No 1797 Veurwf.. 26 Mfiart 1879. 35° jaar. I Te Dixmude spraken de heeren de Lanlsheera, ridder Buzelte en Begerem-Drubbel. Later komen wij hierop terug. Het stadhuis te Veurne is nog altijd T. II. Zal het een slaapratte ot eeneklokluider zijn? That is the question? De gemeenteraad van Alveringhem heeft, in zitting van gister, eenpariglijk eene petitie gestemd en gezonden aan de Kamer van volks vertegenwoordigers, voor het behoud der wet van 1812 op het lager onderwijs, gevolgentlijk, tegen hel ontwerp van het gtuzenministerie. Ilurgcrs schiet maar in uwe beurs. De liberale gazet la Meuse schrijft dat het mi nisterie eene leening zal moeten doen voor de onkosten te dekken die veroorzaakt zullen zijn door de nieuwe wet op het lager onderwijs, zoo deze gestemd wordt, en bijgevolg DAT DE BELASTINGEN MET NIEUW JAAR ZULLEN VERHOOGEN! Burgers, schiet maar in uwe beurs! Het Advertentie-blad verzekert ons dat het te vreden is met de nieuwe burgemeeesters die minister Bolin ons geschonken heeft, en hel drukt ter zelfder tijd 'de hoop uit, dat de nieuw benoemde desnoods zullen medehulpen om de driepinnen (schijtwijze van het Advertentie blad) weg te draaien!.... Dal bovengenoemd bladje te vreden is, dat bewijst eens te meer hoe gemakkelijk onze tegenstrevers zijn om kontent te stellenAls het maar van hunne mannen zijn, het overige is al om hel even; noch kennissen, noch gedrag, noch goede faam, niets is vereischt; men mag zelfs door de rechtbanken verschil,lige koeren geschandvlekt geweest zijn, dit alles is uit- gewischt door het tooverwoord liberaal! Al ware men ook de meeste sukkelaar van Gods wereld, een buitensporige lierbergtuischer of eigcr nog, men is een pbénix, een fakkel der der verlichting, een voorbeeld van deugd en goed gedrag, als men slechts den haam heeft van geus te zijn. Voor wat de zoete hoop betreft die ons geu- zenpapierljc .zoo rechtzinnig uitdriikl, wij zijn van over lang overtuigd dat de priesters deerlijk in. zijnen weg loopen. Niettegenstaande hunnen zoogezegden eerbied voor de religie onzer va- I*rotcst«tie (cjjen 't wetsontwerp Van llumbeeck. Vcurnambacht is ook opgestaan om te protes- leeren tegen hel wetsontwerp om de kinders te vergcuzen en zielen aan de Kerk te ontrukk'en. Gister heeft de aangekondigde Meeting, in het lokaal van St. Jozef, alhier plaats gehad. De zaal was eivol. Bijna al do omliggende parochiën wa ren er vertegenwoordigd; zelfs Nïeuport, Beve len en Stavele hadden den oproep beantwoord. De heer Sifter, van Gent, heeft eerst het woord genomen. Na hem trad de heer advokaat De Haene op het spreekgestoelte. Beide rede naars hebben klaar en duidelijk doen zien hoe de zedelijke en stoffelijke belangen van het volk gekrenkt worden door het wetsontwerp. Eindelijk heeft M. de advokaat Van Wee <le besluiten afgelezen, waarbij verklaard werd dat er petitiën.in al de gemeenten zouden geteckcnd worden en de katholieke schoolpennin ingericht. Op den zelfden dag was er eene meeting te Pervyse voor dc noorderlijke gemeenten van Vcurnambacht. De heer Verriest, advokaat van Kortrijk, voerde het woord. Dit blad verschijnt den Woensdag, onmiddelijk na de graanmarkt. Inschrijvingsprijs. 5 fr. ’sjaars; met de post 6 fr. Annoncèn 20 cenlimen per regel. Bechtei lijke eerherstellingen 1 fr. Een nummer 15 cent. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 20 fr. het 100. Men schrijft in bij BONHOMME-RYCKASEYS, drukkcr-uilgcvcr, Zwarte Nonnenstraat. Nr 4, te Veurne. In de Kamers. Verledene week moest het budget gestemd worden van buitenlandsche zaken. Het minis terie vroeg dat men de som zou behouden die gesticht was om een ambassadeur te bewaren bij het Vatikaan. Iedereen was verwonderd als hij zulks ver nam. Welhoe M. Frère die met zooveel geweld de afschaffing dier ambassade had gevraagd, wanneer bij in de minderheid zetelde en zocht het katholiek ministerie omverre te werpen, hij zelfs is nu verplicht te verdedigen hetgeen hij zoo fel had aangevallen en afgekeurd? Hoe was hij in zoo weinigen tijd van gedacht veranderd? Hij heeft goed te zeggen gehad dat bij in onder- handelingen was met het Vatikaan en dat hoo- gere belangen in het spel waren; dal hij geens zins zijne princiepen van kant had gezel en altijd even goed liberaal was, enz.... eene zaak scheen uit in zijne gezegden, ’t was dat hij met veel lichtzinnigheid, of zonder de minste goede trouw was te werk te gaan in de oppositie, en dat al zijne redevoeringen slechts gerucht waren om het oor der geuzen te voldoen, en eens weer aan hél schotelken te geraken. Janson, de aartsradikaal heeft met meer lo- gick en rechtzinnigheid zijne princiepen getrouw gebleven; hij heeft geweigerd de subsidien te stemmen. En, hetgeen onze lezers willen opmer ken, in zijne redevoering is hij uitgevallen tegen den Paus, de Kerk en zelfs tegen God, wiens bestaan hij volgens de groote gazetten, onrechtstreeks heeft geloochend. En peizen dat het geuzenministerie niet kan blijven beslaan zonder den steun dier radikalen. deren, weten wij genoeg hoe de geuzen onze priesters eerbiedigen; ook hadden wij deze nieuwe bekentenis niet noodig, om te weten dat in hun kamp hun vurigsten wensch zou vervuld zijn, jndien zij dén laalsten katholieken priester zagen uil het land verdwijnen. Zonder de schrij- velaars van gemelden artikel te willen bedroe ven, zullen wij ons nogtans toelaten van te zeg gen, dat de H. Kerk tegen andere mannen te doen heeft gehad, en dat zij en hare priesters heel waarschijnlijk zullen staande blijven, niet tegenstaande den verbazenden indruk dient zulke papierkens, gelijk het Advertentie-blad, na tuurlijk in de politieke wereld moeten te weeg brengen Nieuwbakken Rolinskens. Te Adinkerke was er een keer een schepen» dien ik niet namen wil; maar die schepen was zoodanig door zijn schepenschap bedwelmd, dat hij binst de misse van klare devotie in slaap viel, concurentie doende tegen den kerkorgel, en droomende van schepens en drie kleurige echarpen, van banketten en andere sterke dranken. Gelukkig dat de klokluider den droomenden schepen ging ontwaken met noene te luiden, of kwestie sliep hij niet nog. Voor een wakkeren schepen.dat zal een wakkere zijn. Want met een wip was hij over den kerkhof muur. Men schrijft uit Bulscamp dat de nieuwe burgemeester, molenaar De Crop, nog patente zou willen nemen van klokluider. Een paar uren, na het aankomen van den Moniteur die zijne be naming bekend maakte, kon De Crop zijn geluk niet langer verkroppen, en zou order gegeven hebben de klokken der kerk te doen luiden. On gelukkiglijk wierden de nieuwe kerkbedienden algauw van hunne bediening afgesteld, en al wandelde De Crop met zijnen nieuwen schepen de plaats op en neer, dc klokken bleven stille... en het volk ook! Politiek overzicht. Het is al moeielijk om politiek nieuws te schrijven, als er geen nieuws in de wereld is. Overal zijn er ellenden en rampen en ware liet maar zake van zulk nieuws, wij zouden er kun nen boeken mee vullen. Doch laat ons maar eens rond de wereld loopen, misschien vinden wij hier of daar, het een of bet ander dat zou kunnen de nieuwsgierigheid onzer legers voldoen. In Frankrijk schijnen de geuzen die aan het hoofd staan jaloersch van de Belgische geuzen. Zij hebben ook eene wel voorgedragen om het onderwijs ganscli bet land door goddeloos en diensvolgens zedeloos te maken Er zijn in Frankrijk wel 16,000 nonnen die het onderwijs geven, en ze zullen meestal moeten ophouden klas te geven. Waar zullen de radikalen school meesteressen vinden? Zij moeten het maar we ten; doch, in het voooruitzicht vragen zij om nieuwe normaalscholen voor meisjes te slich ten. Dc vrijheid van Leven de ’t Jeefkens ’t Was daar Donderdag laatst nog eens al feeste! ’t En is geen knuste of groeit het ge tal leden zoo dapper aan! Zij vierden dezen keer hunnen patroon! ’t Was St. Joseph! Men zag ze komen die jongelingen, sommigen van geringe familien, ’t is waar, inaar toch allen treffelijk; men zag ze komen, zeg ik, van ten t/2 ure reeds allen op hun pijkebeste; allen met den lach op de lippen, stap en half naar hun lokaal. Kwart voor 10 ure allen waren op hunnen post en ’t was van en avanl! marche! de Melomanen aan ’t hoofd en stoetsgewijze naar St. Nicolauskerke. Daar ging gelijk alle jare, eene solemnele mis gedaan worden ter eere van hunnen roemrijken patroon en tot voorspoed van het genootschap. Onnoodig te zeggen dat die brave jongelingen er zeer godvruchtiglijk gebeden hebben. Na de mis wierd hunne prach tige standaard die geheel in T nieuw gewrocht is, door den eerweerden heer Deken gewijd, en daarmede trokken zij de Kerke uit, doorlie pen, onder het blij gespel der onvermoeibare fanfaren, de bijzonderste straten van stad en schikten zich zoodanig, dal zij rond den noen aan hun lokaal uilkwamen. Zij wisten wel waar om. ’t Was immers zake van eens de voeten on der een welopgedischte tafel te steken en een lekker mulke te doen. Of het smaakteEn of zij vereerd waren van daar alzoo te mogen eten in bet gezelschap van de bijzonderste lieeren van stad, die zich niet schamen, God zij gedankt, van, door hunne tegenwoordigheid, een goed werk te ondersteunen en die treffe lijke jongelingen te belooncn en aan te moe- het hoogere onderwijs zal ook weldra afgesebaft worden ’t is zeker uit liefde voor de vrijheid? Deze maatregelenbiengen ook bet goed volk in Frankrijk in opschudding. Er is reeds le Bijssel eene vergadering geweest der katholieken van bet Noorden, en zijne doorluchtige Eminentie dc kardinaal-aartsbisschop van Parijs, heeft aan den president der républiek de klachten der katholieken doen hooren. Gij ziet dat dc katho lieken en de Bisschoppen in Frankrijk juist te werke gaan gelijk de katholieken in Belgie. De doodstraf was afgesebaft in Zwitserland, gelijk zij hel wezenllijk is in Belgie. Doch, gin der gelijk hier, vermenigvuldigden de schelm stukken zoo ras, dal de algemeene Baad beeft besloten dat de bijzondere Baden der verschil- lige kantons de doodstraf wederom mogen in brengen, waar zij het goedvinden, ’t is eene les voor Belgie. Wij meenden dat de oorlog der Engelscben tegen den Afghanistan ten einde was 't schijnt dal hij wederom zal beginnen. Men schrijft dal de Bus den nieuwen emir zal helpen en dat er reeds 20,000 Bussissche soldaten op weg zijn, om den Engelschnian le bevechten. Zal het waar zijn? Wij hopen van neen, maar de tegenwoor dige Staatsmannen zijn lot alles bekwaam. In Denemarken is men ook niet al le kontent van Pruisen en Oostenrijk; deze twee rijken hebben voor goed eene provincie van Denemar ken ingeslokt, en natuurlijk’t volk is daar niet al te vrede van. Moest er een oorlog uitbarsten legen Pruisen, ’l is zeker dat Denemarken zou meedoen; maar nu is te klein om alleen op te staan. QW.I’TÏ O VEURNAAR I I Uil

De Veurnaar (1838-1937) | 1879 | | pagina 1