I 1 c I I I p 35e jaar. I DE WULVENTOREN. r Veurne, 15 Januari 1879. B 1 Il Dit blud verschijnt den Woensdag, onmiddelijk na de graanmarkt. Inschrijvingsprijs, 5 fr. ’sjaars; met de post 6 fr. Annoncen 20 centimen per regel. fr. -539,50 r Ghvverinchove. 4 Jh I Onbekende, St. Jooris, Adinkrrke, i E. H. Pastoor, Coadjutor. Parochianen, 100 ('0 10 00 4 00 10 00 CO 00 10 00 5 00 57 37 Be koning van Holland is de verledenc week hertrouwd met de prinses de Waldeck-Pyrmont. Hij is bijna twee en zestig jaren en zij nauwe- c 10 00 10 00 10 00 10 00 0 50 15 00 1 50 1 00 0 50 4 00 10 00 5 00 1 00 10 00 5 00 1 50 5 00 1, 00 10 00 10 00 2 50 Ten bureete dezes schrijft men in op I>e volledige Werken HENDRIK CONSCIENCE. kompleet in 61 doelen en geraamd op 75 fr. I Cqxtde. E. H. Foqueur, pastoor, E. H. Callens, coadjutor, Anna cn Nathalie Brismal, dienstmei den. Een christelijk huisgezin, Pervyse. dien armen Maria Kor! niet dat hij min verstand be zat dan andere menschen, integendeel; nu was hij een geleerde en wijze man geworden; maar de liefde maakt eenieder zot die zijn herte geeft aan iets on- weerdig. Maria Ker in zijn hemde was meer woerd als Pol en Mathéline in bezit van al de rijkdommen der wereld. Niettemin hadden deze laatste gelijk van Ker te misprijzen, want van hoe hooger men daalt, hoe dieper men valt. Toen de jonge leenhouder zijnen toren weder bin nen getreden was. verzuchtte Pol luidop en zegde ’t Is jammer, ach Goddelijke waarheid, 'lis groote lijks jammer, voorzeker. Wat is er jammer? vroeg Maria. Van zulke schoone gelegenheid te vcrwaarloo- zen. Welke gelegenheid, riep Maria? Gij moet dan het gesprek tussehen mij en mijne verloofde afge luisterd hebben Ja wel, zei Pol; mijne eene oore luistert altijd naar't geen mijnen waren vriend aangaat. Zeven jaar 't is toch zoo lang! En laat mij toe hel u te zeg gen. gij zult maar 12 maanden moeten uitstellen om uwe moede!' te vergezellen naar eene andere Kers misse. (Wordt voortgezet). llechlet lijke eerherstellingen 1 fr. Een nummer 15 cent. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 20 fr. het ICO. Men schrijft in bij BONHOMME-RYCKASEYS, drnkker-uitgever. Zwarte Nonnenstraat, Nr 4, te Veurne. t>' Vervolg. Beste vriend, gij hebt tijd genoeg. Van zijnen kant Pol zei aan vrouw Josscrande gebuurvrouw, neem maar uwen stok en ga op uw gemak voort. Mathéline vergezelt ti; ik koom achter mei Maria; niet zijn ziek been, en zijne oog die blind is, zou hij kunnen aan een ongeluk geraken, ik zal over hem z.orge dragen. Zoo gezeid, zoo gedaan. Josscrande. had geen kwaad achterdenken hij was overtuigd dat Maria zijne belofte wilde houden. Gelijk of ze gingen schei den zei Pol aan Mathéline. Houd wel Josscrande bezig, want do sukkelaar moet hier blijven. En 't meisje antwoordde kort weg Tracht' don ketel te zien waar onze fortuin in steekt cn weet mij dan té zeggen hoe bij gemaakt is. Zoo dat dé twee vrouwmenschen vertrokken wa ren Josserande een goed en groot herte van eene moeder, vol van teedere Helde, en Mathéline. ecu ware versteende musschenkop, niet groot genoog om eene plaats te verschaffen aan een goed gevoelen. Een oogenblik bleef Maria Ker op den dorpel stilstaan, cn vervolgde met de öogen de twee vrou- I i Politiek overzicht. Ongelukkig Frankrijk’ het zit in de klauwen der republikanen, en God weet wanneer het er uit zal verlost geraken. Gelijk wij woensdag schreven, de kiezingen voor den Senaat rijn over al mislukt; nauwelijks 13 of 15 leden der bewa rende partij hebben de meerderheid behaald, ’t Is waar, de radikalen hebben de overhand niet; maar zal de linkere zijde can de overdrevenèn weerstaan Men spreekt reeds van de plannen, die worden gesmeed. De gevangenissen zullen moeten geopend worden voor al dezen die om politieke redens zijn veroordeeld geworden; ’t zal nog veel zijn als de brandstichters en moordenaars der Parijsche Commune niet worden losgelaten; het onderwijs zal moeten gegeven zijn zonder God noch Kerk; de wet die de vrij heid schonk aan de Hoogescholen, en zoo koste lijk is voor de katholieken, zal worden afge- schatl; eindelijk het ministerie, genaamd van den 16 Mei, zal voor de Earners gedagvaard worden en waarschijnelijk veroordeeld, omdat het aan den roep van Maarschalk Mac-Mahon heeft beantwoord en pogingen aangewend om Frankrijk te redden. ’t Is Gambetta die het land meester is, Gam- betta, door Thiers genaamd de kwade zot! Nog eens Ongelukkig Frankrijk! in welken deernisweerdigen slaat zijt gij verzonken. Het zit maar scheef tussehen Pruisen en Dene marken. Over eenige weken is de prinses Thyra, dochter van den koning van Denemarken, ge trouwd met den hertog van Cumberland. Nu, die hertog van Cumberland is de oudste zoon van wijlen den koning van Hanover, gestorven in den loop van het verleden jaar. Na den oorlog tussehen Frankrijk en Pruissen, iti het jaar 1870, had pruisen het land vpn Hanover inge slokt, omdat het niet met beun had willen mede- vechlen, en den koning met gansch zijne familie gebannen. Verscheidene malen had men pogin gen gedaan, opdat de oude koning afstand zoude doen van zijnen troon ten voordeele van Pruisen; maar te vergeefs. Na de dood van zijnen vader, had de hertog van Cumberland zijne rechten staande gehouden, en als erfge naam op den troon van Hanover aanspraak ge maakt. 't Is deze wettige koning van Hanover die getrouwd is met de dochter van den koning van Denemarken; en Pruisen vreest dal hij in dat land hulp zou vinden om later, als de ge legenheid zich aanbiedt, gewapenderhand zijn land te veroveren, of in alle geval veel moeilijk heid aan den Pruis te veroorzaken. De duitsche gezant is reeds uil Copenhagen, de hoofdstad van Denemarken, vertrokken, en het Deensch mini sterie heeft uitleggingen naar Berlijn gezon den.’t Vuur zal waarschijnelijk onder de assche smeulen, tot dat, op de eene of andere wijze, een einde gesteld worde aan deze moeilijk heden. Herderlijke brief der Bisschoppen van Beltfie. Nog nooit sedert 1830, hebben de geuzen met meer razernij onzen II. Godsdienst aange vallen in Belgic dan op onze dagen. Vroeger was het hun genoeg op eene onrechtstreeksche wijze de katholieke Kerk, hare dienaars 'en aan hangers belachelijk en hatelijk te maken, nu willen zij, noch min of meer, zielen aftrekken van de Kerk door het verspreiden van een ver pestend onderwijs zonder God of zijn gebod. Sedert het jaar 1842 bestaal er eene wet door liberalen gestemd, zoowel als door katholieken, waarbij vastgesteld is dat de Godsdienstleer in de scholen moet voorgehouden worden en de priesters diensvolgens met het noodzakelijke gezag in de scholen den katechismus mogen leeren. Zes en dertig jaar heeft deze wet voor Belgie de voortreffelijkste vruchten voortge bracht, en ons land bewaard van de onheilen die op onze naburen zijn nedergestort, omdat het volk godsdienstig en zedelijk werd opge voed. Uit haat tegen God en de Kerk, willen de geuzen deze wet omverre werpen zij willen, volgens de spreuk van hunnen aartsvader Vol taire, zij willen Christus in het slijk versmachten. Maar de Bisschoppen van Belgic, van Gods wege belast met de zorg over de katholieken, hebben gesidderd bij het vernemen der lielsche plannen in de vrijmelselaarslogien gesmeed zij hebben hunne slem doen hooien en aan de geestelijkheid en geloovigen eenen brief ge zonden, waarin zij ons waarschuwen tegfin de gevaren die ons II. Geloof’bedreigen. Nieiuwjaargiften aan onzen H. Vader Leo XIII, Paus en Koning. Beloop der voorgaande lijsten, 3* Lijst. Veurne. E. H. Peel, kapcllaan van St. Walbur- gis. E. H. Tyberghein, coadjutor Eene dienstmeid, Tot spijt van die ’1 benijdt. Een I’aus- minnend huisgezin, M. en M“* Dc Haene, A. Malhilde cn Leontine Demecster, Mathilde gcnachte, Dcmcester-Affenacr, Edouard Vanleke, Marie Balloey, Emile Depagie, Weduwe Depoorter, M. Vanderheyde-Ghewy, M"“ wed' Henry, Dienstmeid, Myngheer en zusters, Onbekende, M. B. wen die kwamen te. vertrekken. In dc verte, op het wegeltje niet sneeuw bedekt, kon men gemakkelijk gelijk twee schaduwen bemerken; de eene gebogen, en reeds wankelende, de andere stake rechte maar buigzaam, cn die alle oogenblikken scheen te huppe len. De jonge leenhouder verzuchtte. Achter hem de slem van Pal zegde geheel zachtjes Ik weet wl, Ker, beste vriend, waar uwo gedachten zijn; en g'hebt gelijk, daar moet een einde van komen. Zij is zoo ongeduldig als gij omdat hare liefde zoo groot is als de uwe. Voor beide is 't te lang gewacht Maria Ker keerde zich om; de vreugde had zijne wangen verbleekt. Is 't waar? stamerde hij, zoudet gij meenen dat ik het geluk heb van gelief koosd te zijn? Dc duisternis liet niet meer toe van de twee vrou-j wen nog in de verte te bemerken; maar dc sehatter- laeh van Mathéline drong door de duisternissen, en klonk spottend in de ooren gelijk de klank van rijkemans geld. 't Is zeker, nnjn woord van cere, hernam Bihan; zij ziel u zoo geernc dal zij er geen ruste van heeft "Wanneer een meisje te vele lacht, 'l is om niet te moeten wécncn, ziedaar de zuivere waarheid. V. Zig mochten hem wel den onnoozelc noemen, lijks in het begin van de twintig. Mochten zij te zamen lange jaren gelukkig zijn. In Spanje heeft de jonge koning Alfons XII al niet veel reden van lachen. Over korten lijd is zijne vrouw koningin Mcrcédès gestorven; daarna heelt er een moordenaar op hem gescho ten, en nu heeft hij andere moeilijkheden op den hals. Men zou willen dat de Cortés ontbon den worden; men beweert dat zij slechts voor drie jaar waren gekozen cn die drie jaar zijn nu voorbij. De koning zoekt niet al te veel die ont binding hij vreest dat de republikanen in meerderheid zouden wederkeeren, en ’t ware gedaan met zijn koningdom. Gelukkig nog, kon hij ontsnappen aan de woede der radikalen; want reeds heeft er eene gazet durven schrijven dat het bloed van Moncasi, den koningmoorder, had gestroomd, maar dat er ander bloed wel- welhaast ging vloeien Spanje en Italië zouden er wellicht alle twee even slecht uitzien en op hei punt zijn van schrikkelijke rampen te moeten onderstaan. I 'V r van •it. I I ‘t- c I

De Veurnaar (1838-1937) | 1879 | | pagina 1