t l« s i r Veurne. 58 December 1ST 8. t. k I' A. I Ten burecle dezes schrijft men in op I>e volledige H erken HENDRIK CONSCIENCE. Zie de 3" bladz. jaar. Pi'cniien nnn onze Abouncnten in België. De minister Rolin heett nu werk om de be stendige deputation nopens de gemeentekiezin- gen ie verbreken. Te I’ollinchove had de president van’t kies- bureel noch de secretaris hunnen eed afgelegd; maar bij onoplettendheid hadden zij zulks nog- tans in het proces-verbaal ingelascht. Daarbij het openen der briefkes heeft plaats gehad in tegenwoordigheid van allen hetgeen strijdt tegen de wet. De deputatie had natuurlijker wijze deze kie- zing verbroken, omdat de wet niet was onder houden. De gouverneur zelf had medegeslemd. Va ir, ik weet niet hoe, de gouverneur heeft achterna gevonden dat hij moest reclameeren te gen dit besluit de kiezingen waren immers li beraal En Rolin heeft besloten dat die kiezingen goed waren Er zijn er nog van die soorte maar die onze streek zoo dicht niet aangaan! Een woord al leen van al de beslissingen van Rolin in geheel Belgic, allen zijn ten voordeele der geuzen. liet geuzenministerie heeft te Gent ook be wezen hoe waar het is dat alle Belgen gelijk zijn voor de 11 'et M. Frans De Potter was hulp-archivist bij de rijks-arehieven. Hij was gekend als een der geleerdste en voortreffelijkste archievisten van het land, en had bewezen bijzonderlijk in zake der Pacifi catie van Gent hoe men uit die oude stukken de waarheid kan bewijzen. Maar in die zaak had hij de geuzen moeten tegenspreken, en kunnen betoonen dat het de katholieken geens zins waren dia in deze omstandigheden dweep zuchtig te werke gingen maar wel de geuzen. Hij had in die studiën de volle overtuiging verkregen dat de katholieken alléén de vrijheid voorstaan en verdedigen, en dal de geuzen niets dan opstandelingen, revolutionairen waren die God en Kerk, en levens Koning en Troon wilden omverre werpen en bij had ziel} gelukkig gevoeld katholiek te zijn van licrte en ziel. Doch de geuzen kunnen de waarheid niet ver dragen en daarom is M. Frans De Potter schandelijk van zijne plaats beroofd. 31. Frans De Potter is vader dos huisgezins en heeft talrijke kinderen. Doch wat baat het de die naamlooze brieven is reeds gekend het is eene Frausche socialist, die voor het gerecht is moeten verschijnen. Nog meer! Eene fransche gazette de Figaro schrijft dat men te Brussel ook bedreigende brieven heeft ontvangen en dat de wachten ver dubbeld zijn geweest, wanneer de Koning dinsdag laatst van zijn kasteel naar Brussel i's gekomen om liet adres der representanten te ontvangen. God keere van onzen welbeminden Koning zulke afgrijselijke aanslagenT Zijn de princiepen der geuzen die hunne vruchten be ginnen te dragen Kroniek van het Geuzenministerie. De minister Benard heeft ons reeds een staaltje gegeven van de vergrooting der militaire lasten. Het contingent voor 1879 is nogmaals van 12,000 mannen, gelijk het voorleden jaar. Maar.... er zullen 1000 mannen meer moeten op trekken. Ziet hier hoedat De voorgaande jaren, al dezen die in ’t lot vie len en vrij gemaakt waren, het zij omdat zij stu deerden voor priester en geen man konden koo- pen, het zij omdat zij schoolmeester gingen worden enz., waren ingelijfd en moesten door geeue anderen vervangen worden. Minister Re na; d heeft gevonden dat het alzoo niet meer mocht gaan, en dat er jaarlijks 12,000 mannen juist moesten optrekken. Bijgevolg 1000 mannen meer die ’s jaars moeten eten en betaald worden, en nogtans de fameuze herinrichtingen zijn nog niet gedaan... «Se Kamers. Na de stemming van het Adres, heeft de Kamer der Volksvertegenwoordigers begonnen het budget van Justitie te onderzoeken. Eene groote discusie heeft plaats gehad in den beginne. M. Hornesse heeft minister Bara ondervraagd nopens den omzendbrief van den minister over den tarief tier fondatiemissen. Wij hebben reeds in een voorgaande nummer gesproken over dezen omzendbrief, in bet be gin dezer eeuw was de aalmoes gevraagd voor liet lezen cencr mis, gesteld aan één [rank. Na tuurlijk om dat alles verduurd is, en dat het leven kostelijker komt is die aalmoes ook ver hoogd. Welnu in dien omzendbrief wil de mi nister dat de kerkfabrieken en andere openbare gestichten slechts één [rank geven aan don priester die de misse leest. In de fundatiën slaat er dikwijls eene hoogere aalmoes vastge steld niets geelt dat, zegt Bara, de kerkfa brieken moeten het overige achterhouden, en de priester moet maar kribbe bijten als hij niet leven kan. En peist eens dat Bara man geworden is door de beurze der Doornijksche priesters! M. Hornesse beeft dan minister Bara onder vraagd over dien omzendbrief, onbewezen dat de minister dien regel bad voorgeschreven al leenlijk uit haat tegen de priesters, t hopende dat hij alzoo den priester zijn brood zou ont nemen. De hoeren Dclcour.de Lantsheere en Jacobs zijn nog verder gegaan, en hebben bewezen met de wel van 1809 en vroegere wetten, en. ook met de constitutie van 1830 in de hand, dat M. Bara zijn recht was te buiten gegaan, dat bij al de koninklijke besluiten, die tot’nu toe ge geven waren op die sloffe, niet kon vernietigen; bijgevolg dat de kerkfabrieken niet mecsten gehoorzamen. M. Lansheere ging nog verder, hij verhoopte dat indien eene kerkfabriek zulks wilde in’twerk stellen, de pastoor, wiens rech ten men had geschonden, de zaak voor de tri bunalen zou brengen en dal het hof van Gassa- tic nogmaals eenen kaakslag aan minister Bara zou geven gelijk in de zaken Langrand. De' minister legt ook aan de bestendige depu tatie op van alle budget te verwerpen waarin een meerdere aalmoes wordt toegestaan aan den priester. Hewel, riep M. de Lantsheere uit, ik verhoop dal de deputation ook doof zullen zijn, want volgens de wet mogen zij dusdanig niet bandelen, en mogen de inlichtingen van den minister niet volgen. M. Bara heeft geantwoord met zijnen gewoon lijker. spottoon, onze priesters, en bisschoppen en religieuzen op de schandelijkstc wijze be lachelijk makende. M. Delvigne, van Gent, heeft den minister ver volgens gewaarschouwd dat de presidenten der tribunalen de beschuldigden gewoonlijk uit t vragen of zij in hel vlaamsch of in bel fransch willen verdedigd woidcn; hetgeen maakt dat er velen gelijk voor dezen, de wet niet kennende, in eene taal worden beschuldigd en verdedigd, die zij niet verslaan. Hij bekende nogtans dal er eenige voorzitters waren die hunne plicht kwij len, waaronder wij met uitermate veel vermaak gezien hebben, de achtbare en voortreffelijke voorzitter van het tribunaal van Veurne, M. Valcke. Politiek overzicht. Van den oorlog van Afghanistan komen cr niet veel tijdingen aan de Engelschen gaan langzamerhand vooruit, zonder grooten tegen stand te ontmoeten. De handelijze van het Engelsch gouvernement is nog al bard bestreden geweest in de beide Kamers van Engeland; toch eindelijk heeft het ministerie eene schitterende zegepraal behaald. In de debatten heeft men kunnen bemerken dat de Engelschen meer den Rus vreezen dan wel den emir van Afghanistan en dat zij zich ver wachten aan oenen oorlog tegen den uitkomen. God spare de wereld daarvan! In Italië heett het ministerie in de Kamers eene afgrijselijkc nederlaag gekregen verre het grootste gedeelte der leden heeft het ge drag afgekeurd voor hetgeen de binnenlandsche zaken betreffen. Diensvolgens heeft het mini- Sterie’z.ijn ontslag aan don koning ingediend. Volgens het schijnt, zou Humbert willen dat hetzelfde ministerie aan het roer blijve, on zou den er algemernc kiezingen in Italië plaats grijpen ’t Is tiu te zien of de Koning zal durven liet land te rade gaan ’t zou wel kunnen ge beuren dat de socialisten in meerderheid weder kwamen, en Humbert zou moeite hebbtn om op den troon te blijven met die gasten. In Duilscblatid hebben de katholieken ge vraagd in hel Parlement om den Kulturkampf, T is te zeggen de onderdrukking dor katholieken te doen ophouden. Hunne vraag is verworpen, doch de minister heeft verklaard dat het gou vernement in betrekking is met den H. aposto- lijken Stoel om de vrijheid weder te schenken aan den II. Godsdienst. Mochte het goed uit slaan Een afgrijselijk nieuws is verledcne week verspreid geworden. Men heeft in Engeland brieven ontvangen, die de Koningin bedreigden; daarom beeft men de wachten verdubbeld die het koninklijk paleis bewaken. De schrijver van geuzen? Geen medelijden is er in hun hert te vinden; en om niet al te schaamteloos te schijn- nen, hebben zij hem een klein traitenient gelaten om te kunnen wachten, ’t is te zeggen om niet van honger te sterven Onze geuzen van Veurne willen ook zoo het schijnt, een treffelijken burger, die zijn leven voor de jonkheid heeft versleten, schandelijk af zetten. Dat zij maar doen Wij zullen hun ge drag schandvlekken in volle vrijheid; en. al hunne schandelijke plannen, de oogen der menigte meer en meer openende, ^zullen hun nen val nog verhaasten tyn-^-^De personen die een abonnement voor 1879 ülk—-nemen op den Veurnaar en hetzelve vooraf betalen, krijgen het blad kosteloos tol Nieuwjaar. Wij mogen den katholieken lezer verzeker, n dat wij onze uitgaaf, voor de verdediging der katholieke princiepen, steeds in belang zullen doen toenemen. verzoeken onze inschrijvers zoo van Eö*—n[s van jen buiten. tne nog ten achte ren zijn in de betaling van hun abonnement voor het toepende jaar 1878, daaraan onmiddelijk te willen volkomen. Dit blad verschijnt«len Woensdag, onmiddelijk na de graanmarkt. Inschrijvingsprijs. 5 fr. ’s jaars; met de post 3 fr. Annonccn 20 centimen per regel. Rechteilijke eerherstellingen 1 fr. Een nummer 1b cent. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 20 fr. het '100. Men schrijft in bij BONHOMME-RYCKASEYS, drukker-uilgeveï. Zwarte Nonnenstraat, Nr 4. te Veurne. I 5 4 1 I van De winteravond is zeker wc’ de tijd voor velen om te lezen. De uitgever van den Veurnaar heeft voor de liefhebbers van goede lektuur iets voor handen, dat tcenemaal aan de be hoeften, aan de leeslust van onze vlaatnschc huisgezinnen zal voldoen namelijk Stuiversmagazijn, ZESDE JAARGANG, dat in twee kolommen gedrukt is en 568 pa- ginas bevat dat is in gewonen druk, een boek van 1200 bladzijden. Die 1200 bladzijden bevatten elf schoone roman tische verhalen, vele kleine wetenschappelijke artikels, een groot getal legenden, vertellingen en vroolijkc anekdoten, raadsels, logogryphen, rekenopgaven, kortom al wat ver- makclijk kan gezegd worden. Vele van de beste katholieke schrijvers hebben in dit bock de hand gehad, onder andere de verdienstelijke schrijfster MATHILDE, die hier een zoo gunstigen naam krijgt; zij le verde in dit boek de Vromi» van den Balling en Stradella, t.-rwijl de schrijvers I.INI) het verhaal De Vrienden tot den Dood en II. VERLAT Geld en J'rotsch leverden. Het bock dat wij nu aankondigen kost slechts drie frank, het is, wij verhalen "t, de be.de lektuur die men nemen kan; de inhoud is zedclijk en mag gerust in ieders hand gesteld worden. Men zende 3 frank aan den uitgever van den Veurnaar, en men ontvangt het zware bock franco thuis. Wij roepen de aandacht op die uitgaaf in, waarvan de voor zaal niet aanzienlijk is.

De Veurnaar (1838-1937) | 1878 | | pagina 1