I N« 5795 1879. Veukne, Maart laar. Dit blad verschijnt den Woensdag, onmiddelijk na de graanmarkt. Inschrijvingsprijs, 5 fr. ’sjaars; met de post 6 fr. Annonccn 20 cenlimcn per regel. volgens onderhandclingen ten goeden einde te brengen tusschen het Valikaan en het hof van Duitsch- land. De keizer van Duitscbland houdt er im mers buitenmate aan dat de vrede aan de Kerk zou geschonken worden voor het welzijn van zijn eigen land en zijne familie, en de Paus niet min, voor het welzijn der zielen. Ongelukkige prins von Bismark, ze zullen hem nog doen sterven van verdriet in zijnen •ouden dag'. Gelijk wij vroeger gezegd hebben, het duitsch ministerie heeft eene wet voorgedra gen in den Reichstag, waarbij de Kamer zou kunnen den mond stoppen aan de leden die on- aangenaame dingen laten hooren voor de heeren die aan het roer zitten. Dit wetsontwerp is reeds in tweede lezing verworpen, en alles doet voor zien dat het voor goed in de mande zal gewor pen worden. Ge kunt peizen of prins von Bis marck raast van gamschap. Men spreekt van •eene nieuwe ontbinding oer Kamers het is maar een gedacht voor dien alleenheerscher al- gemeene kieziugen te houden in Duitschland. Politiek overzicht. Frankrijk springt op krukken’t En is nog maar gewillig êdne maand dat de fransche Ka mers maarschalk Mac-Mahon zoo goed als op straat hebben gezet, M. Grevy werd president gekozen, en noemde zijne ministers. Er is reeds een van die ministers door de Kamers omverre geworpen, de minister van binncnlandsche za ken, M. de Marcère, heeft zijn gedrag nopens de politie van Parijs zien afkeuren, en diens- volgens zijne schilderij opgerold. M. Lepère, minister van koophandel, is in zijne plaats be noemd, en M. Tirard, minister van koophandel. Doch er zullen nog al ministers vallen de minister van finantien, M. Leon Say, mag zich in’t korte verwachten aan eene eerlijke afzet ting. Daarna zal het de beurt zijn van M. Wad dington, president van ’t ministerie. Het fransch gouvernement heeft stellig verklaard in de bij zondere commissie dat hel zich verzet tegen de beschuldiging van het ministerie van 16 Mei, doch de kommissie heeft met 22 stemmen tegen 7 besloten dat men aan de Kamers de veroor- deelingvan de heeren De Broglie en zijne kolle- gas moet afvragen, ’t Schijnt dat de nieuwe pre sident der republiek, M. Grevy, niet gerust meer kan slapen de radikalen zijn al te mach tig geworden; en hij heeft gelijk van benauwd te geraken. Rechteilijke eerherstellingen 1 fr. Een nummer 15,cent. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 20 fr. het 100. Men schrijft in bij BONHOMME-RYCKASEYS, drukkcr-uitgever. Zwarte Nonnenstvaat, Nr 4, te Veurne. Nog eene afzetting in Veurne. Koster Bara, groot-bestierder der gevangenhufzen, moest een lid der kommissie van Veurne’s celgevang noemen in vervanging van M. den Baron llerwyn. wiens mandaat ten einde was. Iedereen verwachtte zich natuurlijk aan zijne hernoem ing, zooveel te meer daar deze heer door de kommissie als kandi daat voorgedragen was, en gedurende een dertigtal jaren dit ambt bekleed had. Ja maar, dit alles miek do do rekening niet van onze doorluchtige koppen die liever alles zelve heb ben, en daarom zeker zich liberalen noemen voeg daarbij de noodzakelijkheid van een pluimtje op Hector’s hoofd te steken, en het zal niemand ver wonderen, dat men al de titels van den heer llerwyn in den wind heeft geslagen, hem schandig aan de deur heeft gezel, om in zijne plaats te noemen den nieuwbakken arrondissemeiits-koniniissaris van Veurne! Wij zullen ons be]>alen deze nieuwe heldendaad van ons ministerie aan de schandpaal der openbare meaning te hechten, waar zij blijven tal tot dat het moe getergd volk zijne rechten zal dötn gelden. Wij werna hen intusschen den heer llerwyn geluk over de eer die hem geschiedt. Het is eene eer inderdaad, te te vallen met zooveel deftige en treffelijke burgers Z. II. de Paus heeft de verledenc weck eene consistorie. gehouden waarin hij verscheidene kardinalen heeft benoemd, onder andere eenen duitschen professor van godsgeleerdheid, die, volgens uien verzekert, zal belast zijn met de 3©s Het Italiaanse!) gouvernement is schrikkelijk gestoord om de redevoering door Z. II. den Paus uitgesproken in tegenwoordigheid der katho lieke gazetschrijvers. De geuzen en liberalen hadden verhoopt dat Leo Xlll op de voetstappen van Pius IX, zaliger gedachtenis, niet zou wan delen en de vrijheid der Kerk zou laten verkreu ken door de francmacons-logien. Zij zijn deer lijk mis. Immers de II. Geest staat op eene bijzondere wijs de oversten der II. Kerk bij in de netelachtigstc omstandigheden waarin de ge- loovigen zich bevinden. God beware nog lange jaren onzen klockmoedigen Vader Leo Xlll! Afschaffing der wet van 1842. Het wetsontwerp op het lager onderwijs overloopende, kon men zich vragen'welke zede- leer in de scholen zal aangeleerd worden; maar nu, gezien de verklaring door M. Van Humbeeck in de Kamers gedaan, zal de morale universelle of algemcene zedeleer onderwezen worden. Morale universelle, groote ronkende en ijdele woorden, die men volgens begeerte draaien en keeren kan. Nu dat wij weten welke zedeleer men aan de kinders zal aanleeren, is het voort aan ook noodig dat alle katholieke huisgezin nen weten welke leeraars aan de vrijmetselarij verkocht zijn en, bijgevolg, moeten geschuwd worden. Volgens Van Ilumbeeck’s wetsontwerp, zal er in elk schoolgebouw een lokaal beschikbaar zijn om den godsdienst aan te leeren. Een lokaal, ’t is wel te zeggen dal al de eerediensten, indien er verscheidene in eene en dezelfde gemeente beslaan, ervan zullen moeten gebruik maken en dat de eene godsdienstleeraar voor den anderen zal moeten de plaats ruimen. Uit het schoollokaal zullen, naar alle waar schijnlijkheid, de katholieke printen of schilde rijen moeten verdwijnen, even als het Christus beeld, dat zal vervangen worden door alle slach van apenspel, en als de priester den voet zou willen zetten in de school, zou hij het kruis beeld bij hem moeten dragen, ’t Is schoon en treffelijk, niet waar? Het godsdienstig onderwijs is gelijk geste’d met de muziek, den dans of andere diergelijke lessen; maar iets wonderbaars is dat de gym- naslieke oefeningen onder de verplichtende les sen zijn gesteld, dit zoowel voor de knechtjes als voor de meisjes. Nog eens moet er in elk schoolgebouw een lokaal bestaan waar de lichaamsoefeningen zul len plaats grijpen. Het zal zeer zonderling zijn al de kinderen zich aan die oefeningen te zien overleveren zoo in de school als op do straat. Er zal veel volk komen naar kijken, en ons dierbaar vaderland zal, door gratie van onze geuzen, aan eene groote kunstenaarsbarak kun nen vergeleken wórden. Maar het grootste nieuws is dat het gouver nement onze gemeenteraden wil te niet doen en zich van de gemeentekas meester maken. Die brave moortelbroeders die aan ’t roer zitten, willen ook in de plaats zitten van de leden der weldaadsbureelcn, om over de middelen dezer gestichten te beschikken, en dicnsvolgens de armen die aan de logiemannen willen weerstaan en hunne kinderen niet willen laten vergeuzen, allen onderstand te ontrukken en ze van gebrek en koude te laten verkwijnen. O vrijheid Katholieke ouders, wecsl het gedachtig en denkt er tweemaal aan vooraleer uwe kinders naar goddclooze scholen te zenden. De koningen en keizers zijn ook al niet te «eer op hun gemak met hetgeen in Frankrijk gebeurt. De koningin van Engeland zou een nauw verbond gesloten hebben met den keizer van Rusland, volgens hetgeen de groote ga zetten schrijven, om zich te verzetten aan de ondernemingen der fransche, en ook wel der Belgische radikalen, tegefl al wat koning is of er-aan gelijkt. De vorsten hebben het voorbeeld gegeven aan de geuzen met den Paus te beste len of te laten bestelen en den II. Godsdienst overal te bestrijden, en zij zien nu, als bet te laat is, dat zij gemist hebben. Mochten zij ten minste op hunne voetstappen tcrugkeeren en het kwaad herstellen dat zij hebben laten be drijven of zelve hebben gedaan. In rïe Kamers. Onze katholieke volksvertegenwoordigers hebben nogmaals deftig hunne plicht gekweten. De verledenc week moest het budget van open baar goddeloos onderwijs gestemd worden. De katholieken hebben er eenparig tegen gestemd. Doch eerst hebben zij hunne redens doen gelden zij hebben de inrichting van het vergeuzend ministerie met harde woorden be knibbeld, en den grooten vergcuzer Van Ilum- beeck naar behooren door den hekel gebaald. De minister Van Humbeeck had in het jaar 1864, als hij nog simpel kolonel der garde-ci- vique was, in de francmaponslogie van Ant werpen, eene groote redevoering uitgesproken, waarin hij, onder anderen, zegde dat het ka- tholicismus een lijk was dat zij moesten in den put werpen. M. Moreau d’Andoy, representant van Namen, had deze woorden aangehaald en rekening er over gevraagd aan M. Van Humbeeck. Deze, met een stalen gezicht, hield zijn woord staan voor wal den zin betreft, en verklaarde nogmaals dat het katholicismus een lijk was, dat de logici) moesten delven, ’t Is waar, hij trachtte, uitleg gingen te geven; maar hoe meer hij sprak hoe klaarder zijn gedacht was uitgedrukt. Hij wil van de punten van het geloof niet meer, nog van de oversten der II. Kerk, noch van hare wetten. Dicnsvolgens, kunnen wij besluiten wat de scholen zullen worden in ons geliefde vader land de schoolmeester zal door de francma<;ons aangesteld worden om den II. katholieken Godsdienst te bestrijden, en het gezag der Over sten van de II. Kerk te vernietigen Ons geloof is de kostelijkste schat, dien wij van God ontvangen hebben, gelijk M. Struye, van IJper, zoo wel zegde in de Kamers, en wij zullen ons geld moeten geven om scholen te slichten die hel katholiek geloof bestrijden. Nog meer, wij zullen ons eigon bloed, onze kinders, moeten toevertrouwen aan mannen die ze zullen vergeuzen en er, door eene zekere gevolgtrekking, de vijanden van Kerk en Staal zullen van makenja zelf de nagels van onze doodkist! Neen, de katholieken, en wel de ka tholieke Vlaming wil dat niet, dat zal hij niet! Hoe schijnheilig en lafhartig zijn dan deze geuzen die durven schrijven en zeggen dat de liberalen tegen den Godsdienst niet zijn! Laffe bedriegers! doet de maskers van voor uw ge zicht; de karnavaldagen zijn voorbij; laat aan het volk uw afgrijzelijk en goddeloos aanschijn zien. De tijd is voorbij, dat gij het volk nog zult bedriegen. Gij zijt gekend voor wat gij zijl: vijanden van God, vijanden van de Kerk; slaaf- schc dienstknechten der francmaconslogien; die alles zoudt ten pande geven en alles zoudt on dernemen om uwe vuige driften en uwen haat in te volgen, en en de zielen aan de Kerk te ontrukken In Spanje heeft het ministerie ook zijne de missie ingodiend aan den koning maar hel is voor eene finanlieele zaak. Onze lezers weten dat er een langdurige oorlog ontstaan is in het eiland van Cuba, eene der koloniën van Spanje. Maarschalk Martinez-Campos, bestuurder van het eiland, vroeg aan het kabinet van Madrid een nog al rond sommetje om de rampen van den oorlog te doen verdwijnen. Hel ministerie weigerde de koning was van gedacht van de gevraagde som toe te staan. Daarop gaf het ministerie zijne demissie, en Martinez Campos heeft zelf een nieuw ministerie samengesteld. Men spreekt van algemcene kiezing voor de corlès. I d I t i 333 I

De Veurnaar (1838-1937) | 1879 | | pagina 1