en 294,000 40,000 309,906 hel budget 2,377,509 1,030,369 1,776,246 6,000,000 4,000,000 2,547,000 een legerkorps van Afrika te sturen, gelijk de expeditie Vergclülligc tijdingen. Met genoegen vernemen wij dat de katho lieke kring van Veurne een bezoek van M. J. I. De Beucker, professor in natuurwetenschappen, te Antwerpen, zal ontvangen. De beroemde vlaamsche spreker zal er op 23 februari naast, om 7 ’s avonds, eene voordracht geven over de kracnt ra» hel leven en de kracht der overtuiging. Wij haasten ons dit goed nieuws aan de leden van den kring kenbaar te maken. Verscheidene der bijzonderste lamilien van Veurne komen een gevoelig vei lies te onder gaan in den persoon van M"” weduwe Faure- De Gae, geboren te Alveringhetn den 21 Sep tember 1826, cn zaterdag te Wulpen overleden. Zij was de schoonmoeder van M. Edmund Van llec-Faure, lid van de bestendige deputatie van den provincialen raad van West-Vlaanderen, en schoonzuster van M. Milo De Cao, schepcnc der stad Veurnc. Bij koninklijk besluit van 21 dezer is het berinneringskruis aan 362 vrijwilligers van •1830 verleend, en onder andere aan M. Monnié, stadsbibliothecaris te Nieuport. Een koninklijk besluit van den 23 dezer aanvaardt hel ontslag aangeboden door M. Aug. lloulsacger als onder-luitenanl van hel korps pompiers van Veurne. Verledenc week is in 't zicht van de haven van Duinkerke ccnc visscherssloep gezonken. De storm was geweldig. Al de sloepen der Panne zijn moeten naar Duinkerke vluchten. Zaterdag zijn ze naar de Panne teruggekeerd, waar ge° heel de bevolking op hel strand te wachten stond met den hcrtcklop. Gelukkiglijk elk huis gezin heeft de zijnen wedergevonden. Alveringhem, 27 Januari 1879. Mijnheer de Opsteller, De correspondent van het Adnertentie-blad van zondag 11. niet wetende wal uitkramen van spijt over den triumf der katholieken in de laatste gemeentekiezing, valt uit in ongerijmdheden en spotternijen tegen loftelijke en heilige zaken T Is daar wel de rol der geuzen want ze zijn overal dezelfde, met dit verschil nogtans dat de eéne franc zijn en de andere schijnheilig. Maar 't wonderlijkste van al is dat hij spreekt van de plaats van sekretaris, juist gelijk de plaats open stond! Zouden de liberalen, indien het budget van het materieel ÜEeÉ Soldatenspel. Het schijnt dat het nog niet genoeg zal zijn dat ons geuzenministerie jaarlijks van 1200 lot 1500 jongelingen meer onder de’wapens zal roepen. Men spreekt nog dat er 1200 lot 1500 Belgische en Zwitsersche soldaten zullen moeten optrekken naar Bulgarie in het Oosten, om de onafhankelijkheid van die provincie te hand haven. We pest in Wasland. De geuzen willen overal, hier ook in ons katholieke Belgic, God uit de samenleving ban nen; zij willen God niet meer herkennen; En God komt op eenc nieuwe manier zijnen invloed iu de wereld te doen gevoelen. De pest, ja, de schrikkelijke pest is in Busland verschenen! De provincie van Astrakan is besmet de sol daten hebben de ziekte uil hel Oosten medege bracht. En de ziekte zet voort De gouvernementen van Duitschland Oostenrijk hebben maatregelen genomen, om te beletten dat ze in hunne landen zou binnendrin- gen. Doch, als God slaat, dal de gouvernementen maar maatregelen nemen. Eertijds, wanneer hel geloof nog levendig was, baden de volkeren Van pest, hongers nood en oorlog, verlos ons, lieer» De oorlog heeft over konen tijd gewoed iu vcrschillige lauden in Frankrijken Pruissen, in Serbic en Montenegro, in Busland en Turkije. En de volkeren hebben niet of weinig gebe den, en zij zijn tol God niet wedergekeerd! De hongersnood heeft duizenden en duizelden van menschen weggcrukl in Indién, en duren lijd hccrscht er overal, die de toekomst gevaar lijk maakt.... en de menschen zijn lot God niet wedergekeerd God heelt nu zijne derde roede uitgehaald. Wie weel nu in welke landen de pest zich zal uitbreiden? i Mochten de volkeren, nu ten minste, tot God wederkeeren en zijne straffende hand weerhou den; zijn gebod onderhouden cn zijne Kerk eer biedigen. Intusschen, wij oprechte christenen, wij zullen bidden,bijzonderlijk voor ons geliefde Vader land, cn uit den grond van ons herle zullen wij uitroepen Van peste, hongersnood en oorlog, verlos ons, Heer! ze aan ’t hoold der gemeente gekomen waren, misschien den sekretaris afgesteld hebben? Wie weet of zij geene middels gevonden hadden om hem lo releveeren,' Alzoo naapende hun grootmeester Bolin, expert in afzettingen. Maar 'wicht, ik vergal dat «Ie sekretaris liberaal is. Die korrcspondenl durft ook spreken van het oprichten van muziek-, zang- en rhetori- ka-maatschappijcn. Weet hij dan niet, dal er door de liberalen daartoe alle mogelijke, maar vruchtelooze pogingen gedaan zijn geweest? dat Serre, de markies, hemel cn aarde heeft doen beven om daarin te gelukken. Maar daar toe was er geld noodig en geld, ja geld... Mijn- heere van den Smishoek was alleen om geld te storten en hij heelt daar genoeg van!! Hij weet te wel dat hij daarmee niet gewonnen heelt ten tijde dat hij milde was om zijne liberale opinie te verspreiden T zijn al caloten, zegt hij, iouil! fourl Serre heeft wel kunnen eenige muziekanten opmaken; ’t zij om de maatschappij die eertijds bloeiende was, te verlaten, of om flauw te doen vallen in het bijwonen der repetitie»; maar om eene sociëteit van muziek, zang of rhetorika op te richten, is hij daartoe ten volle onbe kwaam. Wij koesteren de hoop, dat welhaast onze schoone maatschappij van muziek zal heringe richt worden tol spijt van wie T benijdt. Aanveerd, enz. Z. Eenc andere correspondentie uil Alverin ghem moeten wij door plaatsgebrek tot ons volgend nummer verschuiven. Rechterlijke Rronijk. Zijn door de korrectionnele rechtbank van Veurnc veroordeeld Zitting van den 23 januari. Rigaux Frede- rik, werkman te Goyde, tol 100 fr. boet, voor jacht met stroppen. Pauwels Karei herbergierszoon te Nieuport, tot 26 Ir. boel, voor slagen op 11. Lust, van Sl. Jooris. lloornacrt Camicl, smidsknecht, cn Seys Adolf, dienstbode, beide te Eessen, elk tot 21 dagen gevang en 26 Ir. boel, voor eerroverij je gens Pii. Dcclercq. Verhuist Eduard, Loones Gesar, Meerschacrl Hippoliet, Verhuist Theoliel, en Zoele Eugenia, wed’ Verweirde, werklieden te Houthem, de 1' tol 21 maanden gevang en 5 maal 26 fr. boet; de 2’ lot 23 maanden gevang en 4 maal 26 fr. boet; de 3’ tot 22 maanden gevang, en 9 maal 26 fr. boel; de 4" en 5’ elk tol 1 maand gevang en 26 fr. boet, voor enkele en gckwallifieerde dielten. Depauw Lodewijk, voerman te Vladsloo, lot 1 maand gevang en 26 fr. boel, voor bcdriegc- lijke ontvreemding van 60 kilo rogge, ten na- deele van Pieter Hosten. Goene Pieter, rentenier, te Rousbrngge tot 2 maal 30 fr. boet, voor jacal in verboden tijd en tol 50 fr. boet voor jacht' op grond van anderen. En weet wel, lezers, dat de Bulgaren verre zijn van beschaafde volkeren te zijn; hunne handelwijze wegens de Turken in den laatsten oorlog heeft bewezen dal zij waarlijk wilden moeten genaamd worden. Zoo zouden onze Belgische kinderen daar wel riskiereil van on- bci mliertig vermoord te worden. Er is ook nog spraak van Belgische vrijwilligers naar T Zou bijna hetzelfde zijn g naar Mexiko, waar zoo vele Belgen de kragc lieten. Soldaatjes, cn altijd soldaatjes, dal is de leuze der geuzen. De kiezers mochten wel voor de geuzen stem men om het lot van Belgic te verbeteren. ij zullen het welhaast gewaar worden! Te zamen fr. 19,204,030 Dus bijna twintig miljoen meer te betalen dan «rider het katholiek ministerie. In geheel Belgie zijn er maar rond de vijf miljoen inwooners, vrouwen en kinders medc- gerekend. Bijgevolg, de een door de ander, zal ieder Belg bijna 4 franks meer moeten betalen. Maar er zijn vele armen die niets betalen, veel vrouwen en Einders in Belgie. Zoo rekent cn telt, lezers, welk profijt de liberalen aan uwen zak zullen doen in hel jaar 1879! Kiezers, woest deze cijfers wel indachtig als hel kiezing zal zijn! Uoeeca FrniiKClic jeitx zekere llelgigclic ECechtcrN beoordeelt. Over eenige weken reisde een fransche geus, de Sarcey genaamd, in Belgie. Hij kwam kon- ferentien geven, om de Belgen te loeren wal zij doen moesten om welhaast met Frankrijk ge lijk te staan. De Sarcey schrijft eenc gazet te Parijs, ge titeld Le XIX' Siècle, Als hij te Parijs wederkeerde, schreef hij in zijnen journal het bijzonderste dal bij op zijne reis had tegengekomen. Te Gent, onder anderen, bad hij het noen maal genomen in kompagnic van eenige hoog geplaatste leden van den tribunaal. Zij spraken te zamen over hel eenc en het andere. Nu de Sarcey bekende in zijne gazet dat de gentsche leden van den tribunaal zoo vrij en zoo licht zinnig zekere stoften behandelden dat in Frank rijk de leden der gerechtshoven het achtste deel niet zouden mogen zeggen zonder op hunne duimen te worden geklopt! Dat is in Belgie de magistratuur naar hol hert van Minister Bara oan den schoolmeet Ier voor het onderwijzen der •arme kinderen, in geval dat bet bureel van wel dadigheid zulks niit vermogc! Waar zullen do gemeenten hot geld vinden ■om al die onkoilten te dekken? Hol welsontwijp van den francmafón Van Humbecck eerbiedigt op geener wijze de kris- tene gevoelens d-.’r Belgen; hol scheurt in llen- ters de Constitutie van 1830, liet scheurt de rechten der. gemeente met aan het gouvernement allo macht te geven en de lasten op de schou ders der gemeenten te doen wegen! Is hei te verwonderen dal geheel hot land in opschudding geraakt? Dat men overal petitiën zal teckencn naar de Kamers, op dal dit belsch ■wetsontwerp niet zou gestemd worden? Wij ver hopen wel dat men hier in Veurne welhaast ook zal opslaan op het eerste verzoek dal zal toegezonden worden door bet middenkomiteit der katholieke kringen, cn met schrikkelijke meerderheid zal protestveren tegen dit schen dig wetsontwerp. Doch moest de stem van bet volk in Belgie niet aanhoord worden, en de logien in de Kamers de wel doen stemmen, de katholieken zouden het niet laten liggen. In iedere stad in iedere gemeente, waar den II. Godsdienst ge vaar zou loopen cn de kinderen bedorven ge raken. zal er eene vrije school geopend worden, en dan zullen de geuzen zien hoe zeer hel Bel gisch volk de geuzcnprincipien en de geuze- scholon haat en verfoeit En dat wetsontwerp., peist eons, lozers, dat wetsontwerp keurt ons geuzenbladje ten volle goed. Of béter, neen, niet ten volle. Het be klaagt eenc zaak ’t Is dat het wetsontwerp schijnliciliglijk nog een lokaal ten dienste stelt van den priester om het kristel ijk onderwijs te geven, liet zou willen dat alle godsdienst uit de scholen gansch en geheel gebannen worde, zonder dat er ooit een priester den voet moge zotten in d o lokalen. En in tijden van kiezingen durft hot Adverten- tie-bladje nog schrijven dat de Geuzen legen den Godsdienst niet zijn. O lafhartig en schijnheilig bladje’. Rankroet in KBclgic. De liberalen schreeuwden gedurig in de laat ste tijden dat het katholiek ministerie hel land naar de bankroet leidde. Ze zijn nog maar se dert Juni aan liet hoofd, cn wilt ge weten, le zers, hoeveel zij de lasten hebben verzwaard? Wij zullen u de ofticieêle cijfers medcdeelen Voor het versieren der wooningen van de hoeren ministers, fr. 170,000 Vermeerdering van hel budget der gendarmerie voor 1878-1879, Voor hol paleis van Justitie van Brussel, Vermeerdering van het budget van oorlog, Om werklieden naar Parijs te zen den, tijdens de expositie, Vermeerdering van het budget van hel inwendige, Vermeerdering van van openbare werken, Voor het iiislalleercn van het mi nisterie van (goddeloos) onderwijs. Vermeerdering van u van onderwijs, Vermeerdering der ijzerenwegen, 1 »- —K. «J

De Veurnaar (1838-1937) | 1879 | | pagina 2