De Nijper. 1834, is den 30 december aldaar overleden, oud Houthem hem door Militie. namen 1 Balcuen Arthur. 2 Boninguc Emiel. 3 Bruwacrl Desiré. 4 Bulthé Francies. 5 Casteels Pieter. 6 Clacys Hendrik. 7 Claeys Thfiotiel. 8 Couleele Eduard. 9 ('.livelier Engel. 10 Dawyndt Guslaaf. 1 1 Dcbelgh Karei. 12 Debergh Gustaaf. 13 Dejaegher Guslaaf. 14 Drsmedl Hippoliet. 13 Delreiumerie Heud. 16 Di uwé Hendrik. 17 Gheldoi’ Jultaan. 18 Ghysclen Hendrik. 1!) Geelhuis Desiré. 20 Jonekheere Aug. 21 Kcsleloot Hendrik. 22 Lahaye Alexander. 23 Lammeranl Aug. 24 Louvvrens Eduard. 25 Ma rosea ux Julius. aan M. Baalden willen wij ook geven wat hem loekoml, en daarom schrijven wij Eer aan den burgemeester van en schande aan deze die werken om den afzetter Rolin niet te laten hernoemen! Kene liheraie benoeming. M. Remold, procureur des Konings, was lid van het bureel van weldadigheid van Veurne. Gekozen zijnde als lid van den gemeenteraad, heelt hij zijn ontslag gegeven en zich wegge trokken uit het voorzegde bureel. De gemeenteraad moest bijgevolg overgaan lol bet benoemen van een nieuw lid. Pedro Ollevicr werd gekozen!.... Groote belooning voor diegenen die zijne titels en verdiensten zullen doen kennen, te bekomen bij den uitgever van den Veurnaar. Wij kunnen hem geen andere verdiensten ge ven dan dat hij de zoon is van zijn vader. En ja, gelijk de zoon voortkomt van den vader, •zoo komt hel licht van hel licblLumen de lumine. liet is niet moeilijk de gevolgen te berekenen der wel waarbij hei contingent des legers wordt bepaald op 12,000 man in werkelijken dienst. De minister van oorlog heeft in de kamer ver klaard dat er ongeveer I 1,000 man te kort zijn om met de 8 klassen Het elfcktief van 100,000 man te kunnen bereiken. Verdeden wij nu dit cijfer van 11,000 door 8 en wij zullen de jaar- lijksche vermeerdering van hel contingent heb ben. Deze bedraagt dus 1375 man. Elke klas zal dan 1375 man meer moeten leveren en alzoozal hel jaarlijkse!) konlingcni 13,375 man bedragen in pl: a.s van 12,000. Dit is cene vermeerdering van een tiende. Hel oorlogsbudget zal in evenredigheid moeten ver hoogd worden. Nu beloopt het lol 40 millioen; binnen kort zal hel 45 millioen bedragen, zon der rekenjng te houden van de inrichting eencr nationale reserve en de wapening der burger wacht. Versehillige tijdingen. M. Persoone, pastoor te Eitelghem sedert 88 jaren en 3 maanden. M. Gallens, pastoor van O. L. V. te Rousse- laere, is aldaar overleden, oud zijnde 52 jaar. M. Janssens, voorzitter van het Dayids- fonds le Sl. Nicolaas, is aldaar tot senator ge kozen, in vervanging van M. Van Overloop, overleden. Hgecltterliijke Q&ronijk. Zijn door de korreclionhele rechtbank van Vcuinc veroordeeld Zitting van 2 jan. Lins Frans, werkman te H.mdzacnie, lol 3 maanden gevang, voor poging lot dirfslil. bij middel van beklimming en braak, lui m.deele, van Virl'aillic, van Wen ken. Gouwy Leopold, schipper te Veurne, tot 26 fr. boet, voor slagen op Frans Eecke. te Veurne. Vaulegheni Alfons cn Seru Jan. dienstboden te Wulpen, elk lot 100 frank boet, voor jacht met stroppen. Seru Edmund, werkman te Veurne, tol 26 fr. boel, voor slagen op de huisvrouw van Karei Amey. Zitting van 3 Jan. Verfaillie Pieter, daglooner te Zonmbeke, lot li weken ge aug en 26 Ir. boet, voor bedriegelijke ontvreemding ten nadeele van Hendrik Baelen, van Öoslvleteren. Fevry August, zager te .Houihem, lol 8 dagen gevang, voor eerroverij jegens den douanier AL Temperville. ft Jo- Huchleu vim KËonthrin, Wij hebben geschreven over veertien dagen dat hel burgemeester Baelden is, aan wien gansch hel Houtland te danken beeft van ver lost te zijn van de dievenbende die bet land doorkruiste en de vrees was der streek. De geuzen loegen met ons en dreven den spotbel was de brigadier der gendarmen die de eerste opzoekingen had gedaan, en die de dieven had ontdekt. Hel is een grove leugen! Dat zij den briga dier ondervragen! dal zij inlichtingen nemen bij geloofbare menschel) te Houlbem zelf, en zij zullen hooren wie de dievenbende heelt dm ii aanhouden Zeker en vast is bet, dat de burgemeester van Houlbem de eerste op hel spoor der dieven is ge komen, aan den brigadier de huizen der dieven heeft aangewezen, en hem er naartoe heeft ge leid en dal aan hem alléén d eer is te wijten van gansch de streek te hebben gezuiverd. De brigadier cn de gendarmen hebben voor zeker hunne plicht gekweten; zij hebben ge daan wat hun le doen stond, wij willen geens zins hunne verdiensten verminderen; maai Men heeft bemerkt op Nieuwjaardag dat zijne majesteit koning Leopold II, in zijne antwoor den op de wenschen die hem werden aangebo den, bijzonderlijk gesteund heeft op de erkente nis die wij aan de goddelijke Voorzienigheid ver schuldigd zijn, om de overvloedige weldaden door God aan het land geschonken. Welk oneindig verschil met de troonrede, waarin de naam van God was uitgeslotenDe geuzenminislers hadden de troonrede gemaakt, en de koning moest hun geweefsel aflezen. Maar op nieuwjaardag was Zijne Majesteit vrij, en heeft met opgezetten wil laten blijken dat de koning der Belgen aan God gelooft, alhoewel zijne ministers geuzen zijn! reen lieve lezers, de geuzen kunnen zoolang niet wachten, ze moeten van eerder hunnen vei pestenden adem lossen over de kostbare panden die God u loeverlrouwde. Van in de school moeten zij ze hebben, van in de school moeten er de geuzen, en hun vader de duivel, ■meester van wezen. Uwe laak, vaders en moeders, zal moeilijk worden; maar in allo geval, blijft overtuigd dat de goede opvoeding uwer kinderen uwe eerste plicht is alsook de zekerste, ja, de eenige waarborg van hun geluk cn hel,uwe. Ziehier de namen der jongelingen onzer stad die den 29 dezer moeien loten voor de. nationale militie. 1 1 26 Mcrlevede Guslaaf. 27 Nolebaerl August. 28 Paltliel August. 29 Pmseel Hendrik. 30 Piuson August. 31 Pyson August. 32 Reynacrt Heliodoor. 33 Rouse Herman. 34 Rousseeuw Gustaaf. 33 Ryon Karei. 36 Sausen Eduard. 37 Scnesael Karei. 38 Tacoen Adolf. 39 Tunyck Frans. 40 Vaiidenbroucke Aug. 41 Vanhaecke Eduard. 42 Vanhaecke Laurent. 43 Vanhove Gustaaf. 44 Vanloortelboom A. 43 Veréenooghe Arthur. 46 Verin.rue Arthur. 47 Vnylsleke Achiel. 48 Waeyaerl Richard. 49 Zviaenepoel Arthur. £4iesd Als men over ccnige jaren aan sommige een voudige, brave menschen over de strekkingen van hel liberalismus of Geuzerij sprak; als men hun zeide dat de geuzen allengskcns den in vloed van de religie poogden le .ondermijnen en het gezag der zielbeslierders te verminderen, vele peisden dat het zoo erg niet zoude gaan, dal wij de zaken vergrootten de katholieke eenvoudige menschen die zelven rechtzinnig en fraai zijn, kunnen niet denken dat er leugenaars cn bedriegers bestaan. De geuzen, integendeel, draaiden hun hoedje naar den wind bij katho lieken spraken zij in katholieken zin, en bij geuzen braakten zij hun venijn uit tegen Paus, bisschoppen, priesters en al wal godsdienstig is. Aldus hebben zij vele kiezers bij den neus geleid; aldus zijn zij aan hel bestuur gekomen, en nu spannen zij alle middels in om er aan te blijven, eilaas! lot ongeluk van Godsdienst en Vaderland.! Te voren konde men eenigszins de goede Douw dier eenvoudige burgers verontschuldi gen; maar voortaan is alle verontschuldiging ónmogelijk. Sedert de aankomst van den afzetter Rolin, zijn onze legenslrevers sloul genoeg ge worden om hun vaandel gansch cn geheel 10 ■ontvouwen... Denkt niet, lieve lezers, dal ik u hier zal neêrschi ijven wal men in hunne dag- en weekbladeren al drukt legen onzen 11. Vader, den Paus; legen onze hoogweerdige bisschop pen; legen de eerweerde pastoors en priesters; neen, mijn hart van chiisten cn katholieken menseh walgt van hunne snoode taal. Mijn oog wit is enkel van u te waarschuwen dat de geu zen de religie onzer deugdzame vadei cn in bel slijk willen versmachten cn dal men aan zijne hoedanigheid van Roomsch-Kaiholieke moet erzaken of vaarwel zeggen aan de geuzen en al hun beddrijf. Er is geen midden mogelijk gij zijl met God, den Paus, de bisschoppen en priesters of gij zijl met den duivel en de geuzerij. Kiesl Sedert den 3 dezer zijn de barrieren op al de wegen van West-Vlaanderen weer geopend cn do vervoerdienst toegeiaten. Bij koninklijk besluit van den 3 dezer zijn de cerw. hoeren Corvilain, Gleynhens en Le- comte, geesielijke bestuurders der normale scho len van den Staal te Nijvel, Lier en Bergen, van hunne bediening ontslagen (lees afgesteld), en door wereldlijken vervangen. De geuzenga- zetlen, die eerst in jubilatie waren voor den af zetter Rolin, zullen nu Pier Van Humbeek voor zijne afzetterij tot in de wolken verheffen. Een driemaster, geladen met steenkolen, ligt gezonken op de hoogte der Panne. De man schap is gered; de Duinkeiksche loods zijn hem aanstonds ter hulp gesneld. De gemeenteraad van Antwerpen heeft be sloten dat er voorlaat! niet meer zal gebeden worden in het atheneum dier stad. Geenc mis van den 11. Geest meer voor de opening van het schooljaar; Geen gebed meer voor en na de school; Geen verlof meer op de afgestelde feestdagen. Schijnheilig laten de geuzen nog toe dat de priester in die school koine; doch wij vragen het aan al wie redeneert wat moet de priester gaan doen in zulke scholen? Generaal Renard is, na de verzwaring der krijgslasten bekomen le hebben, opreis gegaan. Binst zijne afwezigheid zal hel interim van hel ministerie van oorlóg vervuld worden door ko lonel Van Humbeeck, minister van T openbaar ouderwijs. Soldaterij cn onderwijs zijn in derdaad twee dingen die, voor de geuzen, goed bij elkaar passen. Men heeft reeds 47,553 Ir. 94 c. ingeza meld voor hel standbeeld welk de Doornijkers gaan oprichten ler eere van M. den volksverte genwoordiger B. Duinortier zaliger. Kerstdag-avond, le Doornik, viel er cene dame met eene pelroollamp in de hand; T vier greep aan hare kleederen, en, deerlijk verbrand, sliert zij 's nachts, ten prooi aan de ijselijkste pijnen. - Den 31 december, rond 1 1/2 ure na mid dag, is hel huis van Karei Bespiegel, le Clerc- ken, geheel door cenen brand vernield. Alle hulp was nutteloos ter oorzake van den feilen wind. De schade wordt op 4.U0D fr. berekend. Alles was verzekerd. De genaamde John Retsin, verdacht van moord le Antwerpen den 29 november op zijne grootmoeder gepleegd, verkomt sedert eenige dagen in de grootste onrust. Hij lijdt des nachts aan koortsen in het hoofd en houdt zich dan onophoudelijk met zijne vermoorde grootmoeder bezig. Verlcdene week sprong hij 's nachts verdwaasd zijn bed uil, roepende Ja, daar is zij', ik zie haar, zij komt nog. Hel/i! help! De waker der gevangenis kwam t nmiddelijk -loe- gcsneld en vond John Retsin in een zeer ge- schokicn toestand. Hij was bleek, angstig en afgemat; groote druppels zweel drupten van zijne wangen. De waker bleef hel overige van den nacht bij den gevangene, cn ’s anderdags werd de geneesheer geroepen; gedurende iwec dagen bleef John te bed en kon of mocht zijne moeder niet ontvangen. Dank aan goéde ver zorging, is nu de toestand van den belichte beter. Een jammerlijk ongeluk heeft te Kortrijk plaats gehad. M. Nuytlcns, brouwer, bestuurde zelf de werken zijner brouwerij; terwijl hij zich van de cene verdieping naar de andere be gaf, viel hij ongelukkig van den trap op de kraan van een ketel. Op het gerucht van den val, snelden dc werklieden toe en vonden hun nen patroon badend in zijn bloed, en ver schrikkelijk gewond aan den buik. Ondanks de spoedige zorgen, is M. Nuytlcns twee dagen later le midden der verschrikkelijkste pijnen overleden. Dc koeplaag heerscht sedert eenige weken in Pruisen en machtig veel beesten zijn reeds moeten gedolven zijn In hel departement Gum- biniien I03, in dal van Francfort-op-Oder, 751 koeien, 41 i schapen en 16 geilen; in liet depar tement van Posldam, 77 koeien en 7 schapen. Engeland heelt den invoer van hoornvee uil Duitschland en Belgic verboden, want ook in Belgie is dc zieklc begonnen te lluysse, bij de duiische grenzen, zijn er zeven boeren die hunne siallen besmet hebbdn. God spare ons daarvan De medalie, welke 11. M. de Koningin heeft doen maken ter gedachtenis van den 25° verjaardag van haar huwelijk mei Z. M. Leopold 11, is opgedaan. T Zijn er 2047. Al dc leze ressen van den Vein naar, die mee geweest zijn naar Biussel om de kroon en den sleep aan 11. M. le gaan opdragen, zullen elk eene dier me- dalien krijgen. Zaterdag, ten 8 ure 5 min. heeft Oliva Moncasi, die, over drie maanden op den ko- - XTX’PITW" I I

De Veurnaar (1838-1937) | 1879 | | pagina 2