteravond is roker wel de ti j J voor velen om te lezen. De uitgever van Aai Veurnaar hee t Voor de liefhebbers van goede lektuur iets voor handen, dat tccncmaal aan de be hoeften, aan de leeslust van onze ylaamsche huisgezinnen zal voldoen namelijk Stuiversmagazijn. ZESDE JAARGANG, dat in twee kolommen gedrukt is en 568 pa- ginas bevat dat is in gewonen druk, een bock van 1200 bladzijden. Die 1200 bladzijden bevatten elf schoone roman tische verhalen, vele kleine wetenschappelijke artikels, een groot getal legenden, vertellingen en vroolijke anekdoten, raadsel», logi'gryphcn. rekenopgaven, kortom al wat ver- makeliik kan gezegd worden. Veie van de beste katholieke schrijvers hebben in dit bock de hand gehad, onder andere de verdienstelijke schrijfster MATilli.l'E. die hier een zoo gnnstigcn naam krijgt: zij le- sci'dc in dit bock de Vrouw van den Halting en .Stradclla. terwijl de schrijvci» I.IND het verhaal De Vrienden tot den Dood en H. V ERI.AT Geld en Trotsch leverden. Het b >ek dat wij nu aankondigen kost slechts drie frank, het is, wij verhalen 't, de beste lektuur die men nemen kan; de inhoud is redelijk en mag gerust in ieders hand gesteld worden. Men zend» 3 frank aan den uitgever van den Veurnaar, en mei ontvangt het zware boek franco thuis. Wij roepen de aandacht op die uitgaaf in, waarvan de voor raad niet aanzienlijk is.

De Veurnaar (1838-1937) | 1878 | | pagina 1